צפיה בהודעה בודדת
עדיין לא נקרא Saturday 27/04/2019, 20:44   #1
ג'ורג'יו

הודו לך על 11 הודעות 13 פעמים
ברירת מחדל 'Kubrick' || לאוטק קובייה 200 ליטר.

בצעד חגיגי החלטתי להקנות למיכל הקיים עץ משלו,
שאליו אנתב שאלות קונקרטיות, פרקטיות לעתיד, עדכונים ומחשבות מעשיות, ולא לתוך יומן התיעוד הגחמתי אמבציה, תלות ושיכרון מעמקים.

חלילה, אני לא משבית את יומן התיעוד,
אלא אצוק לתוכו מחשבות יותר תיאורתיות וכלליות, דברים שאני מוצא מעניינים בתחום הצמחייה האקווטית (כמובן, צמחייה בסביבות מים מליחות), עדכוני מחקר כאלו או אחרים, ובתקווה, אולי זה יעניין מישהו.
אני מוצא המון כיף ושעשוע ביומן התיעוד, אך לשם התקדמות בקיים אני אכן מסכים שיש להקדיש למיכל עץ משלו, ולהשאיר מחשבות וניסויים ליומן התיעוד.

אולי יום יבוא ויקום תת-פורום "צמחייה, מליחות, סוציולוגיה ופורקן מחשבתי", מי יודע (:

אז, חשבתי על שם למיכל, שכן אני חושב שנתינת שם "מבייתת" את הלא מוגדר, ויש צורך להגדיר את הילוד ולאפשר לו לנשום.
אשתדל גם לא לגנות יותר את המיכל בשמות תואר כמו; "מכוער, מסריח, מעופש, מעלה ירוקת וזבובים, עלוב וגמלוני".
אני מאמין שעם כל הרצון הטוב שלי שהמיכל יתקיים וישגשג, הגיע הזמן גם להפסיק עם שמות גנאי ואנרגיות שליליות.

ובכל זאת, מאז הקמתו אני חווה תסכול, מחשבות אלימות כלפי עלים, שעמום, ולעיתים מדבר עם השרימפסים במבטא ביטניקי, אוי!
אז אחרי שיחזור סצנות מ"התפוז המכני" עם חלזונות הלנה, חשבתי שיהיה הוגן להקדיש את המיכל לסטלני קובריק, אחד הבמאיים האהובים עלי (אחרי פיטר גרינווי).

אז 'קובריק', מה הוא?

הנטייה הראשונית היא לקרוא לו לאוטק, אם כי אין בו מצע מדושן ואחוזי השתילה יכולים להיות יותר גבוהים בכדי להגיע להגדרה הפורמלית של "אקווריום צמחייה".

אני עד כה שמח בחלקי, אומנם שיתפתי לא מעט בבעיות שהמיכל הציב עד כה, ועדיין אינני חושב שהגעתי ולא ל-20% מהפוטנציאל הטמון בו,
אבל עץ חדש, דף חדש, התחלה חדשה והסתכלות פנימית על רצונות ושאיפות.

אז.... Shall we?

הבעיות במיכל.

* מצע -
הייתי רוצה לחזור אחורה ולסדר את המצע שהתערבב ולעגן אותו היטב, ליצור את משחקי הגובה שכה חשקתי בהם, להשתמש בחצץ לצורך הגבהה (חשבתי ליצור "כריות" ממולאות בחצץ, ולהשתמש בהם כמו שקי חול, ועליהם להוסיף את שכבת החול).

* דקורציה -

1) אני חושב שהתבלבלתי בין שתי דברים, כמובן מתוך חיפזון.
רציתי לייצר מראה "פראי" ואוטונומי של שברי ענפים שהתיישנו במקווה מים סטטי, בפועל בחרתי בשורשי מנגרוב, והמראה יחד עם קשירת המיקרוסורום וטחב יצר מראה מאוד חובבני ובאנאלי.

2) חסרה מסלעה במיכל. נקודה.

* מימדי המיכל -

כאמור, המיכל הינו קובייה של 60 ס"מ.
הייתי בטוח שזה יהיה הדבר הכי "בטוח" להתחלה, בפועל אני מוצא את המימדים האלו מאוד מאתגרים;

1.1) אינני חושב שהמיכל קטן, לפחות לא עבורי, אבל אני כן מרגיש שעומק המיכל מציב אתגר לניצול חלקו האחורי.

1.2) המיכל מאוד מהר, עם מעט מאוד דקורציה וצמחים מרגיש קלסטרופובי.

1.3) יש צורך בהקטנת האלמנטים בכדי לא ליצור אלמנט "ראשי" באנאלי ומשעמם, שמכתיב את שאר המרחב במיכל.

1.4) נצילות הגובה היא בעייתית, יש צורך במחשבה על פרספקטיבה מדורגת מהרקע לקידמת המיכל, או לחילופין ביצירת משחקי גובה בצורת 'ר', או 'ח'.

1.4.1) יש צורך לחשוב על אזורי שתילה בהתאם לנ"ל, שכן נצילות התאורה תהיינה בהתאם לצמחייה.

הדבר כמובן מביא אותי לדבר הבא,

* צמחייה -

1) אין לי בעייה עם הצמחייה הקיימת, אני כן חושב שאפשר לעשות שימוש בעוד מהפיקוק מוס לכיסוי נרחב יותר, ודליל יותר על דקורציה במיכל, הוא נקשר בצורה גושית מידי לטעמי.

2) האכינודורוס אמזוני הינו צמח מאוד מספק לגדל, והוא היחיד עד כה שאני חוזה בו צמיחה גדולה.
קצת עליו,
רכשתי עציץ אחד קטן בעל מספר עלים, ובזמן הפירוק מהצמר סלעים שברתי לו את הצורה ונותרתי עם שתי חלקים לא סימטריים ועלה.
היום שתי החלקים התבססו ומצמיחים עלים בצורת רומח שמתנשאים לגובה של 30 ס"מ, ואילו העלה הבודד הכה שורשים ומוציא גם הוא עלים.
צמח מאוד מרשים ומספק.
בו זמנית, הוא אינו מתאים למימדי המיכל, הוא תופס המון שטח לכל הכיוונים, ובקצב הגדילה שלו כרגע, ועל פי האינטרנט, אני עלול למצוא את עצמי עם שיח עצום במיכל, מתאים לדעתי למיכל מלבני ארוך.

3) חסרה לי טקסטורה מסויימת במיכל, משהו שברירי ועדין.
הצמחייה במיכל נכון לכרגע היא מאוד "עשבית" והייתי רוצה לתת איזשהו "קונטרה-פונקט" עם נגיעה עדינה יותר, אולי באמת לחשוב על טחבים כגון פלייה וצירופה לתוך המכלול.

4) המיקרוסוריום יוסר בשלב מסויים מהמיכל, הוא אינו משתלב כראוי, וזקוק לשיקום, ומעבר לכך במידה וארצה להגדיל את עוצמת התאורה, אצטרך לחשוב על שילובו במקומות מוצלים יותר, ולא, ישרף. (מחשבה תיאורתית בלבד, לא אגדיל את התאורה בזמן הקרוב, אלא 'במידה ו\או\כאשר'....)

* אינסטלציה -

1) המיכל בעל שני קדחים בתחתית, כל קדח ממוקם בצד המיכל, הקדחים נעשו בשביל שלא תהיינה צנרת שמזדחלת מחוץ המיכל לתוכו.
ובכל זאת, צריך לחשוב על פתרון אסתטי לפתח הכניסה, שגלוי לחלוטין וגבוה מידי, ולפתח יציאת המים, שממוקם מטה מידי ומבעבע את המצע כאשר מכוון לדפנות הזכוכית, ומנגד שובר את הגבעולים במידה ומכוון לצמחייה.

איזון, דישון, אורגניזם למיניהם.

* אצות -

מצב האצות התאזן עד מאוד, ואינני רואה עוד אצות ברמה שמעוררת עצבים עוד.
כמובן, המיקרוסורם שנפגע הכי קשה עדיין מראה סימני מאבק, אבל לעניות דעתי, זה יחלוף בהוצאת ידנית וגיזום העלים הנגועים.
אין עוד אצות על הזכוכית כלל, מלבד שכבה דקיקה שאני מנקה אחת לכמה ימים, ולכל כל יום כבעבר.

ה-"Hot Spots" לאצות הינן כאמור על המיקרוסורום (חוטיות לבנות, קרן אייל), וממש בסמיכות למצע (חומה)
כמובן שיש אצות ירוקות על גזעי העץ שתחת תאורה ישירה - זה כלל לא מפריע לי, נהפוכו.

אשמח לשמוע את דעתכם לגבי הנכתב,

ובכל זאת, שאלות שעלו לי מתוך הנזכר למעלה;

1) היות ואני מעוניין להישאר עם המצע הנוכחי, או לפחות עם הנראות של החול האינרטי הנוכחי, כיצד הייתם מציעים לשפר את איכות המצע בשביל המשך צמחיה ועידוד צמיחה בהמשך?

* הדרך בה חשבתי לעשות את השינוי במצע הינו בדרך הבאה;
- סינון המצע בין החצץ לבין החול.
- יצירת "שקי חול" עם החצץ לצורך משחקי גובה, כאשר השק עשוי מחומר רישתי שמאפשר חדירה של שורשים. (בגודל של 10X10 ס''מ, עובי כ-5 ס''מ)
- (א) פיזור מצע מדושן בין נקיקי השק, או (ב) פיזור תוספי הזנה במקומות שתילה, או (ג) הטמנת טבליות דישון במקומות שתילה.
*שכאן עולה עוד שאלה - האם יש צורך בכך היות ואני מדשן מאקרו ומיקרו במיכל?
- הוספת מצע השתילה האינרטי.

2) שתילה מחודשת, עקירה, ואחסון צמחים למשך זמן עבודת עיצוב, האם ישנו פרוטוקול לדבר שכזה?

3) דישון -

לא כל כך שאלה, אלא התייעצות -
אני מדשן את המיכל במאקרו מפורק (חנקן, אשלגן, זרחן) כל יומיים (יום כן, יומיים לא) כ-6 מ''ל מכל בקבוק, וטרייס אלמנטס - 12 מ''ל.

הצמחים נראים בסדר, הייתי שמח לדעת האם אני נמצא על טווח הגיוני למיכל.

קצת תמונות הווי,
(אשמח לזיהוי יותר נוקב של הקרינום והסגיטריה, לא עולה בקנה אחד זיהוי של שניהם, אולי בעקבות תנאי התאורה)

הפתרון הזמני לשתילי הסטיגריה, אלוכריס והולנסירות.

הקרינום הלא מזוהה בגווני צהוב, לא בטוח האם זה דבר טבעי עבורו.

היחור המוצלח של האכינודורוס אמזוני יחד עם אסיפת דיירים חביבה.

איקאה וצמחייה, שילוב מוצלח בעיניי.

וכמובן, אלוכיריס גוסס.

מצ''ב גיליון טכני,

קטגוריה (טבעי/לאוטק/הייטק): לאוטק
‏‎אורך\גובה\עומק 60\60\60
‏‎ותק האקווריום (החל מהיום הראשון): חודשיים
‏‎ותק האקווריום (במתכונתו הנוכחית): חודשיים
‏‎נפח האקווריום ברוטו: 218
‏‎נפח האקווריום נטו: 180
‏‎מותג האקווריום: בנייה אישית.

‏ערכי מים
‏‎סוג מים (ברז/מעיינות/קדושים וכו'): ברז
‏‎מי אוסמוזה הפוכה (כן או לא): לא
‏GH (דרגת הקשיות הקבועה): 12
‏KH (דרגת הקשיות הזמנית): 9
‏PH (דרגת החומציות): 7.4
‏‎פד"ח (רמת הפד"ח במים): לא נבדק.
‏‎דיווח טמפרטורה - 24 מעלות
‏‎מצג הניטראט - 0.5
‏‎מצב הפוספאט - לא נבדק.

‏חומרה א'
‏‎סוג מצע מדושן: -
סוג מצע שתילה: חול וחצץ.
גובה מצע שתילה: 8 ס''מ.
‏‎פילטרים (פרט בבקשה): חיצוני פלובל 306.
‏סוגי המדיות המפלטרות: פרלון, ספוג, כדורי קרמיקה.
‏יחס פילטור לנפח נטו: טרם הבנתי את המתמטיקה.

‏‎תאורה T5: וואט 96.
יחס וואט לליטר : 0.53

חומרה ב'
גוף חימום: Haqos 100W
‏‎דקורציה: שורשים.
‏משאבת אויר: -
‏‎מאווררים -
טכנולוגיית החלפת מים: דלי וצינור, משוואה את הטמפרטורה, ניטרול כלור + בקטריה.
‏‎מערכת פד''ח : -

‏תוכנה
‏‎משטר החלפות מים: שבועית, 40%.
‏‎משטר תאורה: 7 שעות.
‏‎סוג הדישון: מאקרו, מיקרו, Bio Carbon, ברזל.
‏‎משטר הדישון: פעמיים בשבוע.
‏‎זני הצמחיה: מיקרוסורום, פיקוק מוס, ולנסריה, סטיגריה, קריפטוקורין בלנסי, לימנופליה אקוואטיקה.
‏‎אוכלוסיה: 4 גובי קשת, 5 קורידוריס נמרי (ג'ולי), 5 אוכלי אצות סיאמיים, 6 אוטוציקלס, מספר לא מזוהה של ג'פוניקה שרימפ, 12 טטרה זכוכית זנב דם.
‏‎הזנה: טבליות לאוכלי אצות, אוכל לח לאוכלי קרקעית של Vitalis, אוכל קפוא.

שיהיה לנו בהצלחה, אשמח לשמוע ממכם

נערך לאחרונה על ידי ג'ורג'יו, Saturday 11/05/2019 בשעה 15:45.
ג'ורג'יו לא מחובר   הגב עם ציטוט