צפיה בהודעה בודדת
עדיין לא נקרא Monday 24/09/2012, 20:59   #41
eyalco

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
סוג אקווריום: migiche
וותק בתחום: migiche
ברירת מחדל תגובה להודעה: הוספת זרחן לאקווריום צמחיה שסובל מאצות

גיל שלום.
ראיתי את תגובתך לאחר ששיחררתי את שלי ולכן אתיחס כאן בקצרה (אני עייף).

ציטוט:
פורסם במקור על ידי גיל שרון צפה בהודעה
לצערי אני לא מסכים לקביעה הגורפת הנ"ל ואני חושש שחובבים מתחילים עלולים לפרש זאת כ "לא משנים הערכים ועוצמת התאורה, העיקר שתילה מרובה של צמחים מהירי גדילה" ולא כך המצב.
מסכים עם מה שאתה אומר.
לא זה כתבתי - לא כתבתי ששתילה מרובה היא חזות הכל.
מקווה שלא כולם הבינו זאת כמוך ואם כן, לא זו כוונתי !

ציטוט:

מה ש"גורם" לאצות הוא קיום תנאים נוחים עבורן
נבגי אצות זמינים בכל מקוה מים ואצות הן סתגלניות ומהירות גדילה.

תנאים נוחים משמעם-
אור
חומרי הזנה
חוסר תחרות על משאבים
מסכים - נבגי אצות זמינים והן סתגלניות.
לגבי תנאים נוחים - תלוי למה כוונתך.
אור - ברור שאור עוצמתי מהווה בעיה ויכולת התגובה שלנו קטן או צרווח הסטיה קטן.
חומרי הזנה - אם תנסה לנטרל אותם מהמים במחשבה שיש תחרות בין צמחים ואצות - דווקא תקבל אצות.
חוסר תחרות - כן, אין תחרות בין אצות לצמחים. פיל וזבוב אינם מתחרים על אותם מקורות מזון (אם הזבוב היה אוכל עשב).

ציטוט:

מה קורה באקוריום צמחיה- אנחנו יוצרים תנאים נוחים לאצות ע"י תאורה חזקה ואספקת חומרי הזנה ( דישון) ולכן ברור שתהיה צמיחת אצות. האצות בד''כ זריזות יותר מהצמחים וינצלו את התנאים לטובתן. לאחר התבססותן יהיה קשה להיפטר מהן. גם מי שנדמה לו שאין לו אצות באקוריום משלה את עצמו. שינוי קל בתנאים עלול לגרום להתפרצות חמורה.
אני כבר חולק עליך.
אספקת חומרי הזנה לאקווריום לא מובילה לאצות. מצטער אבל - נקודה.
מוכח מחקרית ומעשית.

דווקא המשפט שלך "האצות בד"כ זריזות יותר מהצמחים וינצלו את התנאים לטובתם" מעיד על בעייתיות רעיון נטרול המים מנוטריינטים (ראה הרחבה על כך במאמר האצות כאן בפוסט זה). הצמחים הם איטיי תגובה וקשיי הסתגלות מחד, ומנגד הם גם נזקקים לכמויות נוטריינטים גדולות יותר כדי לתפקד אופטימלית. זה מוכח מחקרית. אזה מה? נאמר מחקר שמחקר ונעשה מה שאנו למדנו מהאגדות האורבניות ששררו בזמנו? לא נלמד - נתעקש?
הצרה הזו של נוטריינטים ואצות החלה עם סירס וקונלין (משנות ה- 70). יש משפט קשה (ואין לי כוונה להעליב אותם אלא להעביר מסר) - "אבן שאדיוט זורק לבאר, אלף חכמים לא יוציאו".
אגב, זה ככה בכל התחומים. גם בשלי : מחקר מ- 1905 הוביל דרך מוטעית לאורך 100 ומשהו שנים. עכשיו לך תשנה את זה - לך תוכיח ש- 100 שנות דוקטורטים שאוששו זאת אינם נכונים והכל בטעות.
זו התרומה של סירס וקונלין לעולם האקווריומים...

ציטוט:

לכן אמירות כמו "היה לי פוספט 5 " או "ניטרט 80" אינן במקום. באקוריום ותיק ,מבוסס ושתול בצפיפות, בו התנאים של הנוטריינטים הגבוהים התפתחו באיטיות יתכן שתנאים כאלה לא יובילו להתפרצות אצות. אך באקוריום חדש, או עם צמחים איטיי- גדילה ערכים כאלו יכוולים לגרום להתמוטטות המע' . בכלל ,כל שינוי משמעותי ופתאומי בתנאים- הפסקת דישון, הפסקת הזרקת CO2, הגברת דישון, נורות שנשרפו ולא הוחלפו, עקירת צמחים, הגברת איכלוס בדגים או גדילה משמעותית שלהם, כל שינוי משמעותי עלול להוביל להתפרצות אצות.
אמירות כמו פוספט=5 וניטראט שווה 70 הם ממש במקום בו אנשים אומרים ככלל שניטראט עושה אצות, פוספט עושה אצות וברזל עושה אצות !!!
לא צריך לריב על זה - בדוק בעצמך !

