אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי

אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי (https://www.aqua.org.il/forums/index.php)
-   ציוד לאקווריום ועשה זאת בעצמך (DIY) - מים מתוקים (https://www.aqua.org.il/forums/forumdisplay.php?f=19)
-   -   קירור לאקווריום (https://www.aqua.org.il/forums/showthread.php?t=361098)

תמיר מ. Friday 09/06/2017 21:12

קירור לאקווריום

שלום חברים,

טמפרטורת המים באקווריום שלי עברה את ה-30 מעלות (כרגע עומדת על 30.1),

מדובר על אקווריום 930 ליטר באורך 2.7 מטר בעל 2 תאים ביולוגיים כאשר אחד מהשניים הוא צידי באורך של 42 ס"מ. האקווריום ממוקם במרכז בית פרטי כאשר אינו חשוף לשמש ישירות והוא מושפע מהטמפרטורה הסביבתית בלבד.

אופן המדידה שלי הוא בעזרת בקר טמפ' הזה:
https://s13.postimg.org/62nzifb3r/804.jpg

ע"מ לנסות להוריד במעט את טמפ' המים מיקמתי מאוורר 16" מעל התא הביולוגי הצידי (הוא בעצם מכסה את כולו מלמעלה) והפעלתי את המאוורר על עוצמה מקסימלית וגם לאחר שעה וחצי של עבודה רצופה הטמפ' לא השתנתה בכלל...

האם יש למישהו הצעות איך לקרר את המיכל (חוץ משימוש במקרר או ריענוני מים...?)

תודה מראש,

תמיר

אבי. Friday 09/06/2017 21:21

תגובה להודעה: קירור לאקווריום

4 מאווררי קליפס 6 מ"מ ואתה מסודר..
קח בחשבון אידוי מטורף

תמיר מ. Friday 09/06/2017 21:25

ציטוט:

פורסם במקור על ידי אבי. (הודעה 3273809)
4 מאווררי קליפס 6 מ"מ ואתה מסודר..
קח בחשבון אידוי מטורף

במה שונים מאווררי קליפס ממאוורר שולחני 16" שמכוון ישירות על המים...?

אבי. Friday 09/06/2017 21:30

אם הייתי יודע הייתי פה?..:bananaog1:

אני עם אחד הורדתי 4 מע'
אצל שחר עם מיכל בערך כמו שלך הורדנו 3 מע'..
ברור לגמרי שזה תלוי גם בתנאים הסביבתיים

מעיין Saturday 10/06/2017 08:25

ואנחנו רק ביוני.
כן הייתי שוקל עבודה עם מקרר. החיסרון ברור - צריכת חשמל גבוהה.

תמיר מ. Saturday 10/06/2017 09:33

ציטוט:

פורסם במקור על ידי אבי. (הודעה 3273818)
אם הייתי יודע הייתי פה?..:bananaog1:

אני עם אחד הורדתי 4 מע'
אצל שחר עם מיכל בערך כמו שלך הורדנו 3 מע'..
ברור לגמרי שזה תלוי גם בתנאים הסביבתיים

האם יכול להיות שבגלל זרימה גבוהה בתא הביולוגי המים לא מספיקים להתקרר...?

יש אפשרות שתצרף תמונה של ה- Set-up שלך עם המאוורר? אני לא מכיר את שחר ולא יודע לגשת לפרופיל שלו אבל הייתי שמח גם לראות אצלו...

ציטוט:

פורסם במקור על ידי מעיין (הודעה 3273850)
ואנחנו רק ביוני.
כן הייתי שוקל עבודה עם מקרר. החיסרון ברור - צריכת חשמל גבוהה.

השיקול העיקרי מבחינתי כרגע הוא מיקום קבוע של המקרר והעלות הראשונית...

תוכל להמליץ על פירמה וגודל של מקרר שיתאים לנפח כזה?

תודה,

תמיר

אלון ב Saturday 10/06/2017 09:36

אני משתמש במאוורר קליפס והוא עושה יפה את העבודה מוריד את הטמפרטורה ב- 2-3 מעלות,
וכמו שאבי ציין יש אידוי של המים.

