צפיה בהודעה בודדת
עדיין לא נקרא Tuesday 22/01/2019, 22:40   #17
ג'ורג'יו

הודו לך על 11 הודעות 13 פעמים
ברירת מחדל תגובה להודעה: אמביציה, תלות ושכרון מעמקים || יום 001.

השאיפה לכוח, הרצון ליותר || יום 004.

הטבע הוא חמקמק.
מצד אחד ישנו האידאל, ומצד שני את המציאות.

וכך גם השאיפה לנהר חומקת ממני, לא כי זה לא אפשרי, אלא כי בכל זאת יש בי צורך אסתטי.

מהו נהר בעצם? ערוץ ישיר של מין המוביל מי גשמים, משקעי שלג מתוך אגן מים, ומזין את האדמה באופן ישיר או מפוזר.
המרכיב הקיומי לנהר הינה הזרימה, שזה מושג שאני מתחבר אליו באופן פיזי, נפשי ועיצובי.

"פנטה ריי" (Panta rhei) - הכל זורם, גישה פילוסופית שמאמינה שהתקדמות היא כמו זרימה בנהר, אוספת ידע ואוגרת את התהליך המתמשך.
נשמע מקסים, מידי.
כי אין שום דבר זורם בנהר בתוך הבית.
בנהר יש יופי ועדינות, אך גם הרס ואלימות.
מתווה הנהר אינו חוויה קלה עבור יצור חי, קרקע סלעית חלקלקה, זרמי מים לא צפויים, טמפרטורות משתנות, אוכל שרוב הזמן לא נמצא, ומאבק אינטנסיבי ממושך מול הגורל.
ובכל זאת, איך חיים מתקיימים בו?

לשם כך הייתי צריך לחקור את מאפייני בנהר.
ראשית ישנם ערוצי מים, זרמים קלים עד בינוניים הנובעים מתוך אגן ניקוז, המורכב ממי גשם ומשקעי שלגים, היורדים בצורה תלולה מטה, והמגבשים לנהר ישיר בעל זרם אינטנסיבי חסר מעצורים שחוצה יבשות ומזין ארצות שלמות, ולבסוף הנהר זורם לים ומתמזג עם עולם ימי אחר.

כמובן שזה הסבר כוללני שלא מתעמק בהחלפי המינרלים, טמפרטורה, חמצן ובעלי חיים למיניהם.

אבל, בתוך הזרם הברור מאליו נוצרים עוד דברים שהנהר מביא איתו, בריכות הנוצרות מהזרם המפלס את האדמה וגורר עימו עצי סחף, אגמים, וכמובן הצפות.
אני לא דן על כל מאפייני הנהר, אלא מצמצם את זה לדברים שבעיניי מסכמים את הדברים.

מאכזב.
ואז אני מתאושש מתחושת האפלוליות שנוחתת עלי שהרי אני חייב להתקדם בבניית מקום לחיים משלי!

ובמין טירוף התחלתי לחקור את כל מאפייני הנהר הישיר, ומין ההוגנות גם את מאפייני הערוץ (stream).
והתוצאות לא היו כל כך מדהימות, זאת אומרת הן מדהימות בשל עצמן אך לא בשביל בניית הביוטופ המיוחל.

בנהר הקרעקע מורכבת משטחי ענק של סלעים, ובקרקעית הנהר מורכבת מחצץ שזרימת המים שברה ושחקה במשך אלפי שנים.
דבר מרהיב, אך לא בגודל כה קטן כפי שאני מתכנן.
החיים בנהר מאוד מצומצמים ומחולקים באופן כללי לשתי קטגוריות - שוכני קרקעית, המעוררים בי חלחלה, ודגי להקה, ליתר דיוק דגי להקה צעירים, אשר קטנים מידי בכדי להשתכן באגם פן יטרפו.
בנהר עצמו אין צמחייה, שכן הזרימה האגרסיבים לא מאפשרת להשתרשות נאותה, ורוב ה"צמחייה" הינה אצות אשר גודלות על הסלעים.
ברוב גדול, אין חסרי חוליות בנהר, שכן הם עדינים מידי בכדי לעמוד בזרם.

כמובן שכולנו מכירים את התמונה האייקונית של דגי הסלמון, ששוחים במרץ במעלה הנהר, מזנקים מעל סלעים בכדי להגיע לאגן בו נולדו, ובו הם מתרבים, אך אני מעדיף סלמון צרוב במחבת, לא בביוטופ.

והחיים בערוץ (stream) -החיים בערוץ קצת יותר מעודדים, בשל הזרימה הפחות חזקה ישנן צורות חיים יותר מגוונות, דגי להקה קטנים, דגים בינוניים, חסרי חוליות סתגלניות, וצמחייה שלרוב באה לידי ביטוי בשרכים או טחבים.
הקרעקע מורכבת מחול, שמקורה מהאדמה שקרובה לערוץ, ונעה מתחילת אגן הניקוז, ומחלוקי נחל שהזרם הבינוני דאג להחליק להפליא.
זו גם תמונה מאוד פסטורלית ויפה בקנה מידה גדול, אך בפועל זה חלוקי נחל עלובים, מצע חול מעופף עם דגיגונים חסרי אופי.
לא!

אצטרך לחקור עוד את מתווה החיים בערוצים שונים בכדי למצוא תשובות עבור הביוטופ המיוחל.
מתוך כל השיטוט האינטרנטי כן עלו מושגים חדשים שקורצים בעיניי, גדת הנהר ונחל, שלהבדיל מערוץ אינו מתחבר לנהר אימתני, אלא זורם בקצבו.

אני מרחיב אופקים, ומשדר ליקום אנרגיה חיובית, ובקיצור, פנטה ריי.

ציטוט:
פורסם במקור על ידי אסף_ צפה בהודעה
כפי ש"קראתי" אותך כמה הודעות קודם, גם המלצתי על ביוטופ כמתאים לגישה שלך

עם זאת, ביוטופ לא טרויאלי ליישום וחובבים רבים "מעגלים פינות" וזה בסדר...
אם לאור האסתטיקה, זמינות הדקורציה ובעלי-החיים או סתם גחמות של החובב

זה מצוין שאתה לוקח את הזמן, ובוודאי שאף אחד מאיתנו לא יאיץ בתהליך;
לדעתי התהליך הזה לעיתים הרבה יותר מעניין ומהנה מהתוצאה ובהחלט חלק מהותי בתחביב.

למיכל קטן, יתכן שביוטופ של דוגרי-קונכיות יעניין אותך, למשל נאול' ברביס
היי אסף, תמיד מעודד לקרוא את התגובות שלך.
אני מבין יותר ויותר כמה הדבר הפשוט שאני מעוניין בו הוא לא פשוט בכלל, ולמעשה מאוד מסובך, וכמעט תמיד לא מרצה אסתטית.

הגעתי למספר אתרים למיניהם שמתמחים בתחום, ומספקים אינפורמציה של איך להשיג את המרכיבים הדרושים, ומסתבר שאיביי היא החלוצה בתחום הביוטופ (:
והדבר הכי טוב, אתרי אינדקס שמצליבים בין צמחייה, בעלי חיים ומיקום גיאוגרפיה - שאת זה חיפשתי עד עכשיו!

מסקנות מעניינות לביוטופיסט המתחיל לפי דעתי -
ביוטופ אפריקאי בגודל קטן (150 ליטר, לדוגמא) עלול להיות מאוד משעמם, או שהמרכיבים מחוץ להישג יד.
נהרות משעמים עוד יותר.
כדאי ורצוי ללכת לכיוון טאיוואן, יפן, בורמה, שכן רוב הצמחייה, בעלי חיים, דקורציה זמינה הרבה יותר, והרבה יותר מרצה אסתטית.

אנסה בימים הקרובים להגיע לספציפיקציה עוד יותר רחבה ואשמח לשתף אותך!

לגבי דוגרי הפה, ציקלידים אוהבים לרוב מים עומדים ממה שהבנתי, שכן כנראה ירדתי מנהר, אך בכל זאת ארצה שתיהיה זרימה מסויימת.
תקן אותי אם אני טועה, אך ציקלידים בעת זרימה מתחבאים, "יושבים" על הקרקע ועושים רגשי?

מה שכן קורץ לי ולא חשבתי על זה כאופציה, אלה הגובים! שאוהבים ומסתדרים בזרם. אך אוכלים חסרי חוליות.

רוב הדגים שמשגשגים בזרימה בינונית הם ה-Danio, minnows, ושוכני קרקעית - שזה פשוט דוחה אותי.

ציטוט:
פורסם במקור על ידי מעיין צפה בהודעה
אתר טוב בנושא שכדאי להתבונן ולהתרשם: http://biotope-aquarium.info/videos/
לחלוטין! אתר פשוט מושלם! הגעתי אליו אתמול בלילה, אתר שצריך לעלות אותו לנעוץ לפי דעתי.
תודה!
ג'ורג'יו לא מחובר   הגב עם ציטוט