אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי

אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי (https://www.aqua.org.il/forums/index.php)
-   מלוחים כללי, בעלי חיים אלמוגים וחסרי חוליות (https://www.aqua.org.il/forums/forumdisplay.php?f=99)
-   -   שאלה למומחים עם ראש פתוח (https://www.aqua.org.il/forums/showthread.php?t=25697)

מלוח17 Sunday 03/10/2004 20:21

שאלה למומחים עם ראש פתוח

נגיד ובעתיד אני ירצה להקים אק קוב מים, וישבתי וחשבתי לי ומה שיקץץ את העלויות שימוש ללא סאמפ,חשבתי גם בהיגיון ואני לא רואה סיבה שזה יועיל, קוב מים זה מספיק מים ככה שלא צריך ממש את הסאמפ שיוסיף עוד מים וייצב את המים, פורק חלבונים יוכל לעמוד על הסדנט אני יוסיף עוד מקום, או שהוא יהיה בגובה האק עם תיכנון נכון ככה שהמים נופלים בנפילה חופשית, המטרה הסופית היא ריף, ככה שגם רטוב יבש אני במילה לא משתמש, אני יקנה מקרר מספיק טוב שיקרר וגם יחמם, לחימצון המים אני ידאג שפני המים יתחמצנו טוב , ישים המון סלעים יבשים וחיים, וזהו, זה יעבוד ? ומה דעתכם על שתי מפרקי ברלין הנג און עם שתי אהיים חיצוניות ? זה יוכל לעבוד כי אני לא רואה סיבה שלא ...וכמובן המון זרימה באק, זה יעבוד ?
קראתי פה גם את המאמר וזה ממש שיטת ברלין קלאסית המון סלעים חיים,פורק חלבונים חזק וזרימה טובה ... אולי אני יוסיף חץץ/חול

dror Monday 04/10/2004 00:58

נו, אז מה ההבדל בין שיטת ברלין למה שאתה מציע ?

elminister Monday 04/10/2004 01:04

מה יסלק חלקיקים מהמיים - כלומר פילטרציה פיזקאלית המושגת על ידי צמר פרלון?

מלוח17 Monday 04/10/2004 01:12

כמעט אותו דבר רק שאצלי יש חימצון רב על פני המים
השאלה אם שיטת ברלין תעבוד טוב באק ריף קוב מים, אני רואה שהיא עובדת טוב בנאנו ומיני ריפים
אלימנסטיר, ראיתי המון ריפרים ומרינות שעובדים בלי פרלון ויש להם סאמפ, דבר שני הם יוצאים חלקים מהמפרק חלבונים,או מתפרקים, או שכול מיני סרטנים אוכלים אותם או ששוקעים בקרקעית ואז שואבים רפש ...

dror Monday 04/10/2004 01:24

שיטת ברלין אמורה לעבוד גם בנפחים גדולים ולמעשה למה לא ? אצלי בריף יש אמנם סאמפ אבל אין בו כלום מלבד פורק (מחמצן יופי את המים).
אין צורך בפרלון.

מלוח17 Monday 04/10/2004 09:55

דרור, אז האם אתה בטוח שהשיטה הזאת תחזיק ? , עכשיו לשאלה הבאה האם אתה מכיר פורק או פורקים שיכולים להיות הנג און ויתאימו לנפח מים , ואם אני עושה מין מדף כזה קטן לפורק ( שהוא לא הנג און) נגיד שוראן גט סקים ( לפי היצרן מתאים ל2000 ליטר , עובד על הריף של מושיקו ב 850 ליטר מאוד עמוס,ועובד אם משאבת אהיים חיצונית שגם חסכונית בחשמל, הפורק הנל אינו הנג און אבל עובד בשיטת ונטורי , לא יודע אם שמעת עליו בכול מקרה אם אני מצליח לעשות לו מים מדף ככזה שהמים נופלים בנפילה חופשית והפורק הוא חיצוני , זה יעבוד ? ) אני יכול לשים גם פורק בגובה מטר ויותר אבל אז צריך משאבה יקרה שלוקחת המון חשמל ...
ומה לדעתך על שני פורקי ברלין הנג און ? האם ברלין קלאסיק שהוא לא הנג און יכול לעבוד חיצוני במידה וישלי משאבה שיכולה לעבוד חיצוני והמים נופלים בנפילה חופשית ?

sharpy! Monday 04/10/2004 10:25

דבר אחד לא הבנתי,
אתה רוצה להשקיע כסף (והרבה) באק' קוב.
ואז אתה מנסה בכל הכוח לחסוך כמה גרושים על סאמפ / משאבה מחזירה ?
לאלתר פורק שלא מיועד ?

