אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי

אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי (https://www.aqua.org.il/forums/index.php)
-   אקווריום צמחייה (https://www.aqua.org.il/forums/forumdisplay.php?f=14)
-   -   אמביציה, תלות ושכרון מעמקים || יום 001. (https://www.aqua.org.il/forums/showthread.php?t=371868)

ג'ורג'יו Saturday 19/01/2019 17:50

אמביציה, תלות ושכרון מעמקים || יום 001.

זמן, אחד ההיבטים הזניחים בחיינו,
מהו זמן וכיצד ניתן לתפשו? האם הצלחה נמדדת בזמן? או שרק בכשלונות? והאם כישלון הוא לא רק עוד אבן דרך להצלחה? מה אם בכלל, הצלחה היא כישלון, שהרי אם הצלחת ויגעת אז בעצם הפסקת?
אין צורך לחפש סיבה לכישלון, אלא רק את הסיפטום.

אקווריום, מהו? אקווה (aqua) - מים, ווריום (vivarium) מלטינית - "מקום לחיים".
מהי התובנה הזו? שיש לאוצר (מלש. אוצרות) חיים? האם זו תובנה או שמא יצר?
מתי האדם הגיע להשכלה שיש ביכולתו לחקות את החיים? שבו הוא משחק את תפקידו של אלוהים, וגורל הנתינים תלוי במזגו, אופיו ודמותו?

אם זו לא השכלה, הרי זה יצר, ויצר לב האדם רע מנעוריו, זאת אומרת מטבעו.
הסימיוטיה הזו שבין 'יצר' ל'טבע' תתגלה כמשפיעה מאוד בהמשך דרכי.
לא כי אני אדם מאמין (באופן קומי, אלוהים עדי כמה שאינני מאמין), אלא כי יש מין התרוממות נפש בין האדם לטבע, ובין האדם להרס.
לקיחת חיים, כיצד היא נמדדת? כשהלב מפסיק לפעום? או במיגורו?

לקחת את החיים, את הטבע, ולשימו בשבי אינה תופעה חדשה בתולדות האנושות, בייתנו את הטבע, הטבע כפוף לנו, ובכל זאת אני חייב לשאול את עצמי, האומנם?
אנחנו אוהבים את הטבע בדיוק כפי שאנחנו חוטאים בו, שהרי אין שום דבר טבעי בלגדל דג טרופי מנהר כלשהו בעולם במדינתנו, ובכל זאת, הם כאן - פליטים מוחבאים תחת תקרות מסויידות במרתפים והאנגרים לכל המרבה במחיר. כמה חיים שווים אז? לכל הפחות שני שקלים.

אינני פעיל לזכויות בעלי החיים, כלל לא, אבל השאלה הזו מטרידה אותי כאדם שמתחיל את דרכו בעולם האקווריומים, שכן כאדם שמתחיל את דרכו בהגדת מקום לחיים.
אולי בעצם כאדם שמתחיל את חייו...

אז היי, אני ג'ורג'יו
הרבה זמן עסקתי בשאלה של מה אעשה עם הזמן שלי, זאת אומרת מה אעשה.

חזרתי לבית הורי לאחר חמש שנים מפרכות בעיר זרה, קרה, מנותקת שהקרקע נשמטת תחת רגלייך בכל בוקר, רק בשביל לגלות שהקרקע לא שונה על פי מיקומך הגיאוגרפי.
חשבתי לעצמי כיצד מישהו כמוני, כישרוני וכישלוני כאחד,
מרוד,
מוקצה,
חסר אחיזה במציאות יכול להעביר את זמנו? אבנה אקווריום כמובן.

צאו יחד איתי למסע מתועד של אדם שמחפש משמעות, לגעת בחיים ולהבין את תפישת הזמן.
נתייעץ יחד לגבי בניית מקום לחיים, באופן פילוסופי וטכני כאחד, ונדון בסוגיית מתווה החיים הימי כמטאפורה של האדם מול היצר, מול הטבע.
יהיה מרגש, מצחיק, עצוב ולעיתים טרגי, אבל שום דבר לא באמת משנה כי זאת היא רק עוד אבן דרך להצלחה.

כהתחלה, אשמח אם תוכלו להפנות אותי למושגי יסוד, ומה אני אני צריך בצעדי התינוק הראשונים שלי, בואו נתחיל מהדבר הבסיסי ביותר, מים.

נ.ב, הנ"ל נאמר בהומור, שכן זוהי האמת אבל יש להתבונן באמת, אך לא לבהות בה.

Ilan sh Saturday 19/01/2019 18:53

תגובה להודעה: אמביציה, תלות ושכרון מעמקים || יום 001.

הי
להצליח צריך מרכיב אהבה גבוה, הגיון ולמידה נצברת עם רצון לכמה שפחות טעויות טרגיות.
בהצלחה.

globali Sunday 20/01/2019 00:27

ציטוט:

ומה אני אני צריך בצעדי התינוק הראשונים שלי ...
היי ג'ורג'יו,

דבר ראשון שאתה צריך הוא להגדיר תקציב.
.
.
.
.

אסף_ Sunday 20/01/2019 08:56

לגבי הפילוסופיה..
כשהקמתי את המיכל השלישי, חיפשתי סלעים מעניינים.. אחד הסוחרים הציע לי סלע מלאכותי וסירבתי כי "אני אוהב מראה טבעי", הוא ענה לי בשאלה - מה טבעי באקווריום ?...

בכל אופן, טבעי או מלאכותי, במידה ונכנסים לתחביב, בהיבט הפרקטי - חשוב מאד לספק את התנאים הנדרשים והנכונים לבעלי-החיים.

שמח מאד שאתה מתחיל את המסע עם שאלות ולא עם קביעות, יש הרבה מה ללמוד וכמו כל דבר בחיים יש טרייד-אוף במשולש של זמן (סבלנות) ידע (חוכמה, ניסיון, חברים) ומשאבים (כסף).

אקווה הוא המקום הטוב ביותר לצלע הידע.
היתר צריך לבוא ממך, אך לא נראה לי שתהיה בעיה...

תתחיל מהבסיס -
איך להקים לתחזק אקווריום? המדריך למגדל המתחיל באקווה

אח"כ תוכל להתרשם קצת מעולם הצמחייה -
דיונים חשובים בצמחייה (מאמר חשוב מתחיל בהודעה השנייה)

מעיין Sunday 20/01/2019 09:30

ציטוט:

אקווריום, מהו? אקווה (aqua) - מים, ווריום (vivarium) מלטינית - "מקום לחיים".
התרגום אמנם נכון, אבל המושגים שונים.

אקווריום של הלחם של aqua+arium - כאשר מדובר על מיכל מלא מים.
לעומת זאת, הויואריום הוא מיכל שהמים בו יתבטאו בעיקר כלחות או זרמים מאד עדינים ולא למחיית דגים, בדר"כ ישמש לגידול דו-חיים וצמחים טרופיים למיניהם. המיכל אגב גם נפתח מלפנים.
ביניהם יש גם את הפאלודריום (חיקוי של תנאי ביצה).

לעניין השאלה הפילוסופית על טבעי-מלאכותי. אני חושב שההתייחסות לזה כ"שחור-לבן" אינה נכונה.
לצורך הדוגמה גם אם ניקח עכשיו שמורת טבע שמגודרת ומטופלת באמצעים טכנולוגיים, יהיה ניתן לומר שזה לא "100% טבעי" ועם זאת, בית הגידול נשמר.
אני מאמין שגידול בעלי חיים באופן מיטבי יכול רק לתרום להבנת הטבע והחי ולאו דווקא לפגוע בו.

shlomoh Sunday 20/01/2019 09:34

ציטוט:

פורסם במקור על ידי מעיין (הודעה 825186636)
אני מאמין שגידול בעלי חיים באופן מיטבי יכול רק לתרום להבנת הטבע והחי ולאו דווקא לפגוע בו.

מסכים לחלוטין, אני באופן אישי נעשיתי רגיש לטבע עוד יותר, מאז שהתחלתי לגדל דגים.

ג'ורג'יו Sunday 20/01/2019 15:15

הגדרות, גדרות ותיעוב || יום 002.

אז עברו 24 שעות מאז החיפוש האינטרנטי הראשון שלי תחת המילה "אקווריום".

ולא יכולתי שלא לגחך מכל עשרות הפרסומות במנועי החיפוש השונים שמבטיחות לי דרך קלה וקצרה לעולם בניית מקום לחיים, הבטחות של בנייה, בקרת מים, מצעים ודשנים, צמחים ואפילו יצורים למיניהם.

וזה גרם לי לערעור פנימי, משתי סיבות.
מי אני שאכנס לתחום כה רחב ידיים, יש הלומר יומרני, לא סלחן של גידול חיים כלשהו? הידע הבוטני שלי מסכם בשיח יסמין שמודה לך כאשר אתה מאפר לתוך אדמתו.

אני מוצף ברגשות אשם על הבחירה האימפולסיבית להיכנס לתוך הלא נודע, שכן עברו 24 שעות ואני כבר מרגיש כמו בשבוע השני שלי ללימודי תואר ראשון.
האינפורמציה רבה מידי, מושגי כימיה שגם לאחר חיפוש ממושך אתה יושב במשיכת כתפיים ולא מבין על מה מדובר, בוטניקה מעשית אך לא פרקטית, הגדרות ביולוגיות ומיקרו ביולוגיות שרק מדען היה מצליח להבין וויכוחים לא פוסקים בכל רחבי האינטרנט לגבי מהי הדרך הנכונה.

ומסיבה שניה, האם אני מוכן? האם אני מספיק פיקח בכדי להבין את כל המושגים האלו וכיצד ליישמם?
לאחר נשימה ארוכה, התשובה היא כן, אני מוכן.

זה לא יהיה קל, ממש לא, העולם היום יומי שלי ממש לא סובב סביב טבע, או צורות חיים למיניהן, אבל בכל זאת, למה המשיכה? שהרי אימפולסיביות אינה דבר שרירותי לטעמי, המוח שלנו אוגר רעיונות ומחשבות, והדחף האימפולסיבי שלנו הוא בסך הכל צוהר מהיר למחשבה.
אני חושב על זה הרבה זמן, למה הצורך בלבנות סביבי חומות מוגנות ומבוקרות של חיים? למה לא להנות מהדברים הסטנדרטים והפרובינציאליים של ששאר האוכלוסייה?
עם זאת, אין דבר יותר פרובינציאלי מאקווריום. אני אצטרך להתמודד עם הניגודיות הזו.

נקודת האור שלי היא שאני יודע לעבוד עם הידיים, אז כמה מיכל יכול להיות מסובך?
אני מרגיש צורך לפרק מושגים לגורמים, או לפחות להמציא טרמינולוגיה משלי למושגים כי אחרת אני ארגיש באמת אבוד, יש משהו מנחם בלתת טרמינולוגיה לדברים מורכבים, לקרוא לדברים בשמם, לביית אותם.

אז בואו נקראו ל"אקווריום" שלנו מיכל, לא מילה יומרנית קוסמית כמו "מקום לחיים", משהו פשוט ולא מאיים, מילה נגישה בעלת פונקציה ברורה, להכיל.
טרם אני יודע מה עתידה להיות התכולה, הפיזית או הרגשית, אבל דבר ברור הוא שמיכל זה חפץ דומם שאני אחליט בסופו של דבר מה יהיה היעוד שלו, גם פח זבל שקוף יכול להיות נחמד.

