אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי

אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי (https://www.aqua.org.il/forums/index.php)
-   אקווריום צמחייה (https://www.aqua.org.il/forums/forumdisplay.php?f=14)
-   -   חלזונות באקווריום (https://www.aqua.org.il/forums/showthread.php?t=376620)

אסףכ Tuesday 19/05/2020 11:31

חלזונות באקווריום

שלום

באחת הישיבות המתישות בעבודה שוטטתי לי במרשתת ומישהו שאל על חלזונות ואחת התגובות מאוד עניינה אותי. מקור.

ציטוט:
ציטוט:

לי יש מאות ואולי אלפי חלזונות באקווריום.
הם אוכלים אצות, מנקים את הזכוכית ואוכלים שאריות מזון שהדגים לא מגיעים אליהן, אוכלים גם צמחים שמתחילים להרקב, בקיצור מנקים את האקווריום.
סוג מסויים, (ששנוא על הרבה מגדלים ואהוב עלי) חצוצרה מלזי, מתחפר במצע ואוכל את השאריות שאפילו שאר החלזונות לא מגיעים, בנוסף הוא משחרר גזים רעילים שנתקעו במצע ומונע הרעלה של המים במקרה של שחרור גזים ספונטני ורב מדי.
בנוסף הם לא עושים רעש, לא משירים שערות, לא דורשים טיפול מיוחד וכשמתים נאכלים ע"י כל יצורי האקווריום.
לגבי שורטים את הזכוכית, סליחה, אבל שטות גמורה.
מה כן, הם מתרבים בכמויות, בעיקר אם נותנים הרבה אוכל וקיים סיכוי להעברת מחלות לדגים, אבל זה קיים עם כל בעל חיים שתכניס לאקווריום, אז מה ההבדל?
בקיצור אני בעד, תוציא רק אם קיומם מפריע לך..
אשמח לשמע את דעתכם בעניין..

* אין לי (ואף פעם לא היו לי) חלזונות באק' כך שאני לא יודע את המשמעות של חלזונות באק', תמיד היה לי בראש להרחיק כמה שיותר...

אסף_ Tuesday 19/05/2020 11:46

תגובה להודעה: חלזונות באקווריום

ראשית, החלזונות מייצרים המון פסולת.
בזמנו שהפרדתי מיכלים וניסיתי למצוא מוטציות מיוחדות לא להאמין כמה הם מוציאים...

דבר שני, קשה מאד לנהל חלזונות... בעיקר נושא קצב הריבוי.. והרבה פעמים מייאש את החובב שמנסה להתפטר מהם מפני שמעיבים על האסתטיקה ו\או משתלטים על המיכל...

חצוצרה לא הייתי מתקרב עם מקל, מתרבה בקצב שיא ובעל קונכיה קשה יחסית.

לא שמעתי על שריטות בזכוכית, גם לי נראה שטות...

יש איסור ייבוא של חלזונות מחו"ל מחשש להעברת מחלות ולכן קשה יחסית למצוא חלזונות מעניינים.

לגבי איוורור המצע, נכון, אבל הרבה יותר פשוט לבצע שאיבות רפש מדי פעם... לא ?

גילוי נאות - גידלתי כמה וכמה סוגים, יופי של דבר אבל מתאים בעיקר למי שאוהב :hair:

אסףכ Tuesday 19/05/2020 11:55

תודה רבה אסף
ממש סיכמתי לי את כל הנושא נהדר !

soninob Tuesday 19/05/2020 16:37

אם יורשה לי להוסיף לגבי
ציטוט:

חצוצרה לא הייתי מתקרב עם מקל, מתרבה בקצב שיא ובעל קונכיה קשה יחסית.
בזמנו נכנס לי עם איזה צמח קונכיה אחת, לאחר תקופה (ואני לא מגזים) נהיו לי בערך מיליון כאלה - כלומר אקווריום בין 30 -40 ס"מ פנורמי 5 סמ חצץ ומעליו 5 סמ חלזונות.
היה בלתי אפשרי להיפתר מהם, אבל אז,
חבר הביא לי לובסטרית כחולה שנולדה אצלו, היא היתה בערך בגודל של 7 ס"מ - תוך יום היא בערך פרקה את כל החלזונות שנמצאים למעלה, לקח לה עוד יומיים שלושה לחפור בחצץ ולעשות פסח - תוצאה: אקווריום נקי מחלזונות - לובסטירת שהשילה את עורה פעמים בתוך שבוע ימים :clap5:

ollo Tuesday 19/05/2020 18:17

אני אישית מחבב חלזונות, במיוחד אם הם נדירים ומיוחדים.
יש לי המון חלזונות באקווריום: קרני אייל, חצוצרה, שלפוחית ואפילו ארנבת. פעם היו לי גם תפוח, אבל כולם מתו ממחלה מסתורית.
החלזונות מנקים לי את האקווריום משאריות אוכל וצמחיה רקובה. ולא גורמים לבעיות בכלל. ואם הם מתרבים יותר מדי (והם כן, חוץ מהארנבת), תמיד אפשר לדלל את הכמויות. פשוט להוציא ולזרוק.
בקיצור, אני בעד חלזונות. הם לא מפריעים לא לי, לא לדגים ולא לשרימפסים.

אסףכ Tuesday 19/05/2020 20:04

תודה רבה
באמת שיש משהו מקסים בחלונות אבל ההתערבות האינסופית שלהם והחשש לפילטר מתריעים אותי

ב'ה אקרא על החלזון ארנבת, אם הוא שומר על קצב נורמאלי וניתן למעקב יכול להיות נחמד..
הוא מתאים לאקווריום ללא מכסה?

אסף.ש Tuesday 19/05/2020 20:17

אדבר מנסיון.
חילזון ארנבת מחסל צמחים באופן שיטתי.
אמליץ לך על חילזון תפוח בריגסי, חילזון יחסית גדול ולטעמי יפה.
רק שתדע שרוב החלזונות נוטים לטייל כך שצריך מיכל סגור.

אסףכ Tuesday 19/05/2020 20:24

תודה רבה
אם חלזונות נוטים לטייל אז בכלל לא רלוונטי לגבי, בכל מקרה זאת לא היתה מטרת העץ, שאלתי בשביל לדעת
והידע שצברץי כאן מעולה :up:
תודה לכולם!

ytz Tuesday 19/05/2020 21:02

ציטוט:

פורסם במקור על ידי soninob (הודעה 825215567)
אם יורשה לי להוסיף לגבי
בזמנו נכנס לי עם איזה צמח קונכיה אחת, לאחר תקופה (ואני לא מגזים) נהיו לי בערך מיליון כאלה - כלומר אקווריום בין 30 -40 ס"מ פנורמי 5 סמ חצץ ומעליו 5 סמ חלזונות.
היה בלתי אפשרי להיפתר מהם, אבל אז,
חבר הביא לי לובסטרית כחולה שנולדה אצלו, היא היתה בערך בגודל של 7 ס"מ - תוך יום היא בערך פרקה את כל החלזונות שנמצאים למעלה, לקח לה עוד יומיים שלושה לחפור בחצץ ולעשות פסח - תוצאה: אקווריום נקי מחלזונות - לובסטירת שהשילה את עורה פעמים בתוך שבוע ימים :clap5:

מעניין האם זה חלק מהתזונה שלה ?

ollo Tuesday 19/05/2020 22:13

אני דווקא לא ממליץ על חלזונות תפוח ברידג'סי. הם גדלים מהר למימדים ענקיים, נוטים ליפול החוצה אם מורידים את המכסה אפילו לכמה דקות (קרה לי פעמיים) ומתרבים בצורה מטורפת.
לעומת זאת חלזונות הארנבת הם איטיים, מתרבים מעט מאוד ובכל פעם יש צאצא אחד או שניים (ולא עשרות כמו אצל ברידג'סי) ולגבי אכילת צמחייה - כנראה תלוי איזה צמחים. אצלי באקווריום חיים 4 חלזונות ארנבת בוגרים ו-2 צאצאים - לא אכלו אפילו צמח אחד. כנראה הצמחים שלי לא לטעמם. ומאז שאין לי יותר חלזונות תפוח - הורדתי את המכסה לגמרי, אף חלזון לא יצא החוצה.

ytz Tuesday 19/05/2020 22:17

תפוח אמנם מטיל הרבה אבל מאד קל לשלוט על הריבוי מכיוון שהוא מטיל במקום אחד ומעל פני המים כך שניתן לזרוק את אשכול הביצים :hair:

שלולי Wednesday 20/05/2020 07:55

ציטוט:

פורסם במקור על ידי אסף.ש (הודעה 825215576)
אדבר מנסיון.
חילזון ארנבת מחסל צמחים באופן שיטתי.
אמליץ לך על חילזון תפוח בריגסי, חילזון יחסית גדול ולטעמי יפה.
רק שתדע שרוב החלזונות נוטים לטייל כך שצריך מיכל סגור.

זה לא מדוייק.
יש מספר מינים של חילזון ארנבת (לפי מה שאני יודע כרגע ניתן להשיג בעיקר 2 בארץ וגם זה בקושי) יש מין אחד שלא פוגע בצמחיה בצורה מורגשת [בעל הגוף בצבע כתום/צהוב וקונכיה בגווני חום] (לפחות אצלי לא עשה את זה). יש מין שני [צבע גוף חרדל/אפור מפוספס וקונכיה שחורה] אצלי ואצל אחרים חיסל צמחים, מכיר כאלה שמגדלים אותו באקווריום צמחיה/עם צמחים בטענה שאם אוכל מתאים אין נזק לצמחים (לדעתי גם מדובר במספר פרטים נמוך יחסית למיכל).

שלולי Wednesday 20/05/2020 07:57

ציטוט:

פורסם במקור על ידי ytz (הודעה 825215578)
מעניין האם זה חלק מהתזונה שלה ?

בטבע כן. באופן כללי ללובסטרים.
אצלי ראיתי לובסטר מקסיקני מטפל בבייבי חילזון תפוח.

שלולי Wednesday 20/05/2020 07:59

ציטוט:

פורסם במקור על ידי ollo (הודעה 825215582)
אני דווקא לא ממליץ על חלזונות תפוח ברידג'סי. הם גדלים מהר למימדים ענקיים, נוטים ליפול החוצה אם מורידים את המכסה אפילו לכמה דקות (קרה לי פעמיים) ומתרבים בצורה מטורפת.
לעומת זאת חלזונות הארנבת הם איטיים, מתרבים מעט מאוד ובכל פעם יש צאצא אחד או שניים (ולא עשרות כמו אצל ברידג'סי) ולגבי אכילת צמחייה - כנראה תלוי איזה צמחים. אצלי באקווריום חיים 4 חלזונות ארנבת בוגרים ו-2 צאצאים - לא אכלו אפילו צמח אחד. כנראה הצמחים שלי לא לטעמם. ומאז שאין לי יותר חלזונות תפוח - הורדתי את המכסה לגמרי, אף חלזון לא יצא החוצה.

יותר סביר שחלזון הארנבת אצלך ממין שלא אוכל צמחים או שיש להם מספיק תזונה אחרת והם בכמות קטנה.

soninob Wednesday 20/05/2020 09:42

מה שתיארתי לעיל, היה לפני לא מעט שנים, לאחרונה חזרתי לאחת החנויות וביקשתי לקנות תפוח.
נמסר לי שמישהי בממשלה (או משהו כזה) הוציאה אותם מחוץ לחוק בטענה שהם גורמים לנזק.
בעבר היו לי מאות רבות של תפוח במספר דורות - בערך כל שלושה שבועות היה פוקע שק חדש...
בכל מקרה בהצלחה !

ollo Wednesday 20/05/2020 11:37

מכירת חלזונות תפוח באמת לא חוקית, אבל יש חנויות שעדיין עושות את זה. אני מכיר כמה.

ytz Wednesday 20/05/2020 12:25

וחוץ מזה שיש אצל מלא חובבים

כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 12:31.

מאגר הפורומים כולל מאמרים, פרסומים ומידע (שיקראו יחד להלן: "מידע") הינם קניינה של AQUA, (שתקרא להלן: "AQUA")שנכתב ונערך לאחר עבודת מחקר מדעית. מאגר זה, נועד לצורכי לימוד עצמי בלבד והמידע כולו מוגן עפ"י זכויות יוצרים ובהתאם לכך אין לעשות במידע כל שימוש מסחרי ו/או שימוש שלא עפ"י היתר זה. הדפסת המידע ו/או כל שימוש בו מותר אך ורק במסגרת שימוש הוגן ביצירה – לשם לימוד עצמי ולשם מחקר וביקורת אך ורק במידה הדרושה והראויה לצורך המטרות האמורות. בהתאם לאמור לעיל, ומבלי לפגוע מכלליות האמור לעיל, AQUA שומרת לעצמה את מלוא הזכויות על פי כל דין לפעול כנגד מי שינהג במידע שלא עפ"י הוראת אזהרה זו.

מופעל על: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.