באק' בנפח כזה, לא חייבים סאמפ, נכון, אבל רפיוג'ום הוא כמעט הכרח, ופורק טוב הוא חובה, אז כמו שאמרנו לארצ'ר, חמוד, תתבגר, תקנה את האק' ותקבל את כל העזרה שאתה צריך.

אנשים מפנטזים על אק' באלפי שקלים (עשרות אלפי) ואח"כ מתכננים לבנות את כולו באילתורים סוג ז' .. ואללה יופי.

benrokh Monday 04/10/2004 10:52

האמת היא שאין הרבה הבדל בין אק' קוב 1X1X1 (לדעתי האק' לא יהיה יקר מ3000 בהזמנה אישית) ומה שיש לך כרגע
HQI 250W או מטאל מתברג 400W ישרתו את האק'.
סאמפ יהיה באמת בזבוז כסף, אבל מפרק טורבופלוטור 5000 הגדול הוא כמעט בגדר חובה כי אני מאמין שאתה תרצה לשים לא מעט דגים באק' כזה.
הבעיה האמיתית שלך היא זרימה... תצתרך לפחות 2 לולאות סגורות או אחת רצינית עם מתזים שייתנו לך הרבה הרבה הרבה זרמים.
עכשיו כבר הגענו לעלויות של מעל ל10000 ש"ח ועדיין צריכים מקרר והרבה דברים אחרים

מלוח17 Monday 04/10/2004 11:17

קודם כול , אפשר שני מפרקי ברלין הנג און , שידרוג של קנט, ושני משאבות אהיים חיצוניות
בנרוק, למה מטאל 250 ? ו 400? אני הרי רוצה לחסוך כמה שיותר וכמה שיותר ליטרים , זה המטרה שלי בתור חובב, לכן האקווריום יהיה 200 ס"מ אורך 60 גובה ו 80 רוחב שזה יוצא 960 ליטר, ואז צריך 3 מטאל הלייד של 150 וואט , התיכנון שלי זה איכשהו שהמפרק יגיע לגובה המים או שיהיה מספיק גובהה או שאני יבנה מין מדרגה כזאת , למשל חשבתי על מפרק שוראן גט סקים שפועל עם משאבת אהיים חיצונית , או להוסיף עוד ברלין על זה שקיים אצלי
בקשר לזרימות הפנימיות , יש לי כבר את המשאבות ובעתיד שיהיה לי כסף אני יקנה שני משאבות פולסים דגם סטרים שעושות 12000 ליטר לשעה ומאוד חסכוניות בחשמל
מה דעתכם ?

מלוח17 Monday 04/10/2004 11:21

יש לי עוד שאלה האם הפורקים שהם לא הנג און , למה הם חייבים להיות בתוך מים ? נגיד ואני שם אותם בגובה פני המים באק ככה שהנפילה חופשית איזה 5 ס"מ מעל פני המים , האם הם יעבדו ? לדוגמא ברלין קלאסיק,שוראן גט סקים,אקווה מדיק החדש וטורבופולטור 5000 וכדומה
שארפי- מה לעשות זה בדם שלי זה האהבה שלי ואין כסף להשקיע אבל אני רוצה אקווריום ענקי מה לעשות לא יעצור אותי התקציב מלבנות לי אקווריום 1000 מה לעשות שארפי ככה זה אנשים ואני לא ממש חוסך גרושים

dror Monday 04/10/2004 12:47

בריף הסאמפ בא, בעיקר, להסתיר את הציוד (פורק, גוף חימום, משאבות וכד') ולכן אפשר לוותר עליו.
פורקים - ישנם פורקים רבים המתאימים ל-1000 ליטר רק תבחר (עדיף פורק אחד חזק מאשר שנים יותר קטנים).
תאורה - 150W לא מספיקים ל-80 ס"מ עומק, 3X400W יותר יתאים (ולא עולה הרבה יותר).