שלב ראשון הוא לחשוב מהי התמה של המיכל?
מה אני מנסה להגיד במיכל?
מצד אחד אם המיכל יהיה גדול מידי, זה עלול להתפרש כיומרני, וקטן מידי ירגיש לא אפקטיבי.
אני חייב להבין עם עצמי מהי הצורה המתאימה לסביבה שלי, ליכולות שלי וכמובן לידע הדל שלי.

אני לא אצא לעולם בהצהרה של מה תיהיה תכולת המיכל, לעולם לא. זאת תיהיה השגה של תוצאה הפוכה ממה שזה באמת מתכוון להיות.
אני מכוון לתוצאה הרמונית ואורגנית, שכל דבר במיכל יתרום למערך אחד שלם, ללא אגו ונטול שרירים.
ובכל זאת, מהו המיכל...?

אשב היום לשרטט את המיכל, אנסה לכלול הדמיית תלת מימד, ואסביר את עצמי, אני מקווה שמחר בבוקר אוכל כבר לפרסם את המסקנות.

בנימה זו, שימח אותי מאוד לקרוא את התגובות שלכם וכעת אתייחס.

ציטוט:

הי
להצליח צריך מרכיב אהבה גבוה, הגיון ולמידה נצברת עם רצון לכמה שפחות טעויות טרגיות.
בהצלחה.
מסכים איתך לחלוטין, אני מאמין אבל שרצון לטעויות טרגיות זה אוקסימורון, שהרי איך רצון יכול לשלוט בטרגדיה?

ציטוט:

פורסם במקור על ידי globali (הודעה 825186617)
היי ג'ורג'יו,

דבר ראשון שאתה צריך הוא להגדיר תקציב.
.
.
.
.

אני לא יודע, אין לי תשובה.
חייכתי קצת שקראתי את תגובתך, שכמובן הגיונית, אבל באמת שאין לי תשובה לגבי תקציב מוגדר מראש ומפרט טכני של כל הגורמים, כולל או ללא מע''מ.
אני חושב שיהיה לי מושג אפלולי עם תכנון המיכל, כך אדע מה יהיה הנפח שלו, ואני משער שזה ישפיע על בחירת הפילטר, גוף חימום, תאורה וכו'.
אשמח להעדכן אותך בהמשך, אם תרצה.

אני חייב רק לומר, שיש כמה מילים שאני שונא, חלילה זה לא בא בהקשר אלייך אלא בהקשר של העולם, שהם - טכני, פרקטי, ורציונלי.
אני מבין את ההיגיון שטמון בהן, לנסות לעשות סדר, לספק סטנדרטיזציה מסוימת ותו תקן. אבל איך אנחנו מביאים לידי ביטוי את האינדיבידואליות שלנו בתוך מערך סטנדרטי?

ציטוט:

פורסם במקור על ידי אסף_ (הודעה 825186630)
לגבי הפילוסופיה..
כשהקמתי את המיכל השלישי, חיפשתי סלעים מעניינים.. אחד הסוחרים הציע לי סלע מלאכותי וסירבתי כי "אני אוהב מראה טבעי", הוא ענה לי בשאלה - מה טבעי באקווריום ?...

בכל אופן, טבעי או מלאכותי, במידה ונכנסים לתחביב, בהיבט הפרקטי - חשוב מאד לספק את התנאים הנדרשים והנכונים לבעלי-החיים.

שמח מאד שאתה מתחיל את המסע עם שאלות ולא עם קביעות, יש הרבה מה ללמוד וכמו כל דבר בחיים יש טרייד-אוף במשולש של זמן (סבלנות) ידע (חוכמה, ניסיון, חברים) ומשאבים (כסף).

אקווה הוא המקום הטוב ביותר לצלע הידע.
היתר צריך לבוא ממך, אך לא נראה לי שתהיה בעיה...

תתחיל מהבסיס -
איך להקים לתחזק אקווריום? המדריך למגדל המתחיל באקווה

אח"כ תוכל להתרשם קצת מעולם הצמחייה -
דיונים חשובים בצמחייה (מאמר חשוב מתחיל בהודעה השנייה)

תודה רבה על המידע, ועל החומר למחשבה.

ציטוט:

פורסם במקור על ידי מעיין (הודעה 825186636)
התרגום אמנם נכון, אבל המושגים שונים.

אקווריום של הלחם של aqua+arium - כאשר מדובר על מיכל מלא מים.
לעומת זאת, הויואריום הוא מיכל שהמים בו יתבטאו בעיקר כלחות או זרמים מאד עדינים ולא למחיית דגים, בדר"כ ישמש לגידול דו-חיים וצמחים טרופיים למיניהם. המיכל אגב גם נפתח מלפנים.
ביניהם יש גם את הפאלודריום (חיקוי של תנאי ביצה).

לעניין השאלה הפילוסופית על טבעי-מלאכותי. אני חושב שההתייחסות לזה כ"שחור-לבן" אינה נכונה.
לצורך הדוגמה גם אם ניקח עכשיו שמורת טבע שמגודרת ומטופלת באמצעים טכנולוגיים, יהיה ניתן לומר שזה לא "100% טבעי" ועם זאת, בית הגידול נשמר.

השכלתי, תודה.

לגבי הטבעי-מלאכותי.
מלאכותי כמילה כשל עצמה בעלת אורינטציה שלילית בעיניי. כי מלאכותי מתחבר לי בתודעה לזול, לא אמיתי, חקייני, לא מוסרי.
אני מרגיש שחייב להסתכל על הדיאלוג הזה שבין טבעי-מלאכותי באופן "שחור-לבן", שכך אני אוכל לייצר תמה מוסרית, נכונה בעלת החלטה מושכלת, בניגוד לגישה מלאכותית, בעלת רגש מלאכותי, על ידי סימוני V.
מה שכן מעניין אותי זה לחשוב כיצד טבעי-ומלאכותי חוברים יחד. כיצד היבט מלאכותי תורם לטבעי, ואובייקט הטבעי תורם למלאכותי.

זה מזכיר לי את עולם האומנות, האם חיקוי אבסולוטי יכול להתחרות עם הדבר האמיתי?
אם אף אחד לא מבדיל בין חיקוי לבין מקור, מיהו האמן? החקיין או האומן?

ציטוט:

פורסם במקור על ידי shlomoh (הודעה 825186637)
מסכים לחלוטין, אני באופן אישי נעשיתי רגיש לטבע עוד יותר, מאז שהתחלתי לגדל דגים.

מקווה שאוכל להרגיש כך בהמשך.

אסף_ Sunday 20/01/2019 15:51

שמח ששימחנו :up:

תודה על השיתוף בתהליך המחשבתי, זה בשילוב כשרון הכתיבה שלך מספקים עניין רב.

מי כמונו (אנשי התחביב) יודע להעריך סבלנות ותכנון מראש, אבל מבלי להאיץ את התהליך אוכל רק להמליץ שברגע שבוחרים כיוון (צמחייה - כן\לא, טבעי\לואוטק\הייטק או אולי ביוטופ שישתלב לא רע עם ה"אני מאמין" שלך) הרבה יותר קל להתמקצע.
זו בהחלט משימה אפשרית ואף מהנה למי שיודע להעריך את הדרך.

המשך בהצלחה :up:

ג'ורג'יו Monday 21/01/2019 14:38

צורה, מחשבה, אופיום להמונים || יום 003.

אז ביום השלישי מנקודת הפתיחה אני לא יכול שלא להרגיש תחושת התעודדות, הדברים מתחילים לקבל צורה במחשבה, אבסטרקטית אומנם, אך ישנה התגבשות קונספטואלית לגבי המרכיבים.

אתמול עשיתי טעות חמורה, יצאתי בהצהרה, התיימרתי שאדע את התשובה החשובה ביותר, את התמה של המיכל המיוחל.
זאת הייתה טעות שאמנע לחזור עליה שוב בחיי.
ישבתי עד שעות מאוחרות של הלילה במטרה לגבש החלטה. אבל הדבר פשוט בלתי אפשרי.
יש להבין את התמונה הכוללת, כמו אדריכל של הטבע שרואה את המבנה בנוי עוד שהוא על הנייר, דרך קורות בטון ודרך רשתות חיזוק חלודות.
צריך לדעת מיהם הדיירים, מה האופי שלהם, למה הם זקוקים ואיך אני מייצר עבורם בית מחייה טבעי ואורגני.

ואז הבנתי.
אני צריך לקחת מקום, מתווה טבעי, תמונה שנתקעת לי בראש כשאני חושב על מקום לחיים ימי, מה הוא?
הרי שזה הדבר הפשוט ביותר, אם אתחבר באופן אישי למקום אותו אני מנסה לשעתק, ברור מאליו שהתשובות תהיינה ממש מולי.
אז הפלגתי לי הפנטזיה אל אותם מקומות, והדימויים וההשלכות שלהן היו רבים מידי...
חלקת אמזונה בחדרי? לא זה ברור מאליו, אגם באפריקה? כן... אולי... ביצה אסייתית? כמה צפוי, נהר באירופה? כן זה נשמע מקורי!

כמה מאיתנו ביקרו באירופה, וראו את הנהרות שעוברות בין הארצות כמעין רשת של תקשורת ימית לחיים, משתרעות לגבי אלפי קילומטרים ובכל נחל דקיק התשובה זהה, יופיו של טבע מתפרץ חסר ריסון.
וכך התלהבתי במשך שעות, שכן מצאתי את התשובה! אך ככול שהתלהבות הגיעה, כך גם הגיחה התרדמה הפרקטית... כמה שאני שונא את המילה הזו, משביתת שמחות.
חיפשתי ברחבי האינטרנט את אותם מרכיבים חיים ליצירת הדנובה הפרטית שלי, התוצאות לא היו לצידי.
נראה כי רוב בעלי הזימים וחסרי החוליות האירופיות פשוט גדולות מידי לממדיים שציפיתי...
שכן כמו הנערות העלומות בציוריו של גוסטב קלימט, אינן מסופקות בעדינות מינורית, לא - הן בעלות יופי גדול ממדים, מפוארות, עטורות זהב ואור, ואין ביכולתי או ברצוני לשכן אותם במתווה משועתק... שכן מגיע לאותם יצורי הדר להישאר בממלכתם.

נראה כיאלו החלום האירופאי דועך... גם בתחום הצמחייה המצב לא מזהיר, מהחיפושים לא עולה בקנה אחד שאפשר לבסס מתווה חיים אירופאי, לפחות לא באמצעיים הקיימים לרשותנו.

אך עם כל אכזבה מגיעה גם תובנה, ולכן אני מאוד שמח לשתף אותכם ולהתייעץ איתכם לגבי ההמשך.
המסקנה היא, אני מעוניין בלשעתק נהר!
ולכך שרטטתי את המודל הבא.
https://i.postimg.cc/8zKD27XQ/2.jpg
(אציין רק שמידת הגובה, 40 ס'מ מייצגת את גובה המים, בדיעבד הייתי צריך לציין שהגובה המיוחל הינו 50 ס'מ, וגובה המים הינו 40 ס'מ)

אספר קצת על בחירת הממדים.
ייתכן שהבחירה לא כזו מקורית, מיכל מאורך, המידות בנאליות במקצת, אך אני מאמין שזה בר ביצוע, לא מאיים עבורי לייצר דבר כזה, וגם אני מאוד אוהב את הפרופורציה המאורכת והנמוכה, שכן אני מאמין שזה ייצוג חזותי נאה לנהר.
כך יצא לאחר חישוב שנפתח המיכל הינו 144 ליטר. נשמע לי קצת למען האמת, אבל כהתחלה אני חושב שזה יהיה מעולה.
אני אעבוד עם פרספקס בעובי 10 מ''מ, הסיבה לבחירה בפרספקס היא שיש לי ידע בעבודה איתו, חיבור קר של זכוכית מכוער בעיני, טוב ככול שיהיה, בניגוד למראה השלם של פרספקס.

יש לי תהייה לגבי העובי חומר, הבנתי שאין צורך בעובי כה גדול, אבל אני חושב אפילו טיפה לעלות את העובי.
אני ארצה לעשות פילטים לפינות החדות, בתקווה שאמצא את הביט למלטשת שמוחבאת איפשהו במחסן..

אוקיי זה היה מעין מעבר טכני, שהייתי שמח מאוד לשמוע את דעתכם ועצות לדרך.
בנוסף אשמח אם למישהו יהיה רעיון למתווה נהר מסויים, שכן אני מתכוון להתאים את הצמחים והיצורים למיניהם בהיבט גיאוגרפי, ביולוגי ומדוייק לפי איתו המתווה.

אגיד רק שהעברתי שעות ב-AquaDex והגעתי לכמה מסקנות שאשמח לשמוע את דעתכם.

ברור לי שאני מחפש צורות חיים קטנות, כמה שיותר קטנות, והעדפה שלי היא לחסרי צבע, הגודל המירבי שאני חושב עליו כרגע הוא מקסימום, וזה יותר מידי גדול בעיניי זה 4 ס'מ עבור כל דג או חסר חוליות.
אני מאוד מתחבר לרעיון של קו המים הראשון הנהר, עם דגידונים שקטים ועדינים מידי אפילו להרים אותם, כנ''ל גם לגבי חסרי החוליות.

אני חייב לציין שטטרות, לדעתי האישית, הם נראים כמו שמוקים חסרי אופי, שכן גם כל משפחת החריתיים למיניהן.

משפחה שמאוד התחברתי אליה היא דווקא באופן די קומי הקרפיונים.
אך נראה שכל דבר שאני שם עליו את עיניי הוא נדיר עד לא ניתן להשגה.

לדוגמא -
https://www.aqua.org.il/aquadex/profile.php?id=1720
יצור מרהיב, בעיניי, שכן גם שוכן באפריקה שזוהי אופציה מאוד טובה עבורי לגבי המתווה.

אני תוהה לעצמי האם כדאי לי להתחיל מלהתאים את הצמחים ליצורים למיניהם או הפוך?
או קודם להבין את דרישות המצע, זרימת המים למיכל בכדי לייצר את מיני-נהר לפני שאני קופץ קדימה?
והאם יש דרך לקבל אינפורמציה ביולוגית שכזו עבור חובבי התחום?

אני מרגיש שקצת התפזרתי היום, אבל אני מניח שזה סימן טוב דווקא.

ציטוט:

פורסם במקור על ידי אסף_ (הודעה 825186693)
שמח ששימחנו :up:

תודה על השיתוף בתהליך המחשבתי, זה בשילוב כשרון הכתיבה שלך מספקים עניין רב.

מי כמונו (אנשי התחביב) יודע להעריך סבלנות ותכנון מראש, אבל מבלי להאיץ את התהליך אוכל רק להמליץ שברגע שבוחרים כיוון (צמחייה - כן\לא, טבעי\לואוטק\הייטק או אולי ביוטופ שישתלב לא רע עם ה"אני מאמין" שלך) הרבה יותר קל להתמקצע.
זו בהחלט משימה אפשרית ואף מהנה למי שיודע להעריך את הדרך.

המשך בהצלחה :up:

תודה לך!
אם יש לך תובנות לגבי הדבר שכתבתי, בהיבט של ספציפיקציה, אשמח מאוד לשמוע את דעתך.

אסף_ Monday 21/01/2019 15:03

יפה לראות שיש התקדמות :up:

לעניות דעתי, בהנחה והכיוון הוא דגים "קטנים" (בדר"כ הכינוי לאלו הוא "דגי להקה") וחסרי-חוליות הרי ששילוב צמחים מומלץ בחום ואף מתבקש.
התצורה שתוכל לשרת אותך יכולה להיות לואוטק, המסתמך רבות על תהליכים טבעיים במיכל לרבות הפקת אלמנטי הדשן מהמצע ומבעלי-החיים ללא התערבות אדם (או קצת למי שאינו יכול להתאפק..).
חשוב להשקיע במצע איכותי, ניתן לביצוע בעצמך DIY וניתן לרכוש מסחרי.
דבר נוסף חשוב בתצורה זו הוא נושא התאורה.
יש אינספור עצים ומאמרים בנושא (תוכל לראות הודעות אחרונות של גלובלי ובטח תמצא פירוט כראוי למוניטין שלו).

לאחר התכנון תוכל להתאים צמחי "לואוטק" המדמים גדות נהר לרבות וליסנריה וצמחי גבעול ושורש ירוקים רבים ומגוונים.

הערה בנושא הפרספקס, לא סתם הזכוכית פופולרית באופן מוחץ בתחביב.
אמנם זולה יותר, אבל חשוב יותר הוא נושא השריטות והשפשופים אליהם הפרספקס רגיש להחריד.

בנושא המידות, יפה שבחרת מלבן כמעט קלאסי. מבין שהכיוון הוא "רימלס", ללא מכסה או כתר :up:
בתור מתאר, יופי של החלטה - ממליץ לא להתאהב לגמרי במידות עד שתסיים את כל התכנון.
(למשל אם תמצא גופי תאורה באורך מסויים, שלא תהיה מוגבל).

הנפח מעט מגביל (אני עם מיכל דומה), אך מאחר וברצונך דגי להקה קטנים על רקע "גדות נהר" יעשה את העבודה.
*אישית, גם אני לא מתחבר לטטרות, וגם מעדיף את הרזובורות למינהם, מהמר ש"הנגלי" יקלע לטעמך.
יש גם דג "נורמני" הזוכה לכינוי פנס ממשפחת המשריצים שהינו שקוף (עם עין כחולה) ובעל אופי מעניין, אך מעט נדיר בחנויות.

עריכה:
אין סיבה אוטומטית להשאיר 10 ס"מ עליונים במיכל ריקים ממים, גם במיכל פתוח.

ג'ורג'יו Monday 21/01/2019 19:27

ציטוט:

פורסם במקור על ידי אסף_ (הודעה 825186751)
יפה לראות שיש התקדמות :up:

לעניות דעתי, בהנחה והכיוון הוא דגים "קטנים" (בדר"כ הכינוי לאלו הוא "דגי להקה") וחסרי-חוליות הרי ששילוב צמחים מומלץ בחום ואף מתבקש.
התצורה שתוכל לשרת אותך יכולה להיות לואוטק, המסתמך רבות על תהליכים טבעיים במיכל לרבות הפקת אלמנטי הדשן מהמצע ומבעלי-החיים ללא התערבות אדם (או קצת למי שאינו יכול להתאפק..).
חשוב להשקיע במצע איכותי, ניתן לביצוע בעצמך DIY וניתן לרכוש מסחרי.
דבר נוסף חשוב בתצורה זו הוא נושא התאורה.
יש אינספור עצים ומאמרים בנושא (תוכל לראות הודעות אחרונות של גלובלי ובטח תמצא פירוט כראוי למוניטין שלו).

לאחר התכנון תוכל להתאים צמחי "לואוטק" המדמים גדות נהר לרבות וליסנריה וצמחי גבעול ושורש ירוקים רבים ומגוונים.

אמנם זולה יותר, אבל חשוב יותר הוא נושא השריטות והשפשופים אליהם הפרספקס רגיש להחריד.

בנושא המידות, יפה שבחרת מלבן כמעט קלאסי. מבין שהכיוון הוא "רימלס", ללא מכסה או כתר :up:
בתור מתאר, יופי של החלטה - ממליץ לא להתאהב לגמרי במידות עד שתסיים את כל התכנון.
(למשל אם תמצא גופי תאורה באורך מסויים, שלא תהיה מוגבל).

הנפח מעט מגביל (אני עם מיכל דומה), אך מאחר וברצונך דגי להקה קטנים על רקע "גדות נהר" יעשה את העבודה.
*אישית, גם אני לא מתחבר לטטרות, וגם מעדיף את הרזובורות למינהם, מהמר ש"הנגלי" יקלע לטעמך.
יש גם דג "נורמני" הזוכה לכינוי פנס ממשפחת המשריצים שהינו שקוף (עם עין כחולה) ובעל אופי מעניין, אך מעט נדיר בחנויות.

עריכה:
אין סיבה אוטומטית להשאיר 10 ס"מ עליונים במיכל ריקים ממים, גם במיכל פתוח.

היי אסף! מעריך את הפינג-פונג שנוצר בנינו!

אני מצרף קישור לוידאו שממחיש פחות או יותר איך אני רואה את האינסטלציה.
אם ברצוני לייצר מערך כזה, איפה עלי לחפש?
במערך כזה אני כמובן מתכוון לזרימה (stream) של המים, האם זה פשוט פילטר חיצוני?

בכוונה אני משתמש במילה אינסטלציה, זאת אומרת, כן, זה ה"פרנציפ", אך לא התוצאה שאני מדמיין כרגע.
שזה מוביל אותי לסוגייה השנייה - נראה שאין שום אתר\אינדקס\מנוע חיפוש\דפי זהב שניתן להצליב ארץ מוצא של בעל חיים\צמח, תנאי גידול, ותיאור מוחשי.
אני משער שלא כל צמח או יצור באשר יהיה יוכל להתקיים באינסטלציה יש הלומר אגרסיבית שכזו.
(לצורך דוגמא, אם באופן ספציפי אני מעוניין להתמקד בנהרות מערב אפריקה ודרומה ולהבין את כל מרכיבה).

שזה מוביל אותי לסוגייה השלישית, מה אם אין להשיג את אותם יצורים\צמחים למיניהם?!

נראה שאני מתחיל לבנות ארמונות מחול...
בשבוע הקרוב אתחיל עם המיכל, ואני מניח שאחר כך בשלב הדברים אעבור לפילטר\זרימת הנהר (?),
ורק אז אוכל להבין מהי הצמחייה, שבעקבותיה אדע מה התאורה, מצע והדשן הנחוצים, ואז אדע לגביי מה תיהיה תכולת המיכל...?

אקרא את העצים שהמלצת, תודה!

מעיין Monday 21/01/2019 20:18

אתה מעוניין בביוטופ - חיקוי של נישה אקולוגית מסוימת?
או באקווריום "מעורב" שמדמה את הקונספט של זרימות באקווריום?
יש הבדל בין השניים מאחר ובאקווריום מעורב תוכל לשלב צמחים ודגים מאזורים שונים ועדיין ליהנות מהרעיון.

