צפיה בהודעה בודדת
עדיין לא נקרא Wednesday 22/01/2020, 22:27   #1
אסף.ש

הודו לך על 85 הודעות 127 פעמים
סוג אקווריום: 300L צמחייה הייטק + שרימפסיה+נאנו הייטק+ 60 ליטר הייטק בהקמה
וותק בתחום: 6 שנים
ברירת מחדל עץ הקמה-נאנו הייטק DIY- מערכת 30 ליטר+

זה הולך להיות קצת ארוך אז...
אחרי שהתפנה לי מיכל ואחרי שחשבתי וחשבתי מה אפשר לעשות (עוד פעם לאוטק עם שרימפסים) אז בחרתי בלנסות בהקמת מיכל נאנו הייטק.
כל הציוד והחומרים היה ואפילו מערכת co2 פנויה (בעיקרון היו לי 2 מערכות שכוללת בלון + ווסת וברזים חשמליים וכמובן צינורות של co2) כבר רק שהיה לי צריך לאלתר פילטר ולשפר את התאורה מT5 ללד כך שיתמוך בחוזק להייטק.
התכנון הוא הייטק במי ברז עם מצע מדושן (כדי שאדשן פחות בעמודות המים כי מביא שרימפסים) בנוסף אדשן עם דשן נוזלי+ תאורה לד+ מערכת co2 מלאה.
עוד קצת הקדמה:
באקווריום בעברו היה נורה pl ששודרגה לנורת T5 (נורה רגילה ממחסני חשמל לא ארוכה) ונקדח 3 חורים בפילטר העליון כדי שירדו המים במקרה של תקלה (סתימה) בנוסף נסתם בסיליקון היציאה המים מצינור אוויר ויציאה הראשונה כדי שהמים שנשאבים לא יחזרו לאקווריום ישר וזה "יאלץ" את כל המים שנשאבים לעלות לפילטר שזורק מים עם חליל "בשיטת רטוב יבש".
בגלל שהתכנון ליצור הייטק צריך שיהיה פחות נידוף co2 וגם רוצה שבהפסקות חשמל ישארו מים בפילטר לכן אני אטמתי את החורים ובירידת מים ושמתי צינור שיצור "אוברפלאו".
האקןווריום אחרי ניקוי וחיטוי (ניקיתי הכל כולל הצינורות של הפילטר והאימפלר)

לצערי אין לי תמונות של הגוף התאורה הישן...
בתמונה הראשונה ניתן לראות כבר אחרי שפירקתי את גוף התאורה הישן כדי לבנות חדש.
התכנון לתאורה הוא שתי עיגולי לד שלכל אחד 7W שישבו על צלע קירור (עשוי אלומיניום אם לא טועה) בתוך מכסה שהיה, יש לי נסיון עם הלדים האלה כבר חצי שנה ודיי מרוצה אך מדובר על לד 12W מאותו יצרן ומוכר.

היה בתאורה הישנה את המכסה הפלסטיק שהתברג למכסה עצמו אבל בגלל שהוא מפלסטיק וכבר קיבל צבע והאור יחדור פחות טוב אז ניסיתי לחתוך זכוכית.
מה ידע שכזה קשה לחתוך זכוכית

לאחר כמה נסיונות כושלים.
לבסוף אבא שלי בא לעזור לי והצלחנו.
לפחות למדתי שכדי לחתוך זכוכית צריך משטח ישר וצריך לחתוך עם קרש ישר כדי לכוון ועוד...
אחר כך אטמתי את הזכוכית למכסה.
מבחוץ:

מבפנים:

ההדבקה יצאה יפה בלשון המעטה... בכל מקרה אחרי שתיבש אני אנקה את השאריות.
חדי העין ישימו לב שהגדלתי את הפתח לזכוכית המכסה גם שם זה היה פחות יפה.
אחר כך חיברתי העזרת בורג את הגוף לד לגוף קירור כמובן עם חומר מוליך חום(שכחתי את שמו) ובאתי להלחים את החוטים.
אבא שלי שהוא חשמלאי מוסמך עם תעודה ורישיון (לא שהוא עובד בזה) הכריח אותי לדאוג לחוטים בצבעים ולדאוג לבידוד בן הבורג לגוף לד (בכל זאת הגוף מוזן מהשקע ישירות- הלד מכיל כבר את הדרייבר).
פה אחרי ההלחמה נתתי לאבא שלי לבנות, הוא הרכיב את הלדים ובדק שלא זולג חשמל לצלע קירור ועוד...

תמונה מרקרוב לפני בידוד:

לצערי אין לי הרבה תמונות מפה ומה שיש הם לא באיכות טובה.
מוכן לפני הרכבה על המכסה- כאשר אבא שלי בדק

לא רציתי שלעבוד עם שרינקים בגלל במים -דבק חשמל בליפוף נכון קצת לפני עד קצת אחרי יתן הגנה מפני לחות וטיפות מים.
נקדחו 8 חורים כדי לחבר בברגים את הגופי תאורה.
מבחוץ:

מבפנים:

כל הסיפור מורכב:

hole in the dark
התמונה צולמה ממש עכשיו כך שהאקווריום כבר רץ אז היה לחות.