Titan Monday 04/10/2004 13:06

לדעתי לבנות אקווריום כזה בלי סאמפ זה די מכוער. אתה כבר בונה אימפריה, האסטטיקה והיופי זה הדבר הכי חשוב, לא כדאי לבנות סאמפ? בלאו הכי את האקווריום תזמין במיוחד. להוסיף קדח ואוברפלו לא אמור להקפיץ את המחיר וסאמפ אתה יכול למצוא ממש בזול.

benrokh Monday 04/10/2004 13:43

מלוח חשבתי שאתה מבין קצת במלוחים אבל כנראה שפספסת את הקטע שבו אמרו שמנורה אחת של 400 תעלה פחות מה3 של 150 שאתה רוצה ותספיק לSPS שלך בלי בעיות
ברלין אחד יספיק ל1000 ליטר אבל תשים להקה של נתחני 9 ולהקה של זברזומות והוא לא יצליח להחזיק מעמד.
הזרימות במטר עולות פחות כי ב2 מטר רוב המשאבות לא יזרקו את המים אפילו לאמצע האק'
בקיצור קוב קוב עולה פחות מקוב מלבן

מלוח17 Monday 04/10/2004 14:53

דרור , 80 ס"מ רוחב ו 60 ס"מ גובה , והאם ב 60 ס"מ 150 ואט יספיק כי אם לא אין לי בעיה לעשות עומק (גובה) 50 או 55 זה לא הקטע של עולה הרבה יותר , אלא החשמל ... , אם הבנתי נכון הוואט נקבע לפי העומק ואין קשר אם היא 150 וואט או 400 וואאט באורך כלל אצבע אומר שנורה מטאל הלייד בלי קשר להספק הוואט אמורה להספיק ל 60 ס"מ נכון ?
בנרוק , קראתי המון מאמרים שלא תמיד זרימה חזקה היא טובה דוקא בזרימה חלשה מתבצע הסינון בסלעיים החיים , אני רוצה בבקשה שתגידו לי אם באמת יש מצב לעשות את זה רק עם שיטת ברלין ...

sharpy! Monday 04/10/2004 15:04

בוא נראה מה רצית עד עכשיו -
o פורק קטן כי אתה מתעקש לא לשים סאמפ.
o בלי זרימות
o בלי רפיוג'ום.
o אגב עדיין לא התייחסת לנושא המקרר, תהיה חייב מקרר ניתלה, ואלו לא זולים במיוחד.

תפסיק לחפש איפה לחסוך 2 שקלים ולבזבז 100, חכמים ממך ניסו, סאמפ היום במערכות גדולות הוא לא כמו פעם, והוא בהחלט חיוני כמעט בכל אק', למה ?

מהסיבה הפשוטה אתה יכול להרכיב מודולרית את כל רכיבי המערכת ונוח מאוד לתחזק אותם, והכי חשוב, הכל יושב למטה, אסטתית, כשבונים ריף בנפח 1000 ליטר, כדאי שהוא גם יראה טוב ולא כמו בור שופכין.

תסתכל מה עשה מיכה (אם אני זוכר נכון), ה"סאמפ" שלו זה דולב מלא סלעים חיים עם פורק ענק שהוא בנה, ואין על הסינון הזה, תיצא מהקונספציה של סאמפ כמו שהיה נהוג לפני 5 שנים ותבין שלא משנה איך תקרא לזה סאמפ / אוברפלאו הם הכרח באק'.

אלא אם כן אתה רוצה להתפשר על אוכ' (גודל וסוג).

dror Monday 04/10/2004 16:34

שארפי -
סאמפ בריף הוא לא הכרח, רחוק מזה.
למה מקרר חייב סאמפ ?
בן -
אני ממש לא חושב שאפשר להחליף 3 נורות של 150W באחת 400W בגלל פיזור האור ואורך האקווריום (אני מתייחס לאקווריום המאורך ולא לריבוע).
עומר -
על זרימה לא תוכל לוותר.
תאורה - צודק 60 גובה ולכן 3X250W יספיקו, צדקת שאמרת שכל נורה מכסה שטח של 60X60 אבל לא בעומק ובהתייחס לאורך האקווריום תצטרך 3 נורות.
** נתחני 9 אינם דגי להקה, הם חיים כלהקה רק שהם צעירים לצורך הגנה (כמו דגים אחרים רבים).

dror Monday 04/10/2004 16:36

לגבי זרימה איטית לטובת פילטור - מדובר על הזרימה בתוך הסלעים וללא קשר לזרימה באקווריום. זרימה איטית בתוך הסלעים מרמזת על איזורים עניים בחמצן (אנארוביים) אשר בהם מתבצע פירוק ניטראט.