לגבי הסרטון - יופי של דוגמה! מאד אהבתי את השיטה הקרקעית ליצירת זרימות. השאלה היא איך הוא שומר על תחזוקה באזור הזה ופה זה ידרוש קונסטרוקציה מורכבת יותר.
מבחינת הזרימות עצמן, אם האקווריום אכן יהיה נמוך - אז פילטר חיצוני יספיק. בהתאם לצורך ניתן להוסיף גם ראשי כוח שיוסיפו.

ג'ורג'יו Monday 21/01/2019 22:16

ציטוט:

פורסם במקור על ידי מעיין (הודעה 825186766)
אתה מעוניין בביוטופ - חיקוי של נישה אקולוגית מסוימת?
או באקווריום "מעורב" שמדמה את הקונספט של זרימות באקווריום?
יש הבדל בין השניים מאחר ובאקווריום מעורב תוכל לשלב צמחים ודגים מאזורים שונים ועדיין ליהנות מהרעיון.

לגבי הסרטון - יופי של דוגמה! מאד אהבתי את השיטה הקרקעית ליצירת זרימות. השאלה היא איך הוא שומר על תחזוקה באזור הזה ופה זה ידרוש קונסטרוקציה מורכבת יותר.
מבחינת הזרימות עצמן, אם האקווריום אכן יהיה נמוך - אז פילטר חיצוני יספיק. בהתאם לצורך ניתן להוסיף גם ראשי כוח שיוסיפו.

היי מעיין,
הייתי צריך לגגל את המינוח ביוטופ, כי בדרך כלל אני וחבריי משתמשים במינוח באופן הומוריסטי כאשר מישהו מאיתנו לא עושה כלים חודש ונוצר "ביוטופ" בכיור. (:
אני מניח שזה מרפרף לימי התיכון.

בכל מקרה... כן! אני בהחלט מעוניין בחיקוי של נישה אקולוגית כפי שניסחת באופן חסר תקדים,
אני מעוניין בביסוס מקור לחיים אורגני וטבעי בהתחשב למין בעל החיים, הצמחייה, על פי מיקום הגיאוגרפיה וסביבת המחייה.

אותה נישה היא כאמור נהר, ולגבי מיקום גיאוגרפי ספציפי... זאת הדילמה.
שנראה שדברים צריכים להתבסס אחד על השני, וצריך לקחת בחשבון את הנגישות של כל דבר.

אם עולה לך רעיון לגבי מיקום גיאוגרפי שאפשר להתבסס עליו, הודה לך על המידע!

*אני לא מנסה להאיץ שום תהליך, וחשובה לי הבחירה הנכונה והמדויקת עבור כל מרכיב ב"ביוטופ" המיוחל, שכן אם ישנה אופציה להזמין את אותם מרכיבים (צמחייה, חול, סלעים, דגים, חסרי חוליות, מצע) דרך יבואנים מבוססים ואמינים שאתה (\אתם) מכיר ועבדת איתם בעבר, אם בכלל זו אופציה, אני אשמח לדעת.

אני רוצה לשמר את הגישה האורגנית, הפיזית והמחשבתית, שדברים "מתבשלים" בזמנם, אין לי "דדליין" לשום דבר, מה שמניע אותי כרגע זה רצון ותשוקה, ואני מעוניין לדגול באותה דרך שאני כותב עליה כבר מספר ימים.

אסף_ Tuesday 22/01/2019 08:39

כפי ש"קראתי" אותך כמה הודעות קודם, גם המלצתי על ביוטופ כמתאים לגישה שלך :up:

עם זאת, ביוטופ לא טרויאלי ליישום וחובבים רבים "מעגלים פינות" וזה בסדר...
אם לאור האסתטיקה, זמינות הדקורציה ובעלי-החיים או סתם גחמות של החובב

זה מצוין שאתה לוקח את הזמן, ובוודאי שאף אחד מאיתנו לא יאיץ בתהליך;
לדעתי התהליך הזה לעיתים הרבה יותר מעניין ומהנה מהתוצאה ובהחלט חלק מהותי בתחביב.

למיכל קטן, יתכן שביוטופ של דוגרי-קונכיות יעניין אותך, למשל נאול' ברביס :clap5:

מעיין Tuesday 22/01/2019 11:33

אתר טוב בנושא שכדאי להתבונן ולהתרשם: http://biotope-aquarium.info/videos/

shlomoh Tuesday 22/01/2019 19:34

ציטוט:

פורסם במקור על ידי מעיין (הודעה 825186789)

ווואו..

ג'ורג'יו Tuesday 22/01/2019 22:40

השאיפה לכוח, הרצון ליותר || יום 004.

הטבע הוא חמקמק.
מצד אחד ישנו האידאל, ומצד שני את המציאות.

וכך גם השאיפה לנהר חומקת ממני, לא כי זה לא אפשרי, אלא כי בכל זאת יש בי צורך אסתטי.

מהו נהר בעצם? ערוץ ישיר של מין המוביל מי גשמים, משקעי שלג מתוך אגן מים, ומזין את האדמה באופן ישיר או מפוזר.
המרכיב הקיומי לנהר הינה הזרימה, שזה מושג שאני מתחבר אליו באופן פיזי, נפשי ועיצובי.

"פנטה ריי" (Panta rhei) - הכל זורם, גישה פילוסופית שמאמינה שהתקדמות היא כמו זרימה בנהר, אוספת ידע ואוגרת את התהליך המתמשך.
נשמע מקסים, מידי.
כי אין שום דבר זורם בנהר בתוך הבית.
בנהר יש יופי ועדינות, אך גם הרס ואלימות.
מתווה הנהר אינו חוויה קלה עבור יצור חי, קרקע סלעית חלקלקה, זרמי מים לא צפויים, טמפרטורות משתנות, אוכל שרוב הזמן לא נמצא, ומאבק אינטנסיבי ממושך מול הגורל.
ובכל זאת, איך חיים מתקיימים בו?

לשם כך הייתי צריך לחקור את מאפייני בנהר.
ראשית ישנם ערוצי מים, זרמים קלים עד בינוניים הנובעים מתוך אגן ניקוז, המורכב ממי גשם ומשקעי שלגים, היורדים בצורה תלולה מטה, והמגבשים לנהר ישיר בעל זרם אינטנסיבי חסר מעצורים שחוצה יבשות ומזין ארצות שלמות, ולבסוף הנהר זורם לים ומתמזג עם עולם ימי אחר.

כמובן שזה הסבר כוללני שלא מתעמק בהחלפי המינרלים, טמפרטורה, חמצן ובעלי חיים למיניהם.

אבל, בתוך הזרם הברור מאליו נוצרים עוד דברים שהנהר מביא איתו, בריכות הנוצרות מהזרם המפלס את האדמה וגורר עימו עצי סחף, אגמים, וכמובן הצפות.
אני לא דן על כל מאפייני הנהר, אלא מצמצם את זה לדברים שבעיניי מסכמים את הדברים.

מאכזב.
ואז אני מתאושש מתחושת האפלוליות שנוחתת עלי שהרי אני חייב להתקדם בבניית מקום לחיים משלי!

ובמין טירוף התחלתי לחקור את כל מאפייני הנהר הישיר, ומין ההוגנות גם את מאפייני הערוץ (stream).
והתוצאות לא היו כל כך מדהימות, זאת אומרת הן מדהימות בשל עצמן אך לא בשביל בניית הביוטופ המיוחל.

בנהר הקרעקע מורכבת משטחי ענק של סלעים, ובקרקעית הנהר מורכבת מחצץ שזרימת המים שברה ושחקה במשך אלפי שנים.
דבר מרהיב, אך לא בגודל כה קטן כפי שאני מתכנן.
החיים בנהר מאוד מצומצמים ומחולקים באופן כללי לשתי קטגוריות - שוכני קרקעית, המעוררים בי חלחלה, ודגי להקה, ליתר דיוק דגי להקה צעירים, אשר קטנים מידי בכדי להשתכן באגם פן יטרפו.
בנהר עצמו אין צמחייה, שכן הזרימה האגרסיבים לא מאפשרת להשתרשות נאותה, ורוב ה"צמחייה" הינה אצות אשר גודלות על הסלעים.
ברוב גדול, אין חסרי חוליות בנהר, שכן הם עדינים מידי בכדי לעמוד בזרם.

כמובן שכולנו מכירים את התמונה האייקונית של דגי הסלמון, ששוחים במרץ במעלה הנהר, מזנקים מעל סלעים בכדי להגיע לאגן בו נולדו, ובו הם מתרבים, אך אני מעדיף סלמון צרוב במחבת, לא בביוטופ.

והחיים בערוץ (stream) -החיים בערוץ קצת יותר מעודדים, בשל הזרימה הפחות חזקה ישנן צורות חיים יותר מגוונות, דגי להקה קטנים, דגים בינוניים, חסרי חוליות סתגלניות, וצמחייה שלרוב באה לידי ביטוי בשרכים או טחבים.
הקרעקע מורכבת מחול, שמקורה מהאדמה שקרובה לערוץ, ונעה מתחילת אגן הניקוז, ומחלוקי נחל שהזרם הבינוני דאג להחליק להפליא.
זו גם תמונה מאוד פסטורלית ויפה בקנה מידה גדול, אך בפועל זה חלוקי נחל עלובים, מצע חול מעופף עם דגיגונים חסרי אופי.
לא!

אצטרך לחקור עוד את מתווה החיים בערוצים שונים בכדי למצוא תשובות עבור הביוטופ המיוחל.
מתוך כל השיטוט האינטרנטי כן עלו מושגים חדשים שקורצים בעיניי, גדת הנהר ונחל, שלהבדיל מערוץ אינו מתחבר לנהר אימתני, אלא זורם בקצבו.

אני מרחיב אופקים, ומשדר ליקום אנרגיה חיובית, ובקיצור, פנטה ריי.

ציטוט:

פורסם במקור על ידי אסף_ (הודעה 825186786)
כפי ש"קראתי" אותך כמה הודעות קודם, גם המלצתי על ביוטופ כמתאים לגישה שלך :up:

עם זאת, ביוטופ לא טרויאלי ליישום וחובבים רבים "מעגלים פינות" וזה בסדר...
אם לאור האסתטיקה, זמינות הדקורציה ובעלי-החיים או סתם גחמות של החובב

זה מצוין שאתה לוקח את הזמן, ובוודאי שאף אחד מאיתנו לא יאיץ בתהליך;
לדעתי התהליך הזה לעיתים הרבה יותר מעניין ומהנה מהתוצאה ובהחלט חלק מהותי בתחביב.

למיכל קטן, יתכן שביוטופ של דוגרי-קונכיות יעניין אותך, למשל נאול' ברביס :clap5:

היי אסף, תמיד מעודד לקרוא את התגובות שלך.
אני מבין יותר ויותר כמה הדבר הפשוט שאני מעוניין בו הוא לא פשוט בכלל, ולמעשה מאוד מסובך, וכמעט תמיד לא מרצה אסתטית.

