צפה בגרסא המלאה : עידכון חשוב :מחירי מנורות המתאימות לצמחים

amnon
Sunday 19/05/2002, 15:32
מאיפה אתם קונים את המנורות ? כמה עולה לכם?
אז נורת אוסרם פלורה דגם 36/77 המתאימה לגידול צמחים ניתן לרכוש ב"אור שי"
ר"ח תוצרת הארץ 17 ת"א במחיר 33 ש"ח .
אני מצאתי שאוסרם דגם 36/31 מאוד קרובה לספקטרום של דנרלי 3085 ,וניתן
לרכשה ב"כפיר" אחרי בית גירון בראשל"צ במחיר 12.5 ש"ח
אז חבל לחפש מנורות בחנויות דגים ,מנורה היא מכשיר חשמלי ובחנויות לדגים מחירה יהיה בשחקים.

עמירם ש.
Sunday 19/05/2002, 22:19
עברנו את הסיפור הזה כבר הרבה פעמים. נורה מדגם 31 היא נורת Warm White ביתית, והספקטרום שלה אינו דומה כלל לספקטרום של נורות הצמחים. תראו בעצמכם. הנה הספקטרום של דגם 31 של אוסרם:

http://www.discus.co.il/pictures/lights/warmwhite01.jpg

והנה הספקטרום של דגם 3085 של דנלי (סליחה על חוסר הפרופורציה):

http://www.discus.co.il/pictures/lights/plant3085.gif

יש הרבה הבדלים בספקטרום. למשל, בנורה הביתית יש קטע חזק צהוב-ירוק (עין האדם רגישה מאוד לירוק), בעוד שבנורת הצמחים אין בכלל ירוק (הצמחים אינם רגישים לירוק).

כמובן שאפשר להשתמש בנורה ביתית לאקווריום, כמו שאפשר להשתמש בחול מהים למצע, בשניצלים למזון ובמלח בישול כתרופה. אני בכל-זאת מעדיף להשתמש בדבר האמיתי, שתוכנן מלכתחילה להתאים לדרישות על-ידי בעלי מקצוע טובים ממני.
[/img]

fish in heaven
Sunday 19/05/2002, 23:49
הי עמירם,
לפי דעתי הענווה WARM WHITE הם אכן תחליף סביר למנורות מקצועיות במחיר זול בהרבה.
אז אומנם זה לא יגדל אותו דבר, אבל זה יגדל, וזה יספק את רוב הצמחים.

amnon
Monday 20/05/2002, 08:31
לפי הדעה המיקצועית של דנרלי , הספקטרום הדרוש לצמחים :צהוב עם נטייה לאדום+ירוק. ספקטרום כחול מעודד גדילת אצות.
בין כל הנורות הזולות יחסית ,אוסרם 36/31 היא בעלת הספקסטרום הקרוב ביותר להמלצת המומחים של דנרלי .
ההפרש הוא עצום כ-10% ממחיר הדנרלי ,לדעתי הרבה יותר עדיף ,במיוחד אם זה נותן תוצאות בהחלט טובות.

קובי
Monday 20/05/2002, 14:03
כתבתי כבר בעבר ואני חוזר על זה כאן מכיוון שזה דיון על מנורות שניתן לרכוש ולא בחנות הדגים שלכם:

ב"ניו לייט לסרי" באיזור התעשייה החדש של ראשון לציון, ניתן לרכוש בתי מנורה ומנורות מטאל הלייד במחירים מצחיקים. בית המנורה דורש הרכבה לתוך תיבה כלשהי שאותה ניתן יהיה לתלות מעל האקווריום (לוקח בערך שעה, כמה קרשים וקצת צבע שחור לבנות תיבת עץ נהדרת לבית מנורה כזה) - שלא תעזו להניח ישירות על האקווריום ! :hair: . בכל מקרה - מנורת מטאל הלייד (לא 10,000 קלווין, אלא "חלשה" יותר) ובית המנורה עצמו (שהוא החסכון הרציני) עלו לי קצת יותר מ - 400 שקל.

amnon
Monday 20/05/2002, 14:09
לפלורסנטים שהזכרתי ,הסגתי בתי מנורה כפולים במחיר 45 ש"ח+מע"מ לכל בית מנורה.
קצט יותר זול מ-400 ש"ח :P

עמירם ש.
Monday 20/05/2002, 21:51
להשתמש בנורות "לא 10,000 קלווין" לאקווריום ריף זה כמו להשתמש ב-Warm White לאקווריום מים מתוקים: מאיר את האקווריום, אבל לא מקצועי, לא מחקה את מה שקורה בטבע ולא מתאים לדרישות של חסרי החוליות.

(אגב, "לא 10,000 קלווין" זה לא "חלשה יותר" אלא "אדומה יותר". קלווין זו טמפרטורת הצבע ולא העוצמה).

חוץ מזה, מנורה בודדת לא מספיקה לאקווריום של 150 ס"מ - התאורה חלשה מדי ונקודתית מדי.

חוץ מזה, תאורה נכונה לאקווריום ריף משלבת נורות MH ונורות פלואורסצנט בספקטרום מתאים, ולא רק MH (אפשר גם בלי MH, למשל פלואורסצנט T5 כמו שיחיאל מאיים כבר שנה שיביא עוד שבועיים).

חוץ מזה, כמה קרשים וקצת צבע שחור נותנים להערכתי תוצאה הרבה פחות אסתטית מאשר ציוד ייעודי.

אני ער לפער המחירים, ואפשר לעשות קצת קומבינות, אבל כמו בכל דבר אחר באקווריום - או שמשלמים או שמתפשרים מאוד על התוצאה. אז אני מעדיף לעבוד בקטן ובציוד מקצועי מאשר בגדול ובציוד חובבני.

קובי
Tuesday 21/05/2002, 00:14
עמירם -

אחרי שנכנסים לתחום הגידול עצמו מגלים שהרבה דברים שהמוכרים (יחיאל שמיר) אומרים לך הם אמת - אבל לא כל האמת. אני מחזיק כמה אלמוגים שנראים כרגע בסדר גמור עם מנורת ה "לא 10,000 קלווין (5,000 אבל מי סופר)" ושני פלורסנטים "אקטיניק בלו". הם נראים נהדר. אחד מהם הגיע אליי עם כתם לבן ומכוער וכיסה את הכתם בפוליפים חדשים.

בקיצור - לכל אלה שמשיגים את הידע מקריאה בלבד (רמז עבה לבנרוק) - הידע הזה מצויין ! תמשיכו ככה ! אבל בואו, תקימו אקווריום ותאתגרו את הידע הזה במבחן המציאות !

עמירם ש.
Tuesday 21/05/2002, 00:38
קובי, אני אישית מוכן "לאתגר במבחן המציאות" רק פיתרונות התואמים את הידע שאני רוכש, לא פיתרונות הסותרים אותו. ברוב המקרים אני מתעסק ביצורים חיים שאין לי שום כוונה לשחק איתם להנאתי תוך כדי לימוד. במקרה של צמחים הנימוק הזה אולי פחות תופס, אבל סתם חבל לי על העצבים, הכסף והזמן. אז אם הפירסומים המקובלים עלי אומרים למשל שמנורה אחת של 5000 קלווין זו לא תאורה נכונה לריף, אני לא מתכוון לנסות "דווקא". כמו שאמרתי, אחכה עד שהתנאים יאפשרו זאת ואעשה עבודה נכונה, ללא אילתורים. דגים מתים אני רואה כל שבוע בסופר.

קובי
Tuesday 21/05/2002, 00:50
אני לא הייתי "מקבל" כל כך בקלות פרסומים של גורמים אינטרסנטיים כמו "דני דג" וכמו יחיאל שמיר. אבל עמירם - איש באמונתו יחיה.

benrokh
Tuesday 21/05/2002, 07:23
קובי תן לי לקלקל לך קצת את השימחה על המנורות באק' מרינה (אפילו לא יודע איך להגדירו) או ריף בבניה-
האלמוגים שלך וכבר אמרתי זאת ינם סימביוטיים עם אצות!

מצד שני עמירם-כל המידע שאתה מוצא בספרים לא תמיד נכון!
למשל מנדרין (דג מים מלוחים שאוכל רק קופפודים-סרטנים קטנים שחיים ברפיוג'יום):
הרוב חושבים שלא ניתן לגדל אותו באק' קטן מ280 ליטר ריף
הצליחו לגדלו באק' של 40 ליטר לא אחת!
הצליחו פעם אחת לגדלו באק' 12 ליטר והצליחו לאימנו לאכול אוכל יבש לדגים!

ושוב אני אומר-אתם צודקים עד שלא הוכיחו אחרת!
אין אחד שיכול עכשיו לבוא לדג זאב ולהגיד לו שהתאורה שלו לא נכונה כשהוא לא ניסה אותה בעצמו!

קובי
Tuesday 21/05/2002, 18:05
בנרוק - לא קילקלת לי. אגב - אני לא מעריך את הגישה המתנשאת הזו וכבר אמרתי לך. רד מזה.

benrokh
Tuesday 21/05/2002, 18:50
לא ניסיתי להעליב אבל מה זה משנה תחת איזה תאורה תשים דג או אלמוג לא סימביוטי
בכל מקרה באמת איני רציתי להעליב בזה שאמרתי לעמירם שאם לא ניסה שלא ידגיד בלתי אפשרי אבל כבר אמרתי שתמיד יבוא מישהו שהצליח להחזיק חיה נדירה זמן רב בשבי (למשל איהוו כשהוא אמר שיש שהחזיקו בלו פאודר בשבי לאורך זמן כשכל השאר אמרו בלתי אפשרי ולצערי הייתי אחד מהם)

כל מה שאני מנסה להגיד פה שפשוט לא ניסו להחזיק אלמוגים תחת התאורה הזאת אבל זה לא אומר שאסור אלא שיש איזה שהו סיכון... מי יודע אולי תהיה הראשון!
רק על תגיד שאתה לא מתקוון להתעלל בחיות וכדומה... מי אמר שזה התעללות?

בכל מקרה סליחה אם פגעתי במישהו כי הפואנטה היתה פשוט להדגיש שבלתי אפשרי ניתן לעירעור בבית המשפט העליון (העולם האמיתי)!

קובי
Tuesday 21/05/2002, 19:31
מה שלא משנה לדג או לאלמוג משנה להמון המון יצורים אחרים שחיים באקווריום. הבנתי את כוונתך ואני מסכים עם זה. לפני עידן יחיאל שמיר אנשים גידלו אלמוגים והסתדרו איתם יפה מאד בלי כל השטויות שהוא דוחף לאנשים.

אבל אתה יודע מה ? איפה שיש מישהו שרוצה לקנות - יש מישהו שרוצה למכור.
אני מחזק את דבריו של אמנון ומודה לו על הכתובת ועל החנות - זה דבר רציני שיכול לעזור לכולנו.

עמירם ש.
Wednesday 22/05/2002, 00:37
כשהתחלתי לגדל דגים, האקווריומים היו עשויים ממסגרת מתכת והזכוכית מודבקת עם שפכטל. אף אחד לא שמע על משהו שקוראים לו פילטר, תאורה היתה מנורה קטנה שהכניסו לתוך (!) המים והמצע היה חול ים. בכל-זאת דגים חיו, לפעמים, וגם מתו, עוד יותר לפעמים. זה לא אומר שהיום אני מוכן להקים שוב אקווריום כזה.

יש לי חתולים בבית, ואני חושב שטוב להם. יש לי גם חתולים בפח האשפה, אחד עם שלוש רגליים, ואני חושב שלא כל כך טוב להם. בכל זאת הם חיים. זה לא אומר שאני מוכן לגדל אותם באשפה.

ראיתי בחנות דגים ארואנה באורך מטר באקווריום ברוחב 50 ס"מ. המסכנה לא יכלה להסתובב בלי להתעקם לחלוטין. בכל זאת היא חיה. זה לא אומר שאני מוכן להחזיק אותה אצלי באקווריום כזה.

ולפי אותה לוגיקה, אני לא מוכן להתפשר על תאורה כפי שמוגדרת תאורה נכונה כיום; אני לא מוכן להתפשר על טמפרטורה כפי שמוגדרת טמפרטורה נכונה כיום; אני לא מוכן להתפשר על סינון כפי שמוגדר סינון נכון כיום. ברור לי שבעוד עשר שנים אגיד לעצמי "איזה אכזריים היינו, איך יכולנו לגדל דגים ככה", אבל לפחות אני לא עושה דברים שברור היום שאין לעשותם.

אגב, לא ברור לי מה אתם רוצים דווקא מיחיאל שמיר. הוא לא דוחף לאנשים שום שטויות. הוא מספר להם מה הדרך הנכונה להקים אקווריום. מי שמתייחס לעצות שלו בתור שטויות וחושב שהוא חכם יותר, חוטא להערכתי לעצמו וליצורים החיים שהוא מנסה לגדל.

fish in heaven
Wednesday 22/05/2002, 01:28
עמירם אתה צודק לפי דעתי במאה אחוז.
אבל אתה מפספס את הנקודה. הקשר בין סוג המנורה לאיכות החיים של הצמחים וגם הדגים הוא לא אותו קשר כמו גודל האקווריום.
מנורה יותר גרועה אומר יותר אפשרות לגידול אצות, צמיחה פחות יעילה של הצמחים. זה לא אומר שהצמחים סובלים! או שהדגים....
זה כמו להגיד שמערכת ביתית של CO2 היא "התעללות" לעומת מערכת מיקצועית.
מיקצועית יותר טובה, אבל גם ביתית עושה את העבודה.

ד"א דווקא אקווריומים כמו שרואים בתצוגה מבחינת צמחייה הם לא ממש טבעיים - בטבע יש אצות, יש עלים נרקבים, יש בלגן.

benrokh
Wednesday 22/05/2002, 07:40
ושוב למה אתה מגדיר את זה כהתעללות ברגע שחיות לא סובלות? בדקת לאורך זמן שצמחים סובלים מספקטרום לא טוב?

אלו שמקדמים אותנו הלאה בתחום זה אלו שמצליחים לגדל את החיות שנחשבות לקשות לגידול בתנאים רגילים ולא בתנאי מעבדה!
איפה היינו היום בלי הסיליקון? עם השפכטל! ואני בטוח שתגיד שלא היינו יכולים להחזיק ח"ח עם ריכוז מתכות באק' כיוון שלא היה סופח מתכות כבדות או מערכת אוסמוזה...
כיום יש אבל לא כולם משתמשים בזה ועדיין ח"ח חיים אצלם!

לגבי חתולי רחוב.. הם בחרו להיות שם? לא! אבל... לפחות הם לא מסורסים ותחת השגחה תמידית ולא חייבים לבקש אוכל! הם חופשיים!

אז אולי במקום להתחבא מאחורי ספרים נתחיל לנסות דברים שאחרים לא ניסו ולא הוכיחו שהם בלתי אפשריים?
למשל עמירם... אמרת לי שאלמוגים מתים בלי מקרר ומי אוסמוזה...איך תסביר את הצלחתו של דג זאב?

למשל אני אחד מאלו שמחזיקים מלאניות (חלזונות) כמדי חמצן ואיכות מים וכמסנני קרקעית!
ואתם אומרים שצריך לחסל חלזונות...

עמירם ש.
Wednesday 22/05/2002, 07:44
דניאל, אתה צודק, פיספוס קל מצידי. העץ הזה התחיל בתור עץ על נורות לאקווריום צמחייה, שם מי שמאיר את האקווריום ב-Warm White (או בנורת פלואורסצנט עם צלופן אפור-בוץ, מצידי) הוא אמנם לא מקצועי אבל גם לא מתעלל.

הבעייה היתה שקובי משך את הדיון לכיוון של ריף, ואני שייך לאלה המתייחסים לחסרי חוליות כאל יצורים חיים, לא צמחים, כך שכאן זה כבר כן משנה לדעתי.

בלי שום קשר, זה שבמקומות מסויימים בטבע (הירקון?) יש בלגן, זה לא אומר שאני חייב לחקות אותו - אני מעוניין לתת לאקווריום את התנאים הטובים ביותר שהטכנולוגיה והכיס מאפשרים, ולא לחקות את הטבע. אם נחזור למשל החתולים, אין לי שום כוונה לחקות בבית את תנאי החיים שלהם בזבל. כנ"ל לגבי הדגים.

amnon
Wednesday 22/05/2002, 08:48
איך העץ הזה היתדרדר לנושאים בכלל לא קשורים : חתולים בזבל ! ? דגים באק' עם מסגרת מתכת?
וגם גלש ל co2 ?
בסך הכל הצעתי לא לבזבז הרבה כסף על מנורות המתאימות לגידול צמחים שקונים בחנויות דגים , כי יש להם תחליף לא רע והרבה יותר זול בחנויות חשמל.
ד.א
אם מדברים על co2 ,כבר שמעתי לא פעם על בריחת גז לא מבוקרת מבלוני co2 ,והתוצאות מאוד קשות.
אז אם בקבוק co2 מתוצרת ביתית נותן תוצאות טובות וגם הרבה פחות מסוכן (כי אין סכנת עודף co2 ),אז הוא עדיף למרות שהוא נחשב פחות מיקצועי.

יב
Wednesday 22/05/2002, 18:53
לאמנון,
על אף נטייתי לתנאים אופטימליים גם אם זה יקר יותר, אשמח לשמוע ממך את ניסיונך עם הנורות שמצאת, לאורך זמן. אני מתאר לעצמי שהרבה חברים בפורום מתעניינים כמוני לדעת איך "זה עובד" אצלך ובהחלט אפשר יהיה ללמוד מנסיונך.

לגבי CO2 , מאחר ואתה כפותח העץ הזכרת ראשון, אז... אני מרשה לעצמי להגיב.

השתמשתי בשיטה הביתית וכרגע במיכלי גז דחוס ומאחר ויש לי ניסיון בשניהם ארשה לחוות את דעתי העניה, בצורה של אנלוגיה. זה כמו להשוות מכונית נוסעים המונעת במנוע של בנזין לכירכרה הרתומה לסוס. אין ספק שהכרכרה יותר בטוחה, ושני כלי הרכב מגיעים למחוז חפצם. כל אחד יבחר לעצמו את הרכב לטעמו שיראה לו.

קובי
Thursday 23/05/2002, 03:31
אני מחזק את דבריו של אמנון ומודה לו על הכתובת ועל החנות - זה דבר רציני שיכול לעזור לכולנו.

אמרתי את זה לפני מספר הודעות ואני עדיין אומר את זה

ולדבריו של עמירם:

קובי משך את הדיון לכיוון ריף

אוליי. אבל אני משכתי את הדיון לכיוון *תאורת* ריף שהוא דיון רלוונטי בעץ של תאורות. אתה זה שדיבר על חתולים, ידידי. אני עדיין לא מוצא שום פסול בלדבר על תאורת מטאל הלייד (גם לא לצמחייה) ועל מנורות חלופיות וזולות באופן משמעותי לאקווריומי צמחייה וריף.