אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי

אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי (https://www.aqua.org.il/forums/index.php)
-   ציוד לאקווריום ועשה זאת בעצמך (DIY) - מים מתוקים (https://www.aqua.org.il/forums/forumdisplay.php?f=19)
-   -   ניהול מערכות בהפסקת חשמל-מאת shibby (https://www.aqua.org.il/forums/showthread.php?t=6221)

elminister Wednesday 11/06/2003 10:08

ניהול מערכות בהפסקת חשמל-מאת s

ניהול האק' בהפסקת חשמל

http://www.splaat.com/children/compe...lectricity.gif

כל שנה מחדש, כשהחורף מגיע זה יהיה רעיון טוב לתכנן איך תחזיק את האקווריום בזמן הפסקות החשמל הרבות מן הרגיל. אפילו הפסקה קצרה יכולה להוביל לאסון ואיבוד דגים אם אינך מוכן לכך.

הדבר הראשון שעליכם לעשות בזמן הפסקת חשמל הוא לנתק את הפילטרים. אם הפילטר לא עובד זמן רב רעלים כגון מימן גופרתי (H2S )ואמוניה נבנים בפילטר. כשהחשמל חוזר הפילטר יעביר את קוקטייל הרעלים הזה ישירות לאקווריום, מה שיכול לגרום לתמותה של דגים. לכן, אחרי שניתקת את הפילטרים, כשהחשמל חוזר, נקה את הפילטרים לפני שאתה מחזיר אותם לעבודה.

שימור על פילטרציה ביולוגית הוא עניין נוסף. אם הנך משתמש במדיה ביולוגית (קרמיקה, ביובולס, ספוג וכו...) הוצא את המדיה הביולוגית וטבול אותה במים מהאקווריום המיועד כדי לשמור על הבקטריות. עבור פילטר מצע מרחף מוציאים כמה מים שאפשר כך שהחול מכוסה רק בסנטימטר או שניים של מים. עבור פילטר רטוב-יבש אפשר לשפוך מים כל שעה דרכו או לעטוף אותו בשקית פלסטיק נצמדת כדי לשמור על הלחות.

שמירה על החום במזג אויר קר זה עוד עניין חשוב. מכיוון שזכוכית אינה שומרת על חום בצורה טובה, איבוד חום יכול להיות חד כפי שטמ"פ הסביבה (הבית) יורדת. הדרך הקלה ביותר לשימור על החום היא "לעטוף" את האקווריום בחומר מבודד לדוגמא קל-קר או שמיכה (עדיף מחומר מבודד, לדוגמא: פליז או פוך.).
אפשר לקנות קל-קר ביריעות גדולות ולחתוך לגודל המתאים. זה חייב לשבת "בול" ואפשר להשתמש בנייר דבק או איזוליר-באנד כדי להדביק את החתיכות ככה שיעטפו את האקווריום וישבו על הזכוכית צמוד. לעטוף את האקווריום מכל הכיוונים, כולל הגג.
אם יש שימוש בשמיכה במקום בקל-קר צריך להדביק את השמיכה במקומות הרצויים עם נייר דבק עבה או איזוליר-באנד עבה. ושוב לשמור על השמיכה צמודה ככל האפשר לזכוכית. למרות ששתי שיטות אלו אינן מונעות את ירידת הטמ"פ הן מאיטות אותה.

אף פעם אסור לחמם מים מהאקווריום על הגז ולהחזיר לאקווריום! שינוי טמ"פ גדול שכזה יכניס את הדגים לסטרס מיותר ויחשוף אותם למחלות. עדיף לאפשר למים לרדת לאט לאט בטמ"פ כי כך הדגים יתרגלו לטמ"פ בהדרגתיות (עד נקודה מסויימת), מאשר לשחק זיגזג עם הטמ"פ...