תמונה מקרוב:

עשיתי זווית כדי שתיהיה תאורה בכל חלקי האקווריום.
תמונה שהתאורה דולקת. שעשיתי את התמונה הזאת הסתנוורתי.
.
כל מה שכתבתי עד כה היה דברים שעשיתי לפני חודשיים.
בגלל שאני תלמיד י'א ולצערי לא היה לי זמן כל הזמן הזה האקווריום ישב בצד ולא נגעתי בו, מה שכן הספקתי לעשות או יותר נכון זה אבא שלי זה לשלוח אותו לגורדון גד למלא לי את הבלון (גורדון גז חזרו לפעילות ועולה עד 8\9 קילו 100 שקל ללא מע"מ) אבא שלי חזר כבר באותו היום עם הבלון והביא לי ואיך שהרמתי אותו אמרתי לו שהוא ריק למחרת אבא שלי הלך שוב לגורדון גז ודיבר עם מארק שאמר שלא הגיוני שהבלון ריק אבל שבדק ראה שהבורג מאחור שאמור לפרוק לחץ השתחרר- מסתבר שבלון פרק לחץ ברכב בנוסף לזה לא הגיוני שהראש של הבלון לא תקין כי הם עצמם התעקשו והחליפו לי כמובן בתשלום, לבסוף מארק התנצל ומילא את הבלון ללא תוספת תשלום. (חייב לציין שאבא שלי ממלא אצל גורדון גד כבר לפחות כבר 10 שנים ואף פעם לא הייתה בעייה)
בכל אופן אתמול התפנה לי זמן וכוח החלטתי להתחיל להכין את המצע המדושן.
להלן "המתכון":
שכבה ראשונה: פומיס
שכבה שנייה: המצע המדושן השאיפה הייתה לא לעבור את ה50% חומר אורגני.
15% המוס
30% סיבי קוקוס
25% ורמיקוליט
30% פומיס
+ חצי כוס חד פעמית של אוסמוקוט 12.
לא השתמשתי בכבול גם כי לא היה לי וכגם כי לפי מה שחקרתי הכבול אמור לתת את הבוסט הראשוני כך שבכל מקרה בתקופת החודש וחצי הראשונים אני אדשן בדשן נוזלי אז לא התעקשתי וחיפשתי לקנות.
המצע מתבסס על סיבי קוקוס שאמורים להתפרק לאט כך שבהמשך שאביא שרימפסים אוריד במעט את כמות הדשן בעמודות המים.
אשמח להערות בנידון? (בגלל שאני מכיר את עצמי וידעתי שלא יהיה לי זמן אז המשכתי הקמתי את האקווריום כך שלא אוכל לשנות אלה אוכל לדעת להבאה לאקווריום אחר שמתכנן)
החלטתי שיש יותר התועלת במצע תפור ברשת אז הלכתי על זה.
הפומיס שמכיל המון אבק ואני עצלן ומנסיון בעבר ששטיפתי פומיס זה מעצבן אז לקחתי דלי קטן כמו של חוף ים וקדחתי בתחתית חורים דיי גדולים שהפומיס לא יעבור.

שמתי בדלי כמות פומיס וניערתי-רוב האבק ירד ואז מה שנשאר זה שתי שטיפות בדלי והמים נשארו שקופים.
פומיס שטוף:

כל החומרים של המצע המדושן מעורבבים:

אחרי תפירה:

אחר כך שטפתי את החצץ(לא משהו מיוחד ואין לי "פטנט" לזה למרות שלפני הניקוי הרטוב במים סיננתי במסננת)
שכבה ראשונה:

כדי לשטח השתמשתי בכרטיס (במקרה הזה מדובר ברישיון החשמלאי של אבא שלי הקודם שכבר לא בתוקף- אני משתמש בו גם כדי לגרד אצות מהזכוכית מבלי לפגוע בה)

תמונה להבנה של מה שניסיתי לעשות- שינוי בגובהה החצץ.

אחר כך חיטתי בפעם השנייה את הסלעים והשורש -אשמח לזיהוי של הסלעים.
ואז ניסיתי לעצב עד שהשארתי כך:

ניתן לראות בתמונה שהרכבתי את את הפילטר ואת מערכת הco2 והמדחום והבועת בדיקה.
מה שנשאר לעשות זה להוציא גזם (צמחים), לחטא אותם, לשתול למלא מים, להפעיל פילטר, להפעיל את המערכת co2 ולהפעיל את המחמם ולמלא חומר בבועת הבדיקה וכמובן לדשן.
התכנון שלי למערכת co2 היה להשתמש בבלון הגדול שלי 3.5 קילו (יש לי עוד שתי בלונים אחד מחובר לאקווריום אחר במשקל של 4 קילו והשני קטן רק 220גרם של jbl) בחרתי בבלון הגדול כי מילוי של הקטן והגדול אותו מחיר אז אתפשר במקום שתופס. לבלון היה אמור להתחבר ווסת עם שתי שעונים ושתי אפשרויות לוויסות שכולל גם מד בועות וברז חשמלי אבל לצערי כנראה חטף מכה ומהווסת בורח גז אז אני כרגע אשתמש בווסת עם שעון אחד של EHEIM ולצערי הצינור שלו קטן מאוד (לא סטנדרט)אז לא כול לחבר לברז חשמלי כך שיעבוד 24\7 עד שאזמין חדש.
לבנתים זהו (כנראה מחר אמשיך לתעד את ההקמה כולל פרטים מדוייקים יותר)
אשמח להערות ולההרות.

נערך לאחרונה על ידי אסף.ש, Sunday 09/02/2020 בשעה 15:48.
אסף.ש לא מחובר   הגב עם ציטוט
הגולשים 4 הודו לך אסף.ש על הודעתך: