צפיה בהודעה בודדת
עדיין לא נקרא Sunday 18/10/2020, 18:43   #50
DorMaimon

הודו לך על 30 הודעות 43 פעמים
סוג אקווריום: אקווריום צמחייה
ברירת מחדל תגובה להודעה: יומן מסע - אקווריום צמחייה ראשון - 150 ל'

אזהרה - הודעה ארוכה
יש לי כבוד גדול ל-globali על הרצינות וההתמדה בתהליך של הפילה בכלל ובפרט בשאלות המעמיקות והניתוחים שאתה מציע באקווריומים של חברים אחרים בפורום.
לכן זה יהיה מעט ארוך אבל למי שאין כח לקרוא, לא לדאוג אפשר לדפדף למטה לקצת תמונות!

ציטוט:
פורסם במקור על ידי globali צפה בהודעה
לגבי האקווריום הזה;

01.
כל הכבוד.

02.
עבודה מרשימה.

03.
כוון אותי לגיליון.

04.
הפוטנציאל לא סופי, גם בעיצוב הנוכחי.

05.
לא קשה לבצע שינויים דרמטיים,
אבל הדבר דורש עקירות ולא כירורגיות.

06.
AGA Aquascaping Contest 2020 -
לא להתבייש, להשתתף, 'הפילה נרשמה׳.

תכלס, אתה מבין עניין ויודע לאן אתה שואף.

אבל;

60 ס״מ עומק דורש תנועת יד מאוד ארוכה ומאוד לא נוחה אל הקצה.

60 ס״מ עומק לא פרופורציונלי על 120 ס״מ.

אפשר להשיג משמעות לעומק גם ב-55-50 ס״מ.

אורך של 150-130 ס״מ יהיה הרבה יותר חיובי מכל בחינה אפשרית.

הארדסקייפ לא מתמקד רק בעומק, לציר האורך יש משקל משמעותי,
למשל, במצב הנוכחי תצורת המשולש משעממת ולא הרמונית,
הניסיון לייצר אותה באמצעות צמחי גבעול נכשל כיון שקו הרצף
העליון נראה כפוי ומאולץ.

לעניות דעתי מישור משולש עולה צריך לקבל נופך טבעי יותר,
להיבנות על שילוב דומיננטי יותר של צמחי דשא בשילוב מסה
עדינה יותר או בינונית של צמחי גבעול ונגיעות של מסלעה.

אני לא רואה ״הרים״ כאלה בטבע, חסר שם טיול, או יותר
נכון אפילו לאמר שאין טיול בתצורת הנוף הנוכחית.

אגב, במצב הנוכחי צריך ׳הפרעה׳, צמח שיצא מהקו המטפס,
וממנו אפשר להתחיל ״לחצוב״ את השיפולים והמורדות.

כמו כן, מאוד חסר במצב הנוכחי One focal point,
Focal point in design
ואתה יכול להשיג אותו דיי בקלות, יש לך שם שפע פוטנציאלי.

אפשר לשלב ׳הפרעה׳ ו-focal point יחד, אפשר רק אחד מהם.

שורה תחתונה;

עם הידע והיכולת העיצובית-ביצועית שלך, אני חושב שאתה
צריך לצאת מהקופסה, אתה צריך להעז, לקרוא תיגר על
מה שכבר ראינו אלפי פעמים. תנסה להפתיע את עצמך.
.
.
.
.

1+2. תודה רבה!

3. גיליון:
אסמן באדום שינויים
כללי
‏‎קטגוריה (טבעי/לאוטק/הייטק): הייטק
‏‎אורךג€«/עומקג€«/גובה ג€«(ג€¬בסג€«"ג€¬מ ובהתאמהג€«): ג€¬ג€¬ג€¬90*40*45
‏‎ותק האקווריום (החל מהיום הראשון):שנה וחודשיים
‏‎ותק האקווריום (במתכונתו הנוכחית): 5 חודשים
‏‎נפח האקווריום ברוטו: 162
‏‎נפח האקווריום נטו: ~130
‏‎מותג האקווריום: בניה של אמיר

‏ערכי מים
‏‎סוג מים (ברז/מעיינות/קדושים וכו'): 100% אוסמוזה. אמנם לא עשיתי החלפה של 100% מהמים במי אוסמוזה אבל בחודשים האחרונים אני מבצע החלפות מים ותמיד מוסיף רק מי אוסמוזה
‏‎מי אוסמוזה הפוכה (כן או לא): כן
‏GH (דרגת הקשיות הקבועה): לא בדקתי
‏KH (דרגת הקשיות הזמנית): 10. לא בדקתי מאז אבל בטח נמוך יותר בין 2-4 (ניחוש) אבדוק ואעדכן
‏PH (דרגת החומציות):7.25 אני משתמש בבקר pH בשביל התחושה בעיקר וה-pH נע בערך בין 7.2 לפני ה-CO2 ומגיע עד 6.4 בשיא. רב שעות האור 6.6
‏‎פד"ח (רמת הפד"ח במים): 2-3 בועות לשניה
‏‎דרגת מוליכות/מומסים: 250. היה שלב שניסיתי להשאר על TDS 120~ אבל זה אילץ אותי לעשות יותר החלפות מים משרציתי אז עכשיו אני על 200 והניאוקרדינות מתרבות אצלי הכי טוב על כך
‏‎דיווח טמפג€«רטורה:ג€¬ 23 מעלות - בחורף. בקיץ עולה עד 26.
‏‎מצג הניטראטג€«:ג€¬0.5
‏‎מצב הפוספאטג€«:ג€¬ לא מדיד

‏חומרה א'
‏‎סוג מצע מדושן: אדמת קומפוסט
סוג מצע שתילה: תערובת של פלובל סטרטום ותיק עם חצץ בהיר
‏גובה מצע מדושן:3-5 ס"מ
‏גובה מצע שתילה:3 ס"מ
רשתות הפרדה למצע המדושן (כן או לא): לא

‏‎פילטרים (פרט בבקשה):
‏סוגי המדיות המפלטרות: סיכם מטריקס
‏יחס פילטור לנפח נטו: 130\1250 ~10

‏‎תאורה T5 - יחס וואט לליטרג€«:0.7ג€¬ 130\96w
‏‎תאורת לדים - יחס לומנס לליטרג€«:ג€¬ 5800/130 ~ 45 לומנס לליטר
‏‎תאורת לדים - (פרט לגבי הסוג)ג€«:ג€¬Chihiros 601
במקום ריבוי גופי התאורה אני עם Chihiros RGB VIVID II על 83W מתוך ה-130W הקיימים.
(70% אדום 60% כחול 60% ירוק = 83W)

‏חומרה ב'
גוף חימום: 200w fluval הוצאתי לתקופת הקיץ גם מטעמי יופי - אני בטוח אעבור למחמם חיצוני (In-Line) וגם בעצת Soo Shrimp Breeders -
https://www.youtube.com/c/SooShrimpBreeders/featured
ערוץ מאוד מומלץ על רביית שרימפסים הנוגע בכל מה שמגדל חובב צריך לדעת.
כמובן שאחזיר אותו כשיתחיל להתקרר אם לא ימצא פתרון חימום קבוע ברמת החדר (עדיף).

‏‎דקורציה: 2 גזעי סחף
‏‎סלעיה: 3 סלעי דרקון
‏‎משאבת אויר: sera air 110 plus
‏‎מאוורריםג€«:ג€¬ 120 מ"מ
‏UV: אין
‏‎קירור: אין בינתיים
‏טכנולוגיית החלפת מים: דליים עברתי להחלפות מים "חצי אוטומטיות" -
https://he.aliexpress.com/item/10000...27424c4ddZRyw9
מחליף כ-40 ליטר אחת לשבוע בטפטוף איטי במשך כמה שעות.

‏‎מערכת פדג€«"ג€¬חג€« (פרט בבקשה):ג€¬ מערכת ע"ב סודהסטרים.

‏תוכנה
‏‎משטר החלפות מים: משתדל להחליף פעם בשבועיים. בעיקר ע"ב עליה ב-TDS.
‏‎משטר תאורה: 12 ש' צמצמתי את שעות התאורה ל-10 שעות לתקופה ארוכה ולאחרונה ירדתי ל-8 שעות. השינוי לא הגיע בגלל אצות אלא כי רציתי להאט את הגדילה.
‏‎סוג הדישון: סיכם פלוריש, סיכם נייטרוג'ן, סיכם פלוריש אדוונס, NilocG Thrive S All In One Shrimp מדשן כמעט רק את באמצעות הדישון שלהם - NilocG Thrive S All In One Shrimp ומידי פעם מוסיף ברזל גם של NilocG.
‏‎משטר הדישון: 3-6 מ"ל AIO כל יומיים או ע"פ צורך. 5 מ"ל פלוריש פעם - פעמיים בשבוע. אדוונס ונייטרוג'ן ע"פ צורך. אני מדשן בין 9 מ"ל ל-18 מ"ל לאחר החלפות המים ולפי התרשמות מהמצב באקווריום וכתלות בגיזום.
‏‎זני הצמחיה:קריפטוקורין, בוצפילנדרה, אנוביה ננה פטיט, MYRIOPHYLLUM MATTOGROSSENSE, רוטלה רוטנדיפוליה, רוטלה מקרנדרה, בולביטיס ביודלוטי, היגרופילה פינטיפידה, הידרוקוטייל טריפרטיטה, ludwigia super red, מונטה קרלו, בליקסה ג'פוניקה, ludwigia glandulosa, s.repens, Riccia Fluitans, variegated mini alternata reineck - לקח לו זמן להתאקלם ולשגשג אבל מאז הוא משתגע ואני מת על הצמח הזה.
‏‎אוכלוסיה: כ-15 אוטוצינקלוסים,הרבה ניאוקרדיניה, 15 ג'פוניקות, כמה חלזונות רגל ארנבת
‏‎הזנה: קמצוץ דנרלי בייבי וטבליה שוקעת אחת\שתיים פעם ביומיים שלושה.
נוספו לאוכלוסיה 30 טטרות קרדינל ו-40 טטרה אמבר ששינו לחלוטין את אופי האקווריום ונראה שבינתיים שורר ססטוס קוו בין הדגים לשרימפסים, קניתי אותם קטנים ואני מאכיל אותם 3-5 פעמים ביום כמות די גדולה של טטרה פרו קולור שגם השרימפסים נהנים ממנו וגם הצמחים מקבלים עוד קצת חנקן שכמעט תמיד מאופס אצלי.