השלב הבא הוא איוורור של האקווריום. הדרך הקלה ביותר היא לקחת כלי גדול (או כוס במקרה של אקווריום קטן) למלא את הכלי במי האקווריום ושפיכתם מחדש לאקווריום מגובה של 15 ס"מ בערך. עשו זאת לפחות פעם בשעה, או אפילו יותר אם הדגים מראים שהם זקוקים לזה. עוד שיטה אפשרים היא לחבר לאבן אוויר משאבת אופניים ידנית (או לצורך העניין כל משאבה ידנית אחרת) ולהתחיל ל"נפח" את האקווריום :) לנפח 5 דקות בערך פעם בשעה, ואם יש צורך אז יותר.
ואולי הדרך הטובה ביותר לשמור על אקווריום מאורר זה שימוש במשאבות שמשתמשות בבטריות. ישנו סוג של משאבות שעובדות על בטריות "D " וישנו סוג משאבות שעובד על בטריות 12V כמו של מצבר לרכב או של סירה. חיי הבטריה קצרה בהרבה מזו של המצבר ולכן חייבים להחליפה תכופות יותר. המשאבה של ה12V עדיפה.
חבר את המשאבה לפילטר פינתי עם פחם פעיל וחלק מאיזור גידול הבקטריות הרגיל שלכם (קרמיקה, ביובולס ספוג...) או אפילו טוב יותר ליפלטר ספוג פעיל (עם גידולי בקטריות עליו). צינורות האוויר צריכים לעבור דרך המכסה, ע"י חירור המכסה בגודל מדוייק לצינורות.

אלא אם אתה יודע שהחשמל יחזור בקרוב הימנע מלהאכיל את הדגים. רוב הדגים יכולים לחיות כרגיל לחלוטין גם כמה ימים בלי אוכל ויש מגדלים שפעם בשבוע נותנים לדגים יום צום. אם אתה חייב להאכיל (לטובת הדג או לשקט הנפשי של עצמך) האכל קצת מאד כי אחרי הכל הפילטרציה הפסיקה ואינך רוצה לזהם את האקווריום.

אם נפעל על פי הכללים רוב הסיכויים שמערכת האקווריומים שלך תעבור את הפסקת החשמל ללא בעיות כלל. ברגע שהחשמל חוזר החלף 20 % מהמים ובצע שאיבת רפש. החלף את הפחם הפעיל בפילטר. כמו חן שים לב לסימני מצוקה או מחלה. אם ישנה מחלה זו או אחרת טפל בה כפי הנדרש.

http://homepage.mac.com/tonyfarley/s...lectricity.jpg

המאמר לקוח כאמור:
Preparing for a power outage in winter
By Frank Greco

לינק למאמר המקורי:
http://www.aquarticles.com/articles/...wer%20out.html

elminister Wednesday 11/06/2003 10:23

כח הכבוד לרום על התרגום ועל התרומה,
ואם יש לנו כבר את המאמר הזה, הייתי רוצה לדעת איך כל אחד ממכם מתמודד עם הפסקת חשמל?
האם חוויתם את זה?
איזה פעולות נקטתם?

עומרי ע Wednesday 11/06/2003 11:20

היה לי מקרה לפני שנה+ הייתי בטיול בלונדון, כשחזרתי הבית היה ללא חשמל (אין לי מושג כמה זמן המצב היה כך), הטמפרטורה באקווריום הייתה 18 מ"צ, והדגים היו בסטרס נוראי.
מכל העסק הזה היה רק קורבן אחד, זברה ציקליד אם כי אני לא בטוח שהיא מתה כתוצאה מההפסקה, לדעתי היא מתה בנסיון להגן על הצאצאים (סימני אלימות קשים), כי הזברות נזכרו להטיל כמובן כשאני לא באזור..
למרות הטמפרטורה הקרה, לא העלתי אותה מיד חזרה, העלתי 2 מעלות כל יום כי תמיד צריך לזכור שיותר מאשר הטמפרטורה עצמה, מה שמפריע לדגים זה השינוים בטפרטורה אז כדי לא לעשות את המצב יותר גרוע הייתי מאוד עדין עם ההעלאה מחדש של הטמרפרטורה.
מכיוון שחשמל לא היה הרבה מאוד זמן, לא הייתה זרימה בפילטר, ככה שסביר מאוד היה להניח שהבקטריות בפילטר מתו, ולכן כדי למנוע הרעלה של האקווריום (בנוסף לסטרס שהדגים גם ככה היו מצויים בו זה היה גורם לקטסטרופה) החלפתי במשך שבוע 20% מהמים כל יומיים.
הפעולות האלו ייצבו את האקווריום, ותוך שבועיים הדגים חזרו למצבם הרגיל ונראו טוב. אפשר להגיד שהיה לי הרבה מזל באותו מקרה, מי יודע מה היה קורה אילו הייתי חוזר יומיים מאוחר יותר.

urilivne Wednesday 11/06/2003 15:15

נראה לי שעדיף לחבר את הפילטר למערכת אל-פסק של מחשב (600VA ומעלה).

shibby Wednesday 11/06/2003 15:17

זה יחזיק את הפילטר משהו כמו חצי שעה, לא יותר. וגם זה עולה המון כסף.

urilivne Wednesday 11/06/2003 15:20

אני לקחתי אל-פסק הכי פשוט וחיברתי אותו למצבר של מכונית במקום למצבר המקורי.
הוא מחזיק מערכת קולנוע ביתית עם DVD ומקרן כ 3 שעות. (עובדה :stop: )

elminister Wednesday 11/06/2003 16:00

האם משהו מהטכנאים יכול לאמר לי כמה צורך פילטר או ציוד חשמלי אחר כמו גוף חימום או משאבת אוויר, ובהתאמה לחשב לי הספק של אל-פסק מתאים?

אלי הרפז Wednesday 11/06/2003 17:59

יש לי גנרטור קטן רק לאקווריום. :yeah: :yeah:

shibby Wednesday 11/06/2003 18:05

גוף חימום לא ממש כדאי להחזיק על אל-פסק, הוא לוקח נגיד בין 100-200 W לעומת פילטר של 1000 ליטר חיצוני שלא לוקח יותר מ50W.

^@JoK3r@^ Wednesday 11/06/2003 18:07

ולי יש תחנת כח פרטית רק בשביל הדגים :wink:

למה צריך את כל הדברים האלה? אל פסק, גנרטור וכו.. זה סתם להוציא הרבה כסף והדגים יחזיקו מעמד גם בלעדיהם...

shibby Wednesday 11/06/2003 18:11

אם יש לך אקווריום מלוחים של 20000 ש"ח או אקווריום דיסקוסים במחיר קרוב שווה לך להשקיע קצת מאמץ וכסף. לא נראה לי שהמאמר הזה מכוון לאנשים עם גופים...

^@JoK3r@^ Wednesday 11/06/2003 18:27

מי אמר שיש לי גופים???
אפשר לחשוב שלך יש דגים כל כך יקרים.......

shibby Wednesday 11/06/2003 18:38

בחור תירגע... לי כן יש גופים! אמרתי את זה באופן כללי ולא מכוון אליך. בדיוק כמו שאתה אמרת את דבריך באופן כללי.

אלי הרפז Wednesday 11/06/2003 18:39

^@JoK3r@^ שלום!
שבי צודק, יש לי אקווריום 600 ליטר רייף עם כל מה שמשתמע מזה, אני לא מוכן לקחת סיכון,
הנזק שיגרם לאקווריום מהפסקת חשמל ארוכה יעלה לי הרבה יותר ממה שעלה לי הגנרטור.
זה תחשיב כלכלי פשוט

DAV Wednesday 11/06/2003 18:54

רום ! מאמר מצויין וחשוב !

אני חושב שהדבר החשוב ביותר זה המשך של זרימת מים בפילטר אפילו זרימה

מינימלית יכולה למנוע את תמותת הבקטריות .

אני מסכים עים אורי שמע' אל פסק מספיקה לפילטר לפחות ל3 שעות ,

שאר הדברים לא חשובים : תאורה , חימום , ראשי כוח וכו'

:o

elminister Wednesday 11/06/2003 23:40

אגב DAV אני מוסיף על דבריך, לפחות אצלי באק' יש 30 מעלות (חם, חם)
זה אומר שמסיסות החמצן היא לא להיט...
במקרה של הפסקת חשמל אחד הדברים הכי דחופים לי (אפילו יותר מפילטר ואני לא מקל ראש...)

זה להזרים חמצן, אני עובד עם משאבת אוויר RAMBO, עם סוללה שמספיקה ל-12 שעות,

יש לי UPS קטן שכתוב עליו:

AC:230V
50/60Hz
600 VA

מה זה אומר?! טוב ?! לא טוב?!
ELMI

DAV Thursday 12/06/2003 00:21

זה אומר שאתה יכל להדליק נורת 100 וואט למשך 6 שעות !!!!!!!!

:o

elminister Thursday 12/06/2003 01:15

ואם יש לי גוף חימום 100W הוא בגדול יכול לפעול רצוף 6 שעות?

וכמה צורך פילטר?

אני יודע שהשאלה טיפשית אבל בחשמל אני לא להיט גדול (הברזתי משיעורי פיזיקה)

אור Thursday 12/06/2003 01:30

כל פילטר צורך חשמל בכמות שונה במקרה שלך כל פילטר אטמן 3338 צורך 35w זה כתוב במפרט שלו:
http://www.aquatics-online.co.uk/bigpics/atman.htm

ערן ב Monday 16/06/2003 11:26

אלי ****

איזה גנרטור?
איפה קנית?
כמה?
ומה הוא מסוגל להחזיק?
על מה הוא עובד ולכמה זמן?

הרבה שאלות מקווה שתהיה לך סבלנות לענות

ערן ב Friday 20/06/2003 17:00

אלי????????? :question:

urilivne Friday 20/06/2003 18:53

OK

יש בעיה קטנה עם גנרטור (הכוונה לגנרטורים הפשוטים של עד 3000 ש"ח), יצוב מתח.
לעומת זאת אלפסק של מחשב פשוט 600VA (מיוצב כל הזמן) ואין בעייה להפעיל איתו:
פילטר חיצוני גדול (35W)
משאבת אוויר (6W)
גוף חימום (300W אך כמעט שלא פועל, נגיד שהוא פועל 10 דקות בשעה אז 30W)
תאורה (72W ל שני פלורוסנטים ואפשר לכבות כליל במקרה חירום)

סה"כ צריכת חשמל כולל תאורה: 143W לשעה, יחזיק את המערכת כ שעתיים.

אם נחליף את המצבר של האלפסק במצבר הכי פשוט של מכונית המערכת תעבוד כ 6 שעות או יותר.

ערן ב Friday 20/06/2003 19:19

אותי מדאיגים שני דברים
1 המשאבה הראשית שעושה סירקולציה עם הסאמפ= 90 וואט
2 קירור מי הריף ע"י המקרר 1/2 כ"ס

מה עושים?

shibby Friday 20/06/2003 19:41

אפשר לעשות גנרטור, ואם המתח שלו לא יציב לחבר אותו דרך אלפסק.

urilivne Friday 20/06/2003 20:08

במקרה של מקרר אתה חייב להחליף מצבר למערכת האלפסק אם אין גנרטור.
בדוק מה צריכת המחת של המקרר בהפעלה ובעבודה, בכל מקרה גנרטור לבד יהרוס לך את מדחס המקרר בגלל קפיצות מתח, ממומלץ ואולי אף חובה לשלב את שניהם.

ערן ב Friday 20/06/2003 20:52

איך מחשבים את הצריכה של המקרר והאם אלפסק יעמוד בזה?

shibby Friday 20/06/2003 21:03

האל פסק לבדו לא יעמוד בזה. אבל גנרטור+אל-פסק כדי לישמור על מתח יציב יהיו מעולים

אתה יכול לראות אם כתוב אפשהו על המקרר...

אלי הרפז Saturday 21/06/2003 12:30

הגנרטור של חברת מיצובישי יש לו אל פסק מובנה ויש לו עוד איזה חלק שאני לא יודע איך קוראים לו אבל תפקידו זה למנוע עליה או ירידה של מתח.הוא יכול להחזיק לי כמעט את כל הבית קניתי אותו מחו"ל 400$

שוני ז"ל Saturday 21/06/2003 12:59

אלי למערכת שמונעת ירידה או עליה של המתח קוראים מיצב מתח :hair: פשוט מאוד
שוני

ערן ב Saturday 21/06/2003 16:07

אלי ,יש לך איזה לינק
איך הבאת אותו?

כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 19:24.

מאגר הפורומים כולל מאמרים, פרסומים ומידע (שיקראו יחד להלן: "מידע") הינם קניינה של AQUA, (שתקרא להלן: "AQUA")שנכתב ונערך לאחר עבודת מחקר מדעית. מאגר זה, נועד לצורכי לימוד עצמי בלבד והמידע כולו מוגן עפ"י זכויות יוצרים ובהתאם לכך אין לעשות במידע כל שימוש מסחרי ו/או שימוש שלא עפ"י היתר זה. הדפסת המידע ו/או כל שימוש בו מותר אך ורק במסגרת שימוש הוגן ביצירה – לשם לימוד עצמי ולשם מחקר וביקורת אך ורק במידה הדרושה והראויה לצורך המטרות האמורות. בהתאם לאמור לעיל, ומבלי לפגוע מכלליות האמור לעיל, AQUA שומרת לעצמה את מלוא הזכויות על פי כל דין לפעול כנגד מי שינהג במידע שלא עפ"י הוראת אזהרה זו.

מופעל על: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.