צפיה בהודעה בודדת
עדיין לא נקרא Thursday 16/10/2008, 14:01   #40
גלגו

הסמל האישי שלגלגו

הודו פעם אחת בהודעה אחת

ציטוט:
העם דורש עוד תמונות!

נכון עם?
איזה עם בעייתי בחרתי לי...

מכיוון וביקשתם יפה, קבלו עידכון נוסף לחלק הטכני של הפרויקט + טעימה של ביולוגיה בסיסית ...
מה שנקרא סוף מעשה במחשבה תחילה

נתחיל בפילטרציה
מכיוון והאק' מיועד בעיקר לגידול ורביה של שרימפסים ויצורים קטנים שאינם מייצרים רפש רב - במקביל לצמחיה המרובה שמלבד היופי גם תורמת רבות לאיכות המים - חשוב שתהיה פילטרציה ביולוגית יעילה ויציבה לגיבוי אך ללא זרמים חזקים ושלא תדרוש תחזוקה בתדירות גבוהה שעשויה לערער את יציבות המערכת.
פילטרציה מכאנית כמעט אינה נדרשת בסוג כזה של מיכל.
כמו כן רציתי פיתרון פשוט, יעיל, זול, שקט ושלא ידרוש ממני יותר מידי התעסקות לאחר ההרצה הראשונית...
הפילטר האופטימאלי במקרה כזה יהיה פילטר ספוג.

במקום להצמד לאחד התכנונים המקוריים שלי ולהשתמש בפילטרים הסטנדרטיים:

הגעתי למסקנה שהם מוגבלים יחסית בשטח הפנים (זה כמובן תירוץ לקראת הבאות - למעשה פילטרים כאלו היו מספקים בהחלט) אך בעיקר נראים מעט "תלושים" מהעיצוב הכללי ולא מספיק "מקוריים" (אם כבר - אז כבר - והזהרתי אתכם כבר בהתחלה לא !?!)
מספר תכנונים ווירטואליים לאחר מכן (שחלקם מביכים - אז לא אחשוף כאן), "הצקה" לבוני אק' ואנשים מהתחום ובעיקר הרבה שיעורי בית ברשת (ובמגוון שפות ) הביאו אותי לבחור בעיצוב הנקרא HMF- Hamburg Mattenfilter שהיה מקובל מאד בעבר ועדיין משמש את מרבית מרבי השרימפסים הגדולים בזכות יתרונותיו הגדולים כגון היעילות הביולוגית, הפשטות בתחזוקה (שטיפה קלה של הספוג אחת לשנה בערך או כשמפלס המים בתא האחורי יורד משמעותית עקב חסימת המדיה מרפש) והמחיר הנמוך .
הרעיון הבסיסי הוא "לסגור" לחלוטין חלק מדופן המיכל ע"י משטח ספוג ("מדיה ביולוגית") בעוד המים נשאבים מאחוריו חזרה לאק' (ע"י מעלית אוויר או ר"כ קטן) - דומה לתא ביולוגי\"סאמפ פנימי" שמוצאים בחנויות ואק' רביה - אך למעשה שטח הפנים של דופן התא - העשויה ספוג - משמש כולו מקום להתיישבות הבקטריות וזה מה שהופך אותו לכל כך יעיל וגם מאפשר להצניע מאחוריו אביזרי ציוד כגון גוף חימום, שקיות מדיה\סופחים למיניהם וכו' (התא לא חייב להיות גדול כל כך ולמעשה ניתן להסתפק במרווח מינימאלי של כ1ס"מ מאחורי הספוג שמאפשר זרימה מים יעילה):

מתוך Hamburg Mattenfilter

זה פיתרון קצת מפתיע בהתחשב במירוץ הקבוע אחר ה"ל\ש" לא!?!?
הצלחתו ויעילותו של פילטר כנ"ל תומכת בעובדה שלהבדיל מהטעות הנפוצה (גם אצלנו ) ספיקת הפילטר אינה הפרמטר העיקרי לפילטרציה ביולוגית תקינה (ולעיתים זה ממש להיפך) ויש צורך להתאים את שטח החתך לזרימה בפילטר, לספיקה הכללית לצורך קבלת מהירות זרימה אופטימאלית דרך המדיה (5-10מטר לדקה בקירוב) .
למעשה יש טענות קשות של חובבים אל מול חברות הציוד הגדולות שמנסות לדחוף ולשווק באגרסיביות מוצרים מתוכמים ויקרים יותר ויותר שלא לצורך בעוד מוצר זול ופשוט יהיה יעיל באותה מידה - אם לא יותר ...אבל נעזוב את זה כרגע (וכמו כן לא נרצה לפגוע בפרנסתם של עמיתנו לתחביב - הסוחרים 8) ).

