צפיה בהודעה בודדת
עדיין לא נקרא Friday 28/06/2019, 19:51   #28
ג'ורג'יו

הודו לך על 11 הודעות 13 פעמים
ברירת מחדל תגובה להודעה: 'Kubrick' || לאוטק קובייה 200 ליטר.

אילן ידידי!

העץ הראשון שפתחתי בפורום, שכיום בן כמעט חצי שנה, החל כמעין יומן תיעוד, עם המון אמביציות, המון שיטוטים ובעיקר רצונות.
לא אתחיל לברבר על מה היו הרצונות והקפריזות באותו העץ, אם כי אעדכן אותו ממש בקרוב כמחווה לעצמי.

עם זאת,
העץ הנוכחי, 'קובריק', ע''ש סטנלי קובריק הבמאי האגדי, עוסק במיכל הנוכחי ובתכולתו, הכמה מפתיעה, המבולבלת.
השם 'קובריק' מאוד רלוונטי,
שכן הסרטים של קובריק נוטים להיות מבלבלים, אבסורדים, בעלי דיכוטומיה וחוסר קו רציף של היגיון - ממש כמו המיכל שלי.
כן הגדרתי בפוסט הראשון של העץ מה הוא המיכל - כך וכך תאורה, כך וכך דישון, כך וכך צמחים וכו', שכן ניתן להסיק שמדובר בלאוטק.
בנוסף חידדתי שאין תמה למיכל, כלל, שכן לאחר תהפוכות בגזרת ה"מה נעשה" הגעתי למסקנה שעדיף שאתן לצמחים להתפתח, להרגיש קצת מהו אקווריום (האקווריום האחרון שהיה לי היה לפני עשור) וכיצד הדברים עובדים.

אני מרגיש שזאת הייתה ההחלטה הכי טובה בנוגע לתחביב, שכן לולא הייתי מחליט על משהו מאוד ספציפי, לא הייתי מגיע לשום תוצאה טובה.
אז נכון, המיכל מהול בכישלונות, ללא קו עיצובי כלל, שזה בושה היות ואני בעל תואר לעיצוב, אבל בכל זאת - אני מאמין שיש פער כל כך גדול בין מה שידעתי שרק חשבתי על המילה "אקווריום" ואיפה שאני נמצא כיום.
היום אני מרגיש ביטחון, אני יודע למה לצפות וכיצד לפעול, המילים הכה מאיימות מקבלות קונטקסט וצורה והכל "טוסט".
כמובן שיש עוד הרבה מה ללמוד, ואני תמיד מוכן לעוד מנה של ידע.

אני חייב שלא להסכים לגבי דישון כללי,
המיכל ללא מצע מדושן, יש צמחים שצורכים ניטראט יותר מאחרים, או לחילופין רמות הפוספאט יורדות מהר יותר מרמת הניטראט, מה שמצריך חיזוק בדשנים ספציפים, אני בהחלט שם לב שיש צורך בתיסוף אשלגן, וסיבה נוספת, שהיא גם אחראית לרגרסיה היא שחיזקתי את התאורה.

אני מסכים שזה הרבה יותר קל, כיף, מלהיב, אטרקטיבי להתחיל עם פד''ח, כאשר אתה יודע מה זה.

*'קובריק' אינו ביוטופ, איפה קראת את זה?

ביומן התיעוד, שוחחתי על ההקמת מערכת "flow to go" שמבוססת על ביוטופ נהר הודי, ומה ש"הוריד" לי את זה היו העלויות, התחזוקה ובעיקר חוסר ידע.

אף מוכר לא "מכר" לי צמחים שלא מתאימים, שכן אני פשוט עושה "ניסיונות" למען הספק, זה בעיה שלי למען האמת, מה גם אני מקבל גזמים פה והשם.
אציין שכל מה שהוכנס למיכל "צמח", חלק באופן מוגזם (דווקא ההיגרופליות צומחות בקצב מטורף, עד כדי כך שהוצאתי סוג אחד שפשוט השתלט וזחל על כל המצע), חלק באופן בינוני (קבומבה, לימונפליה, לודביגיה, אלטרנטה), וחלק באופן לקוי, וחלק פשוט נעלם.
אבל היי, זה לחלוטין באשמתי, ואני לא מופתע או מחפש פיצויים (:

חלק ממה שאני רוצה ללמוד זה איך התנאים מטיבים עם הצמחים, ולא איך צמחים צורכים תנאים - כי אני מאמין שיש middle ground, ואני בחיפוש אחריו.

ההתחלה שלי עוד ביומן התיעוד הייתה עם מיקרוסורומים בעיקר,
זה צמח מקסים אבל בעייתי מאוד, במיוחד בהקמה שכן הוא לא סופח נוטרייטים בצורה מספיק טובה תחת תאורה בינונית ללא פד''ח.