הגעתי למספר אתרים למיניהם שמתמחים בתחום, ומספקים אינפורמציה של איך להשיג את המרכיבים הדרושים, ומסתבר שאיביי היא החלוצה בתחום הביוטופ (:
והדבר הכי טוב, אתרי אינדקס שמצליבים בין צמחייה, בעלי חיים ומיקום גיאוגרפיה - שאת זה חיפשתי עד עכשיו!

מסקנות מעניינות לביוטופיסט המתחיל לפי דעתי -
ביוטופ אפריקאי בגודל קטן (150 ליטר, לדוגמא) עלול להיות מאוד משעמם, או שהמרכיבים מחוץ להישג יד.
נהרות משעמים עוד יותר.
כדאי ורצוי ללכת לכיוון טאיוואן, יפן, בורמה, שכן רוב הצמחייה, בעלי חיים, דקורציה זמינה הרבה יותר, והרבה יותר מרצה אסתטית.

אנסה בימים הקרובים להגיע לספציפיקציה עוד יותר רחבה ואשמח לשתף אותך!

לגבי דוגרי הפה, ציקלידים אוהבים לרוב מים עומדים ממה שהבנתי, שכן כנראה ירדתי מנהר, אך בכל זאת ארצה שתיהיה זרימה מסויימת.
תקן אותי אם אני טועה, אך ציקלידים בעת זרימה מתחבאים, "יושבים" על הקרקע ועושים רגשי?

מה שכן קורץ לי ולא חשבתי על זה כאופציה, אלה הגובים! שאוהבים ומסתדרים בזרם. אך אוכלים חסרי חוליות.

רוב הדגים שמשגשגים בזרימה בינונית הם ה-Danio, minnows, ושוכני קרקעית - שזה פשוט דוחה אותי.

ציטוט:

פורסם במקור על ידי מעיין (הודעה 825186789)

לחלוטין! אתר פשוט מושלם! הגעתי אליו אתמול בלילה, אתר שצריך לעלות אותו לנעוץ לפי דעתי.
תודה!

אסף_ Wednesday 23/01/2019 08:38

הכיוון שלך הוא טוב ואני שמח שאתה מצליח למצוא מה שכן יעניין אותך :up:
אין מנוע טוב יותר מתשוקה (באנגלית זה נשמע יותר טוב).

מחדד, המלצתי לדוגרי-קונכיה (ולא דוגרי-פה), עם זאת הדוגמא שצירפתי היא באגם באפריקה...

הכיוון של גובי ובכלל ביוטופ אסייתי מאד מעניין ותקוותי שאכן תתאהב באיזור הזה ותקים מיכל לתפארת.

אגב, שמתי לב שאתה "ממהר" לפסול משפחות וזנים שלמים של בעלי חיים וחבל...
לכל אחד זכות לטעם משלו, אבל, והפעם באנגלית - don't knock it till you try
גם אני לא התעניינתי בשוכני הקרקעית (דגי-חתול למינהם) והעדפתי את שלטון השרימפס על הקרקעית,
כיום אני מגדל קורידורס חביבים ואוטוצינקלוס נהדרים ובהחלט משמשים לי נקודות עניין במיכל.

לא שאני מנהל קמפיין לקידומם... אבל ממליץ לפתוח את הראש וכמובן אין על מראה עיניים -

חושב שמה שהכי "יפתח" לך את הראש הוא לראות במו עינייך מיכלים של חובבים ואפילו מיכלי תצוגה אצל סוחרים.

מעיין Wednesday 23/01/2019 09:35

עץ שאולי יעניין אותך:
https://www.aqua.org.il/forums/showthread.php?t=365983

ג'ורג'יו Wednesday 23/01/2019 12:28

ציטוט:

פורסם במקור על ידי אסף_ (הודעה 825186839)
הכיוון שלך הוא טוב ואני שמח שאתה מצליח למצוא מה שכן יעניין אותך :up:
אין מנוע טוב יותר מתשוקה (באנגלית זה נשמע יותר טוב).

מחדד, המלצתי לדוגרי-קונכיה (ולא דוגרי-פה), עם זאת הדוגמא שצירפתי היא באגם באפריקה...

הכיוון של גובי ובכלל ביוטופ אסייתי מאד מעניין ותקוותי שאכן תתאהב באיזור הזה ותקים מיכל לתפארת.

אגב, שמתי לב שאתה "ממהר" לפסול משפחות וזנים שלמים של בעלי חיים וחבל...
לכל אחד זכות לטעם משלו, אבל, והפעם באנגלית - don't knock it till you try
גם אני לא התעניינתי בשוכני הקרקעית (דגי-חתול למינהם) והעדפתי את שלטון השרימפס על הקרקעית,
כיום אני מגדל קורידורס חביבים ואוטוצינקלוס נהדרים ובהחלט משמשים לי נקודות עניין במיכל.

לא שאני מנהל קמפיין לקידומם... אבל ממליץ לפתוח את הראש וכמובן אין על מראה עיניים -

חושב שמה שהכי "יפתח" לך את הראש הוא לראות במו עינייך מיכלים של חובבים ואפילו מיכלי תצוגה אצל סוחרים.

היי אסף ותודה על תגובתך.
אני מרגיש צורך להתנצל לגבי האמירה על שוכני הקרקרעית, שכן כל צורות החיים מקודשות וחלילה אין ברצוני להמעיט מערכם.
אני כותב בעיקר את מה שבליבי, וכן אינני בעל ידע רחב כלל בכל הנוגע לדגים כמכלול.

אתמול הגעתי למספר אתרים שמקדשים את שוכני הקרקעית, והבנתי כמה "מעריצים" יש להם.
החל מזני ענק שמשוכנים בבריכות וכלה משיבוטים והשבחת זנים.
אך בכל בזאת עוברת בי צמרמורת בעורף שאני חושב על שפמנונים למיניהם, או ליתר דיוק על שוכני קרקעית שנצמדים לזכוכית, מחייכים אליך בחיוך שטני ומוצצים בתאווה אצות וסימטפיה.

ישנם מספר זנים של בוטיות (loaches) שמאוד מוצאי חן בעיניי, שכן אינם בעלי מבנה כשל שוכן קרקעית.

אני אבל בהחלט צריך ליישם מחקר קטן נוסף לגביהם.

לגבי לקיחת השראה אצל סוחרים וחובבים, בהחלט אעשה זאת. אבל ראשית אני מרגיש צורך בבנייה של המיכל - ליצירת מין טאבולה ראסה, דף חלק, קאנבס נקי שלתוכו יזרום התוכן.

היום לקראת הערב אני אשתף לגבי בחירת ספציפיקציה גיאוגרפית, ואנסה לכלול שרטוט אגבי של איך אני רואה את הדברים.
תודה אסף!

ציטוט:

פורסם במקור על ידי מעיין (הודעה 825186841)
עץ שאולי יעניין אותך:
https://www.aqua.org.il/forums/showthread.php?t=365983

תודה לך!

shlomoh Wednesday 23/01/2019 17:50

ציטוט:

פורסם במקור על ידי ג'ורג'יו (הודעה 825186859)
שוכני קרקעית שנצמדים לזכוכית, מחייכים אליך בחיוך שטני ומוצצים בתאווה אצות וסימטפיה.

חחח.. אתה כותב מוכשר.
:loljm1:

ג'ורג'יו Saturday 26/01/2019 17:12

השתהות ובצורת || יום 8.

לא יצא לי לעדכן מספר ימים, לפעמים המציאות מכה בך ואתה חייב להתמודד איתה.
לא נורא.

אז בארבע ימים האחרונים נאלצתי לזנוח את המחקר וההתקדמות לא הייתה מדהימה.

כן עלתה הנחת יסוד שהייתי שמח לשתף אותכם.
משיטוט אינטרנטי בתחום הביוטופיה, וליתר דיוק חיקוי של נהר\נחל בעל זרימה כלשהי, רצוי להגדיל את הממדים ל-120 ס'מ אורך, שכן ה-input וה-output של פילטר חיצוני, ליתר דיוק הזרימה, תופס כ- 5 עד 15 ס'מ מאורך המיכל, זאת אומרת, הדגים לא ישמחו כל כך להיות אנוסים לשהות בזרם קולח בלי מרווח נוסף.

בנוסף, תחילה השתעשעתי עם הרעיון לייצר double-bottom tank, מיכל בעל קרקעית כפולה, כאשר בקרקעית התחתונה ישנה משאבת מים המייצרת את הזרימה, והקרקעית העליונה, אשר קטנה ב-7 ס'מ בכל צד היא הקרקעית עם המצע, דקורציה והיכן שהדגים שוהים בה. (מעין קרקעית בצורת U)
האינסטלציה הזו מייצרת מראה מאוד נקי, מאוד "חסר תפר", חוטים במיכל, אך היא מעלה את העלויות בכמה אלפים, לאחר בירור, אלפים, ברבים.

ההשתהות שאני חש בה לבניית המיכל אינה נובעת מבעיות של חוסר ידע בעולם צמחי המים או דגים, לא זה שטויות, אני מאמין שאני מספיק חכם ומהיר קליטה בכדי להבין מה צריך לעשות, איך ומה.
ואז מה הבעיה?
בארבע ימים האחרונים הייתי צריך לעשות עם עצמי חשבון נפש, להבין מה עוצר מבעדי מפשוט לעשות את זה, להבין מהו מקור הפחד של פשוט להזמין את הלוחות פרספקס, לרדת לחצי שעה למחסן להוציא את הכלים הנחוצים, לקפוץ להום דיפו לקנות קליבות עלובות ופשוט להעמיד מיכל כבר.

אין לי פחד לייצר את המיכל, לייצר את המקום בו יוצרו החיים, לא, בניתי דברים הרבה יותר מסובכים בחיי, ובכל מה עוצר מבעדי?
אני חושב שככול שאדם מתבגר, הוא נוטה לפנות לשני כיוונים,
האחד - להיות אדם אגרסיבי, חסר התחשבות בזולת או בעצמו, ציני, גס ופשוט מניאק.
השני - האדם מתרכך, ניהיה רגיש יותר, קשוב, ובעיקר מנסה לעבוד עם עצמו על מנת להיות מועיל, לעצמו ולסביבתו.
ואני מאמין שאני באמצע.
הדיכוטומיה הזו היא אני.

וזה גורם לי לתהות, איך אוכל לקיים חיים במיכל, שאהיה מחויב להם, אם מצד אחד אני בן אדם חסר התחשבות ומאידך רגיש וקשוב?
מה יקרה אם בוקר, יצוף לו בפה פתוח ומבט חסר אונים דג במיכל? איך אוכל להתמודד עם זה?

ביום חמישי יצאתי לקנות לחתול שלי אוכל וכמה חטיפים בחנות חיות מקומית בעיר. אני פוקד את החנות הזו כבר קרוב לשנה ומעולם לא הסתובבתי לאזור האקווריומים, זה פשוט לא עניין אותי אף פעם, או שהדחקתי את זה.
ובהחלט אזרתי אומץ השבוע לפנות מעבר למדפי האוכל לחתולים, ולראות איך נראים אותם דגים וחסרי חוליות.
הרגשתי נבוך, כמו ילד קטן שמבייש לשאול, ובכל זאת ניהלתי שיחה ארוכה למידי עם המוכר.
והפער נפער עוד יותר, שכן המציאות מכה מהפנטזיה.
זאת הייתה הפעם הראשונה שאני רואה את אותם יצורים למיניהם במציאות ולא באינטרנט, לטובה ולשלילה.
הרגשתי רע עבורם, חיים בצפיפות ואופף את האזור שלהם "ריח של אקווריום" שאני לא יודע אם זה דבר טבעי או לא, אך זה ריח שאסוציאטיבית מתקשר לי למוות.

