צפה בגרסא המלאה : מנורות פלורוסנט מי נגד מי ולמה

fish in heaven
Wednesday 03/10/2001, 16:45
אור כידוע הוא דבר הכרחי לגידול צמחים רבים מאיתנו משתמשים בנורות פלורוסנט באקווריום למטרה זו, לכן החלטתי לפתוח עץ בנושא.

תכונות המנורה

<u>WATTS</u> - המדד הפשוט ביותר לעוצמת המנורה הוא כמות החשמל שהיא צורכת, מדד קצת פרימיטבי ולא ממש מדויק

<u>LUMEN</u> - לומנס, זהו המדד האמיתי לכמות האור שהמנורה מפיקה, כאשר במנורות פשוטות של 10 ש"ח הוא בד"כ זהה בכולם אבל יכול להשתנות במנורות יותר יקרות

<u>CRI</u> - פירושו COLOR RENDERING INDEX, שהכוונה היא לעד כמה האור דומה בצבעו לאור השמש, ומראה את הצבעים האמיתיים של הגוף שמואר, נע בסולם בין 0-100 כאשר 100 זה השמש, רוב מנורות ה DAYLIGHT הן מעל 90 כאשר מנורות צמחים הן בד"כ העלות CRI נמוך יותר. (הערה זו התכונה החשובה ביותר אם אין לך צמחים באקווריום)

<u>אורך גל</u> - מהו אור ? אור זוהי בעצם קרינה אלקטרומגנטית, שנפלטת בתדרים שעין האנושית מסוגלת להבין ולתרגם לתמונה, התדרים האלו נעים בין 400-700 אנגסטרם. צמחים גם רגישים לאור באותה תדירות בערך. לכל עצם פולט אור בייקום יש אורכי גל משלו, וכך גם לכל מנורה יש אורכי גל משלה, שזה מה שמבדיל בין מנורות רגילות למנורות צמחים.

<u>ספקטרום</u> - אוסף אורכי הגל, לפי הספקטרום אנו יכולים לדעת באיזה אורכי גל נפלטת קרינה (אור). אורכי הגל שמועילים לצמחים הם בעיקרם אדום וכחול/סגול. (הרי צבע הצמחים הוא ירוק) גם אורך גל ירוק עוזר, אבל היעילות שלו הרבה יותר נמוכה והוא מעודד אצות חומות.
לכן שנבוא לקנות מנורה נבדוק את הספקטרום שלה (אם אין בחנות, אפשר להיכנס לאתר החברה ברשת ולבדוק שם) ונראה שהוא באמת מתאים לגידול צמחים. אנו נרצה לראות שני חודים, אחד באיזור האדום ואחד באיזור הסגול.
יש סוג מנורות יותר משוכלל עם שלוש חודים, אחד בכל צבע, דבר שמשפר בעיקר את ה CRI.

<u>אורך חיים</u> למנורה ממוצעת יש אורך חיים של כ 4000 שעות אור (לעומת 1000 של נורת ליבון)
אבל צריך לזכור שאחרי כמחצית החיים, פליטת האור של הנורה יורדת בצורה משמעותית, ואינו נראה בעין. לכן אם נעשה חישוב קצר שאנו מדליקים את הנורה 11 שעות ביום, היא תחזיק מעמד כ -180 יום כלומר אחרי חצי שנה צריך להחליף אותה. (דבר זה תקף רק לאקווריום צמחייה, לדגים זה לא קריטי)
ישנם מנורות TRI-PHOSPER, בעלות 3 החודים בספקטרום, שמחזיקות זמן רב יותר ואפשר להחליף פעם ב10 חודשים ואולי אף שנה. הן כמובן יותר יקרות.

סוגי המנורות יופיעו בהמשך

<font size=-1>[ הודעה זו נערכה על-ידי: fish_in_heaven בתאריך 2001-10-03 09:50 ]</font>

elminister
Sunday 21/10/2001, 10:36
OK הסבר טוב
אבל שאלתי התמימה היא:
על איזה סוג מנורות כבודו ממליץ?
לרוב האקווריומים יש 2 בתי-פלורוסנט.
איזה מנורות (באיזה WATT )? באיזה ספקטרום? ומה המחיר?
למגדל שרוצה להנות מצמחים יפים ובריאים?

ELMINISTER* שקיבל הסבר מצויין אבל עדיין יש לו שאלות פרקטיות*

עמירם ש.
Sunday 21/10/2001, 12:23
הנושא הזה נדון כבר פעמים רבות, ובכל זאת כדאי לחזור על כמה מן הפרטים.

ראשית, השאלה איזה וואט למעשה אינה קיימת. הדבר נקבע ע"י האורך הפיזי של הנורה. נורה של 60 ס"מ היא 18 עד 20 וואט; 90 ס"מ - 27 עד 30 וואט; 120 ס"מ - 36 עד 40 וואט.

בקשר לסוג הנורות המומלצות, התשובה הרבה יותר מסובכת, ותלוייה בגורמים רבים, בראש ובראשונה בסוג האקווריום. החלוקה העיקרית היא מים מתוקים עם צמחייה, מים מתוקים ללא צמחייה או מים מלוחים.

נתחיל בזה שנורות המתאימות לתאורה סביבתית אינן מתאימות לאקווריום. יש לכך מספר סיבות, ובהן:

1. המים בולעים אורכי גל שונים מאשר האוויר, בין אם הם צלולים ובין אם הם "צבועים" (אצות, כבול וכדומה). משום כך נורה הנראית טוב באוויר לא תיראה בהכרח טוב במים.

2. העין האנושית רגישה לתחום הירוק הרבה יותר מאשר לשאר התחומים. משום כך בפלואורסצנט ביתי יש דגש על הספקטרום הירוק. הצמחים, לעומת זאת, מחזירים את מרבית הספקטרום הירוק (זו הסיבה שהם נראים ירוקים), ונורה ירוקה "תיראה" להם חשוכה.

3. הצמחים והאצות אכן עושים שימוש בספקטרום האדום והכחול, אבל אצות זקוקות לקטע הכחול יותר מאשר צמחים, משום שהאצות באו במקור ממעמקי הים, לשם מגיע בעיקר הספקטרום הכחול.

אקווריום צמחייה ואקווריום מים מלוחים דורשים עוצמת תאורה גבוהה. העוצמה הבסיסית המומלצת לאקווריום ממוצע ולנורות ממוצעות היא חצי וואט לכל ליטר מים. בדרך כלל שתי נורות אינן מספיקות, ומומלץ להשתמש בשלוש או ארבע. לא תמיד אפשר להוסיף נורות, ולעיתים יש להסתפק במה שיש ולהפיק ממנו את המירב.

כאמור, נורות ביתיות אינן מתאימות לאקווריום. לפיכך אני ממליץ תמיד על רכישת נורות שיוצרו ונבדקו במיוחד עבור שימוש באקווריום, גם אם הן יקרות יותר - זה אחד התחומים העיקריים בהם לדעתי החיסכון גורם לנזק, ובגדול.

הצירוף האידיאלי לטעמי לשתי נורות באקווריום צמחייה הוא: נורה אחת מדגם Trocal Plant 3085 של חברת Dennerle - מפיקה אור צהוב חזק, ונורה אחת מדגם Power Glo של חברת Hagen - מפיקה אור לבן-סגול חזק. המחיר הוא כמה (הרבה) עשרות שקלים לנורה.

באקווריום שאינו מכיל צמחייה ניתן להשתמש באותו צירוף, או להחליף את ה-3085 בנורה לבנה המיועדת לאקווריום (*לא* בנורה לבנה ביתית).

באקווריום מים מלוחים יש צורך לפחות בנורה אחת בצבע כחול (אקטיניק בלו). בכלל, התאורה במים מלוחים מסובכת יותר, ומקובל להשתמש בסוגי תאורה אחרים (למשל מטל הלייד) ולאו דווקא בפלואורסצנט.

יש עוד הרבה מה לדון בנושא, ואני מקווה שתתווספנה עוד הודעות.

fish in heaven
Sunday 21/10/2001, 17:01
כמו שעמירם אמר - הכמות היא מאוד חשובה.
לפי דעתי הכמות במקרה הזה חשובה יותר מאיכות - דהיינו - אם יש לך 40W מנורות DAYLIGHT או 20W מנורה מיוחדת, ה40W יהיה יותר טוב (יגרום גם ליותר אצות אבל זה סיפור אחר)

אז קודם כל צריך לדאוג לכמות אור מינימלית שזה נע בין שליש לחצי וואט לליטר (תלוי בצמחים), אפשר כמובן לשים יותר אור, אבל צריך לזכור שככל שיש יותר אור יש יותר עבודה ( CO2, דישון אצות וכיו"ב)
עדיף גם רפלקטור טוב, שיכול להגביר בעשרות אחוזים את תפוקת האור.

עכשיו בקשר לנורות עצמן -
<u> נורות ביתיות</u>
בד"כ בנורות הפשוטות לא מצויין הספקטרום שבהן הן פועלות וזה בעייתי, בכל מקרה ה DAYLIGHT היא מנורה סבירה אבל לא מומלץ היות ה DAYLIGHT לבדו.

<u> נורות מיוחדות</u>
יש שתי סוגים עיקריים, ב-50 ש"ח ו90-100 ש"ח
בכל מקרה מנורות אלו כן מצויין הספקטרום על המנורה, כאשר ההבדל העיקרי הוא שבד"כ ה90 ש"ח הם TRI PHOSPER, בכל מקרה תבדקו את הספקטרום ואת הלומנים לפני שקונים.
אני אישית משתמש ב ARCADIA TROPICAL, מנורה TRI PHOSPER (ויש לי גם DL אחת).

גלעד
Sunday 09/12/2001, 06:54
ומה בנוגע למנורת "WarmWhite"?
יש לה ספקטרום פחות כחול ויותר צהוב/אדום, והיא עולה רק 15שקל.
(בניגוד למנורת צמחים "מיוחדת" שדרשו ממני לשלם בעבורה 124 שקלים! לא פחות ולא יותר...)

fish in heaven
Sunday 09/12/2001, 14:27
ה WARM WHITE נחשבת גם למנורה טובה לצמחים, אפילו יותר מ ה DAYLIGHT, אבל קצת יותר נדירה, אומנם אתה לא תקבל ממנה אותם ביצועים של מנורה "מיוחדת" עדיין בשילוב עם רפלקטור ומספיק נורות, תוכל לגדל צמחייה לתפארת.

יאיר
Sunday 09/12/2001, 17:51
יש לי warm white (מנורת PL של 9 וואט)
באק' הקטן שלי (40 ס"מ)
והצמחיה של פורחת !

ניסיתי להשיג WW של 13 וואט עם בית מנורה תואם - אך ללא הצלחה.

קובי
Tuesday 11/12/2001, 07:29
איפה ניתן להשיג מנורות Warm White ?
כמה הן עולות ?
האם מדובר בניאונים או ב Power Compact ?

יאיר
Wednesday 12/12/2001, 05:20
מנורות worm white נמכרות בכל חנות תאורה מקצועית; אני יודע שיש אותן במנורות פלואורסנט
PL ובמנורות פלואורסנט רגילות.

לא מצאתי אותן באף חנות גדולה (ace, homeCenter וכו') אלא רק בחנויות תאורה
מקצועיות (אלא שמתמחים במכירת מנורות).

לגבי המחיר - הוא כמו נורה רגילה
באקוואריום הקטן שלי, הצמחייה ממש משגשגת למרות שיש שם רק 9W (ולפי חצי וואט לליטר, צריך לפחות 13W).

<font size=-1>[ הודעה זו נערכה על-ידי: יאירי בתאריך 2001-12-11 21:22 ]</font>

קובי
Wednesday 12/12/2001, 06:32
אוקיי - טוב לדעת
אני אלך לחפש פה בסביבה. לדעתכם חבריה המנורות הללו עדיפות על מנורות פלורסנטיות "רגילות" ? אני לא מדבר על להחליף את המנורות המקצועיות שקניתי במיטב (ובהחלט במיטב) כספי - אבל בכל אקווריום אני משלב תאורה לבנה אחת - מה לעשות - גם לי מגיע להנות מן הדגים שלי... ותהרגו אותי, באור הסגול צהוב הזה של המנורות המקצועיות, אוליי הצמחייה משגשגת אבל האקווריום נראה חולני.

אז שווה להחליף את המנורה הלבנה והקרה בלבנה וחמה ?

עמירם ש.
Wednesday 12/12/2001, 15:44
הצבע של נורות Warm white הוא לא לבן אלא ורוד-כתום. הוא מזכיר, אם בכלל, צבע של נורות להט (אבל יותר אדום). הטמפרטורה שלהן היא בסביבות 3000 קלווין. אם מה שאתה מחפש זה נורות זולות עם ספקטרום מתאים לצמחייה, אולי Warm white יתאים לך; אם אתה מחפש תאורה לבנה - בהחלט לא.

אגב, הנורות הללו מסומנות בדרך-כלל במספרים מקבוצת 30 (למשל 31), בעוד נורות Daylight של 6000 קלווין מסומנות בקבוצה 10 ונורות Cool white של 4000 קלווין מסומנות בקבוצה 20.

גלעד
Wednesday 19/12/2001, 07:37
את מנורת הWarmWhite של Osram קניתי ב"היפר רוזנפלד" - (מתחרה של Ace/Home...) בכ15 ש"ח ל20W.

לפי דעתי היא מאירה באור צהוב משהוא את האקווריום - צריך קצת להתרגל...

ולכל המעוניין אפשר לראות את הספקטרום של המנורות באתר של http://www.osram.com

מיכאל שובל
Sunday 23/12/2001, 09:41
מה לגבי הנורות הסגולות, האים הם רק ליופי?

fish in heaven
Sunday 23/12/2001, 22:11
עדיף להתרחק מנורות סגולות - באותו מחיר תקנה כבר מנורת דגים מקצועית.

-דניאל

יאיר
Monday 31/12/2001, 17:44
לאק' הקטן שלי החלפתי את מנורת ה PL (בעלת 9 וואט) במנורת פלואורסנט של 13W שבאה עם בית מנורה רגיל.
יתרונות:
יותר אור (800 לומן במקום 600)
לא מתחמם.
אורך חיים גבוה מאד (10000 שעות)
חסרונות:
מחיר (50 ש"ח לשתי נורות DAYLIGHT ב-HOME CENTER)
אותה מנורה ב-WORM WHITE עולה 79 ש"ח !!!!

<font size=-1>[ הודעה זו נערכה על-ידי: יאירי בתאריך 2001-12-31 10:00 ]</font>

גיא
Wednesday 02/01/2002, 01:15
מכיוון שמכסה המנורה שלי הוא סטנדרטי אין באפשרותי להוסיף נורות נוספות. יש דרך להוסיף נורות בלי לעשות נזק היסטרי לכיס (בזול) ?

amnon
Wednesday 02/01/2002, 01:29
אם יש לך אקווריום תוצרת מקומית ,יש באייס ,בית מנורה כפול שנכנס במכסה , זה לא בית מנורה סדנדרטי , החלפתי באקווריום אצלי, חיברתי שתי מנורות מתאימות(ספקטרום אדום וצהוב) מאז הצמחייה פשוט קמה לתחייה!!(לא זול במיוחד הסיפור עלה כ-250 ש"ח כולל הנורות).

גלעד
Wednesday 02/01/2002, 05:07
בית המנורה (לשתי נורות) שלנו בנוי פשוט משלושה תבניות אפיה מאלונמיניום...

הנורות תקועות בתוך התבנית האמצעית ועליה מולבשות שתי תבניות חתוכות משני הצדדים כך שזה יוצא רפלקטור + בית מושלם ב-0 כסף.

זה מחובר עם מחברים שפרקנו מבית נורה ישן, בתוספת שני צ'וקרים ב12 ש"ח האחד ושני סטרטרים ב3 ש"ח סה"כ. את החיווט עשיתי כך שהצ'וקרים יושבים רחוק מהאקווריום... (אני יצייר לכם דיאגרמה אם תרצו)

ואת הכל אפשר לקנות בחנות חשמל הקרובה לבית.

רובנוב
Tuesday 08/01/2002, 18:18
ברשותי אקוואריום פנורמי של 1 מ', כ-140 ליטר. מכסה האקוואריום הגיע עם נורה אחת 18W ובנוסף לה התקנתי נורת Sylvania DayLight 30W.
שאלתי מתחלקת לשתיים:
1. האם כמות התאורה מספיקה? אילו צמחים ביכולתי לגדל עם תאורה זו?
2. הבנתי שכמות ה-CO2 הדרושה באקוואריום עבור צמחיה תלוייה בכמות ההארה. האם עלי להוסיף מערכת CO2 כעת?

amnon
Tuesday 08/01/2002, 19:01
עוצמת התאורה שיש לך כרגע מספיקה מניסיוני, אך ספקטרום המנורות שציינת יעודד גדילת אצות יותר מאשר צמחים, המנורות צריכות להיות עם ספקטרום צהוב ואדום ,ה-30 w צריכה להיות הצהוב ו-18 w אדום.
הספקת co2 חייבת להיות ואפשר להכין כזאת בקלות ראה כאן:http://discus.co.il/articles/co2.htm
עדיף למקם צמחים קרוב ככל האפשר מתחת למקור האור אז האפקט יהיה יעיל יותר.

<font size=-1>[ הודעה זו נערכה על-ידי: amnony בתאריך 2002-01-08 11:02 ]</font>

shoonra
Tuesday 08/01/2002, 19:10
אגב
מישהו יודע מה עם מנורות cool whith?
באקווריום של WOHA מקבלים שניים כאלו של חברת sylvania
הCRI שלהם הוא 62
והם עובדות ב4200 קלווין

<font size=-1>[ הודעה זו נערכה על-ידי: shoonra בתאריך 2002-01-08 11:16 ]</font>

<font size=-1>[ הודעה זו נערכה על-ידי: shoonra בתאריך 2002-01-08 11:50 ]</font>

רובנוב
Tuesday 08/01/2002, 20:12
כפי שהוסבר לי בחנות וכפי שקראתי בעצמי על אריזת המנורה, Sylvania DayLight מספקת אור בעיקר באורכי-הגל צהוב.אדום. עם זאת, יש בה גם מידה מסוימת של כחול. הטמפ' היא 10,000K. היא גם כוללת ציפוי שנקרא Stop-UV שאמור לעזור במניעת התפתחות אצות, כך הבנתי.
אני קצת מבולבל. קראתי במקומות מסויימים (בין השאר בפורום זה) שאורכי הגל הנמוכים (כחול) מעודדים התפתחות אצות, ואילו לצמחים דרוש דווקא הצהוב/אדום. במקומות אחרים הודגש כי צמחים זקוקים לאורכי-הגל הכחול.
מישהו יכול לעשות לי סדר בכל הבלאגן הזה?
בכל אופן אחרי הוספת ה- Sylvania DalyLight 30Wהאקוואריום פשוט התמלא אור ! הנורה מפיקה אור לבן לחלוטין !

fish in heaven
Wednesday 09/01/2002, 02:12
הנורה מפיקה אור לבן, עקב העובדה שה CR שלה גבוה - קרא התחלת עץ הזה... וזה אכן אפקט יפה, מומלץ לכל אקווריום שיש בו מקום למנורה ספייר.

מנורת ה COOLWHITE כמעט ולא יעילה באקווריום, WARM WHITE הרבה יותר טובה, וגם DAYLIGHT סבירה.

amnon
Wednesday 09/01/2002, 02:16
גוון האור הרצוי המתקבל במים הוא כגוון תה בהיר, אם נראה לך שגוון התאורה לא נכון , נסה להחזירה או להחליפה .
אני משתמש בשתי נורות 18 w:
SOLAR tropic +SOLAR color של JBL

shoonra
Wednesday 09/01/2002, 02:56
היום הייתי בג'ונגל של אלי בטבריה
הוא רצה על מנורת WARM WHITE בגודל של 85 ס"מ 120 שקלים!!!
נשמע לכם הגיוני?
אני חושב שבמחיר כזה כבר הייתי קונה מנורה מיוחדת לצמחים

עמירם ש.
Wednesday 09/01/2002, 03:08
לרובנוב,

הצמחים מסוגלים להשתמש באורכי הגל שבשני קצות הספקטרום הנראה (אדום וכחול). הם אינם בולעים את הספקטרום הירוק אלא מחזירים אותו, ולכן הם נראים ירוקים.

האצות, שהחלו להתפתח לפני מיליארדי שנים, התפתחו במים. כיוון שהאור החודר לעומק המים הוא בספקטרום הכחול, האצות זקוקות בעיקר לספקטרום זה.

האדם, אגב, רגיש לירוק הרבה יותר מאשר לגוונים אחרים, ולכן נורות הפלואורסצנט הביתיות מדגישות דווקא את התחום הירוק.

לסיכום:

1. אצות משתמשות בעיקר בכחול.

2. צמחים משתמשים הן באדום והן בכחול. מניעת כחול עדיין משאירה להם את התחום האדום אך פוגעת באצות.

fish in heaven
Wednesday 09/01/2002, 04:03
120 ש"ח זה כבר מנורה מיקצועית בכל מקום נורמלי !!!!
אל תקנה... WARMWHITE אמור לעלות בערך כמו DAYLIGHT אולי עוד כמה שקלים מעל

עמירם ש.
Wednesday 09/01/2002, 05:51
דניאל, שים לב לאורך: נורה של 85 ס"מ (או אולי 90 ס"מ) היא לא נורה שאתה קונה בהום סנטר או בחנות החשמל השכונתית. הם מחזיקים 60 או 120 ס"מ. נורות בגודל נדיר עולות יותר.

fish in heaven
Wednesday 09/01/2002, 06:53
מסכים בהחלט עמירם - נורות באורכים לא סטנדרטיים עולים בערך פי שתיים ממנורה רגילה - אבל לא 120 ש"ח, חוץ מזה שידוע לי שמנורות אקווריום מיוחדות בגדלים האלה עולות עד 100-120 ש"ח ואפשר למצוא גם ב 80.

לכן מנורה כזאת במחיר הזה זה גנבה.

רובנוב
Wednesday 09/01/2002, 15:31
אופס. כנראה שנדפקתי.
אני שילמתי 179 ש"ח תבין וטקילין על מנורת Sylvania DayLight 30W באורך 90 ס"מ.

shoonra
Wednesday 09/01/2002, 21:25
רובנוב אולי תכתוב מאיפה קנית את ה"מציאה" כדי שלא ניפול כמוך

shoonra
Tuesday 15/01/2002, 19:40
מישהו מכיר את נורות AQUA RELLE של פיליפס?
הם שוות משהו?
הם עולות בערך חצי ממה שעולה נורה מיוחדת לצמחיה האור שלהם מעין סגול לבן בוהק מאוד
והדגים (בניגוד למנורות המיוחדות לצמחיה)נראים נהדר

רובנוב
Wednesday 16/01/2002, 09:52
שונרא, בשמחה:
המקום שד-פ-ק אותי במחיר הוא "טרופיקל פיש". 179 ש"ח זה אמנם לפני הנחה של 10% (ציינתי שהגעתי דרך אתר "דיקוס". מדהים כמה בקלות ניתן "לקבל הנחה" על המחירים המופקעים הללו). זה יוצא מהו כמו 160 ש"ח בסוף.

ואם כבר בתאורה עסקינן, אז קושייה:
מישהו יכול להמליץ על מקום טוב לרכישת נורה + צ'וק, ומה המחיר צריך להיות?
אני מחפש נורה נוספת + צ'וק לאקוואריום של 1 מטר. יש לי כבר 2 נורות "צמחים" - 18W GLO-LUX ו-DayLight 30W שתיהן של סילבניה. מה מומלץ להוסיף? דרך אגב, זה אקוואריום חדש (בן שבועיים) וטרם ראיתי צמיחה משמעותית. יש פה ושם עלה חדש אבל זה נראה לי מאד איטי וגם אין הרבה בועות חמצן על העלים הקיימים. (ויש לי CO2- שני בקבוקים תוצרת עצמית). בינתיים כל מה שהצמחים עושים זה להיפטר מהעלים הישנים (שנרקבים ומתנתקים מהצמח, כנראה בגלל המעבר).

fish in heaven
Tuesday 22/01/2002, 16:45
צ'וק עולה בד"כ 150 ש"ח, יש גם אופציה לקנות צ'וק כפול, שזה עוד כ-100 ש"ח אם אני לא טועה.

הייץי הולך על מנורה נוספת מיקצועית - כלומר מיועדת לצמחים, 60 ס"מ של OSRAM/SYLVANIA אמור לעלות בסביבות 50-60 ש"ח. מנורות יותר מקצועיות של ARCADIA, HAGEN יעלו כ-100 ש"ח.

קובי
Tuesday 22/01/2002, 19:25
אני גזלתי צ'וק כזה מידיו הקפוצות של אפללו. תאמר לו שקובי שלח אותך (מהאינטרנט), ותגיד לו שאתה רוצה מחיר, אני בטוח שהוא יסדר לך הנחה, הוא בחור טוב.

אני בדרך כלל קונה ציוד אצל אפללו. גם מנורות.
לגבי גודל המנורה, זה לא משנה. צ'וקים חיצוניים כאלה הולכים בדרך כלל עם שני תופסנים למנורה משני הצדדים, שמחוברים עם כבל לצ'וק עצמו. המנורה יושבת על האקווריום והצ'וק בנפרד. במקרה הזה אני חושב שהצ'וקים הללו יכולים לתפוס מנורות גדולות בהרבה משלך.

arielariel
Tuesday 13/05/2008, 20:19
אני מקפיץ עץ ישן כי יש בעץ מידע היסטורי...
היום , מספר שנים אחר-כך
האם יש מסקנות יותר ברורות ???

נחזור להתחלה...

לנורות OSRAM ולאחרים יש 3 סוגים עיקריים (נורות של 5-10 שקלים, לא ייעודיות לצמחייה):WARMWHITE
COOLWHITE
DAYLIGHT
(בהיסטוריה של העץ יש את כל הפרטים עליהם)

במקומות שונים בפורום ראיתי שממליצים על DAYLIGHT
בעץ הנ"ל יש מישהו שממליץ דווקא על WARMWHITE

מהנסיון שלכם בצמחייה, מה הייתרונות וחסרונות ועדיפויות ???

erezz
Tuesday 13/05/2008, 23:55
עניין של טעם אישי, אני מעדיף WARMWHITE.

גלגו
Thursday 15/05/2008, 23:07
ואני DAYLIGHT... אך באמת קצת עניין של טעם אישי...
שילוב נורות רגילות בצבעים 845 ו865 יתן תוצאות מספקות בהחלט.
לצמחיה אפשר לשלב גם GRO-LIGHT (אבל לא לבד) ולמלוחים את האקטיניות למיניהן.
בכל מקרה לא COOL WHITE...

נורות T5 היום - גם ה"מיוחדות" כבר נפוצות וזולות בהרבה וניתן להתאים פיתרון תאורה אופטימאלי כמעט לכל סוג של אק' בלי להשתגע בהוצאות...
תחפש את העץ עם המחירון של א.ד.אורון ותראה את סוגי הנורות והעלות...
בהצלחה,
גל

נ.ב. - זו אולי ההקפצה הכי היסטרית שראיתי - מאז שהעץ הזה עלה - הקהילה, העמותה והאתר עברו כמה דורות - תרתי משמע... בקרוב תראה כאן גולשים שנולדו יחד איתו :hair:

arielariel
Friday 16/05/2008, 00:52
תודה גלגו
היות שלא התייחסו לספקטרום, אז אני מבין שאין לצמחייה העדפה מיוחדת בין ה-3 האלה.

בכל אופן, מי שקורה את העץ ומעוניין בלינק שגלגו ציין, הנה הוא

http://www.aqua.org.il/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=102601&highlight=

גלגו
Friday 16/05/2008, 08:33
היי,
בוודאי שלצמחים יש העדפה תאורטית - אך למעשה המדד המקובל היום הוא PAR שמציין את כמות האנרגיה הזמינה לצורך ביצוע הפוטוסינטיזה בסופו של דבר PAR) PHOTOSYNTHETIC ACTIVE/AVAIABLE RADIATION).
נורות GROLIGHT נותנות שני "פיקים" בדיוק בספקטרום הרצוי לצמחים - כלומר אחד באדום ואחד בכחול - ע"כ האור נראה מעט סגלגל\וורדרד - מעולה לצמחים אך פחות נעים לעין האנושית וכדאי לשלב עם תאורה "לבנה" ומאוזנת ויותר.
המציאות גם מראה ששימוש בנורות "רגילות" בעלות ספקטרום רחב אך בעוצמה גבוההה מעט יותר, או לחלופין, מוחלפות בתדירות גבוהה יותר (מחירן זול) יתנו תוצאות טובות בהחלט ואין חובה ללכת דווקא לנורות ייעודיות.
כאן כבר תלוי בהעדפות המשתמש - אני אישית אוהב את השילוב בין GROLIGHT ונורה לבנה DAYLIGHT לצמחיה...
נורה 865 אומר שמדובר ב6500 קלווין (65) וCRI מעל 80 אחוז ( 8 ).
נורות WARM WHITE הן בסביבות 400-4500קלווין (למשל 840).
בהצלחה,
גל