צפיה בהודעה בודדת
עדיין לא נקרא Sunday 02/02/2020, 20:55   #20
ytz

הודו לך על 424 הודעות 472 פעמים
סוג אקווריום: 120 ליטר צמחיה - 20 ליטר צמחיה
ברירת מחדל תגובה להודעה: דישון באבקה - איך, כמה, למה..

ציטוט:
פורסם במקור על ידי ytz צפה בהודעה
תובנות הבנתי אבל לא בבירור
1. מהם הגבולות של המינימום והמקסימום במים של הדשנים
2. האם בשביל להתחיל לדשן אני חייב למדוד ערכים של המים ואם כן אז אילו
ציטוט:
פורסם במקור על ידי Yuval57 צפה בהודעה
זה כבר לא כימיה אלא ביולוגיה.
המינימום שבדרך כלל ממליצים עליו הוא בערך 20PPM ניטראט, כדי למנוע התפרצויות של ציאנו בקטריה. למי שלא יודע מה זה - מוטב שלא ידע. מכה מהסרטים.
לגבי מקסימום - תלוי בהרבה דברים. אם למשל אין יצורים חיים (דגים או ח"ח) באקווריום - המגבלה היא גמישה יותר, אבל היות ורובנו מגדלים דגים או שרימפס באקווריום- הייתי אומר שהמקסימום יהיה, להיות בצד הבטוח -
בין 40 ל-50 PPM. הכוונה לניטראט בלבד.
לגבי פוספאט ואשלגן - יש נוסחה שלדאבוני איני זוכר, שקובעת את היחס ביניהם לצמחי מים. נסה למצוא אותה, כאן או באינטרנט.
אני לפחות נהגתי למדוד ניטראט בלבד, היות וערכות המדידה לפוספאט, לא כל שכן לאשלגן, היו יקרות ובלתי מדוייקות. אולי המצב השתנה, אני בספק.
בכל אופן, אני נהגתי למדוד, *ללא דישון*, את הניטראט ברמה שבועית ולמצע את הירידה. זוהי הצריכה השבועית של ניטראט באקווריום שלך. את החוסר הזה יש להוסיף בדישון, יחד עם פוספאט ואשלגן אם יש צורך (יש לזכור שדישון באשלגן חנקתי מוסיף גם אשלגן למים, כך שבדרך כלל אין צורך בתוספות).
זו שיטה שעבדה עבורי היטב, אני מניח שיהי רבים שימצאו שהיא "מדעית" מדי ושעדיף פשוט להביט בצמחים ובדגים, וכל זמן שאף אחד מהם אינו מראה סימני מצוקה - מן הסתם הכל בסדר. לדעתי אין סתירה בין השיטות, השיטה ה"כמותית" פחות חשופה לטעויות של מתחילים, וחבל על הדגים, שלא לדבר על צער בעלי חיים.
ציטוט:
פורסם במקור על ידי Yuval57 צפה בהודעה
אין שום בעיה עקרונית לעשות זאת גם כך, בעיקר אם יש לך יותר מאקוורים צמחיה אחד בנפחים שונים. המטרה היא להקל על חישובי המינון, לא שהם מסובכים מדי גם כך. גם השימוש במשאבת מינון לא מסובך מדי, פשוט מכפילים את הספיקה בזמן כדי לקבל כמות.
שוב, אם זה מעניין אכין לטבלה מתאימה - ל-100 ליטרים, אם זה מתאים.
רק תכתבו בבקשה באילו חומרים אתם מעוניינים. הייתי מתחיל ב-
אשלגן חנקתי (מה שכבר הבאתי בדוגמה)
חד-אשלגן זרחתי (KH2PO4)
ואשלגן כלורי (KCl).
שלושת אלו יתנו לכם NPK.
אם זה נוח יותר, תקבלו גיליון אקסל, גם לא בעיה.

Yuval57
אז יש לי שיעורי בית
במאמרים באקווה יש שמות שונים ממה שכתבת ל P וה-K.

את הנוסחה לחשב בכדי להגיע ל1 מ"ל מוסיף 1 PPM ל100 ליטר לא הצלחתי להבין
אבל יש אור בקצה ה -

טוב אז כדאי לקנות בדיקה של NO3 ניטראט
ולפי"ז גם לא כדאי לערבב את את הניטראט עם ה -P וה- K מכיוון שאותו מדשנים לפי הבדיקה כנ"ל
ytz לא מחובר   הגב עם ציטוט