ניתן לחשב בקלות יחסית את שטח הפנים המתאים לכל מיכל ואת ספיקת הזרם הרצויה דרכו (אם תרצו אפרט על כך בהמשך - בינתיים זה קישור נחמד המסביר את הטכניקה Hamburg Mattenfilter)

אצלי חישבתי ומצאתי שסגירה של פינה ברוחב 10ס"מ~ בלבד בכל תא ושימוש במעלית אוויר בספיקה של 50-100ליטר\שעה (אוויר- לא מים!) - תספיק בהחלט, תשפר את החימצון ואף תשאיר מרווח ביטחון משמעותי (מה שאומר שאני יכול להשתמש במשאבת אוויר נטענת בגיבוי סוללה המפוצלת לכל המערכת שתמשיך את הפילטרציה גם במקרים של הפסקות חשמל).
ולמי שלא מאמין - באמת ביצעתי את החישוב הנ"ל :

יש מספר מוצרים שיתאימו לשמש כמדיית הספוג עצמה (מן המפורסמים הוא המותג הנקרא Poret - תריצו חיפוש קצר) ומעט קשה להשיגם בארץ - אך רוב הספוגים הנמכרים לפילטרציה יתאימו (אם תמצאו בגודל המתאים) כולל אלו שמשמשים לפילטרי בריכות - רצוי להשתמש במותג איכותי יחסית (מניסיון אישי - יש משמעות לעמידות לאורך זמן ויעילותו ללא סתימות מוקדמות, התפוררות וכו') והמיועד לשימוש כפילטר באק' (מיוצר בתהליך שאינו משאיר חומרים רעילים כגון phenol), מסוג open cell ואינרטי(ולא אלו המכילים פחם פעיל או סופחים אחרים). רצוי בנקבוביות עדינה-בינונית (30-45PPI), העובי המתאים יהיה סביב 3ס"מ (ולא יותר מ5ס"מ) לאור העובדה שה"ביולוגיה" מתבצעת בעיקר בעומק 1ס"מ הראשונים.
לקח לי לא מעט זמן לאתר ספוג מתאים בתכונותיו שלא יבלוט לעין ויתאים במידותיו לעיצוב המתוכנן (השריטה עמוקה אצלי...מה לעשות ) - בסופו של דבר מצאתי מוצר (של Hikari דווקא) שמלבד הצבע השחור (הם בד"כ כחולים\צהובים או ירוקים) - מתהדר גם בעיצוב המגדיל את שטח הפנים היעיל ובמקרה ( ) גם משתלב היטב בטקסטורת הרקע שתיכננתי:

http://www.kyorin-net.co.jp/wave/wa05.html

לצורך מסגרת הפילטר השתמשתי באותן תעלות תקשורת (במקום פיסות הזכוכית שמומלצות במקור):

בדיקת התאמה קלה (הספוג נתפס באופן מושלם בתעלה אך אין בעיה לשלוף אותו החוצה לצורך תחזוקה):

ניסור ה"מסילות" ועיגול קל של הקצה בכדי שהשחלת הספוג תהיה קלה והוא לא יפגע מפינות חדות :

לאחר העיצוב הראשוני כל החיספוסים הוחלקו לחלוטין ובוצעה צביעה של הדפנות החיצוניות בשחור.
מבעוד מועד חתכתי פיסות רקע פנימי דק משאריות שהיו לי (מה שנקרא "הכינותי מראש..." ) + "חפרתי" חריצים להשקעת התעלות מהצד על מנת שלא יבלטו לאחר ההתקנה.

בדיקת התאמה והכנות לקראת ההדבקה באק':

- טיפ קטן להדבקת רקעים פנימיים - במידה ודופן האק' חשופה לצפיה (כמו אצלי) - חשוב למסך גם את צידו של הרקע ע"מ ליצור מעבר נקי ויפה מהפינה. הכי פשוט זה להגן על הדופן מבפנים ע"י "מסקינג טייפ" באזור שצמוד לרקע, על הפינה החשופה למרוח סיליקון אטום בנדיבות (שחור במקרה הנוכחי), לקבע את הרקע למקום ולהסיר את המסקינג טייפ לפני ייבוש מלא לקבלת תוצאה יפה ונקיה. (הדגמה תראו בתמונה האחרונה ממש בתחתית ההודעה שצולמה בדיוק מהפינה האחורית ומצידו של הרקע הפנימי - תדמיינו איך זה היה נראה לולא ביצעתי את המיסוך הנ"ל ).

