צפה בגרסא המלאה : כל מה שרצית לדעת על מפרקי חלבונים ולא העזת לשאול-מאת benrokh


elminister
Tuesday 24/06/2003, 10:55
כל מה שרצית לדעת על מפרק חלבונים ולא העזת לשאול:

מאת: Jason Kim

מפרקי חלבונים נהיו בזמן האחרון אחד הנושאים החמים בתעשיית האקווריומים למים מלוחים. ומסיבה טובה, כיוון ששיטה זו של פילטרציה הינה אחת הקלות והבטוחות ביותר לשיפור התנאים באק' מים מלוחים. למרות שהרוב יסכימו כי מפרק חלבונים, או מסנן קצף, הוא דבר שהינו בגדר חובה באק' מים מלוחים, עדיין קיים וויכוח בריא בנוגע לדרך הטובה ביותר להשיג פירוק חלבונים. וויכוח זה הביא לקצת בלבול בקרב המגדלים החדשים ואפילו בקרב הוותיקים בתחום בכמה מקרים.

אין כל חדש במפרקי חלבונים, אקווריומיסטים מתקדמים ומקצוענים השתמשו בהם במשך עשרות שנים. גורמים נוספים הלא קשורים לתעשיית האקווריומים השתמשו גם הם במסנני קצף לשם הפרדת מרכיבים שונים מנוזלים. למרות זאת, רק בשנים האחרונות השוק הרחב של מפרקי החלבונים "התפוצץ". מודלים חדשים ושיטות חדשות צצים בימינו בתדירות של שערוריות פוליטיות.
זה הוביל להרבה חילוקי דעות בנוגע למי מייצר את המפרקים הטובים ביותר. זו לא שאלה שקל לענות עליה. אקווריומיסט המחפש יחידת מסנן קצף למיכל בנפח 60 ליטר יחשוב שוונטורי בגובה מטר וחצי אינו הבחירה הטובה ביותר, בזמן שאקווריומיסט עם מיכל 400 ליטר יעמוד על כך שאין בחירה טובה מזו! אך מי מהם צודק?

שניהם צודקים... אין דבר כזה המפרק "הכי" טוב!

מפרקי חלבונים מזכירים בהרבה דרכים מכוניות. יש אנשים המעדיפים מכונית פורמולה אחת בזמן שאחרים יעדיפו משאית תובלה. למרות שאף אחת מאלה אינה יותר טובה מהשניה, כל אחת ממלאת את הדרישות של סוג מסויים של נהגים. למרות שייתכן שאתם עדיין לא מבינים זאת, אך המפרקים בשוק היום שונים אחד מהשני כמו שמשאיות טויוטה שונות מפורשה. ואם ניקח את הדמיית המפרקים למכוניות קצת יותר רחוק, הרי שבין המפרקים של היום יש גם את המרצדס וגם את המודל T של פורד.

אם כך, הדבר הראשון שצריך לעשות זה לבחון את הקריטריונים המתאימים לך. ברוב המקרים 2 הגורמים החשובים ביותר יהיו גודל ומחיר. כסף לא גדל על העצים, ורוב האנשים לא ישמחו לראות משהו בגודל של עץ אלון באמצע הסלון שלהם.

עניין הכסף הוא לא דבר שצריך לשבור בשבילו את הראש – קנה את ההכי זול (אלא אם כן אתה ביל גייטס). גורם חשוב במחיר הוא מחיר התחזוקה. מפרקי חלבונים זקוקים למשאבות, השואבות חשמל. חלק מהמפרקים החזקים היום, נמכרים עם משאבות רבות עוצמה, הצורכות הרבה חשמל, לכן כדאי לחשב את עלות התחזוקה של המפרקים לפני שקונים אותם. עוד גורם בעלות התחזוקה הוא החלפת אבני אויר וניקוי המפרק לפי הצורך. בחירת המפרק בגודל המתאים קצת יותר מסובך, כיוון שצריך להתחשב בכמה גורמים. קודם כל האם יש ברשותך סאמפ או שהמפרק ייתלה מאחורי האקווריום? מה הוא השטח המוקצב למפרק, כולל המשאבה בתוך הסאמפ? מהוא הגובה המקסימלי של המפרק שייכנס בתוך המגירה של הסאמפ? האם המפרק יוכל לעמוד מחוץ לסאמפ ואם כן האם יש צורך בצנרת מיוחדת? לפני קניית המפרק יש להתחשב בכל השאלות הללו ולעשות את המדידותחישובים הנדרשים לבחירת המודל הטוב ביותר בשבילך. למרות שגודל לא תמיד קשור ליעילות, כלל אצבע קובע כי בד"כ גדול יותר=יעיל יותר (נא לא לשכוח שאנחנו מדברים פה על מפרקי חלבונים...).

