צפה בגרסא המלאה : סאמפ חדש

tirano
Sunday 24/12/2006, 17:29
מאחר וקניתי פורק חדש (H&S) נאלצתי גם להחליף את הסאמפ Uרציתי לשתף אתכם בעיצוב.

הסאמפ נבנה ע"י מונו מת"א, ומכיל:

תא קטן לירידת מדייה - ניתן להוסיף מדייה לתא או להשאיר ללא מדייה, יש גם מדף לפרלון. במידה ומוסיפים מדייה לא בתצורת רטוב יבש (נטראט) לדעת. מתא זה זרימה תחתונה אל
תא בידוד - פה ניתן לשים דג סורר או לפני מכירה הכניסה והיציאה מתא זה מוגנות במסרק למניעת מעבר הדג לתא אחר. כמו כן יכול להתאים לUV או גוף חימום.
כרבע מהמים מגיע לתא הרפיוג ו 3 רבעים לתא הפורק, מה שמאפשר זרימה איטית יחסית ברפיוג.
מתא המפרק יש מע' למנית בועות שמונעת (לגמריי) מעבר בועות לתא המשאבות.

מבט מלמעלה

http://grm.m.walla.co.il/briefcase/00f3/y/a/r/i/v/h/a/z/a/n/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/r/200403211250514920/200612241602038083/DSCN11141JPG.jpg

מבט מלפנים

http://grm.m.walla.co.il/briefcase/00f3/y/a/r/i/v/h/a/z/a/n/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/r/200403211250514920/200612241601407411/DSCN1116.JPG

אלי הרפז
Sunday 24/12/2006, 19:17
לאיפה יורדים המים מהאק'?

tirano
Sunday 24/12/2006, 20:38
ישירות לתא ה"מדייה" יותר מתאים היה לקרוא לו תא ירידת מים...

אלי הרפז
Sunday 24/12/2006, 22:23
לדעתי הסאמפ לא פרקטי ביכלל
אבל אני מאמין שתבין את זה במהלך עבודתו
בהצלחה

tirano
Sunday 24/12/2006, 22:40
אין ספק שהיה צורך להתפשר בעיצוב בגלל מגבלות פורק וגודל הארון, אבל כרגע הוא עובד ואני מאד מרוצה מהעיצוב.

מדוע לדעתך הוא לא פרקטי?

חוות דג הזהב
Monday 25/12/2006, 01:13
חס וחלילה מבלי לפגוע באנשי מקצוע שאמונים על מלאכתם
שאלה אחת לגבי עוצמת הזרימה בתא שייעדת לדג "הסורר"
האם הזרימה שם לא מאד חזקה? אתה בטוח שהתא הזה מיועד לאכסון דגים? מכיוון שלעניות דעתי המאד בלתי קובעת נראה לי שהוא יהיה אומלל שם מכיוון שהזרם החזק לא יתן לו לנוח אפילו לשנייה אחת.

נראה לי שהתא הזה מיועד למשהו אחר, מדיה רטובה למשל?

ושאלה שלישית ואחרונה - היכן החלק המיועד לפילטרציה ביולוגית וסילוק אמוניה וניטריט?

אלי הרפז
Monday 25/12/2006, 01:45
ושאלה שלישית ואחרונה - היכן החלק המיועד לפילטרציה ביולוגית וסילוק אמוניה וניטריט?

או בשפה אחרת איפה התא הרטוב יבש?

tirano
Monday 25/12/2006, 09:29
אל דאגה אין שום פגיעה בבעלי מקצוע, העיצוב של הסאמפ כולו שלי הבנייה המעולה של מונו :up: .
כרגע יש בתא ה"בידוד" מחמם, UV ובוקסר שרימפ (שלא נראה שנפגע מזרם כלשהו), עדיין לא שמתי שם דג. אני צריך לנסות, במידה ואכן זה יהיה המקרה אשנה את שמו לתא אביזרים והדג יעבור לאחר כבוד לרפיוג.

מדייה רטובה יכולה להיות בתא הראשון כאשר אני מחליף פרלון כל יום.

לגבי הרטוב יבש, כיום ניתן לראות מגמה בעולם של ויתור על הרטוב יבש. בגלל שהוא מהווה פילטר כ"כ מוצלח כמות הניטראט שהוא מייצר גדולה.
כמות סלעים גדולה + זרמים+ מפרק חזק ו/או שימוש בשיכבת חול מהווה פילטר ביולוגי חזק מספיק לטפל באמונייה שבריף.

חוות דג הזהב
Monday 25/12/2006, 10:23
אני לא יודע איפה אתה קורא את האינפורמציה שלך חבר, אבל עדיף כמות נירטאטים גבוהה מאשר כמות אמוניה גבוהה... ובכל מקרה, אם תסתכל בכל אקווריום וותיק תראה שהוא מצליח להתגבר על ניטראטים בעצמו באמצעות הסלעים החיים והחלפות מים מפעם לפעם (מה גם, שניטראטים הם מרכיב מזון חיוני לחסר חוליות מסויימים).

בכל מקרה, זה יכול להיות ניסוי מעניין לאקווריום נטול יבש/רטוב. בהצלחה!

tirano
Monday 25/12/2006, 11:08
כמו שרשמתי כמות סלעים איכותיים + זרימות + שיכבת חול מטפלים יפה באמונייה וניטריטים כמו כן מדייה איכותית בתא ירידת המים (לא רטוב יבש).

ה"ניסו"י הזה כבר קיים אצלי בריף (שקייםשלוש שנים), לפני כשנה ויתרתי על הרטוב יבש.
מאז ועד היום אמוניה וניטריט קבוע על 0.

במידע ואתה רוצה להתעדכן אני ממליץ על reefcentral.com
עיצובים מקצועיים של סאמפים אתה יכול לראות גם אםתלחץ
כאן (http://www.melevsreef.com/allmysumps.html)

אקווטיקס
Monday 25/12/2006, 13:30
אני לא יודע איפה אתה קורא את האינפורמציה שלך חבר, אבל עדיף כמות נירטאטים גבוהה מאשר כמות אמוניה גבוהה... ובכל מקרה, אם תסתכל בכל אקווריום וותיק תראה שהוא מצליח להתגבר על ניטראטים בעצמו באמצעות הסלעים החיים והחלפות מים מפעם לפעם (מה גם, שניטראטים הם מרכיב מזון חיוני לחסר חוליות מסויימים).

בכל מקרה, זה יכול להיות ניסוי מעניין לאקווריום נטול יבש/רטוב. בהצלחה!

קובי

אני די חדש במים מלוחים אבל אני חולק על דעתך ,לדעתי בריף חד משמעית לא בונים רטוב יבש בגלל בעיית הניטרט.
קראתי עשרות עצים באתרים בחו"ל ולא ניתקלתי כמעט ברטוב יבש כאשר מדובר בריף.

בריף כמו שציין קודמי רוב הפילטרציה הביולוגית מסתמכת על הסלעים.

איך אתה מתגבר על בעיית הניטראט ?

חוות דג הזהב
Monday 25/12/2006, 21:54
נו טוף אוליי אני מיושן :-)
אני עדיין מאמין בהחלפות מים, כמו פעם.

tirano
Monday 25/12/2006, 22:01
המטרה להוריד את החלפות המים למינימום האפשרי.

ללא ספק ***אין*** כמו החלפות מים!!!

לגבי הניטראט עוד לא הצלחתי למצוא את תרופת הפלא אבל עדיין עובד על זה :arrow:

חוות דג הזהב
Tuesday 26/12/2006, 09:23
אז אתה לא בכיוון הנכון. בלי פילטרציה אירובית לא תוריד אמוניה וניטריט.
אתה לא יכול להמנע מניטראטים ע"י עיכוב פילטרציה ביולוגית! אם אתה מפרק אמוניה אתה מקבל ניטריט. אם אתה מפרק ניטריט אתה מקבל ניטראט! למצוא משהו שיוריד ניטראטים זה דבר אחד, וזה אחלה, ואני מפרגן לך. להמנע מיצירת ניטראטים ע"י ביטול הפילטרציה הביולוגית יתקע אותך עם רמות מטורפות של אמוניה ובלי דגים כמעט בכלל.

ואגב, אני מציע שתבדוק היטב דבר אחד מאד מעניין לגבי אקווריומים שאין בהם פילטר יבש - רטוב: שמת לב שכולם אקווריומים וותיקים, יציבים, שעבדו כמה שנים טובות עם יבש/רטוב לפני שהוא בוטל?

tirano
Tuesday 26/12/2006, 14:43
לרע המזל לא ניתן להמנע מנטראטים :(

הטענה היא שאין צורך ברטוב יבש אם יש סלעים, זרימות חול פורק טוב ואפילו מדייה טבולה איכותית.
כמו שרשמתי האק' שלי עובד כבר שנה ללא רטוב יבש וכמובן ללא אמונייה או נטריט. :arrow:

אקווטיקס
Tuesday 26/12/2006, 15:14
קובי אני לא חושב שמנסים להמנע מתהליך של ניטרפקציה אלא לאזן אותו.

אני חושב שזו שאלה של איזון.

***לדעתי***

ראשית מנסים להוציא את החומרים האורגנים שמייתרים אמונהי מהמים בעזרת הפורק ובכך לצמצם את רמת האמוניה שצריכה פירוק ע"י נטריפקציה למינימום (ולכן לדעתי גם אם משתמשים בפילטר יבש רטוב עדיף שהמים קודם יעברו דרך הפורק ורק אח"כ דרך הרטוב יבש, מה גם שפורק מחמצן את המים ובכך יעזור לתהליך הניטרפקציה)

כשאין רטוב יבש בסאמפ זה לא אומר שאין בקטריות אירוביות.
הבקטריות האירוביות קיימות על הסלעים והן אחראיות לתהליך הניטרפקציה
בנוסף קיימות גם בקטריות אנארוביות בשכבת החול העבה ובמרכזם של הסלעים שגרומים לתהליך של דינטרפקציה .
כל זאת באיפה שתהליך הדינטרפקציה יהיה מספיק יעיל בכדי לפרק את הניטראטים במערכת.

כאשר שמים פילטר רטוב יבש מוגבר תהליך הניטרפקציה האיזון מופר ונוצרים יותר ניטראטים מימה שהמערכת יכולה לפרק. ואז מתחילה בעיה ובדי לאזן שוב את המערכת משתמשים בניטרט ריאקטור ו\או רפיוגים ו\או סופחי ניטראט.

אלי הרפז
Tuesday 26/12/2006, 15:22
לדעתי כבר המציעו את הגלגל אך תמיד יש ויהיו מתחכמים חדשים
שינסו להמציא את הגלגל מחדש

אקווטיקס
Tuesday 26/12/2006, 15:28
לדעתי כבר המציעו את הגלגל אך תמיד יש ויהיו מתחכמים חדשים
שינסו להמציא את הגלגל מחדש

אלי איך אתה מתמודד עם בעיית הניטראט בריף שלך ?

elminister
Tuesday 26/12/2006, 16:13
יש כאן קצת (קצת יותר מידי) פרטים לא נכונים בחלק מהתשובות
נתחיל עם החלק הארובי

חומר אורגאני (מזון,רפש,צואה) מתפרק במדיה הביולוגית לאמוניה-->ניטריט-->ניטראט
את זה כולם מכירים ואין לנו בכלל שום ויכוח על העבודות.
אבל....
באק' מים מלוחים יש "פרט" קטן, החשוב מכולם שניקרא מפרק החלבונים, מפרק החלבונים מוציא את החומר מהמיים במצב של "חומר ארגאני גרדה" כלומר חומר זה אינו עובד את המסלול הנ"ל (ניטריפיקציה) אלה מועף אחר כבוד מהמערכת.

בפילטרציה רטובה יבשה, אני בסך הכך מאיץ את התהליך הארובי, אנחנו מדברים על קצב הרבה יורת אגרסיבי של תגובה שהתוצר הסופי שלה הוא כמובן הניטראט.
מדוע מכונה הפילטרציה הזו במים מלוחים "מכונה ליצור ניטראט"?!
בגלל הקצב המהיר יוצא שאנו מקבלים מהר מאוד רמות גבוהות של ניטראט.
כלומר תמיד יש "תחרות" בין החומרים האורגאנים שעפים מהמערכת כמו שהם, לעומת החומר האורגאני שעובר פרוק במדיה הביולוגית.
יש כאן כמה דרכים להגיע אל אותה מטרה אבל כולם מסכימים ש:
פורק החלבונים, הטוב ביותר יהיה שימוקם ראשון בסאמפ (צינור מים נופלים) על מנת להעיף כמה שיותר מהר את החומר האורגאני.
חומר שלא "ניתפס" על ידי הפורק הולך למסלול פרוק ארובי
אם הולכים על רטוב-יבש, מקבלים תוך שעות בודדות עליה ברכוזי ניטראט, זה טוב?!
תלוי, אלמוגי SPS מתחילים "לחטוף" כבר ברמה שעולה על 5PPM מה שהופך את אק' הריף לישות סופר-פגיעה מול האק' המתוקים.
אז אם אתה בוחר בפילטרציה הרטובה יבשה, וזה אחלה כדאי שתגבה את עצמך בפיתרונות כמו כמות סלעים חיים מרשימה, חול חי או כל פיתרון מסלק נירטאט אחר.
ולמה אני כותב "כמות מרשימה" כי תמיד קצב הפילטרציה האנארובי (פרוק הניטראט) איטי פי מהפרוק הארובי.