צפיה בהודעה בודדת
עדיין לא נקרא Monday 11/02/2019, 16:56   #35
ג'ורג'יו

הודו לך על 11 הודעות 13 פעמים
ברירת מחדל תגובה להודעה: אמביציה, תלות ושכרון מעמקים || יום 001.

שוטטות || יום 24.

*מפאת הנטייה שלי לחפור, סימנתי את השאלות החשובות באדום.

אחרי הפוסט הקודם הרגשתי פרוקדטיבי למדי, והקדשתי את השבת לשרטוט יותר מעמיק של הסטנד, שכן אם אני מעביר את המטה הלאה לבעל מקצוע, אוכל יותר לשכלל את הסטנד ליצירת רהיט כלשהו ולא רק כבלוק הניצב בחלל ומקניט אותך.

החשיבה הייתה לייצר סטנד יעודי למיכל, אך לא מחייב - לשם כך היה לי חשוב לשמור על מבנה פתוח ככול האפשר, מעין "Butcher's table", בעל מדפים פתוחים בצידו השמאלי, וארונית ייעודית לחומרת המיכל.

מבט 45 מעלות - הרינדור לא לחולי אפילפסיה.

מבט על - לButcher's table 'אורגינל' לרוב הקורות הן 25X25, אך זה מסאיבי מידי עבורי והסתפקתי ב-10X10, שכן זאת רק מחווה ואינני מתכוון לקצוץ שום צלעות בזמן הקרוב.
בקו ההפרדה, שבין שמאל לימין ישנם שלבים ברוחב של 5 ס'מ, בעלי מרווח של 0.5 ס'מ, שכן תיארתי לעצמי שהפילטר או מה שלא יהיה ישמח לפתחי אוויר כלשהם.

דאגתי להשאיר שני קידוחים מאחור, ברדיוס של 7 ס'מ לצרכי צנרת, חשמל, וכו'.
גם מאחורה ישנם שלבים עם מרווחים.

ע''פ השרטוט, המדפים והפלטה העליונה הינם בעובי של 2 ס'מ, בדיעבד אני מרגיש שזה אנימי מידי לעובי הקורות, שכן 5 ס''מ יותר אידיאל.

אתמול יצאתי למספר מקומות, והתחנה הראשונה הייתה אצל הנגר.
שתינו קפה, דיברנו על פוליטיקה, אני לא מבין דבר בפוליטיקה, והבהרתי לו את הדרישות שלי לסטנד, והתעקשתי איתו שאני מעוניין בעץ אורן לא מוקצע, מחוספס וגס.
כמובן שהוא הסתכל עלי במבט שיפוטי, כיאלו אני חסר צלם אנוש, ושוב היקום מזכיר לי כמה הבחירות של תמוהות ומעוררת אנטיגוניזם לסביבה.
אני יכול להבין אותו אבל, הוא נגר אחרי הכל - ועץ לא מוקצע הרי היא חליפה מקומטת.

טענתי בפניו שעץ לא מוקצע בעל מראה של 'אתר בניין שיק' הינו הדבר הבא בעולם הנגרות. זה לא כל כך הצחיק אותו, וזרמתי עם החשיבה המוקצעת, והסטנד הוזמן.

פשרות.

התחנה הבא שלי הייתה לבן אדם ששוחחתי איתו טלפונית לפני כשבוע, וקבענו לשבת לדון בסוגיית בניית מיכל הנהר ההודי.

בחור מקסים, נראה בעל יושרה והגינות, בעל מעוף ורצון לעזור ולטוס למאדים יחד איתך.
לאחר ששתינו קפה, עישנו סיגריה ודיברנו על פוליטיקה שוב (מה נסגר?! זה בגלל הבחירות לליכוד?? את מי זה אשכרה מעניין???), דנו על הגחמה האוריינטלית.

להלן שרטוט המיכל.

הוא הפציר בפניי לרדת מהרעיון, בטענה שכאקווריום ראשון זאת קפיצה יותר מידי גדולה.
הוא טען שהתחזוקה תיהיה מאוד קשה, שהחומרה (משאבות, פילטר) תישחק מאוד מהר שכן ישנו שימוש ממושך, ואין ביכולתי לשלוט בקצב השאיבה של הפילטר ועלולה להיווצר בעיה של "שאיבה ריקה" בגלל זרימת המים - ובכדי באמת לייצר את הדבר, ולא במישור חובבני שנראה ומתפקד באופן לקוי יש לרכוש משאבות יעודיות, פילטר יעודי, ובניית מיכל הרבה יותר מתקדם ממה שתכננתי.

בנוסף הוא ציין עובדה חשובה, שהאוכלוסייה שבחרתי אומנם חיה בזרמים, אך בשביל לא להתיש אותם, או בסופו של דבר להרוג אותם, יש להצטייד בווסת ממוחשב, ולתכנת את זרימה המים ע''פ עוצמה ושעה.
יתרה מכך, והוא צודק, המיכל יראה מאוד ריק ומשעמם, מה שיווצר בפועל זה שהדגים או יתחבאו מרבית הזמן מהזרם, או יחפשו נקודת תורפה לזרם ולא יתפרסו לשאר המיכל.

חקרתי לעומק את הנושא, והוא צודק.
רוב גדול של ביוטופים בעלי זרימה מכילים ב-80% אך ורק שוכני קרקעית שלא רק "חיים" בזרם אלא משגשגים בו.
יתר מזאת, דגים שאינם שוכני קרקעית שחיים בביוטופים בעלי זרימה, לרוב מוצגים כ"מייצג", ונראים מאוד מפוחדים, וזה פשוט באסה להם.

כמובן שיש יוצאים מן הכלל, אבל כאמור המיכל שאני מתכנן במידות שלי, קטן מידי ויש צורך ביותר גובה ויותר אורך ליצירת שבירה יותר אינטנסיבית של הזרם - וזה פשוט גדול עלי, תרתי משמע.
כמובן שהדבר אפשרי במידה מסויימת, אבל אני באמת מאמין שזה יראה משעמם, אינטנסיבי, מגושם, ולא מספק כמיכל ראשון בתחביב.

בכוונה ציינתי שהוא בן אדם ישר, כי הוא ציין בפניי את העובדות האלו, ואין ברשותו את המרכיבים הנחוצים, ככה שהוא לא ניסה למכור לי דבר.

הוא הבין שאני מאוד רוצה לבנות ביוטופ, שכן יצירת חיים בעלי מרכיבים מותאמים מעניינים אותי, ומאתגרים אותי, אך אני כן מחפש מורכבות, כי ביוטופ לדג זהב נשמע עלוב לצורך הקצנה.

תוך כדי שיחה על הודו, דיברתי איתו שהדג שהכי מוצא חן בעיניי הינו דג הקריסטל, שמסתבר בדיעבד שהוא דג למליחים, והוא אומנם חי עם שאר האוכלוסייה באותו אזור גיאוגרפי, אך בזרמים אחרים, בשפכים לאוקיינוס, ספציפית בזרמים הרבה (דגש על הרבה) יותר חלשים משאר האוכלוסייה.

אני חושב שהמעטתי בסדר גודל הדברים, שכן הנהר ההודי גדול מידי לחיי כרגע (120X50X50), וכן הרדיפה לכמות, לגודל, ולנשגבות הסמ''ק אינה רעיון טוב, ולפעמים עם ביצועים טובים, הגודל לא קובע.
הרי יש מיכלי נאנו מפעימים שמיכלי ענק מתגמדים לידם, ואני מאמין שאם אחדד את הקונספט יותר, ואשתדל לראות את התוצאה לטווח הרחוק - התוצאה תיהיה הרבה יותר אותנטית, ייחודית, מקורית ומשכילה.
אחרי חצי דקה של שתיקה, "למה שלא תקים ביוטופ למליחים?".

בום.
מתוך עשרות השעות שביליתי באינדקס של אקווה, תמיד קרצו לי לחיוב הדגים המליחים, אולי בגלל הצורך היותר מורכב שלהם, אולי בגלל שזה יוצא דופן, או אולי סתם כי הם מצאו חן בעיניי.
אני ממשיך להזכיר לעצמי שחלק מכל הפרויקט הזה הוא כיצד אני משלב את המיכל בחיי, ולא איך המיכל משתלט על חיי ואיך אני לא אסחף בנהר (הבנתם את הקישור?), ולא אהיה חולה בשיכרון מעמקים, או בסינדרום המיכלים.

כמובן שהתמה היא עדיין הודית. סאב קוץ' מילגה.

לעת עתה שירטטתי את המיכל ה"חדש", ואני פשוט אשים אותו פה לנשום.

אוכלוסיה שיושבת לי בראש כרגע -
דג קריסטל
https://www.aqua.org.il/aquadex/profile.php?id=1498
כרומיד תפוז
https://www.aqua.org.il/aquadex/profile.php?id=1549
גובי קרנפי
https://www.aqua.org.il/aquadex/profile.php?id=2465

אשמח לדעת מה אתם חושבים על המעבר, האם אתם מכואזבים, או גאים בי (אחרי הכל כולנו ילדים), האם כדאי לוותר? אולי לנסות לחשוב על נוסחה אחרת ופחות מורכבת?
- אשמח לדעת גם מה הוא מצב הצמחייה במליחים, שכן כבר אעשה את השיעורי בית לגבי התאמה לביוטופ, אך באינדקסים לא מופיע האם ישנה התאמה למליחים, ופוסטים ישנים מגוגל לרוב אינם מעודכנים, או שנמחקו.
- בעקבות המעבר למיכל יותר קטן, האם יישום הייטק קל יותר? זאת אומרת - לצורך הצמחייה, האם יש הבדל משמעותי בתפעול\תחזוקה של הייטק בין מיכל של 300 ליטר, או 180 ליטר? או שעדיין אני אצטרך ריטלין רק בשביל לחשוב על זה?
-האם יש דבר כזה הייטק-מליחים בכלל?

התחנה הבא הייתה אחת החנויות היותר מומלצות בפורום, וזאת הייתה הפעם הראשונה שזכיתי לראות את אותם דגים במציאות.
ואני חייב לציין שהייתי מאוד מאוכזב.
לא שבעל החנות לא היה מסביר פנים, או שהחנות לא הייתה מוקפדת, להפך, אלא כי הדגים האלו פשוט נראים גדולים מידי.

אם כבר עסקינן בגודל, גודל יכול לתעתע, וגם סרגל. (ההתבדחות האחרונה שלי לגבי גודל של משהו בעץ הזה)
מה זה 15 ס'מ? זה לא משתמע כמשהו אימתני, ובכן, שראיתי את הפונטיוס דניסוני הוא היה נראה לי גדול מידי, כלהקה לפחות של שישה פריטים במתכונת הנהר.

המצב היה יותר קיצוני עבור הפונטיוס פילמנטוזה, שהיה נראה מספיק גדול בכדי להימכר לפי משקל במחלקת דגים.

כמובן שישנם את אותם הדגים בגדלים קטנים יותר (צעירים יותר? מה אומרים?), אך אני חושב שזה חסר אחריות לא לקחת בחשבון את גודלו הסופי של הדג.
התמונות לא ממחישות את הגודל במציאות, או שאולי אני נסחף, אבל הם היו נראים לי עצומים.
מנקודת הנחה שאכן הנהר ההודי היה קורה, הייתי מרגיש לא בנוח לשכן יותר מחמישה פריטים בכל תכולתו של המיכל.

-לגבי המליחים, לא היה לו במלאי שום דג שרשמתי למעלה, כך שלא יכולתי להתרשם מהם.
הדבר מוביל אותי לשאלה הבא, איך בדיוק מחשבים את מספר הדגים לאכלוס? ישנו מחשבון אך רבים כותבים שזה אך ורק עבור משריצי חיים, וחלק מהאנשים אומרים שזאת מתודה לא רלוונטית יותר.
היה לו גם מיכל עם צמחייה, אך הצמחים היו נראים במצב לא מרהיב.
איפה ניתן להתרשם מצמחי מים? והאם קיים בארץ צמחי מים "aqua culture"? הכוונה לצמחים מחוטאים בתוך קופסאות פלסטיק קוקטיות.

אמשיך לחקור את נושא המליחים, אשמח לטיפים, נקודות התייחסות, high fives, או סתם קישורים מעניינים הקשורים לדבר.
וזהו להיום.
ג'ורג'יו לא מחובר   הגב עם ציטוט