אם עושה אצות - עושה באקווריום וותיק ומבוסס. אם לא - לא!!!!
קח NH4 ושפוך בכמות גדולה לאקווריום מבוסס היטב - מבטיח לך חגיגת אצות יותר מזיקוקין יום העצמאות.
קח אקווריום מבוסס היטב ותקטין לו הזרמת CO2 מ- 30 ל- 10, תמתין 3-5 ימים תגדיל ל- 20 וכך תשחק - מובטח לך אצות.
קח אקווריום מבוסס - שפוך שם 5 PPM פוספא - לא תקבל אצות.
קח אקווריום לא מבוסס - שפוך שם 5 PPM פוספט - לא תקבל אצות !!!
תנסה - אני ניסיתי !

הגברת דישון - באקווריום מבוסס או לא - לא תגרום לאצות.
בדוק - גם נסיון של מאות בעולם, בארץ וגם מחקרית!

ציטוט:
המפתח למיעוט אצות הוא יצירת יתרון לצמחים ע"פ האצות והקפדה על יציבות התנאים
אם שמים הרבה צמחים, וכאלה שגדלים מהר, הם מתחרים באצות על זמינות האור והמזון.
יתרון נוסף שיש לצמחים הוא שורשיהם- כדאי לשים דישון תת קרקעי שהם מסוגלים לנצל והאצות לא.
ראשר המע' ותיקה והצמחים משגשגים יותר קשה לאצות לגבור עליהם במאבק על חומרי הזנה ואור.
יציבות תנאים ויצירת תנאים אופטימליים לצמחים - אני איתך.
הרבה צמחים - אני איתך.
תחרות על זמינות מזון - לא. האצה מסתדרת עם יחידה קטנטנה של NO3, כזו שהצמח לא מרגיש כלל בה. תנטרל את המים מנוטריינטים (רק תנסה כמובן) - תקבל מכת אצות. האצות שולטות שם - הצמחים חלשים. ראה מחקרים ברורים (מצוטטים במאמר האצות).
שורשי הצמחים - בהחלט יתרון. לא מחוייב המציאות - ניתן לחיות גם בלעדיו.
אינני חסיד של דישון מצע בההי טק - לא אלך איתך לרב אם אכן תדשן כך...

כאשר מערכת וותיקה (לא חייבת להיות) והצמחים משגשגים האצות אינן יכולות להם. מסכים. הסברתי בפוסט הקודם מדוע (כך גם במאמר האצות).
תתחיל אקווריום צמחיה מהתחלה - תרביץ שם הרבה דישון מהיום הראשון, תרביץ כמות עצבנית של CO2 ויהיה לך אקווריום נקי מאצות.
תשמור על מים נקיים - תקבל אצות.

ציטוט:
כדאי לדאוג שלא יהיה עודף יחסי של נוטריינט כלשהו. אם התאורה חלשה, אין צורך בדישון מסיבי. אם לא מוסיפים מקור פחמן לאקוריום- אין צורך בתאורה חזקה במיוחד. עודף יחסי של נוטריינטים כמו ניטרט 80 באקוריום עם תאורה חלשה יוצר יתרון לאצות מהירות הגדילה והגמישות בדרישותיהן ועלול לגרום להתפרצותן.
כדאי מאוד לדאוג שיהיה עודף בנוטריינטים ולא חוסר !
עודף לא יוביל לאצות. מחסור כן.
סורי, סירס וקונלין טעו. העולם התהפך מאז 180 מעלות - לא מעט מחקרים הפריכו את טענתם והוכיחו זאת.
אתה לא חייב להאמין לי או למחקרים - תנסה לבד ותבדוק !

אין צורך בתאורה חזקה - אני איתך.
יש צורך בדישון טוב - מעל לנדרש.
עודף של נוטריינטים עם תאורה חלשה, כמו שאתה כותב, לא יוצר שום יתרון לאצות. סורי - הניסיון שלי מלמד אחרת. הניסיון של אחרים בעולם מלמד אחרת. המחקרים מראים אחרת.
סורי - בשבילי סירס וקונלין כבר מזמן לא רלוונטיים...

לסיום :
1. לא חייב תאורה חזקה - אין צורך.
2. תשפכו NH4 בכמויות לאקווריום - תקבלו מכת אצות יפהפיה.
3. תשפכו כמות גדולה של NO3 - לא אצות ולא בטיח.
4. שימו PO4 באקווריום מבוסס או לא בכמות גדולה - אין אצות.
5. שימו ברזל ברמה של 1 - 1.5 PPM - אין אצות.
6. שמרו על תנאים יציבים באקווריום. לא משנה מה הסיבה המחקרית לכך - זה המצב.
7. אין תחרות בין אצות לצמחים, פילים ועכברים, סוסים ויתושים ושאר מרעין בישין.

אין ספק שדרך המלך היא הטובה ביותר. מתינות, שתילה טובה של צמחים, תאורה סבירה ודישון מתאים בלי פחדים.
אולי הבוגי מן מתחבא בארון אך זה לא הפוספט והניטראט..

שמחתי על הפוסט שלך, מבחינתי הוא חשוב ובמקום...

אייל
eyalco לא מחובר   הגב עם ציטוט