צפיה בהודעה בודדת
עדיין לא נקרא Saturday 20/07/2019, 16:03   #78
itc23

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
סוג אקווריום: מלוח
ברירת מחדל תגובה להודעה: קוביה 65 - התחלה חדשה

ציטוט:
פורסם במקור על ידי amirbas צפה בהודעה
היי רוי,
עץ מעניין מאוד שהיה לי מאוד כיף לקרוא אותו ולעקוב אחריו.
עושה לי רושם שיש משהו במשטר התחזוקה שלך שהוא חוזר על עצמו ומתפספס מה שמביא לפריחת אצות כל פעם, ומעניין אותי למצוא מה הוא.
עברתי על כל הפוסטים הקודמים ויתכן שפספסתי אבל אני אשאל בכל זאת:
מה משטר החלפות המים שלך?
האם יש לך פורק חלבונים במערכת(לא ראיתי שציינת את זה אפישהו )?אם כן, מה תדירות ריקון הכוס איסוף ?

מבחינת הנופוקס, ובכללי כל שיטות תיסוף הפחמן לצורך הורדת ניטראט ופוספאט (ביופלטס, וודקה, חומץ, נופוקס..) נשענות על הפורק חלבונים באופן מכריע להצלחתם.ללא פורק חלבונים טוב כל השיטות האלה לא יעבדו!.
צריך לזכור ששיטות אלה עובדות על העיקרון של מתן אוכל לחיידקים שבעת צריכתו הם צורכים ניטראט ופוספאט (לא מפרקים!!, סמנטיקה אני יודע אבל זה הבדל משמעותי מבחינה ביולוגית), מתרבים וגדלים, ואז מוצאים מהמערכת (עם הניטראט והפוספאט ב?בטן? שלהם) על ידי הפורק חלבונים. כלומר, מי שמוציא בסופו של דבר פיסית, תכלס בשטח, את הניטראט ופוספאט מהמים זה הפורק חלבונים.
הקצפה לא נכונה (יבשה מדי), פורק חלש מדי, מלוכלך מדי,לא מתוחזק טוב יביאו לכך שהשיטה תכשל והבעיה לא רק שלא תפתר אלה אף תחמיר, כי אז אתה מתסף עוד ועוד מקורות פחמן לאקווריום אבל אין מי את שיוציא אותם מהמים, ולבסוף יהיו מצע דשן לאצות ושאר זבל.
גורם נוסף שמאוד משפיע על הצלחת השיטה הזאת זה הרכב החיידקים של המערכת. התקווה שלנו היא שחיידקים צורכי ניטראט ופוספאט יצרכו את מקורות הפחמן שאנחנו מתספים (במקרה שלך-את הנופוקס) ויחד עם זה גם את הניטראטים ופוספטים.עכשיו למען הסר ספק, כל החיידקים בעולם צורכים מקורות פוספאט וחנקן, רק ההבדל הוא שיש כאלה שצורכים יותר ויש כאלה שפחות.יש כאלה שצורים חנקן בצורת ניטראט ויש כאלה שצורכים חנקן אטמוספרי מהאוויר. אנחנו רוצים כמובן כמה שיותר מהסוג הראשון.הבעיה היא שמקורות הפחמן שאנחנו מתספים לאקווריום הם אוכל לא רק לחיידקים מהסוג הראשון אלה לחיידקים גם מהסוג השני. עם הזמן אוכולוסיית החיידקים באקווריום משתנה (בגלל טיפול, בגלל הרכב דגים, אלמוגים, טמפ?, ווירוסים שתוקפים חיידקים בקיצור מליון ואחת סיבות) ויכול להווצר מצב שבו אחוז החיידקים מהסוג השני באקווריום הוא הרבה יותר גדול מהסוג הראשון שאותו אנחנו רוצים.באופן כזה, אתה רק שופך עוד ועוד נופוקס/וודקה/חומץ/כל מתכון אחר אבל כל זה נאכל על ידי חיידקים שלא ממש תורמים לך בהורדת הניטראט והפוספאט במים. ובכך תנאי המים נהיים יותר ויותר גרועים ויותר ויותר עשרים במומסים אורגניים שהם תענוג צרוף לאצות.
אז מה אני מנסה לומר בכל הידה ידה הזה? שמרכיב נוסף להצלחת שיטות אלה להורדת ניטראט ופוספאט זה שמירה על אוכלוסיית החיידקים הנכונה באקווריום, ואת זה עושים על ידי משטר מתמיד של תיסוף בקטריות לאקווריום. אפשר גם בלי זה, אבל מנסיוני האישי, מעטים מאוד החובבים שמצליחים לשמור לארוך זמן אקווריומים כל כך יציבים שאוכלוסיית החיידקים שלהם גם סטטית ויציבה ובהרכב הנכון. מה גם, שלתסף חיידקים פעם בשבועיים/חודש זה לא כזה ביג דיל בנינו.
תסתכל על כמעט כל שיטות גידול אלמוגים של חברות ידועות כמו aquaforest,zeovit,triton,fauna marine ועוד, שכבר נותנות תוצאות יוצאות מן הכלל בחלקם כבר מעל 20 שנה אפילו. בכולם תמצא שיש תיסוף קבוע של חיידקי ניטרפיקציה אחד לכל x זמן (בהתאם לתוכנית של כל מותג), ולא מן הסתם זה כך.

בקיצור, אני אסכם ואני רק אגיד שמהנסיון שלי, כל שיטות הורדת הניטראט והפוספאט כמו נופוקוס/ביופלטס/וודקה/סוכר/חומץ מצריכות 3 דברים בסנכרון בשביל להצליח:

1-פורק חזק/מתאים ומתוחזק היטב
2-אוכלוסיית חיידקים נכונה
3-החלפות מים סדירות (אחת לשבועיים 15%, פחות או יותר, יכול להתשנות כמובן מאקווריום לאקווריום....אין מנוס מזה)

היי אמיר האם כדאי להוסיף לאקווריום ג'ל בקטריה כדי שיהיה בקטריות באקווריום..??
itc23 לא מחובר   הגב עם ציטוט