המוכר טען שהוא בעל החנות הטובה ביותר באזור, בעלת המגוון הרחב ביותר, ואפשרתי לו להאמין בזה, שכן אני לא באמת יודע.
ולפתע תקפה אותי נוסטלגיה, ברורה וצלולה מאוד, שכן היו לנו אקווריום, אי שם בשלהי ילדותי.
אני זוכר בבירור היכן אני ואבי פקדנו את החנות (לקח לי זמן רב להיזכר בשם, אבו נפחא), ואת ההתרגשות שלי לצפות בעשרות על עשרות של מיכלים מלאי דגים ויצורים בגדלים שונים.
זאת הייתה חוויה שונה לחלוטין מהביקור אצל זבן הדגים הנוכחי.
אולי בגלל שהייתי כה צעיר, וכילד אתה מסתכל על הדברים בנאביות ותום לב, או שזה בגלל שיש בי צורך לנוסטלגיה בה הדברים אכן היו נאביים ותמימים, אבל זה לא הרגיש נכון, זה לא הרגיש נכון לרכוש דגים שחיים כך, וכלל בכלל לצלול הלאה.
אולי בתוך עולם הדגים זה דבר נפוץ ומקובל, אבל עלי לפחות זה לא מקובל.

הדבר שהימם אותי, ולא היה לי מה להגיב מלבד חיוך נבוך ועצבני, ששאלתי את המוכר מה אעשה אם הדג ימות? הוא ענה לי באגביות, "זה קורה".

מה זאת אומרת זה קורה?! למה שהוא ימות? למה דג שהקדשתי מכל ליבי וכוונתי שיחיה חיים טובים ומלאים, וישגשג בבעלותי ימות?!
וזה הכה אותי כאשר כבר הייתי ברכב, מה אעשה אם באמת הם ימותו תחת חסותי?
ראשית אכעס, בעיקר על עצמי שכן לא עשיתי את המוטב, ושגיתי בבחירות שלי.
שנית אהיה אפתי, אשליך את הדגים האסלתה, ואזרוק את המיכל עם כל תכולתו לפח.
ושלישית, אהיה עצוב, מדוכא שכן תם המסע.

אני מבין שזה דרמטי, אבל האומנם?
לאנשים יש צורך לצרוך, שאיפה לעוד ועוד ועוד, ואני סוף סוף מצאתי משהו בעולם שמספק לי את הצורך במועט, אז למה אני כל כך בחששות כלפיו?
ואז קראתי את הכותרת של העץ הזה, "תלות, אמביציה ושכרון מעמקים".
שכן זה נראה ברור מאליו עכשיו, אני מחפש תלות לבטא את האמביציה, ולבסוף אמצא את עצמי במעמקים.

פתאום ההליך האורגני והטבעי מקבל תפנית שונה, פשוט האורגני אינו רלוונטי והמלאכותי משתמע כאופטימי הרבה יותר.
האם בכלל זה אתי לקיים את הדיאלוג הזה?
צפות בי המון מחשבות לגבי המיכל, שכן הוא צריך להתקיים בהחלט, והתמה מוצאת חן בעיניי, אומנם הצמחים ובעלי החיים עדיין בסימן שאלה, אבל אני לא יכול שלא להתחשב במחשבות האלו.

ושוב תודה לכם על התגובות.

globali Saturday 26/01/2019 17:32

ציטוט:

... להבין מהו מקור הפחד של פשוט להזמין את הלוחות פרספקס ...
היי ג'ורג'יו,

אני בהחלט יכול להתחבר לפילוסופיה, למהות, לקונספט, רעיונות וכדומה.
אבל, כל אלה חייבים שורשים וכאן אתה מחמיץ את האקווריום שלך.

ציטוט:

אסף צודק 100%.

ציטוט:

כהתחלה, אשמח אם תוכלו להפנות אותי למושגי יסוד,
ומה אני אני צריך בצעדי התינוק הראשונים שלי,
בואו נתחיל מהדבר הבסיסי ביותר, מים.
הדבר הבסיסי כלל אינו מים.

הדבר הבסיסי הינו תקציב.

קושחה:
אקווריום
ארונית

חומרה:
פילטר
מצע
תאורה
דקורציה
גוף חימום

תוכנה:
מים
דגים
צמחים

ברגע שהתארגנת על קושחה, אתה מתחיל
להרכיב חומרה, החלק של החומרה דינמי.

אבל, כדי להריץ תוכנות מסוימות (צמחיה),
התקני החומרה חייבים להיות מתאימים.

בכל האשכול אני לא רואה שום התייחסות לא?-ב? וחבל.

ציטוט:

רצוי להגדיל את הממדים ל-120 ס?מ אורך ...
אולי 130 ס?מ או 140 ס?מ.
גם כאן עלייך להבין שאורך האקווריום נקבע
רק על פי אורך גופי התאורה שקיימים בשוק.
עלייך לבצע מחקר מקביל בנושא תאורה.

בהצלחה.
.
.
.
.

ג'ורג'יו Friday 01/02/2019 15:43

מריח כמו פלסטיק, מרגיש כמו בשר || יום 14.

שוב עברו כמה ימים מאז שעדכנתי, אך לטובה כי הדברים מתחילים לזוז פיזית, אז אחרי כמה ימים של פירוק ארונות, ריבים עם המשפחה ונדירת שתיקה רועמת בחלל אני מרגיש שאני יוצא לדרך.

אני בעיצומו של בניית האקווריום והמעמד יחד עם זאת נסחפתי והתחלתי גם לשפץ את החדר... ותהיתי לגבי כמה דברים שאולי תוכלו לעזור לי בהם.

אגיד רק שהמידות שנבחרו הן 120x50x40, מזכוכית כפי שהומלץ, למרות שמאוד רציתי מפרספקס, אבל לצערי ההנחת סטודנט שלי כבר לא בתוקף.

אני לא רוצה "להבטיח" שאכן אלו יהיו המידות הסופיות, אך לשם אני מכוון - מעבר לזה התחלתי ראשית לעבוד על המעמד, ובמידה וארצה להקטין במעט את המידות של המיכל אוכל לעשות את זה, שכן לא מפריע לי אם יהיו רווחים על שטח המעמד.

אז לקראת הקונסטרוקציה, הייתי שמח לעשות דקונסטרוקציה, ולאן שאלות ממוקדות יותר שאני חושב שהן רלוונטיות להמשך הקרוב שהייתי שמח שנדון בהן בתקווה לגאול אותי מהדילמות והתהיות.

1) יש המון מידע וקונפליקטים לגבי מצע, של חברות שונות, בצבעים שונים, עם דישון כזה ואחר ואני תוהה לעצמי, האם ניתן להשתמש בחול, הכי מוכר וברור מאליו (רצוי חול שנוטה ללובן) ולהוסיף לו את הדישון הנחוץ?
אני תוהה לגבי זה כי ראשית אסטתית זה הרבה יותר מספק בעיניי, ושנית יש פשוט יותר מידי חילוקי דעות ואני שואל את עצמי "יכול להיות שאנשים סתם מגזימים?".
שהרי בטבע לא מוצע בדיוק 'אמזוניה' של אמאנו בקרקעית.
התענייתי במצע diy אבל הוא נורא מכוער. בעיניי.

2) תאורה. אני מתכוון לבנות תאורה תלויה לבד, והייתי מאוד רוצה לעשות זאת עם לדים.
הבנתי שיש חישוב של לומנס, ועוד כמה מיני מושגים שנשמע כיאלו נלקחו מ'הארי פוטר', ורציתי פשוט לדעת האם יש חשבון יעיל שניתן לעשות? והאם יש לד מסויים שאני צריך לקחת בחשבון? עם עוצמת "הפצת אור" ספציפית לנורה?
אני מאוד רוצה לייצר אור יום, זאת אומרת חצי אור לבן וחצי אור צהוב, האם הדבר אפשרי? או שהסיבה שאני תמיד רואה אור לבן זה משום צורך מסויים?
אני מבין שאת החשבון עושים לפי נפח נטו של המים, שאדע אחרי ה-hardscape, אבל אם בכל זאת אוכל ליישב את המונחים האלו בראש אשמח אם תוכלו לעזור לי בזה, שכן לא מצאתי הרבה מידע לגבי בנייה של גוף תאורה לצמחייה.
דבר אחרון לגבי תאורה, האם יש אופציה לייצר "תאורה עקרה" בזמן שאין צורך לפוטוסינטזיה במהלך היום? זאת אומרת תאורה מינורית שלא תפריע חלילה לצמחים או לדגים? אלא סתם תשמש כמעין מנורה לגחמה?

3) איפה בדיוק רוכשים צמחים ודגים? מכל חיפושי הגוגל לא עלה בקנה אחד מקום שמתמחה ספציפית בצמחיה או ביבואן של דגי נוי אטרקטיבים.
אני פחות מעוניין לקנות את כל המרכיבים החיים בחנות חיות עלובה, אלא מעוניין להגיע לטופ שניתן להשיג, שכן ככול הנראה רוב הדברים שאני רוצה נמצאים תחת הסיווג הכה נשגב של "נדיר", ותהיתי איפה ניתן להשיג את אותם הנדירים בארצנו?
זה מרגיש מעט רע לשאול שאלה כזו, שכן לא רציתי "לזהם" את העץ בתוכן שיווקי, או חלילה מפאת ריב בין אנשים, או שתיהינה תגובות נחרצות ולא אובייקטיביות, לכן אשמח להמלצות שחופפות להלך הרוח של העץ הזה, עם בעלי עסקים שבקיאים בסוגי הצמחייה ושאר היצורים ברמה ביוטופית.
אציין רק שאני מאזור נתניה, שזה המרכז אך אני בהחלט אשמח להמלצות בלי קשר למיקומן הגיאוגרפי.

4) פילטר, עד כמה זה באמת קשה לבנות sump לבד? זה נראה too easy to be true, וחוסך הרבה כסף.
ובכל זאת למה אנשים מעדיפים לקנות פילטר מפואר כזה או אחר?
הסיבה שאני רוצה sump זה לצורך החבאת הגוף חימום, ואני לא יודע אם עושים את זה והאם זה בכלל "דבר" אך גם בשביל להוסיף co2 דרך ה-sump, או שכבר הגזמתי.
יש המון דיבור על סייקל, ועל מדיה פעילה בפילטר, והייתי שמח אם תוכלו לאשש את מה שאני חושב שאני מבין עד כה.
- אחרי ששותלים את המצע, מדשנים, הכל פועל כמו שעון, צריך להעביר תקופה במיכל, דהיינו סייקל, בו כל ה"סחאלה", החומרים האורגני (מים, דשן, צואת דגים, אצות...) עוברים באופן קבוע דרך הפילטר ומייצר במדיה של הפילטר 'בקטריה' חיובית, שמזינה את המים ואת שאר החיים בו ובעצם משמשת כמעין דשן לא פעיל?
מצד שני, מנקים את הפילטר, אז לא הכל פשוט נעלם ויורד לטימיון?
ושחושבים על זה, למה שדגים יאהבו, או ליתר דיוק ישגשגו במים כאלו? זה נשמע כמו מים לא נקיים באופן מיוחד, ושכן אלו מים שבחיים לא חיו בהם, אז למה שזה יטיב איתם?

או שכדאי שאשקיע בפילטר וזהו.

5) מי אוסמוזה הפוכה, על מה כולם בדיוק מדברים? גם אחרי שקראתי עצים בנושא לא הבנתי מהו הצורך לכך, או יותר גרוע איך עושים זאת? זאת מערכת פילטר שמחוברת לברז כמו סנן? זה משהו שכדי בכלל להכנס אליו?

אשמח לעצות, רעיונות ומחכה בקוצר רוח לתשובות.
שוב תודה לכם!

ציטוט:

פורסם במקור על ידי globali (הודעה 825187119)
היי ג'ורג'יו,

אני בהחלט יכול להתחבר לפילוסופיה, למהות, לקונספט, רעיונות וכדומה.
אבל, כל אלה חייבים שורשים וכאן אתה מחמיץ את האקווריום שלך.

אסף צודק 100%.

הדבר הבסיסי כלל אינו מים.

הדבר הבסיסי הינו תקציב.

קושחה:
אקווריום
ארונית

חומרה:
פילטר
מצע
תאורה
דקורציה
גוף חימום

תוכנה:
מים
דגים
צמחים

ברגע שהתארגנת על קושחה, אתה מתחיל
להרכיב חומרה, החלק של החומרה דינמי.

אבל, כדי להריץ תוכנות מסוימות (צמחיה),
התקני החומרה חייבים להיות מתאימים.

אולי 130 ס?מ או 140 ס?מ.
גם כאן עלייך להבין שאורך האקווריום נקבע
רק על פי אורך גופי התאורה שקיימים בשוק.
עלייך לבצע מחקר מקביל בנושא תאורה.

בהצלחה.
.
.
.
.

היי גלובלי, ראשית אציין שאני אוהב ומעריך את תגובתייך, שכן אני מוצא בהן היגיון ולוגיקה.
לקחתי לתשומת ליבי את המתודה שהצעת, שכן היא דירבנה אותי "להזיז דברים" פיזית.
אתייחס לשאלת התקציב, שכן היא שוברת את ההיגיון והלוגיקה.
אין לי תקציב. יש לי שתי ידיים וגלגלי שיניים בריאים בראש, איתם אני מייחל לבצע את הדברים.

השאיפה שלי היא ליצור את המקסימום מהמינימום, ולא בקטע של קמצנות, אלא להפך. אני רוצה לייצר את הדברים, עם "קוסטימיזציה" ברמה הכי גבוהה שאוכל לשאוף אליה, ועם ההרגשה הכה מספקת שאני עשיתי את זה בעצמי.
עלויות של דברים - קיבלתי קורות עץ אלון בחינם, כך שחסכתי לעצמי את ה-290 עד 350 ש"ח, הזמנתי פלטה עץ שעלותה היא 250 ש"ח, והזכוכית לא אמורה לעלות את ה-600 ש"ח. שכן אין לי באמת צורך בזכוכית נטולת נחושת שמכפילה את המחיר.

מה שאני מנסה לומר בזה, זה ששוב אין לי תקציב, אך אם יש צורך הכרחי במכשיר כלשהו, כמובן שארכוש אותו.
ברגע ש"אדלק" על צמחייה מסויימת, שזהו השלב הבא אחרי המיכל, שמצריכה "חומרה" מסויימת אעשה הכל להשיגה, בין אם היא ניתנת לבנייה, או שמצריכה קנייה.
אך כל דבר בעיתו, למרות ששאלתי שאלות שמקדימות את זמני, אני שואל את הדברים בכדי להרחיב את הידע, ולסדר את הדברים בראש.

מעיין Friday 01/02/2019 16:17

אנסה לענות על מרב השאלות, מקווה שלא אפספס דבר בדרך.

ציטוט:

1) יש המון מידע וקונפליקטים לגבי מצע...
כפי שאענה גם על שאלות בהמשך, הרבה מן הבחירות, לרבות מצע ותאורה, תלויות באופן ישיר בגישת הגידול שאתה בוחר.

שתי גישות עיקריות: לאוטק ו-הייטק. מתוכן יש גם "תתי גישות" נוספות.

לאוטק (lowtech) - אקווריום המתבסס יותר על תהליכים טבעיים, ללא הזרמת פד"ח, קצב גדילה איטי יחסית, תאורה נמוכה וכו'.
באקווריום בגישה הזו גם תיסוף הדישון למים הינו מועט עד לא קיים ולכן יש חשיבות גבוהה יותר להרכב המצע.
הרכב מצע טוב ידע לשחרר חומרי דישון באופן מבוקר לאורך זמן.
במצעים הקנויים, חלקם הגדול אינו מכיל את רוב חומרי הדישון וגם באלו שכן, תוקף המצע קצר יחסית.
במצע DIY, יש אפשרות טובה יותר לשלוט על הרכב המצע ולהגיע לאיזון בין ההרכב האורגני שיספק דישון לבין הרכב אנאורגני שיתפקד בתור סופח ומשחרר דישון.
אקווריום לאוטק מוגבל יותר מבחינת מגוון הצומח, בהתאם לתנאים.

הייטק (hightech) - אקווריום המושפע יותר מתנאים חיצוניים, קרי הזרמת פד"ח, תאורה גבוהה, דישון סדיר ומלא למים.
אקווריום בעל תהליכים וגדילה מהירה יותר, לא מוגבל בצומח ולא מוגבל בצבעי הצמחים.
אקווריום שדורש גם יותר ניטור ערכים ותחזוקה שוטפת.
באקווריום כזה יש חשיבות זניחה למצע והוא מתפקד בעיקר כעוגן לצמחים. לכן פה לא עקרוני איזה מצע תבחר, גם אם זה קוורץ בלבד.
ציטוט:

התענייתי במצע diy אבל הוא נורא מכוער. בעיניי.
אכן מצע הנראה בוצי ומכוער, אלא שאף אחד לא רואה אותו.
מצע DIY מגיע מתחת לשכבת השתילה ולכן לא חשוב מבחינה אסתטית.
ציטוט:

2) תאורה. אני מתכוון לבנות תאורה תלויה לבד, והייתי מאוד רוצה לעשות זאת עם לדים.
אני מאד אוהב תאורה תלויה, מה שישר מביא אותי לחשוב על אקווריום רימלס פתוח ולכן הייתי שוקל זאת בתכנון (דורש לרוב זכוכית עבה יותר).
בחירת גוון התאורה (יותר נכון ספקטרום האור) והעוצמה תלויה בעיקר בבחירת הגישה לאקווריום ובמידות הסופיות של האקווריום. הגובה הוא 40 או 50?
פוסט מצוין של גלובלי בנוגע לעוצמה ומושגים: https://www.aqua.org.il/forums/showpo...92&postcount=9
ציטוט:

דבר אחרון לגבי תאורה, האם יש אופציה לייצר "תאורה עקרה" בזמן שאין צורך לפוטוסינטזיה במהלך היום? זאת אומרת תאורה מינורית שלא תפריע חלילה לצמחים או לדגים? אלא סתם תשמש כמעין מנורה לגחמה?
אפשר בהחלט, אנחנו קוראים לזה "תאורת לילה".
יש צורות רבות לעשות זאת, בין הרכבת גוף נפרד עם זויות שונות (בדומה לציר ספוטים), או כחלק מהגוף הראשי עם מיתוג נפרד.
ציטוט:

3) איפה בדיוק רוכשים צמחים ודגים?
בתחתית רשימת הפורומים יש פורומי מסחר שונים.
יש את ככר השוק - שם תמצא צמחים ודגים מחובבים שונים.
ויש את פורומי הסוחרים - שם תוכל לעקוב ולשאול באופן ישיר לגבי מלאי זמין.
בנוסף לאלו, בראש פורום אקווריום צמחייה יש עץ של חלוקת גזם מחובבים שונים.
ציטוט:

4) פילטר, עד כמה זה באמת קשה לבנות sump לבד?
השאלה אם סאמפ יתאים לך.
אם גישת הגידול תהיה הייטק עם הזרמת פד"ח, יהיה רצוי ללכת על פילטר חיצוני.
לגבי סייקל: https://www.aqua.org.il/forums/showthread.php?t=75077
ציטוט:

5) מי אוסמוזה הפוכה, על מה כולם בדיוק מדברים?
מערכת אוסמוזה הפוכה מותקנת על קו מים ומורכבת מ-2-3 סננים מקדימים (פחם ועומק) וממברנת אוסמוזה הפוכה.
המים המתקבלים אלו מים נקיים ממומסים ומים רכים מאד. בעזרת שימוש עם מים אלו או במיהולים שונים, ניתן לגדל דגים וצמחים רגישים יותר הדורשים מים רכים.
הרחבה בנושא הקשיות: https://www.aqua.org.il/magazine/item.php?id=45

ג'ורג'יו Friday 01/02/2019 17:31

היי מעיין ותודה רבה לך!

אני מניח שאני נוטה לכיוון ההייטק, ליתר דיוק לגישת הביוטופ, שכן חיקוי ערכי המים חשובים לשגשוג הצמחייה ובעלי החיים ולכן יציבותם מיישמת את גישת ההייטק?

אני מוכח לרדת לסוף דעתך, למה אתה מתכוון שלא רואים את המצע מעבר למצע השתילה? אם אני לא רוצה שכל קרקעית המיכל תיהיה מכוסה ב"דשא", אלא שדווקא רוב הקרקעית תיהיה נראת לעין, זאת אומרת שהמצע עצמו הוא חלק מהפן העיצובי של המיכל, אז ברור שרואים את המצע, לא?
או שאתה מתכוון למצע שתילה, שמעליו יש מצע "דקורטיבי"?

למרות שאני מכיר את עצמי מספיק טוב, ואני אובססיבי מספיק בכדי שאותם סנטימטר או שניים שכן מבצבצים מהקרקעית על דפנת הזכוכית לא יניחו לי לנפשי.
הייתי מאוד רוצה לשחק ב"טפוגרפיה" של המצע, לייצר גבעות חוליות, ולא לשמור על מצע אחיד וישר. (שכן הבנתי שיש שימוש בספוגים וכל מיני אביזרים בכדי להקל על המשקל).

2) כן, בוודאי שאני מתכוון למיכל רימלס, עובי הזכוכית המתוכנן הינו 10 מ"מ, מלוטש כמובן. הגובה הינו 40 ס"מ וזה גובה קבוע שלאחר אחר מחשבה אני מבין שזה נתון שמאוד מושך אותי מבחינת פרופורציות x אורך.
הנחת היסוד היא שאכן אני הולך על כיוון ההייטק, יש לך דעה נוספת לעניין תאורה לאור גובה המיכל?

לגבי "תאורה לילית", האם יש תמונה, המחשה מסויימת? בדרך כלל אני יכול לדמיין דברים, את זה לא.

3) אעבור ואראה, תודה! נראה שפשוט התת פורום הזה חמק מעיניי.

4) סאמפ זה לא פילטר חיצוני, בסופו של דבר?