תמיר מ. Saturday 10/06/2017 09:55

ציטוט:

פורסם במקור על ידי אלון ב (הודעה 3273862)
אני משתמש במאוורר קליפס והוא עושה יפה את העבודה מוריד את הטמפרטורה ב- 2-3 מעלות,
וכמו שאבי ציין יש אידוי של המים.

אלון, על זה כתבתי למעלה לאבי, במה שונים מאווררי קליפס ממאוורר שולחני 16" שמכוון ישירות על המים...?

אלי רז Saturday 10/06/2017 10:35

גם אצלי מאווררים מורידים טמפ' מצוין, בחדר מאוורר וממוזג...
כשהשארתי אקווריום (עם בקר טמפ' למאווררים ולחימום) לסופ"ש בבית סגור, קיבלתי אותו עם אידוי מטורף וב-2.5 מ"צ יותר מהטמפ' הסטנדרטית שלו.

המאווררים לא הצליחו לשמר טמפ' כשהסביבה חמה מאוד.

וזאת בדיוק הנקודה עם מאווררים - שיטת הקירור מבוססת על אידוי המים ולכן תלויה בטמפ' מחוץ לאקווריום.

מאז אני דואג לכוון מזגן גם כשאני לא נמצא בבית.
המזגן קיים גם כך (עלות קנייה ראשונית כבר שולמה...), ועוד 3-4 שעות של עבודה שלו לא ישפיעו יותר מידי על חשבון החשמל של הבית.

אם החדר אצלך מאוורר, לא ברור לי כיצד המאווררים לא מצליחים להוריד את טמפ' המיכל.
יש לך תמונה של האיזור המקורר/מאוורר?

אלי

תמיר מ. Saturday 10/06/2017 11:00

האזור בו יושב האקווריום הוא בחלל כפול של קומת כניסה לבית ומפלס הסלון/מטבח ופינת אוכל, מיזוג באזור זה משמעותו מיזוג של כל הקומה הספציפית, זה לא משהו שאני רוצה להפעיל non-stop...

לגבי האזור המקורר באקווריום, זה התמונה של התא הביולוגי פתוח מלמעלה:
https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...ad378a3012.jpg

וכך זה נראה עם המאוורר:

https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...04654a28ca.jpg

עצם זה שהטמפ' לא השתנתה אפילו ב0.1 מעלות אני תוהה האם אני אולי ממקם את המאוורר לא נכון או שאולי בגלל זרימה מהירה באזור הזה התהליך לא עובד...

Sent from my SM-N900 using Tapatalk

אלי רז Saturday 10/06/2017 11:17

אצלי המאווררים ממוקמים ב-45 מעלות לפני המים ע"מ להסיע אוויר מעל פני המים.
אצלך נראה כי החלל 'חסום' והאוויר פשוט מכה על המים.

ככל שיותר שטח פנים של המים יפגוש אוויר בתנועה, כך תשתפר הסעת החום החוצה מהמים אל האוויר.
אני לא חושב שהזרימות באיזור הן הבעיה.

נסה למקם את המאוורר מעל איזור 'פתוח' יותר (וכן, זה בעיה עם מאוורר כל כך גדול...)

אלי

אלון ב Saturday 10/06/2017 11:30

בחלל גדול כמו שלך לחום יש נטייה לעלות למעלה וכמו שאלי כתב יש למקם את המאוורר בזווית ולא ישירות מעל המים,
כמו שזה שנראה בתמונה המאוורר חוסם את יציאת האויר החם...וכן זה מתבטא באי ירידה של הטמפרטורה,
כאמור מיקום המאוורר בזווית אלכסונית תביא לך את התוצאה הרצוייה.

אלון ב Saturday 10/06/2017 11:32

ציטוט:

פורסם במקור על ידי tamirno1 (הודעה 3273867)
אלון, על זה כתבתי למעלה לאבי, במה שונים מאווררי קליפס ממאוורר שולחני 16" שמכוון ישירות על המים...?

מאוורר קליפס קטן יותר בקוטר שלו 6 אינטש והוא נתפס עם הקליפס על דופן האקווריום.

http://www.star.co.il/media/big/0828976001430824446.png

תמיר מ. Saturday 10/06/2017 11:35

את זה הבנתי...למה לדעתך הוא יהיה יותר יעיל ממאוורר 16"...?