מלבד קיבוע הספוג לצדדים - חשוב שתהיה הפרדה והצמדה מוחלטת של תחתית הספוג לקרקעית באזור המצע - בעיקר בכדי לוודא אטימה מוחלטת למים סביב המדיה (שמחפשים תמיד את המסלול הקל ביותר לזרום דרכו) ולמנוע גלישה של מצע פנימה בכל פעם שהספוג זז - לצורך כך חתכתי זוית פלסטיק שחורה (15מ"מ) ועיצבתי ממנה מעין מסילה עגולה שתוצמד לקרקעית ומותאמת בדיוק כך שתתמוך בחלקו התחתון של הספוג ותמנע חדירה של מצע מתחתיו:

מי שלא מבין מה אני רוצה מחייו - המתינו בסבלנות עוד קצת עד שתראו את התוצאה הסופית ואז הכל יהיה ברור...

בינתיים - עד שהסיליקון בהדבקות הרקע והפילטר יתייבש - נשלים מעט את העיצוב הכללי-
זוכרים את אותה זוית פלסטיק שחורה?
(אצלי שאריות בקומבינה מבית המלאכה המקומי - אך ניתן להשיג בש"ח בודדים בכל חנות לחומרי בניין\נגרות ואפילו - שומו שמיים - בACE\HOMECENTER במחיר מופקע)
תוסיפו מדידות וקצת חיתוכים במקומות אסטרטגיים:

חימום קל ע"י אקדח חום (פן לשיער גם הוא יעזור) וכיפוף הפינות (בעזרת סרגל - שיהיה יפה ומדויק) + שימוש מושכל במעט "סופר-גלו" ואטבים :

וקיבלנו מסגרת\"כתר" אלגנטי לתיחום המיכל...
מלבד האסטתיקה -מטרה נוספת למסגרת התחתונה היא שיפור האיטום וחיזוק החיבור בין התחתית לדפנות (להזכירכם הדבקת האק' נעשתה בשיטה "קמצנית" בסיליקון וללא שכבת איטום משמעותית מפנים המיכל).
הנחת פס רציף ונדיב של סיליקון לכל היקף המסגרת (שחובקת את התחתית במדויק וחופפת כ5-6מ"מ את החיבור לדפנות), הנחת המיכל + תוספת משקל ללחיצת עודפי הסיליקון החוצה ולקבלת חיבור במקשה אחת, הדוק ואטום:

בינתיים נכין "כתר" עליון באותה טכניקה (עם זוית שחורה מעט רחבה יותר = 20מ"מ - עוד תבינו למה בהמשך) ונחתוך שארית ממזרן ספוג (אני שונא לעבוד עם "קל-קר" בתוך הבית והעיצוב מכתיב שימוש בחומר שחור ) שתוצמד גם היא לתחתית האק' כריפוד לפיזור לחץ ועומסים:

בשלב זה הפרויקט "נח" לו להנאתו מספר שבועות לייבוש מוחלט של הסיליקון ולאחר מכן מולא במים שהוחלפו מידי מספר ימים לצורך בדיקת נזילות + שטיפה של כל שאריות הכימיקלים והמזהמים (אם נותרו מתהליך הבניה).
מלבד מעט נגרות ללוח "סנדוויץ" מזדמן שנחתך למידות (בתוספת בליטה קטנה מקדימה לצורך הנחת כלים וציוד), לוטש קלות וצופה ב"יאכט וורניש" - הייתי עסוק בדברים אחרים (ולא בארץ מירב הזמן) -
זהו לבינתיים... 8)
גל

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

טוב נו...אני לא כזה רשע ... וגם הבטחתי לתת תמונה מלאה להבהרה ...
אז הנה - ככה זה נראה בסיום התהליך שתארתי עד כה - מעט חשוך כיוון וגוף התאורה עדיין לא הושלם (בשלב ההוא 8) ):

ותמונה עם פלאש שתראו מעט יותר פרטים (וגם לכלוך ושאריות שעדיין לא נוקו ):

ולקינוח תמונה עדכנית שיהיה לכם למה לצפות :

ועכשיו באמת זהו (להיום ),
גל

נ.ב. - בפעם הבאה - עידכון "מחשמל"