צפיה בהודעה בודדת
עדיין לא נקרא Tuesday 18/06/2013, 22:15   #1
yonatan magami

הסמל האישי שלyonatan magami

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
סוג אקווריום: אקווריום 2 מטר -סביבת מנגרובים
וותק בתחום: 6 שנים
ברירת מחדל אקווריום 2 מטר -mangrove habitat -עדכונים ותמונות באיכות גבוהה !! (2013\8\31)

טוב אז זהו עץ ההקמה של האקווריום היחיד בארץ שמדמה סביבת מנגרובים עם הליך יום יומי של גאות ושפל .

החלום שלי הוא שהאקווריום יגיע לאקווריום החודש

אז קצת פרטים -

החלטתי להקים אקווריום גדול מאוד (השתדרגתי ממטר ל2 מטר) של סביבת מנגרובים ומישורי הצפה שמצויים בחופים ובדלתות הטרופיים והסוב טרופיים שבעולם .האקווריום משלב סוגים שונים של יבשתנים ודגים שחיים גם במנגרובים .המים הם מליחים יש כמות עצומה של בוץ באקווריום על מנת שלמנגרובים יהיה מקום לפרוש שורשים וליבשתנים לחפור ,לצערי הסרטנים כנראה לא יגיעו היתה אי הבנה בחנות ובגלל שסרטני המנגרובים לא מקובלים בארץ לנוי אני חייב לבצע הזמנה של לפחות 50 פריטים ,וברור שהנפח שלי לא מספיק ליותר ממקסימום עשרה ..

המידות : 2 מטר אורך 50 רוחב ו70 גובה .

האקווריום בהובלה :

ישנם 2 מחיצות באקווריום אחת היא בגובה של 25 ס"מ והשנייה בגובה של 70 .

ליבשתנים יש 120 ס"מ משטח של בוץ ולדגים יש 40 ס"מ אורך ומשהו כמו 50 ליטר .

ה40 ס"מ הנוספים הם בשביל היווצרות של הגאות בשפל .

הסבר על הגאות ושפל -

בעיקרון זה נורא פשוט יש מחיצה שאורכה 40 ס"מ שמלאה במים ושם לא חיים דגים יש פתחים קטנים בין המחיצה הזאת ובין האזור שבו חיים הדגים .בשפל שתי המחיצות הם באותו גובה מים .
במחיצה הזאת יש ראש כוח שעובד חצי יום על פי שעון שבת מתחיל לעבוד ב7 בערב וגומר לעבוד ב7 בבוקר ,כשהוא מתחיל לעבוד מים מהמחיצה הצדדית ביותר עוברים לחלק שבו חיים הדגים והיבשתנים וממלאת אותו במים בתוך דקות ספורות .הפתחים הקטנים בין במחיצות שומרות על איזון כך שלראש כוח יש מספיק מים בשביל לעבוד .

כך ההבדלים בין המחיצות נראה בגאות -

האוכלוסיה :

האוכלוסיה כרגע מונה 3 יבשתנים זכרים ננסיים ,זכר ונקבה אטלנטים ו3 יבשתנים מיוחדים מאוד שלא מגיעים הרבה לארץ ,המנוקדים .וכמובן 5 מולים ענקיים בגודל של 8 ס"מ .

אוכלוסיה עתידית :

מקווה להוסיף להקה של דגי קריסטל ,אבל מחפש חנות שמוכרת אותם ,בינתיים לא מצאתי .מקווה מאוד מאוד למצוא סרטני מנגרובים ,הדבר היחיד שבאמת חסר לי ..
כנראה שאוסיף גובי ניאון כחול ,מעדיף אותו על פני הדבורה בגלל חששות שהדבורה יכול להפוך לטרף קל ליבשתנים ..

תקציר על כל מין יבשתנים :

היבשתן הננסי :

יש לי ניסיון מאוד ארוך איתו ,הגודל המקסימלי שלו לא עובר את ה10 ס"מ ,היבשתן הכי נפוץ בטבע .שלי הגיעו מקניה אך נפוץ לכל אורך החוף המזרחי של אפריקה ,דרום מזרח ומערב אסיה ואוסטרליה .לא תוקפניים במיוחד אך די טריטוריאלים .ניזונים בעיקר מתולעים וחסרי חוליות אחרים שהם מוצאים בבוץ .לפי סרטוני טבע של המין הזה הוא חי ממש בגדות הנהר ליד עצי המנגרובים בנהרות שנשפכים לים .