מלוח17 Monday 04/10/2004 17:18

דרור אבל אצלך בפרטים של האקווריום אני רואה שהגובה הוא 60 ויש לך שני מטאל 150 וואט .
שלוש של 250 וואט זה כבר חברת חשמל ...
אין מצב לדחוף 150 וואט ?
המקרר יישב בבוידין למעלה , המערכת אוסמוזה הפוכה תהיה מחוברת לברז של השירותים ושם ישב המערכת מילוי מים אוטומטית , דרור , האם כול המפרקי חלבונים שאינם הנג און למה הם חייבים להיות בתוך מים אם אני שם אותם בגובה המים ככה שהנפילת מים חופשית והמשאבה חיצונית
לא חשבתי לחסוך בזרימה פנימית
באתר של טונז אני רואה שיש להם משאבה שעושה בין 4000 ל 12000 אלף ליטר לשעה הדגם שלה זה Turbelle® stream 6100 כתוב שהיא מספיקה ל 400-2000 ליטר והיא לוקחת רק 45 וואט האם זה הגיוני ? ומז"א בין 4000 ל 12000?
שארפי אני אומר לך בנימוס , אני מבקש שלא תתערב בעץ הזה .

מלוח17 Monday 04/10/2004 17:32

ויש לי עוד כמה שאלות בשנה הראשונה אני רוצה להתנסות בכול סוגי האלמוגים ולראות לאן אני ממשיך לכן , עד הקיץ יש לי איזה חצי שנה לפני שאני צריך לשים מערכת קירור , נכון ? כי ממש אין לי נסיון באלמוגים אבל בכלל חוץ מששונה מסכנה שמתה לי יש לי רק המון נסיון בגידול דגים לכן אני לא רוצה סתם לקנות מערכת קירורטובה לפני שאני יראה איך כול הקטע של האלמוגים הזה
ואם יש לי קלציום ריאקרטור האם אני חייב גם קאלוסר מיקסר ?
ואם אני לא שם כמעט בכלל דגים רק אלמוגים האם הברלין הנוכחי יספיק לי ?

dror Monday 04/10/2004 17:37

אם הייתי בונה מחדש הייתי מתקין 250W, פשוט ה-150W מגביל.
יש גם פורקים חיצוניים מעולים (דגמי HSA).
לגבי המשאבה - אני מניח שבין 4000 ל-12000 מושפע מגורמים חיצוניים כמו צנרת, מספר מתזים, גובה העלאת מים וכד'.

benrokh Monday 04/10/2004 17:38

דרור התכוונתי למטר ולא ל2 מטר אורך ואז הזרימה והתאורה זולים בהרבה
ברלין נועד כעיקרון למערכת קוב... כל עוד אין הרבה דגים
קאלקווסר מיקסר עדיף במס' מקרים על קלציום ריאקטור ובמקרה שלך גם כל עוד אתה לא שם 50 אקרופורות שיזללו קלציום בכמויות.

dror Monday 04/10/2004 17:45

ציטוט:

דרור התכוונתי למטר ולא ל2 מטר אורך ואז הזרימה והתאורה זולים בהרבה
- אם כך ? צודק.

מלוח17 Monday 04/10/2004 18:10

לא זה משאבה שעושה פולסים כתוב שהיא לא מתאימה לעלות מים רק דוחפת מים
רוצה קישור למשאבה ?
אז רגע בשביל האק שלי יספיק קאלוואסר מיקסר או קלציום ריאקטור והאם חייב את שתיהם ?
והאם אני חייב בשבילם מערכת אוסמוזה הפוכה ?
אז לאיזה גובה מתאים ה 150 ואאט ?
דרור אבל לא הבנתי נגיד למשל אני בונה מדרגה לפורק דגם ברלין קלאסיק והמים נופלים בנפילה חופשית ? והמשאבה חיצונית, למה זה לא יפעל ?

sharpy! Monday 04/10/2004 18:11

דרור הכל תלוי איך אתה מגדיר סאמפ,
סאמפ קלאסי של ירידה לפרלון, שברי אלמוגים ומשאבה מחזירה מיותר בריף.

היתרון בסאמפ הוא שוב, שאתה יכול לרכז סביבות את רוב הציוד - אסטתיקה.

נכון, אפשר לעשות הכל פנימי בתוך האק', גם את הרפיוג'ום, אבל הוא יראה כמו הצרות שלי.

מלוח17 Monday 04/10/2004 18:33

דרור לא הבנתי את עניין התאורה , האם התכוונת ש 150 וואט לא יספיק לרוחב 80 ? ול 60 כן ?
האן עוצמת התאורה לא נמדדת אך ורק מה גובה האק שלך ?
וזה לא משנה איזה נורה יש לך 150/250/400 ונגיד שזה אותו חברת ואותו רקפלקטור כול העוצמות כולם יכסו באותו מידה אותו אורך אך לא אותו גובה , נכון ?

dror Monday 04/10/2004 18:59

שארפי -
מסכים לחלוטין שסאמפ הרבה יותר אסטטי והרבה יותר נוח לטיפול אבל הוא לא הכרח.
עומר -
גם אני לא דיברתי על משאבת פולסים, תן קישור.
כל ריף זקוק למערכת אוסמוזה הפוכה.
קאלקוואסר או ריאקטור ? תלוי במה אתה הוא לשים בריף. המומלץ ביותר הוא שילוב בין השניים.
150W בעקרון מספיק ל-60 ס"מ אבל עדיין מגביל מבחינת פיזור האור (ה-SPSים חייבים להיות במעלה המסלעה). ההבדל העקרי בין הספק הנורות הוא בחדירה לעומק המים.

מלוח17 Monday 04/10/2004 19:12

אז רגע נגיד ויש אותו נורה ורפלקטור 150/250/400 בעיקרון לפי הכלל הם יכסו אורך של 60x60 נכון , שייעצת לי לשים 250 וואט זה היה בגלל הגובה או הרוחב של האק , להזכירך המתכונן הוא 60 גובה ו 80 רוחב ו2 מטר אורך
לא הבנתי את הקטע של לשלב בינהם אם יש לי ריאקרטור האם אני חייב איתו גם קאלואסר ?
דגם 6100

זה נקרא משאבות טרובל סטרים, משום מה הקישור לא מביא אותך לדף הרצוי

dror Monday 04/10/2004 19:17

1. גובה המים.
2. לגבי המשאבה - כנראה שהספק המשאבה תלוי בגובה החזרת המים, הצנרת וגורמים מגבילים אחרים.
3. אפשר לעבוד רק עם קלציום ריאקטור או רק עם קאלקוואסר מיקסר והכי טוב לעבוד עם שניהם יחדיו.

Ghost Monday 04/10/2004 23:31

עומר,

ציטוט:

ויש לי עוד כמה שאלות בשנה הראשונה אני רוצה להתנסות בכול סוגי האלמוגים ולראות לאן אני ממשיך לכן , עד הקיץ יש לי איזה חצי שנה לפני שאני צריך לשים מערכת קירור , נכון ? כי ממש אין לי נסיון באלמוגים אבל בכלל חוץ מששונה מסכנה שמתה לי יש לי רק המון נסיון בגידול דגים לכן אני לא רוצה סתם לקנות מערכת קירורטובה לפני שאני יראה איך כול הקטע של האלמוגים הזה
חשבתי שאתה רוצה לעזור בשימור הריפים ולא להכחיד אותם. אין כזה דבר לקחת הכל ולראות מה ישרוד ומשם להמשיךץ מדובר בבעלי חיים. אולי אני אקח 50 כלבים ונראה מה ישאר בסוף???? תבנה את המערכת, תלמד על סוגי האלמוגים ודרישות הקיום שלהם (לפני שאתה קונה) ואז תחליט מה אתה רוצה! אם אתה רוצה לחסוך בקאלק מיקס וקאלציום ריאקטור, אל תלך על קשים למיניהם.

אני גם לא מבין למה אתה חוסך בסאמפ. אתה הרי אמרתה שניתן לבנות מפרק סיני ב 100 ש"ח אז סאמפ יהיה יותר זול (עם הפרספקס חסין הכדורים).
אם אתה מחפש מקומות לחסוך, אז למה שלא תיקח נורות T5? בטווח הארוך הם יותר זולות בחשמל ולא צריך להחליף אותן בתדירות של המטאל....

אמא ואבא יודעים על התוכנית של ניצול השירותים?

מלוח17 Monday 04/10/2004 23:51

אוףףף זה ממש לא כמה שקלים, זה חור באק,ואםאני קונה יד שנייה זה לפחות 300 שקל שמישהו יבוא הביתה ויעשה אלא אם כן לבנאדם היה לפני חור זה תיבת אוהר פלואו,זה צנרת,ברזים,זה משאבה שמעלה מים שעולה 1000 שקל לפוחת כגון פאן שתהיה אמינה לאורך שנים,וזה צריכת חשמל של המשאבה הזאת וזה רעש וזה אבק וזה כבר יחסום לי את החדר אם כול הסאמפ וציוד יהיה למטה זה ממש לא נוח לי יש לי כאבי גב, כן אני בן 17 , אז מה , ואני לא מבין גם למה ? אם זה 1000 ליטר ויושב שם רק הפורק , ואם הפורק אני בונה לו מין מדרגה כזאתי או שהפורק מספיק גבוה שמגיע לפני המים ונופל בנפילה חופשית וששעובד עם משבה חיצונית לדוגמת אהיים, על הפורק אני עוד לא סגור סביר להניח שהוא יהיה DIY משהו בסגנון שכולם יסתמו את הפה, נורות מטאל הלייד יותר יפות ואפשר לתלות מהתקרה ויותר אאסטתיות וקטנות, ואולי אני ישיג את הנורות והבתים בזול, לא חשבתי לחסוך בקלציום ריקארטור או קאלוואסר מיקסר אבל עדיין לא הבנתי למה שתיהם ביחד יותר טוב ? מה היתרון בשימוש של שניהם ואם לא מה עדיף? הסדנט והאק אצלי ישארו פתוחים ככה שמתחת לאק לא יהיה בעיה לנקות, המקרר ישב למעלה בבוידן או בחוץ וכך שאר הציוד אוסמוזה הפוכה קלציום ריקטור ישבו מאחורה למעלה ויהיו מחוברים לברז של השירותים , אני יעביר צינור מהקיר החדר שלי דבוק לשירותים , הוא לא תופס במוקם השירותים , עדיין יהיה אפשר לחרבן ולהוריד את המים בשירותים , זהו המערכת קירור אני רוצה שתדע גם לחמם וגם לקרר ומספיק טובה על זה ילך הכסף הגדול , לגבי זרימות , אני יקח את הטרובל סטרים של טונזה הדגם שעושה 12000 נראה לי מספיק והוא גם חסכוני בחשמל , האם אתם חושבים שהפילטרזציה הביולוגית מספיק טובה שנשענת אך ורק על פורק חזק וטוב חימצון טוב של פני המים וסלעים יבשים וחיים ?
לגבי שימור השוניות , יותר התכוונתי לדגים שבשוניות, ההפך אני ישתדל כמה שיותר לקנות אלמוגים מאנשים שמפרקים אק או פראגים , כמו כן אם זה ילך טוב אני ימכור פרגים ,
גוסט לא חשבתי לוותר על מערכת קירור אבל עד הקיץ יש עוד איזה חצי שנה בשט והטמרטורה לא תעבור את ה 26 וזה בדוק !
בינתיים התיכנון בשנה ה 1 זה רק אלמוגים להישאר עם הפורק הנוכחי ולקנות מערכת קירור עוד איזה כמה חודשים ...
אני לא מבין מה לאנשים מצטמצמות העיניםי שהם שומעים שאפשר לחסוך כן אם אני ירצה לעשות אק של 2000 ליטר בלי כלום אני יעשה אל תדאגו אני בחיים שלי לא יקנה סתם אלמוג או דג ושימות לי

כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 19:14.

מאגר הפורומים כולל מאמרים, פרסומים ומידע (שיקראו יחד להלן: "מידע") הינם קניינה של AQUA, (שתקרא להלן: "AQUA")שנכתב ונערך לאחר עבודת מחקר מדעית. מאגר זה, נועד לצורכי לימוד עצמי בלבד והמידע כולו מוגן עפ"י זכויות יוצרים ובהתאם לכך אין לעשות במידע כל שימוש מסחרי ו/או שימוש שלא עפ"י היתר זה. הדפסת המידע ו/או כל שימוש בו מותר אך ורק במסגרת שימוש הוגן ביצירה – לשם לימוד עצמי ולשם מחקר וביקורת אך ורק במידה הדרושה והראויה לצורך המטרות האמורות. בהתאם לאמור לעיל, ומבלי לפגוע מכלליות האמור לעיל, AQUA שומרת לעצמה את מלוא הזכויות על פי כל דין לפעול כנגד מי שינהג במידע שלא עפ"י הוראת אזהרה זו.

מופעל על: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.