בכל מקרה אני מנסה לממש את העצה של אלי בכך שאמקם את המאוורר ב-45 מעלות מעל פני השטח, נראה אם זה יעזור...

אלי רז Saturday 10/06/2017 11:51

גודל המאוורר לא רלוונטי אלא הספיקה שלו המצויינת ב-CFM (כלומר Cubic Feet per Minute).
ברור שלמאוורר בעל כנפיים גדולות יותר תהייה יכולת דחיפת אוויר גדולה יותר (כמעט תמיד...).

בכל מקרה, כפי שכתבת - נסה למקם אותו בזווית ומעל למשטח מים גדול יותר מהפתח הקטן של התא הביולוגי...

בהצלחה,
אלי

אמיר.פ Saturday 10/06/2017 12:25

תמיר
אמנם שימוש במאוורר קליפס מעל פני מי האקווריום לא יהיה הכי אסטתי אך יעיל יחסית למחיר הנמוך של הפרוצדורה.
חשוב להשאיר פתח לכניסת האוויר הקר ופתח ליציאת האוויר החם.
צריך לקחת בחשבון את האידוי שנוצר מהתהליך.
3 מאווררי קליפס צריכים להשפיע אצלך כמו שצריך.
אם ניתן לחבר את המאווררים לבקר הטמפרטורה כך שידאג להפסיקם לעת הצורך, זה יהיה מעולה.
אם לא, אפשר לחבר לשעון שבת ולשחק עם זמני הפעולה וההפסקה.. עניין של ניסוי וטעיה עד הגעה לתוצאה משביעת רצון.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...8164a5a59b.jpg

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

אדי ק. Saturday 10/06/2017 13:29

איזה מכשור יש בסאמפ?
קח בחשבון שהמכשור הזה תורם גם הוא לעליית הטמפ.
אם האקווריום מחובר לפיצוי אידוי קבוע מהקיר אין בעיה גם לשים מאווררים 200 אינץ? , אם לא - תתחדש לך במקרר חצי לפחות

Sent from my iPhone using Tapatalk

תמיר מ. Saturday 10/06/2017 13:32

בסאמפ הזה יש 2 משאבות מתכווננות DC Jebao, אחת של 6500 ליטר שעה והשניה של 4000 ליטר לשעה, שתיהן לא על עוצמה מקסימלית ויש להם צריכת חשמל ופליטת חום נמוכה,

עדכון מהשעה האחרונה, מיקמתי את המאוורר ב-45 מעלות כלפי הסאמפ ונראה שהטמפ' ירדה כבר ב0.5 מעלות...

amfri Saturday 10/06/2017 16:40

דבר ראשון תבדוק טמפרטורה בעזרת מד טמפרטורה לא דיגיטלי מניסיון הם המדויקים ביותר.
אם אתה גר ברשל"צ לפי המיקום בפוסט שכתבתה הטמפרטורה עדיין לא אמורה להגיע ל-30 מעלות ללא תאורה תגיע רק בחלק השני של יולי ואוגוסט.
עדיף לדעתי לכוון מאווררים לאקווריום ששם שטח הפנים לאידוי גדול יותר ולא לסאמפ.
בנפח כזה של מים צריך מאווררים חזקים עדיף לדעתי שעובדים על מתח נמוך ולא מרעישים.
ככול שרמת הלחות באוויר גבוה יותר פחות מים יתאדו ויעילות המאווררים תקטן .
תצטרך לשלב גם הפעלה של מזגן במקביל.
תבדוק אופציה של מחליף חום עם יחידה חיצונית מחוץ לבית.

תמיר מ. Saturday 10/06/2017 19:50

עדכון, עד עכשיו (כ-6 שעות) המאוורר עובד ב-45 מעלות מעל פני הסאמפ והטמפ' במיכל ירדה ל-28.7, אני אתחיל ברכישת מאוורר קליפס אחד ואמקם אותו כך שיזרים אוויר ב-45 מעלות בדיוק מעל קו המים ומשם אמשיך, מסתבר שבזווית זו בגלל גודל המאוורר הנוכחי הוא חייב להיות רחוק מקו המים ולכן הרבה אוויר שהוא מייצר יוצא גם מחוצה לסאמפ ככה שהנצילות והתפוקה שמתקבלת לא גבוהה במיוחד...