5) עדיין לא הבנתי איך זה בא לידי ביטוי. וגם פה נראה שיש כמה מתודות.
אני רואה (באינטרנט) שפשוט מזרימים למיכל מי אוסמוזה מצינור פלא כלשהו. שאני עד כה הנחתי שזה צינור שמחובר לסנן (לגוגל פשוט למילה "אוסמוזה") שמחובר לברז.
אז מה הכוונה ל"מותקן בקו המים"?

אני מבין את הפונטה בשימוש במי אוסמוזה, אך עדיין אני לא מבין מה זה בפועל.
לדוגמא - החלפת מים. איך בפועל אחליף מים?
המערכת אוסמוזה הפוכה נמצאת בתוך הארונית של המיכל לצורך דוגמא? או בברז הביתי ומחליפים את המים ב"נגלות"?

ומעבר לכך, אם ערכי המים תקינים, והמיכל עבר סייקל, והכל לכאורה זורם כפי שצריך, אז למה צריך מי אוסמוזה? שהרי ניתן לשלוט בקשיות המים באופן חיצוני אחר, לא? או שסתם עשיתי סלט כבר.

שוב תודה רבה לך!

מעיין Friday 01/02/2019 18:36

ציטוט:

ליתר דיוק לגישת הביוטופ, שכן חיקוי ערכי המים חשובים לשגשוג הצמחייה ובעלי החיים ולכן יציבותם מיישמת את גישת ההייטק?
תלוי איזה ביוטופ אתה בוחר.
ברובם דווקא גישת הלאוטק תתאים יותר, אם לדייק אפילו גישת האקווריום הטבעי (יצירת סביבה אקולוגית עם מינימום התערבות מבחוץ.

תאורת לילה לדוגמא (שימוש בספוט לדים): https://www.aqua.org.il/magazine/item.php?id=79
ציטוט:

4) סאמפ זה לא פילטר חיצוני, בסופו של דבר?
סאמפ מבוסס על נפילת מים ופועל באופן רטוב יבש. כתוצאה מכך יש נידוף רב של פד"ח במקרים של אקווריומי הייטק.
על הסאמפ: https://www.aqua.org.il/magazine/item.php?id=69
פילטר חיצוני אטום ולכן אין את האפקט הזה.
ציטוט:

5) עדיין לא הבנתי איך זה בא לידי ביטוי.
https://www.aqua.org.il/pic/Articles/...2/IMG_0012.jpg
בתמונה: למעלה גוף המערכת ריק; משמאל מפתח להחלפת הפילטרים; במרכז שלושה סננים עומדים ומתחת ממברנה שוכבת; למטה משמאל שאטאוף; למטה מימין מצוף מכני.

סקירה לדוגמה: https://www.aqua.org.il/magazine/item.php?id=72
ציטוט:

אז למה צריך מי אוסמוזה? שהרי ניתן לשלוט בקשיות המים באופן חיצוני אחר, לא?
בשביל להוריד קשיות אך ורק אוסמוזה הפוכה.
באינדקס תוכל לשים לב שיש ציון של ערכי קשיות (KH ו-GH) ליצורים השונים.

אסף_ Saturday 02/02/2019 15:57

הי ג'ורג'יו,

אכן מרבית התשובות יתייחסו באופן ישיר לאוכלוסיה והצמחים שתבחר לגדל.
גם בשבילי, ביוטופ מתקשר באופן חזק לתצורת לואוטק (על גבול הטבעי).

בתצורת לואוטק, החיים פשוטים יותר שכן מסתמכים רבות על תהליכים טבעיים במערכת -
הקצב רגוע יותר, כך גם התחזוקה, יש יותר סבלנות לטעויות.

לגבי המצע, נהוג לעבוד בשכבות - כאשר המצע ה"מכוער" והמדושן נמצא למטה (כ-3-4 ס"מ) ומעליו נמצא מצע השתילה האסתטי יותר (כ-3-4 ס"מ נוספים - סה"כ 7-8 ס"מ גובה מצע בשתי שכבות).

במידה ולא תסמוך על המצע תאלץ לדשן באופן ידני (שגם זה מקובל בלואוטק "מודרני" שחובבים רבים מאמצים).

בכל אופן לא ממליץ על מצע חולי (0-1 מ"מ) שיגביל חילחול מזינים, כדאי לבחור מצע קוורץ אינרטי טבעי בגודל גרגר 2-3 מ"מ.
אני לא ממליץ לבחור גוון לבן מפני שמהר מאד יתכסה רפש ואצות.

בלואוטק, התאורה יותר פשוטה ליישום ואפשר למצוא גופי LED ראויים מבלי לקחת משכנתא...
פוטוסינתזה מתרחשת בספקטרום הנראה לעין, עם זאת חשוב לבחור ספקטרום רחב ככל האפשר מה שיחסית מוגבל בעולם הממוקד של LED...
ישנם גופים לא רעים של צ'יהירוס סדרה A שחובבים רבים מרוצים מהם (מומלץ להזמין מ-EBAY ולשרשר מספר גופים קטנים עד 60 ס"מ, מעל לגודל זה המחיר קופץ).

לצערי, לא יכול להצביע על חנות אחת ספיצפית בה ניתן יהיה למצוא את הכל...
מניסיוני במרבית המקרים רצוי לפצל קניות בין סוחרים מקומים ואף אתרים מחו"ל ובכך להנות מהיתרון היחסי שכל עסק יכול להציע.
לבצע סקר שוק, המלצות גולשים וקצת סבלנות ומגיעים לתוצאה הרצויה.

במידה ואין מערכת הזרמת פד"ח בהחלט אפשר לחשוב לכיוון הסאמפ לטובת אסתטיקה ופרקטיות.

לסיכום בהחלט ביצעת צלילה לעולם הפרקטי, אבל נמליץ לצלול עוד יותר לפרטים והפעם להתחיל מהסוף...
איזה דגים ואילו צמחים תרצה להחזיק.

בהתאם לכך נוכל להמליץ על דרישות המערכת האופטימליים בשבילך ולפתח דיון עמוק יותר על כל מרכיב רלוונטי למערכת המתוכננת.

ג'ורג'יו Saturday 02/02/2019 18:54

אינדקס וחמרמורת || יום 15.

תודה רבה מעיין ואסף על התשובות הנוקבות ועל הפירוט הרחב!

אשמור את הפוסט הזה נטול מלל פליסופי כפי שאני נוהג לכתוב, אלא אגש לעניין משום שנראה שיש צורך לחילופי תגובות מהירות.
ראשית, והחלק הכי משמח עבורי, הוא שמצאתי תמה של מיקום גיאוגרפי שאני מתחבר אליה.
עם לא מעט פשרות אומנם, שעות על גבי שעות מול אינדקסים שונים וחיפושי גוגל משונים, אך מייצגת באופן ראוי את האידיאוליה שאני התחלתי עמה את המסע, תומכת בקונספט הנהר, ואני מאמין שהיא אפשרית, ואחלה של דריכת רגל בעולם הביוטופיה, והיא הודו.

*אזכיר שמידות המיכל הן 120 אורך, 50 רוחב, 40 גובה.
להלן הדגים והצמחייה ע''פ הביוטופ -
פונטיוס דניסוני.
https://www.aqua.org.il/aquadex/profile.php?id=1270
דג קריסטל (כמובן שנטול הצביעה המזעזעת).
https://www.aqua.org.il/aquadex/profile.php?id=1498
בוטיה מנומר.
https://www.aqua.org.il/aquadex/profile.php?id=1715
פונטיוס פילמנטוזה.
https://www.aqua.org.il/aquadex/profile.php?id=1235
צמחים -
פלייה
https://www.aqua.org.il/aquadex/profile.php?id=2347
מיקרוסוריום פטרופוס.
https://www.aqua.org.il/aquadex/profile.php?id=1988
רוטלה מקרנדרה
https://www.aqua.org.il/aquadex/profile.php?id=2056
וולסנריה ננסית.
https://www.aqua.org.il/aquadex/profile.php?id=1983
פוגוסטמון ארקטוס.
https://www.aqua.org.il/aquadex/profile.php?id=2344

אגיד שהפונטיוס פילמנטוזה, שהוא דג מהמם, אבל גדול מידי לטעמי, והכללתי אותו רק משום שהוא חי יחד עם שאר הדגים שהזכרתי למעלה.
אוכלוסיית הדגים שאני רואה בראשי הינה כחמישייה של פונטיוס דניסוני, 12 דגי קריסטל, וארבעה בוטיות מנומרות. אימרו לי האם זה יותר מידי, או מעט מידי.

סרטון מתחת לפני המים בהודו.
ניתן לראות את כל המינים חיים יחד בחקי הוולסנריה.

סרטון דרמטי יתר על המידה של הפונטיוס דניסוני יחד עם הפונטיוס פילמנטוזה.

אני רוצה לשמור על אוכלוסיה מאוד "אנמית" ולא מצועצעת, וטבעית מאוד, אני בונה על כך שרוב היופי יבוא לידי ביטוי מה-hardscape ומיקום הצמחייה, שכפי שאני מכיר את עצמי אני אעביר כמה ימים טובים בכדי להגיע לאיזון הנכון.

תודה לכם!

אסף_ Sunday 03/02/2019 08:39

ככ שמח לראות את הבחירה :up:
(גילוי נאות, אחד השאיפות שלי בתחביב הוא מיכל אבו-נפחא ננסי שמעט יותר מאתגר לגידול לאור הדיאטה שלו)

אז קודם כל, לבחירת הצמחים - למעט הרוטלה לעיל כל הצמחים "יסתדרו" בתצורת לואוטק (מי-ברז, תאורה בינונית, ללא מערכת פד"ח וללא מערכת אוסמוזה; אפשר סאמפ).
בחרתי במילה "יסתדרו", כלומר מערכת משוכללת יותר בוודאי תייטיב עימם, אבל לטעמי אין בכך צורך בעיקר למטרה שהצבת.

לגבי הדיירים, נראה יופי של בחירה למטרה שציינת.
לגבי הכמויות, התחלה טובה, יהיה אפשר לתקנן תוך-כדי-תנועה.

יש קונספט ל-Hardscape ?

:clap5:

כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 02:31.

מאגר הפורומים כולל מאמרים, פרסומים ומידע (שיקראו יחד להלן: "מידע") הינם קניינה של AQUA, (שתקרא להלן: "AQUA")שנכתב ונערך לאחר עבודת מחקר מדעית. מאגר זה, נועד לצורכי לימוד עצמי בלבד והמידע כולו מוגן עפ"י זכויות יוצרים ובהתאם לכך אין לעשות במידע כל שימוש מסחרי ו/או שימוש שלא עפ"י היתר זה. הדפסת המידע ו/או כל שימוש בו מותר אך ורק במסגרת שימוש הוגן ביצירה – לשם לימוד עצמי ולשם מחקר וביקורת אך ורק במידה הדרושה והראויה לצורך המטרות האמורות. בהתאם לאמור לעיל, ומבלי לפגוע מכלליות האמור לעיל, AQUA שומרת לעצמה את מלוא הזכויות על פי כל דין לפעול כנגד מי שינהג במידע שלא עפ"י הוראת אזהרה זו.

מופעל על: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.