צפיה בהודעה בודדת
עדיין לא נקרא Tuesday 23/04/2019, 14:42   #63
ג'ורג'יו

הודו לך על 11 הודעות 13 פעמים
ברירת מחדל תגובה להודעה: אמביציה, תלות ושכרון מעמקים || יום 001.

היי מעיין ותודה על תגובתך,

מטה חידדתי את הסייגים ליצירת מערכת מליחה יותר ספציפית, למען נוחות הקריאה, אני משאיר את זה בתחתית התגובה מפאת העובדה שאלו יותר מחשבות משורבטות, ולא באמת סובייקט שמעניין מישהו. (אני מניח)

ברשותך אשמח לנקוב במספר דברים ולשמוע את דעתך,

עד כה, הצמחייה במיכל הינה "קשוחה", מסתדרת היטב במים קשים, ובתנאים הנוכחיים הקיימים (תקן אותי אם טועה).

לכרגע, המחשבה היא להמשיך לטפח את הקיים, במקום לערוך ניסויים עם המלחות ושינוי הכימיה של המים.

מה זה לכרגע? ארצה לראות צמיחה של הצמחייה, שגשוג של הצמחייה, ולעבור את כל ההתעסקות הבנאלית של מיכל צמחייה לאו-טק סטנדרטי, By the book, לפני הכנסת אוכלוסייה מליחה באשר תיהיה, וכמובן לפני התחלת ההמלחה.

אז לגבי ההחלטה בין מליחים או מתוקים פאר סיי, התשובה היא כמובן, כמו כל העץ הזה אניגמטית - אך בעלת בסיס שמאחדת בין השניים - קשיות מים היחסית גבוהה, רמת חציצה גבוהה מהרגיל, Ph גבוה מ-7, ותנאים "טרום-מליחים".

*וזה כמובן מוביל לשאלה, האם ניתן להמשיך "לעבוד" עם פרמטרים שכאלו עם הצמחים הקיימים?

אציין שלא "מדגדג" לי "היי-טק", צמחים מפונקים, צמיחה אדומה מרשימה, או אוכלוסייה שזקוקה למים רכים ותנאי מעבדה.
אני נהנה מהצמחים הקיימים, ומה שכן מדגדג לי סו-קולד, זה דווקא לחקור אותם ולנסות להרבותם, ו"להשתמש" בתכונותיהם בכדי להעצים את הקיים.
מה זאת אומרת?

בשאלתי על "חממת מיקרוסורום" (ותודה על הקישור !), ארצה ליצור אובייקטים "מעוצבים" שהריזום מעוגן עליהם באופן טבעי, לערוך בה את הניסויים על המליחות, ובכלל, לאגור מידע על כל התהליך הזה - במקום לעשות את הדבר במיכל הראשי. (כמובן שניסויים למליחות יעשו במיכל נפרד, ללא קשר ל"חממת המיקרוסורום")

בשביל לעשות את זה אני מניח שאני זקוק לתקופת הסתכלות לפחות של שלושה חודשים, עד חצי שנה.
ואז, אחרי שאשכיל לגבי הצמחייה (לטובה ולרעה), ואולי יתווספו עוד צמחים עם אופי יותר מליח, אכתוב פוסט ארוך מנשוא בו אני הודה לכל חברי הפורום שתמכו בי עד כה, ואכריז על התחלת ההמלחה. עד אז אשאר עם מיכל מתוקים, עם קשיות של 12 מעלות, KH 8, ו-pH כ-7.4.

* לגבי האוכלוסייה -

המיכל מאוכלס כרגע עם ארבע גובים קשת, חמישה אוכלי אצות סיאמיים בגודל של 4 עד 5 ס''מ, כ-15 ג'פוניקות שמנמנות שמפגינות נוכחות עזת מצח, וחמישה חלזונות הלנה שהתחפרו להם במצע ואינני רואה אותם למעט דקה ביום.
המיכל ריק וחסר תנועה, וזה בכלל לא מפריע לי, נהפוכו.
כל מה שהוכנס למיכל, הוכנס מתוך "צורך" ולא מתוך גחמה, כמובן שהם מקבלים מזון בלי קשר לתפקודם בכוח, ואני נהנה מהם בלי קשר.
אני לא ממהר לאכלס את המיכל בכלום, ובאופן מאוד כנה - יש משהו מאוד יפה במיכל קובייה במימדים שכאלו עם אוכלוסייה כה קטנה, בעיניי לפחות.

בנימת אוכלי האצות על סוגיהם - המיכל נקי מאצות, לפחות לעומת מה שהיה.
הסיאמיים אוכלים בתאווה כל אצה חוטית, הגובים מנשנשים אצות חומות ו"כריות" של אצות, והג'פוניקות בעיקר על גזעי העץ מנשנשים, משהו.

אני רואה שינוי עצום בכמות האצות שהייתה על העלים, כמעט ולא קיימת למעט עלי מיקרוסורום ישנים ומעט על שכבת המוס הישנה, שהיום הינו ירוק ברובו ולא צהוב\חרדל.

אני חושב שאני גם מחמיר עם המצב של הצמחייה, וארשה לי תקן, אותם צמיחה "שקפקפה" היא בהירה, יכול להיות שאני סתם הגזמתי בלהט הרגע.

כאמור, אין לי ולא שמץ של מושג איך אמורה להיות צמיחה טובה, או לחילופין מהירה, יכול להיות שאני סלחן מידי, או מגזים מידי, אנסה להיות יותר נוקב בהמשך.

אז מה אני רוצה בתכלס ...

1) ראשית המיכל חייב לעבור מהפך, לפי דעתי, מתוך אינטואציה ולא ידע, חשבתי לעשות את אותו "מהפך" בעוד כחודש, שהצמחים יתבססו יותר.

אשמח לדעתך על "מהפכים", שינויי דקורציה, עקירה ושתילה מחדש, אחסון של צמחים לכמה שעות טובות בלי שקצוות העלים יתייבשו, "הכנת הקרקע" החדשה, ו\או שיפור נקודתי שאולי אני צריך לחשוב עליו (רשת הפרדה למניעת ערבוב המצע, האם בכלל יש צורך במצע ה"מדושן"?, טבליות דישון - פספסתי את המומנטום?)

*אציין, הצמחים שעדיין בצמר סלעים, ואני מבין מדברייך שזה גרוע שהם כך, הוכנסו בעקבות בעיית האצות, ואני רק אציין, בלי קשר לאפקט הפרפר, שזה עבד בצורה מופלאה, בעיקר מצידה של הולנסיריה שאין עליה ולא אצה אחת. (הסטיגריה כן "מלוכלכת" מעט).

כמה מפתיע, אני שוב במצב ביניים - מצד אחד אני חייב להוציא את הצמר סלעים ולשתול את הצמחים, מנגד, נראה לי אבסורד לשתול צמחים, ועוד "דשאים", ואז לעקור אותם.

על הודות המהפך המתוכנן אני זקוק ליום נחמד לכתוב בדיוק מה אני רוצה, ובאיזה אופן, לכן אני לא מעלה את זה לדיון כרגע, כן התייחסתי באופן ספציפי לסוג סלע בו אני מעוניין להשתמש, והאם לדעתך ניתן לעשות בו שימוש, לאור הנכתב למעלה?

2) שיקום וריבוי המיקרוסורום במיכל נפרד, צעד שיעשה בעקבות המהפך, כך ששוב, אין לי כרגע מה להרחיב עליו.

אני מקווה שעניתי על הנאמר, אשמח לדעתך!!!
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

השאיפה היא אכן ליצור מערכת מליחה, במליחות בינונית, עד 1.010 SG.

סייגים -
* אחרי התאהבות בכרומידים, יצירת קשר עם מגדלים רבים ויבואנים בארצנו, עולה בקנה אחד שני דברים -
1) מסתבר שכרומיד תפוז טבעי, חי במי מתוקים רוב חייו, ומתרבה במים מליחים - ופה נגמר הסיפור המליח עבור הכרומיד. כרומיד תפוז היותר מוכר לנו, הכתום, הינו השבחה גנטית, והוא מתעדעד במליחות באופן טוב יותר מאשר חברו הטבעי, ואין לי שום רצון בו.

2) כרומידים יאכלו, באופן חלקי או מלא צמחים - בחיפוש בין מגדלים עולה כי ההתאמה ביניהם לבין צמחייה תלויה באופי הדג, ריזיקו שלא מקובל עלי כבר.

* דגי הקריסטל.
כאמור הייתה לי להקה של דגי קריסטל, שאחרי מלחמה בריקבון סנפירים ובעיקר חוסר התעניינות שלהם לאכול, ולאחר תמותה איטית אך תדירה, הם הוחזרו למקום רכישתם.
עשיתי את כל מה שיכולתי עבור הלהקה הזו, מתוספי מזון, שלל תרופות שונות, סוגי מזון שונים (6 במספר), הם פשוט לא "זרמו".
סכום הכסף שהוצאתי מתוך דאגה כנה וטיפול עבורם עבר פי שבעתיים את מחירם, ועם כל הרצון לטיפול נכון, זה עבר את גבול ה"סבבה" עבורי.

* בעיניי, היופי במים מליחים הינו מקווה מים של ביצות מנגרוב, או גדה. שתי הדברים מאוד קשים ליישום במיכל ביתי, בטח בהשגת הצמחים האלו, ובהקרבה על הצמחייה נוספת בעקבות צרכים ספציפיים של צמחי גדה בפרט, או חמקמקותו של המנגרוב.

* צירוף המילים "מים מליחים" באופן כמעט מידי מהדהד לי לביוטופ, שלאו דווקא יש בו צמחים. אז למה בכלל המרדף? למה לא לגדל אבו נפחא מגניבה עם דקורציה מתה וזהו?

* אני חושב שגודל המיכל שלי קטן מידי בשביל להקת ארצ'רים, אפילו ל-6 פריטים, במיוחד אם ארצה לשלב בו דקורציה, ופי כמה וכמה אם ארצה ליישם אותו כפלדריום.
אצטרך להגדיל את נפח המים דרך סאמפ, או יצירת פילטר דוד חיצוני עם נפח מים גדול מספיק, וזה גם, באסה.
ג'ורג'יו לא מחובר   הגב עם ציטוט