היבשתן האטלנטי :

בין היבשתנים הכי גדולים בטבע ,היבשתן היחיד שחי לאורך החוף המערבי של אפריקה .מגיע לגדלים עצומים של 25 ס"מ,אגרסיבי ביותר ניזון מסרטנים וחסרי חוליות אחרים שחיים בסביבתו .

היבשתן המנוקד :

לעולם לא היה לי ניסיון עם המין הזה ,לא נפוץ בכלל באקווריומים ומאוד שונה מסוגי יבשתנים אחרים ,מבנה הגוף והפנים שלו שונים מיבשתנים כמו האטלנטי והננסי שדי דומים במאפיינים שלהם .בגלל השוני שלו הוא נמכר בחנויות כ"גובי נקודות כחולות" ולא כיבשתן .כשרכשתי אותם החנות אמרה שהספק שמכר להם אותם אמר שהם לא צריכים יבשה וחיים טוב מאוד במים מה שלא נכון ולבסוף יגרום למותם . לא חיים בדיוק בתוך סבך יערות המנגרוב אלא במישורי הצפה (tidal mudflat) או במקומות עם שטח בוצי רחב סמוך ליערות המנגרובים .שלי הגיעו מהודו שם הם מאוד נפוצים אך חי באירן ,פקיסטן ,דרום מזרח אסיה עד אוסטרליה .צמחוני ,ניזון ממיקרו אורגניזם שחיים בבוץ .

אני מאכיל בעיקר בתולעי דם ,אוכל קפוא כמו מייסיס שרימפס ואוכל צף למולים .

לאחר כל החפירות הנה תמונה כללית של האקווריום בשפל :

ובגאות :

ועוד פעם :

בגאות והמולים עולים וממשוטטים בין הגזעים בחיפוש אחר מזון ,מיד כשמתחיל השפל המולים חוזרים לחלקה שלהם באקווריום .

היבשתנים החדשים והמולים באיקלום :

ועכשיו לתמונות של האקווריום בשפל -

הבדלי הגדלים בין הזכר הננסי לזכר האטלנטי :

תמונות בזמן הגאות :

הנקבה האטלנטית שקניתי לא החזיקה מעמד ,היה לה איזשהוא פס קטן על הגב שלא ייחסתי לו כזה חשיבות ,הם היו כמה זמן במחיצה באקווריום הקודם עד שאני אארגן להם את האקווריום החדש ולאחר מכן הייתי חייב לפנות את האקווריום הקודם אז הייתי צריך לשים אותם בקלקר כשבוע .הפס שהיה לה על הגב התפשט על כל גפה ,ופשט ממנה את הקסקסים ,ניסיתי למרוח על הפצע סינטומיצין אבל זה לא עזר זה פשוט השתלט על כל הגוף שלה .. ולבסוף

לא ראיתי שיהיה זכר יחיד מסוגו באקווריום אז רכשתי לי עוד נקבה אטלנטית קטנה שבאה די רזה מהחנות אבל מהר מאוד פיטמתי אותה :

בגאות היבשתנים מנסים לעלות על האבנים והגזעים ומסים להישאר כמה שיותר מחוץ למים :

המולים משוטטים בין הגזעים :

ולסיום המנגרובים :

הם כבר כל כך גדולים שהם חייבים לצאת מחוץ לאקווריום ..

אז זהו זה הפרויקט האחרון שלי לבינתיים ,אני נורא אוהב את התחושה הטבעית של האקווריום והעכירות של המים לא מפריעה לי בכלל ,אני רואה את המולים מספיק טוב בגאות

אני מצפה שהיבשתנים יתחילו לחפור בשבועות הקרובים ,אני עדיין מחפש חנות שתייבא לי את הסרטנים שאני רוצה ומחפש עוד דגים שיתאימו לסביבה האקולוגית הזאת .

אשמח לשמוע מה דעתכם ,אני אעדכן בכל שינוי קטן שיקרה ומקווה שאהבתם

לילה טוב
yonatan magami לא מחובר   הגב עם ציטוט