צפה בגרסא המלאה : תוכונים

nirfun
Wednesday 25/06/2003, 09:50
אני לא נוהג לכתוב פה בד"כ כי אין לי "בעלי חיים אחרים" אבל אני שואל את השאלה הזאת בשביל חבר שלי.

יש לו זוג תוכונים כבר שנה - שנתיים ומשום מה התוכונים לא מטילים לו ביצים, למה זה קורה?

street cat
Wednesday 25/06/2003, 21:16
קודם כל צריך לברר אם אכן מדובר בזכר ובנקבה [לזכר נחיריים כחולים ולנקבה ורודים].
צריך שיהיה להם כלוב מספיק גדול שבו הם ירגישו שיש להם מספיק מקום לגדל גם את הגוזל [לא חשוב שמוסרים את הגוזך אחרי שהוא גודל ומסתדר לבד כי ההורים מגרשים אותו].
צריך לדאוג להם לתזונה מגוונת: יש לקנות להם את התערובת, ולא רק דוכן!! לשים אבן גיר [ויותר מומלץ מזה זה אבן מינרלים ,שיש בה גם גיר, של חברת ויטקרפט.] ניתן לגוון להם בחלמון [הצהוב] ,לעשות להם פשוט ביצה קשה,חסה,מלפפון,תפוח,גזר. את כל הירקות לתת פעמיים בשבוע וממש קצת כל פעם כדי למנוע שילשולים.
דבר חשוב נוסף פרט לתזונה הוא לשים להם תא הטלה וחומר לבניית הקן[לא לשים להם את החומר בתוך התא אלא לתת להם לבנות אותו לבד].

לא לשכוח להחליף להם מים מידי יום!!!!!!
ומאד רצוי לשים להם בתחתית הכלוב במקום עיתונים שזה מסריח, מלכלך ולא הייגיני-חול מיוחד לציפורים. יש חול שבו יש צדפים ומינרליים שהתוכים אוהבים לרדת ולאכול וגם החול תופס את הצואה וקל לניקוי.

אם תתן לתוכים את כל התנאים ההלו הם יהיו תוכים מאושרים ובעקבות כך הם גם אמורים להטיל.

בהצלחה! :wave:

nirfun
Wednesday 25/06/2003, 23:41
הוא אומר שזה זכר ונקבנ (אני אבדוק את זה).

כמה זה נחשב כלוב גדול?

יש לתוכים מתקן קטן שבו יש את האוכל הרגיל ומדי פעם הוא קונה להם מקלות כאלה עם ויטמנים.

יש לו אבן גיר.

היה להם תא הטלה ( עכשיו הוא הוציא אותו כי הם לא מטילים)- אם צריך הוא ישים אותו שוב.

היה לו גם חומר לבניית הקן אבל הם תמיד הוציאו אותו וזרקו אותו או משהו כזה ( בקיצור - הם לא השתמשו בזה לבניית קן)

לא נראה לי שהוא מחליף להם מים מדי יום (אני אגיד לו לעשות את זה)

בתחתית יש לו ניירות לבנים רגילים ( אני חושב)

street cat
Thursday 26/06/2003, 19:05
כלוב גדול לשני תוכונים הוא כלוב של 60 ס"מ...
אני לא יודעת מה הבעיה שלהם...לפעמים זה קורה שבני הזוג לא אוהבים אחד את השני.
הוא רואה סימני חיזור?הם מנקים אחד את השני ו"מתנשקים" או שהם לא מתקרבים אחד לשני?

nirfun
Thursday 26/06/2003, 19:41
לא יודע אם הם מנקים אחד את השני אבל אני יודע שלפעמים הם מתנשקים. הוא שם גם מראה בכלוב והנקבה לפעמים מתגנדרת מול המראה.

אני אבדוק מה הגודל של הכלוב שלו.

Buia
Friday 27/06/2003, 08:07
לי יש כרגע 4 זוגות שהם מטילים...טוב זה בגלל שהכלוב שלי הוא ענק..ויש להם מלא מלא מקום ואני לא דוחס הרבה בכלוב אחד....אני לעומת חתול רחוב טוען שלא צריך שום חומר לבניית קן..אצלי הם התרבו בלעדיו....אני שם לב שלפי דבריך הוא "הציק" להם זאת אומרת לא נתן להם מנוחה כל הזמן עשה שינויים..בגלל זה אולי התוכונים מרגישים מאוימיים ולא יטילו...שוב מדובר פה על תוכונים ולא על ארות או דדרות למיניהם...זה תוכי שקל מאוד מאוד מאוד להרבות...ולא צריכים תנאים מיוחדים וויטמינים למיניהם...

nirfun
Monday 30/06/2003, 09:56
הכלוב שלו בערך 40 ס"מ והוא אמר שהם כן מנקים אחד את השני וגם מתנשקים.

Buia
Tuesday 01/07/2003, 09:47
הכלוב קצת קטן אבל עדיין יש סיכוי לא גדול לרבייה....דבר ראשון תגיד לו שיכניס את השובך חזרה...דבר שני תגיד לו שיעזוב אותם חוץ מהאוכל והמים כל יום...מתנשקים זה טוב אבל אם היה לו שובך הייתי אומר בוודאות שהזכר מעביר לנקבה אוכל..אז אני לא בטוח..תראה אם יש חיזור...הזכר מנענע בראשו? האם הוא שם רגל אחת על הנקבה ואז היא מעיפה לו אותה?

nirfun
Tuesday 01/07/2003, 11:20
התוכי כן מנענע עם הראש, אבל מה שאמרת על הרגל הוא לא בדיוק עושה. הוא לא "מציק" להם הרבה.

Buia
Wednesday 02/07/2003, 00:08
אם הוא מנענע בראשו זה כבר טוב..ברגע שהוא יתחיל לשים את הרגל על הנקבה הוא עם רגל וחצי ברבייה...תשמע אני הבנתי לפי דברייך שהוא עשה להם הרבה שינויים יחסית אולי בגלל זה..

nirfun
Wednesday 02/07/2003, 10:23
תודה רבה על התשובות. שאלה קצת מביכה: רואים את התוכים כש..... אתה יודע.... בזמן ה.....?

street cat
Thursday 03/07/2003, 00:07
כן,הזכר עולה על הנקבה...הוא מנסה לעמוד על הגב שלה ומנפנף עם הכנפיים.

איתי 0076
Friday 04/07/2003, 19:11
גם אצלי אין להם שום חומר לקינון.
והם מתרבים טוב מאד מ-6 יש 17 עכשיו.
צריך כלוב חיסית גדול ( אני ממליץ על בנייה אישית).
והכי הרבה צריך סבלנות.
בהצלחה...
איתי

nirfun
Friday 04/07/2003, 19:21
שלום איתי!

אין לו בעיה עם הסבלנות הם אצלו כבר איזה שנה וחצי שנתיים אם לא יותר...

תוכל לתת לי הוראות איך לבנות כלוב בבניה אישית?

איתי 0076
Monday 07/07/2003, 15:15
זה בכלל לא קשה!
1. אז ככה, מתכננים את הגודל כלוב ברצוי.
2. קונים עץ שישמש כמסגרת.
3. בונים את המסגרת עם העץ.
4. אפשר לצבוע אותה עם צבע לא רעיל!
5. קונים רשת בגודל מספיק בכדי שיקיף את מסגרת העץ.
זה בעיקרון, בכדי שאני יוכל לענות לך טיפה יותר טוב אני צריך שתענה לי על כמה שאלות.
איזה גודל הוא חושב שהכלוב יהיה?
הכלוב יהיה מחוץ לבית או בתוך הבית?
איתי

nirfun
Tuesday 08/07/2003, 13:56
הכלוב יהיה כנראה בתוך הבית.... הוא חושב שזה יהיה בערך 80 על 80 (גדול מדי?)

Seabiscuit
Wednesday 09/07/2003, 11:45
אני מקווה שאני יעזור חלק מפה כבר ענו תשובות טובות, אז אני רק מקווה להוסיף.. ^^

בשביל שתוכים יתרבו הם צריכים קודם כל כימיה טובה.. אחרי הכל התוכים הם אלה שבוחרים את בני הזוג ולא אנחנו. וזה לא כמו כלבים, לא מספיק לשים זכר ליד נקבה ולצפות שיקרה משהו...
לתוכים ולא חשוב מאיזה סוג צריך להיות מזון מאוזן וזה אומר מזון מגוון לתת ירקות, ביצה, בשר, גבינה. פולי שלי אוהבת לאכול הכל! (אפילו לשתות חלב.. כן כן.. חלב..)..
התוכים הקטנים כגון תוכונים וקוטיילים יסרבו למזון מאוזן.. בעוד שהגדולים יהנו ממנו..(גלשתי כבר לאיך מרגילים תוכי לאוכל מאוזן אז בואו נחזור לעיניינים :brow: ).

הדבר הכי חשוב הוא: איזה תוכי מרבים ככל שהתוכי קטן יותר ועולה פחות כסף כך הוא יותר קל לגידול, התוכונים לא זקוקים לשום צמר גפן בתוך בית ההטלה שלהם, ושום נסורת, היחידים שצריכים את זה אלה ציפורי האהבה...

וגם חשוב לבדוק עם באמת יש זכר ונקבה.. כי שני תוכים מאותו מין יכולים להראות כמו זוג של זכר ונקבה.

תוכים יכולים גם לא להתרבות בגלל מחלות.

תוכונים מטילים מ-4 עד 9 ביצים במשך 16 ימים. עונת הרבייה שלהם היא כל השנה. הבגרות המינית שלהם היא 6 חודשים. ותחילת הרבייה שלהם היא מגיל 12 חודשים. :yeah:

nirfun
Wednesday 09/07/2003, 12:00
הם זכר ונקבה- 100%. גם לפי הנחריים וגם לפי המוכר.

מישהו אמר לחבר שלי שאולי אחד מהם זקן מדי, זה קשור?

Seabiscuit
Wednesday 09/07/2003, 13:06
זה לא משנה בן כמה כל אחד.. העיקר שהם יהיו מעל 12 חודשים כי רק אז הם יכולים כבר להתרבות...

עם אלה היו שני זכרים ואחד מהם היה זקן אז הצעיר היה תוקף את הזקן...

nirfun
Wednesday 09/07/2003, 13:09
הם מעל 12 חודשיםפ כי הם אצלו משהו כמו שנה וחצי- שנתיים

Seabiscuit
Wednesday 09/07/2003, 14:21
אבל שיחשוב טוב טוב עם הוא באמת רוצה גוזלים.. כי היו לי תוכונים והם התחילו להתרבות.. או בוי... זה היה משהו נורא.. הם הטילו ביצים בלי סוף, "מיליוני" :o גוזלים היו וזה כבר היה גן ילדים ולא ידעתי מה לעשות עם כולם... :wall: בסוף נתנו אותם לאיש אחד שמגדל תוכים וכרגע יש לי ג'אקו..חח..(ג'אקו אחד כן...)

nirfun
Wednesday 09/07/2003, 14:29
הוא "מת" שהם יטילו, הוא אולי יקנה כלוב גדול יותר....

תמונה יפה- איילין :wink:

Seabiscuit
Wednesday 09/07/2003, 14:37
תמונה באמת יפה?..
תודה, חרפשתי בכל האינטרנט כדי למצוא תמונה יפה ^^..... :green:

ת'אמת זה לא כל כך משנה מה גודל הכלוב. (כמובן שלא יהיה 5 סנטימטרים.. :o )

אצלי הכלוב היה קטן.. אני לא יודעת איך הם התחילו אפילו להתרבות..(בטח אהבה ממבט ראשון :love: ).

ותשאל אותו עם הוא רוצה להחתים אותם :P :P :P (זה קשה אבל זה כדאי..)

כשההורים מאכילים את הגוזלים אז כדאי להביא להורים מזון יותר עשיר.

nirfun
Wednesday 09/07/2003, 14:56
מה זה להחתים?
יש לו כלוב של 40 ס"מ

איתי 0076
Wednesday 09/07/2003, 15:11
להחתים, זה להרגיל את התוכי להיות רגיל לבן אדם, שישחק איתו וכו'...
איילין-
לא מדוייק שאמרת שהם מתרבים רק מגיל 12 חודשים...
השנה בתחילת העונה נולדה אצלי תוכונית ועכשיו היא מטפלת ב-3 גוזלים.
איתי

Seabiscuit
Wednesday 09/07/2003, 15:56
לא מומלץ להרבות תוכונים מתחת לגיל 12.. יכולות להופיע בעיות ותוכית מתחת לגיל 12 חודשים פשוט לא מוכנה.. :down:

אני יכולה להביא דוגמא שוטרינרית הביאה לי:

"אז מה?.. גם נערה בת 15 יכולה להיכנס להריון אבל היא פשוט לא מוכנה".

(זאת דוקטור שלומית לוי אמרה לי כששאלתי לגבי הקוקטיילים שלי שכבר אין לי אותם... :( )

להחתים: כאשר התוכית מטילה ביצה, לוקחים את הביצה שמים אותה באינקובטור ומגדלים אותו לבד.. זה קשה וזה מסובך, אבל תוכי כזה יהיה יותר יקר למכירה והוא יתנן בקלות רבה לאילוף...
אפשר גם לקחת תוכי גוזל כשהוא בן 3 שבועות ולשחק איתו, לגבי הריח, עם נשאר ריח אדם על הגוזל, זה לא פוגע בגוזל... עם משחקים עם כזה גוזל כשהוא בן 3 שבועות אז להוציא אותו מהקן רק לכ-10 דקות.. הוא אולי לא יהיה מוחתם.. אבל הוא יתחבר לבני אדם יותר בקלות מאשר תוכי פראי. :|

nirfun
Thursday 10/07/2003, 20:39
הוא קנה כלוב גדול יותר בהרבה, משהו כמו פי 3 מהקודם..... והוא גם הוסיף שני תוכונים נוספים כחולים כאלה... הם בני פחות משנה.... נקווה להטלות....

אבל הנקבה הישנה קצת מציקה ורבה עם הנקבה החדשה, מה אפשר לעשות ולמה זה קורה? זה יעבור לה?

igor1
Friday 11/07/2003, 00:00
[b]כניתי כלוב חדש . ואוספתי עוד שני תוקים חדשים לקלוב הבעיה היא שהתוקים הותיקים יותר לא ממש מקבלים את החדשים והם מנסים לנקר קותם.

ההם זה ימשך כך?
ומה אלי לעסות?

נ.ב
כמעת כול התוקים שלי מתפסים על צדדי הקלוב ההם זה בגלל שהם פוחדים זה מזה?

street cat
Friday 11/07/2003, 00:06
גם לתוכים יש טרטוריות כמו לדגים ולשאר בעלי החיים.
תוכי חדש שמגיע בעצם פולש לטרטוריה של התוכי הוותיק ולכן ההצקות.
תוכי מבוגר גם יציק לתוכי צעיר ממנו ויש לבדוק שהם לא פוצעים אחד את השני, אם כן צריך לבודד את הזוגות ולתת לכל זוג כלוב משלו.

Seabiscuit
Friday 11/07/2003, 09:22
זה קורה המון בגלל הטריטוריה אבל זה גם יכול להיות בגלל שהם רבים על בני הזוג.. אז עם באמת נקבה רבה עם נקבה אז צריך לבבודד אותם.

igor1
Friday 11/07/2003, 18:41
יש לי שאלה ההם תא אתלה אחד מספיק לשני זוגות תוקונים

nirfun
Friday 11/07/2003, 19:06
ועוד משהו: האם כדאי להגדיל את החור של הכניסה לתא ההטלה כי הוא נראה קטן....?

איתי 0076
Friday 11/07/2003, 22:09
חייב שני תאי הטלה!
בכל מקרה אני הייתי מכניס 3 תאים.
שים לב: רצוי מאד שכל התאי הטלה יהיו באותו גובה (רצוי בחלק העליון של הכלוב).

יש אפשרות לתמונה של התא הטלה?
אם יצא לי בקרוב אני יצלם את שלי.

איליין-
אצלי הם כולם בכלוב אחד גדול, אני בכלל לא מבקר על הרבייה שם.
ד.א: ד"ק שלומית לוי עם כל הכבוד מדברת הרבה שטויות, לא רק בגלל המקרה הנ"ל.

איתי

igor1
Friday 11/07/2003, 23:27
תודה רבה על התשובות
אבל אני אדיין לא מבין למה התוקים מתפסים על צידי הקלוב?

Seabiscuit
Sunday 13/07/2003, 07:23
כל התוכים מטפסים על צידי הכלוב....
וזה גם לא רצוי שיהיו 2 זוגות בכלוב גדול אחד עם שני תאי הטלה.. ועם שני הזוגות ירצו באותו בית הטלה?..
אני לא אומרת שכך יהיה אבל היו דברים מעולם... והכל יכול להיות...

להגדיל את החור בתא ההטלה?.. עם אתה רואה שהתוכונים לא יכולים להיכנס לתא ההטלה, ושהפתח קטן, אז תגדיל להם את הפתח.
אבל עם הם נכנסים ויוצאים והכל בסדר אז לא צריך להגדיל שום דבר.

דבר נוסף: (זה גם לא מומלץ לשים זוג תוכונים בכלוב גדול עם שני תאי הטלה כי התוכים השכנים יכולים להיכנס לבית של השכן ולהרוס ת'ביצים... וגם יכול להיות ששני הזכרים ירצו בנקבה אחת...)

sophiea.
Sunday 14/09/2003, 01:07
טוב אז כמה דברים לתקן יש לי....תוכונים אינם צריכים חומר לתא ההטלה...זה כבר נאמר....לא ניתן ממש להחתים תוכון וזה דווקא בין התוכיים היחידים שישנה בעית החתמה מכיוון שמיד לאחר ההטלה בשבוע הראשון בעיקר האם מאכילה את הגוזלים ב"חלב"..(עם סגול) מיוחד אותו היא מייצרת מהמזון שהיא מקבלת...כך שאם האם מתה בשלבים הראשונים ...אז אין סיכוי לגוזלים...האב לא יכל להחליף אותה בשלבים אלו...מה שכן ניתן להרגיל אותם בהמשך למגע יד אדם ע"י טיפול יומי של ניקיון בצמר גפן רטוב במים פושרים...(של המקור ושל פתח הביב)...האב הוא אב טוב ומשתתף פעיל בהזנת הגוזלים ברגע שהם "ניגמלים מהחלב"....תוכונים צעירים שהוצאו מהכלוב ...בדר"כ תוכונים בוגרים אחרים ימשיכו להאכיל אותם....וכן, ממש כן..ניתן לזווג בין בני זוג אותם אתה בוחר...ברגע שתכניס אותם לכלוב ללא בני זוג אחרים הם מתיי שהוא כן יהיו זוג.....

תוכונים עדיף להרבות מגיל שנה...ואחרי כל 2 הטלות עדיף לעשות הפסקה ע"י הפרדת בני הזוג...לשם בריאות ההורים וגם זה של הגוזלים....

בכדי לעודד תוכונים להטיל...בנוסף למזון רך...(צנימים בחלב עם גבינה וחלמון)...צריך לספק להם סביבה שקטה...עדיף למקם את הכלוב במקום גבוה מראש האדם....תוכונים שמסרבים להטיל או להזדווג ניתן לעודד ע"י שינויי מיקום תא ההטלה או האביזרים בכלוב....לעיתים צרוף של בני זוג אחרים המטילים באותו הכלוב...או כלוב ליד...עשויים גם הם לעודד הטלה...

זה על קצה המזלג....
ובהצלחה....אני מניחה שכבר יש לך גוזלים מיום כתיבת ההודעה הראשונה שלך....

Buia
Sunday 14/09/2003, 01:40
סופיה אמרה בעצם הכל :wink:
אצלי קרה מקרה מצער ביותר לא מזמן....יש לי זכר גדול מאוד וחזק מאוד והוא הדומיננטי..עכשיו מה שקרה שהוא הזדווג עם שני נקבות בו זמנית...נקבה אחת יותר מבוגרת הטילה 7 ביצים..כולם בקעו וכל הגוזלים מתו.הנקבה השנייה הטילה שתי ביצים...אחד מהגוזלים מת והשני ממש ממש ממש גדל הוא כמעט עמד לצאת מהקן.הזכר נתן את כל צומת הלב לנקבה הצעירה ובגלל זה אני חושב הנקבה שנייה נכנסה לשובך...הוציאה בכוח את הנקבה שנייה(תוך כדי כך גם פצעה אותה) והתחילה לנקר לגוזל את הראש....ובעצם הרגה אותו..... :candle: :( :cry: