צפיה בהודעה בודדת
עדיין לא נקרא Wednesday 24/07/2019, 17:12   #59
Udi
חבר כבוד, הוגה ומקים AquaDex

הסמל האישי שלUdi

הודו לך על 24 הודעות 46 פעמים
סוג אקווריום: דיסקוסים
ברירת מחדל תגובה להודעה: מה קורה לתחביב?

דיון מרתק,
ברשותכם, אתן את התובנות שלי לסוגייה.

תחום גידול דגי הנוי בארץ עבר מהפכה בראשית האלף הנוכחי עת פרץ האינטרנט לכל בית בישראל.

בעבר, המידע בתחום היה מאוד לא נגיש, החובבים הלא מומחים (וגם הכן מומחים) היו תלויים בעיקר במקצועיות של הסוחרים שהייתה גם היא מוגבלת מאוד.
על מנת שחובב מתחיל (ואפילו מנוסה) יצלח בתחביב היה צורך לרקום חברויות וקשרים עם חובבים מנוסים אחרים ללמוד מניסיונם ולשתף מנסיוננו (היום יש לזה שם - Networking). ובעצם הגרעינים הקשים של החובבים לפני עידן הפורטלים באינטרנט היו מבוססים על קבוצות (לרוב סגורות) של חובבים ששמרו על קשר יומיומי סביב התחביב ובאמת נהיו חברים גם מעבר לתחביב.

אביב הנעורים של הפורטלים שהחל בתחילת המילניום הנוכחי (פורום Dag.co.il היה הראשון ולאחריו הגיע ffil ו Aqua שהשאירו לו אבק ) נולד עם ה DNA של קבוצות החברים לתחביב. המטרה הייתה באמת ליצור פלטפורמה שתנגיש את החובבים אחד לשני ותאפשר למצוא שותפים לדרך מכל הארץ בקלות.
בתקופה הזאת הכל היה חדש, עקומת הלמידה הייתה גבוהה מאוד ומהירה מאוד, כל יום היו נחשפים תגליות חדשות ותובנות חדשות.

למשך למעלה מעשור הדור המייסד של הפורטלים/פורמים הניע את הקטר (וכשאני אומר "דור מייסד" אני לא מתכוון לבעלי האתרים או לצוות האתר שכבודם במקומם מונח, אלא בעיקר למאות ואלפי החובבים שהשתתפו בדיונים ושיתפו את המידע). הדור ההוא להזכירכם חווה את התחביב עוד מהתקופה של לפני הפורמים בו DNA היה קבוצות חברים סגורות. הקשר הבינאישי בין החובבים היה משאת נפשם של כל המשתתפים בפורום וכולם שמחו על ההזדמנות שאפשר הפורום לפגוש אחד את השני מחוץ לעולם הוירטואלי (מנסיון אישי – לפני כל מפגש חובבים הייתי מתרגש כמו לפני דייט)
הדור ההוא סימן לעצמו "וי" ענק, הוא הצליח להרים את התחביב בארץ לרמות אחרות בזכות כל החובבים.

בואו נקפוץ כמעט 20 שנה קדימה, להיום.
דור החובבים של היום נולד למציאות אחרת בה הכל נגיש. על כל שאלה יש עשרות תשובות במרחק שתיים שלוש הקלקות בעכבר. הוא לא מבין את הצורך בקבוצת חברים שאינה וירטואלית על מנת להצליח בתחביב. הוא מסתכל על האתר הזה כמו על קבוצות וואטסאפ ופייסבוק כאל מקום שאפשר לשאוב ממנו מידע, לשאול שאלות וגם להשויץ ולקבל לייקים בזכות האקווריום היפה שלו או הניסוי המעניין שביצע.

הסוד של אקווה, הנשמה של האתר היה תמיד החברויות הבינאישיות שנוצרו מהאתר, הרצון להשתייך למשפחה, הרצון לתרום, הרצון להיפגש מעבר לפורום ולבלות ביחד.

אני לא יודע אם אי פעם אפשר המצב יחזור להיות מה שהיה, אנשים באים והולכים, הדור החדש של החובבים יותר מוצלח מהדור שקדם לו. מה שחסר זה הרגשת השייכות, לדעת שכשאומרים "אקווה זה הבית" מתכוונים להרגשה שכלל הגולשים באתר הם משפחה ולאו דווקא לרמה המקצועית של התשובות והמאמרים.

להנהלת האתר - האתגר שלכם הוא לא רק לענות על שאלות מקצועיות (את זה עושים המון אתרים אחרים בארץ ובחו"ל) אלא למנף את הפלטפורמה ליצירת קהילת חובבים תוססת ומלוכדת שיתנו חוויית משתמש חדשה לתחביב ושתגרום לכל חובב לרצות להיות שייך לפה.

ועוד משהו בקטנה –
מספר הרשומים באתר היום הוא28,691
אני זוכר תקופות שמספר המשתמשים באתר היה כמה מאות בודדות, אבל כולם הכירו את כולם
נכון, הזמנים השתנו ולא נוכל להגיע למצב שכולם מכירים את כולם, אבל צריך לשאוף למקסם את רמת ההיכרות הבינאישית

המון בהצלחה להנהלת האתר, יש לכם אתגר לא קטן. אבל אם תצליחו השמים הם הגבול.