אחדד
ציטוט:
הופיעו אצות, צמחים נרקבים, וכלל הצמחייה נראת לא במצב אידיאלי, אבל גם לא כזה נורא.
.

בנוגע להמשך, אני כן רוצה לחזור לגישה "ביוטופית".
טרם מצאתי טרמינולוגיה למה שאני רוצה,
שכן אני לא אהיה מסוגל אם אהיה כנה עם עצמי להגביל את עצמי לתמה ביוטופית מדוייקת, אבל אני כן רוצים לחזור לסביבות המחייה של אוכלוסיות שמאוד מעניינות אותי ולקחת השראה מהתנאים השרויים שם (מצע עלים, ענפים שבורים, סלעי חול), ולחבר את זה לתמה שאינה דווקא שרויה בטבע. (סרטי מדע בדיוני, נגיד )
אני מחפש את קו הגבול שבין "טבע" ולבין האידיאליסטיות שהתחביב מציע.
מה זה אומר?
הזמן יגיד.
אני לא אהיה מעוניין בחלק ניכר מהצמחים שיש כרגע במיכל (וולנסריות, אכינודורוס אמזוני, קריפטורונים ועוד), וכן אני בעיקר מתבונן במה אני כן אוהב וארצה ליישם בהמשך.
אחד הדברים שאני כן רוצה זה לחזור לגזרת המוסים והשרכים, עם דגש ל-DSM על אובייקטים שונים, והורדת אחוזי השתילה ונתינת פוקוס דווקא ל-Hardscape.
--------------------------------------

בנימה זו, בנוגע לצמחים, שלא תהיינה תהיות האם אני לא יודע באיזה פורום אני נמצא () אספר על המתחרש כפי שכתבתי בבוקר.

לפני כחודש הוספתי תאורת הצפה של 35 וואט, 3750 לומן, ו-4500k.
בנוסף, גזמתי את הצמחים ושתלתי הגזמים.
ואז התחילו האצות וריקבון הצמחים.

כל גבעול שנגזם, מלבד בודדים, נרקב, ונשתל מחדש, נרקב ונשתל מחדש, וכן ניחשתם נכון, נרקב ונשתל מחדש, עד שהגעתי למצב שנותרתי עם ראש קטנטן של צמח שלא נרקב, ואז כמובן הוא נרקב.
זאת אומרת הגזמים לא נקלטו. (מדובר כמובן בגזם מהמיכל שלי, לא גזם ממיכל אחר)

בנוסף החלה לפרוח אצת כתמים ירוקה באופן אקסלוסיבי בסמוך לפתח היציאה של הפילטר, כמובן שכצעד ראשוני ניסיתי לפעול כך שיהיה פיזור יותר אופטימלי במיכל אבל ניצבתי מול כמה בעיות:

1) חליל הפיזור היה ממוקם נמוך מידי, כך שהוא החל לחפור במצע עד לנקודה שהיה ניתן לראות את הזכוכית בקרקעית.

2) סביב פתח היציאה ישנם צמחים, כך שלא משנה כיצד הייתי מסובב את החליל, צמחים היו נפגעים מכך.

3) לאחר שחיברתי באופן חובבני צינור להארכת פתח היציאה, הזרם היה חזק מידי והייתי צריך לחורר את החליל בכדי לפזר את הזרימה.

אז זאת בעיה שנפתרה נכון לכרגע, אך בעלת כמה השפעות.
אצה הכתמים הופיעה על חלק ניכר של הלודביגה, וחלק ניכר מהעלים השחירו ונשרו.
היא התחילה להופיע גם על הצמחים שבכלל לא בקרבה של פתח היציאה, כמו על האכינודורוס.
אני עושה כמיטב מאמציי להוציא כמה שיותר עלים פגומים, אך נראה שאפילו שלוחות חדשות נפגעות מכך.

ערכי המים מאוד יציבים, ללא שינויים ומשך התאורה הינו 8 שעות, כפי שהיה עוד לפני הוספת התאורה.

pH -7.2
ניטראט 20
פוספאט 1

די ברור היות ולא היו שום שינויים מלבד הוספת התאורה, שזוהי הסיבה, אני מניח שאני עמדתי על 0.8 וואט ללא פד''ח.

אשמח לדעת בכל זאת, באופן כללי יותר ממה האצה הזו נובעת, האם הפתרון הינו פד''ח, ולמה לעזאזאל גזמים נרקבים ומסרבים להיקלט.

*מסקנה חיובית.
הלודביגה אומנם נפגעה מהאצות, אך השלוחה החדשה שיצאה הרבה הרבה הרבה (!!!) יותר צפופה בעלווה, זאת אומרת נוכחתי לראות כיצד תאורה משפיעה באופן ישיר על אופן הצמיחה.

נערך לאחרונה על ידי ג'ורג'יו, Friday 28/06/2019 בשעה 23:20.
ג'ורג'יו לא מחובר   הגב עם ציטוט