Arbinka Saturday 10/06/2017 20:18

לדעתי, תהפוך את הכיוון של המאוורר בתא הביולוגי כך שהוא יזרוק את האוויר כלפי מעלה בצורה זו האידוי יהיה גבוה יותר והטמפרטורה תרד יותר.

תמיר מ. Saturday 10/06/2017 20:20

ציטוט:

פורסם במקור על ידי Arbinka (הודעה 3274008)
לדעתי, תהפוך את הכיוון של המאוורר בתא הביולוגי כך שהוא יזרוק את האוויר כלפי מעלה בצורה זו האידוי יהיה גבוה יותר והטמפרטורה תרד יותר.

אתה מתכוון שינוק אוויר מכיוון האקווריום במקום לזרוק על פני המים...?

Arbinka Saturday 10/06/2017 20:22

בדיוק

Buia Saturday 10/06/2017 21:09

לי יש מאוורר קליפס באקווריום 430 ליטר. עובד לחצי שעה כל פעם, מוריד את הטמפ' ל25 מעלות בדרך כלל. ביומיים האחרונים היה חם יותר, הטמפרטורה היתה על 26.

ההגיון אומר ששני מאווררי קליפס יסגרו אצלך עניין. אולי אפילו אחד, שעובד רצוף.
אפשר לקנות בksp ב60 ש"ח.

Sent from my A0001 using Tapatalk

תמיר מ. Saturday 10/06/2017 21:10

ציטוט:

פורסם במקור על ידי Buia (הודעה 3274015)
לי יש מאוורר קליפס באקווריום 430 ליטר. עובד לחצי שעה כל פעם, מוריד את הטמפ' ל25 מעלות בדרך כלל. ביומיים האחרונים היה חם יותר, הטמפרטורה היתה על 26.

ההגיון אומר ששני מאווררי קליפס יסגרו אצלך עניין. אולי אפילו אחד, שעובד רצוף.
אפשר לקנות בksp ב60 ש"ח.

יש מצב שאתה שולח תמונה שמראה איך הוא מותקן אצלך...?

Arbinka Saturday 10/06/2017 21:24

הגעתי למחשב הנייח ואני יכול להרחיב קצת.

האקווריום אצלך הוא די דומה לדוד שמש מבחינת קיבול החום. דהיינו, הטמפרטורה של המים בגובה העליון של האקווריום הינה גבוהה יותר מאשר הטמפרטורה במים הנמצאים בתחתית האקווריום וזאת מכיוון שמים חמים שואפים לעלות כלפי מעלה ואילו מים קרים שוקעים כלפי מטה.
הדרך האופטימלית לקרר את האקווריום בעזרת מאוורר הוא להציב את המאוורר מעל פני המים באקווריום עצמו מכיוון ששם יש את כמות המים הגדולה ביותר וגם פני השטח הינם גדולים יותר ולכן נידוף המים יהיה גבוה יותר וכתוצאה מכך המים יתקררו יותר.

אמנם ניתן לשים מאוורר גם בסאמפ ולנדף את המים שם אולם זה אף פעם לא יהיה יעיל כמו לשים את המאוורר באקווריום עצמו וזאת מכיוון שבסאמפ זרימת המים הינה חזקה יותר מאשר באקווריום ולכן קיבול החום בסאמפ הינו קטן יותר מאשר באקווריום.

לגבי התא הביולוגי, אתה לא גרמת לנידוף מים כלל ולכן כתבתי שאתה צריך להפוך את הכיוון של המאוורר כדי לגרום לנידוף מים וכך לגרום להורדת הטמפרטורה. (היעילות תהיה ממש נמוכה לעומת נידוף מים באקווריום או בסאמפ.)

תמיר מ. Saturday 10/06/2017 21:31

ציטוט:

פורסם במקור על ידי Arbinka (הודעה 3274020)
הגעתי למחשב הנייח ואני יכול להרחיב קצת.

האקווריום אצלך הוא די דומה לדוד שמש מבחינת קיבול החום. דהיינו, הטמפרטורה של המים בגובה העליון של האקווריום הוא גבוה יותר מאשר במים הנמצאים בתחתית האקווריום וזאת מכיוון שמים חמים שואפים לעלות כלפי מעלה ואילו מים קרים שוקעים כלפי מטה.
לכן, הדרך האופטימלית לקרר את האקווריום בעזרת מאוורר הוא להציב את המאוורר מעל פני המים באקווריום עצמו מכיוון ששם יש את כמות המים הגדולה ביותר וגם פני השטח הם גדולים יותר מאשר בסאמפ.

בשיטה זו, ניתן לשים מאוורר גם בסאמפ ולנדף את המים שם אולם הוא אף פעם לא יהיה יעיל כמו לשים מאוורר באקווריום וזאת מכיוון שבסאמפ הזרימה הינה חזקה יותר מאשר באקווריום ולכן קיבול החום שם הינו קטן יותר מאשר באקווריום.

לגבי התא הביולוגי, אתה לא גרמת לנידוף מים כלל ולכן כתבתי שאתה צריך להפוך את הכיוון של המאוורר כדי לגרום לנידוף מים וכך לגרום להורדת הטמפרטורה. (היעילות תהיה ממש נמוכה לעומת נידוף מים באקווריום או בסאמפ.)

תודה רבה על התשובה המפורטת, אכן התחלתי לקרא על התהליך והדרך היחידה להוריד טמפ' היא ע"י הוצאת חום (אידוי) שיבוצע בצורה יעילה אם אכן אשתמש במאווררים שיצרו יניקה...

משהו אחר לא כל כך ברור לי, אם יש אידוי גדול במיכל, צריך לוודא שהמים שנכנסים כפיצוי יהיו ללא מלחים (מאחר והמלח לא מתאדה בתהליך...), איך מייצרים מים ללא מלחים, מרתיחים אותם...?

Buia Saturday 10/06/2017 21:35

ציטוט:

פורסם במקור על ידי tamirno1 (הודעה 3274016)
יש מצב שאתה שולח תמונה שמראה איך הוא מותקן אצלך...?

יש אידוי רציני. אני מוסיף מים רגילים, לא עושה שום טיפול למלחים.https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...336572d75b.jpg

Arbinka Saturday 10/06/2017 21:36

ציטוט:

פורסם במקור על ידי tamirno1 (הודעה 3274022)
תודה רבה על התשובה המפורטת, אכן התחלתי לקרא על התהליך והדרך היחידה להוריד טמפ' היא ע"י הוצאת חום (אידוי) שיבוצע בצורה יעילה אם אכן אשתמש במאווררים שיצרו יניקה...

משהו אחר לא כל כך ברור לי, אם יש אידוי גדול במיכל, צריך לוודא שהמים שנכנסים כפיצוי יהיו ללא מלחים (מאחר והמלח לא מתאדה בתהליך...), איך מייצרים מים ללא מלחים, מרתיחים אותם...?

מים ללא מלח - הכוונה היא בהוספת מי פיצוי לאקווריום ימי (ריף/מרינה)
באקווריום של מים מתוקים מי הפיצוי הם מי ברז או אוסמוזה.

Arbinka Saturday 10/06/2017 21:40

Buia, יש מצב שאם אתה הופך את כיוון המאוורר - המים יתקררו יותר.
תבדוק את זה. לדעתי אתה תופתע.

כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 13:41.

מאגר הפורומים כולל מאמרים, פרסומים ומידע (שיקראו יחד להלן: "מידע") הינם קניינה של AQUA, (שתקרא להלן: "AQUA")שנכתב ונערך לאחר עבודת מחקר מדעית. מאגר זה, נועד לצורכי לימוד עצמי בלבד והמידע כולו מוגן עפ"י זכויות יוצרים ובהתאם לכך אין לעשות במידע כל שימוש מסחרי ו/או שימוש שלא עפ"י היתר זה. הדפסת המידע ו/או כל שימוש בו מותר אך ורק במסגרת שימוש הוגן ביצירה – לשם לימוד עצמי ולשם מחקר וביקורת אך ורק במידה הדרושה והראויה לצורך המטרות האמורות. בהתאם לאמור לעיל, ומבלי לפגוע מכלליות האמור לעיל, AQUA שומרת לעצמה את מלוא הזכויות על פי כל דין לפעול כנגד מי שינהג במידע שלא עפ"י הוראת אזהרה זו.

מופעל על: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.