אה וגם הפלנריות התמעטו מאוד ובקרוב כנראה יעלמו בזכות הטטרות וגם כמה הלנות שהעברתי מהאקווריום לואוטק לזה.

4. הרי הפוטנציאל אף פעם לא באמת יגיע לידי מיצוי אמיתי ואבסולטי אבל אני מרגיש שהשגתי במידה רבה את השאיפה שהייתה לי בשעתו ועם המעבר לאקווריום החדש יגיעו השאיפות החדשות.
עד אז, אתחזק אותו פחות או יותר בתצורה הנוכחית.

5. לגבי העקירות, אז היו כמה שינויים גדולים לאורך הדרך אבל אני מאמין שהדבר הנכון בשבילי הוא להמתין עם האקווריום במתכונת הנוכחית ולהתחיל את העיצוב החדש באקווריום חדש שיתוכנן הפעם בהרבה יותר קפידה.

מה גם שבגלל שהמצע אדמה שלי הוכן בצורה חובבנית ללא רשת ברזל, עקירות מסיביות הופכות לסיוט תחזוקתי שאני לא מרגיש ששווה את זה עכשיו. לקח חשוב לגבי הכנת מצע DIY שלקחתי לתשומת ליבי.

המחשה קצרה לנושא העקירות ושינויים:
נעקרו מאות קריפטוקורינים ומרבד עצום של hemianthus micranthemoides (שהוחלף במונטה קרלו,) לשניהם מערכת שורשים מפוארת.
קיצור תולדות האקווריום - שנה וחצי ב-11 תמונות

וידאו עם הצצה לקרביים - הכי פשוט ונוח להבין!

6. לגבי AGA - נראה לי שאני עדיין לא בליגה הזאת אבל אולי בעתיד...
אשמח לשמוע למה לדעתך כדאי להשתתף גם כשמרגישים בכלל לא בסטנדרט של התחרות.
אולי תשכנע אותי ואנסה בכל זאת.

7. לגבי עומק האקווריום, יכול להיות שאני מונע יותר מידי מתוך ה"חסר" שאני מרגיש כעת עם העומק הנוכחי וכנראה שבאמת 50-55 מספיקים אבל שתי מידות שאני רואה שחוזרות על עצמן באקווריומי תחרות \ תצוגה הוא 90*45*45 או 120*60*60.
אני יודע שגובה 60 הוא מעט מעל הרצון שלי (יש לי קוביה 60 לואוטק) שם אני יכול לחוות כאמור גם עומק של 60 ואת יתרונותיו וגם גובה 60.

8. אשמח שתסביר לי מה היתרון של אורך 130-150. מעולם לא היה לי אקווריום ארוך יותר מה-90 ס"מ הנוכחי וחשבתי שעלייה של 50% באורך תהיה מספקת. אני בהחלט לא פוסל אקווריום ארוך מ120 אבל הייתי גם מאוד שמח (ובעיקר בת זוגי), שזה לא יגרום להתייקרות משמעותית במחיר - אולי צריך כבר מנוף... או בניה במקום האקווריום, עוד לא הגעתי לשלב של הצעות מחיר מבוני אקווריומים, אתייעץ בנושא.

9. אני בהחלט מקבל את הביקורת שלך על תצורת המשולש של העיצוב, אני מסכים שיש יותר מקום לדשא בקדמה ומעט הגזמתי בצפיפות צמחי הגבעול. לא בטוח שהתוצאה הזו היא מאילוצי אורך אלא יותר תכנון שתילה וכן לדעתי שימוש בכמות אבנים וגזעים לא מספקת בכלל.

10. לגבי "ההפרעה" בקו שאתה מדבר עליה, היה שלב של כמה חודשים שיישמתי את עצתך הזו בדיוק כשנתתי לגבעול מאסיבי של היגרופילה פינטיפידה לצמוח מעל כל היתר ולשוות מראה של עץ גדול מעל השאר. מאז הוא נקצץ לאחר ביקורת מהאישה אך הוא בהחלט עשוי לשוב...

שוב, תודה רבה על הזמן שאתה מקדיש לאקווריומים של אחרים ובכך מאלץ אותנו לחשוב ולשקול כל החלטה שבוצעה במהלך הדרך וכך ללמוד בצורה טובה יותר להשתפר.

אשמח כמובן לעוד דעות ועצות תמיד.

תודה לכולם שאתם מגיבים בכזו חיוביות ומעוררים את החשק לפרסם ולשתף בתהליך
DorMaimon לא מחובר   הגב עם ציטוט