עוד דבר לגבי התקציב... הרבה אקווריומיסטים יבזבזו 2500 ש"ח על "ציוד למתחילים" ואז מיידית עוד 1500 ש"ח על בע"ח, הכל תוך חודש חודשיים. זאת חייבת להיות הטעות הכי גדולה שכמעט כל החובבים חסרי הניסיון עושים, ובד"כ זה גורם לאובדן כסף רב בהמשך. אחד שעבד כמה שנים טובות בחנות דגים יוכל להגיד לכם שאין ספור אנשים זרקו את הציוד ההתחלתי שלהם והחליפו אותו בחדש ואיכותי יותר.
הקווין אנג'ל בשווי 500 ש"ח ששמת עליו עין יכול להיות נחמד, אבל אם תדלג על שלב הופעת הבקטריה וייצוב תנאי המים אתה משחק ביעילות ברולטה אנג'לית.

אז נגיד שהתקציב שלך למפרק חלבונים הוא 1000 ש"ח והמפרק חייב להיות בגובה עד 50 ס"מ, גובה השולחן שעליו עומד האק'. זכור, מפרק החלבונים חייב טיפול מפעם לפעם – אל תקנה מפרק חלבונים אשר מתאים לסאמפ שלך כמו כפפה ליד. עכשיו אפשר לעבור לנושא המעניין... הנושא המסובך ביותר שתצתרך להתחשב בו בקניית מפרק החלבונים – השיטה. כאן, לצערינו, זה נהיה מסובך!

קודם כל, לא משנה לאן תלך, עם מי תדבר, או מה תקרא, תמיד תשמע דעות חולקות, ולפעמים סותרות, לגבי למה דגם X טוב יותר מדגם Y ולמה שיטה A טובה משיטה B. האמת היא, שפשוט אין דבר כזה המפרק "הכי" טוב. אם התקציב שלך הוא 500 ש"ח רוב המפרקים בשוק הם אפילו לא אפשרות שיש לשקול אותה! כיוון שכל מפרק חלבונים טוב מהאחר במצבים שונים, אין סיבה להיכנס לוויכוח על שמות יצרנים. אבל אנחנו בכל זאת יכולים לדון על מה שכן כדאי לחפש במפרק חלבונים.

מפרקי חלבונים מועילים לאיכות המים ב2 דרכים – החלפת גזים וייצוא פסולת אורגנית.

שניהם קריטיים להקמת תנאי מים אופטימליים. האמת העצובה היא ששום מערכת בשבי לא תוכל לשכפל את התנאים המצויים בשונית אלמוגים טבעית. למרות זאת, מפרקי חלבונים יכולים להביא אותנו דיי קרוב למטרה זו. החלפת הגזים החיובית הנעשית בתוך מפרק החלבונים היא בעיקר התמוססות חמצן אטמוספרי בתוך מי האקווריום. גזים אחרים כמו חנקן ומימן גם משחקים פה תפקיד, אך אנו לא כ"כ מעוניינים בהם. יש אפילו הוכחות מסויימית כי אמוניה יכולה להיות "מונפת" לאטמוספרה בתהליך פירוק החלבונים. זה חשוב להשאיר את רמת החמצן המומס גבוהה ככל שאפשר, כיוון שרוב החיות אותן אנו מגדלים (דגים, אלמוגים, ח"ח וכו') רגילות לתנאים הללו בטבע. סילוק פסולת נוצר ע"י השפעות כימיות בין חלקיקים טעונים של מים ואויר, המאפשרים לחלקיקי חלבונים, תוספים, ומומסים אחרים להתחבר לבועות האויר. הבועות אליהן מחוברים החלבונים יוצרות קצף עבה המפורק לתוך כוס האיסוף.

למרות שחשוב להבין את עקרון הפעולה של מפרק החלבונים, הפיסיקה והכימיה המוחשיות העומדות מאחורי עקרון הפעולה כוללות מספר משוואות די מפחידות. הרבה גורמים הקשורים במפרקי חלבונים אפקטיביים רחוקים מלהיות מובנים, אפילו היום. למזלינו, הגורמים הבסיסיים די קלים להבנה.

בקיצור ארבעת הגורמים ההופכים מפרק חלבונים ליעיל הם...

1.גודל הבועות.

2.כמות הבועות.

3.קצב הזרימה הכולל.

4.איכות זמן המגע

עד עכשיו די פשוט נכון? מכאן זה נהיה יותר מסובך...

קודם כל הבא נדבר על גודל הבועות. בועות קטנות עדיפות על גדולות מכיוון שהן נותנות יותר פני שטח לעומת נפח. כיוון שלב פעולת מפרק החלבונים נמצא בפני השטח של הבועות, עלינו לנסות לספק את גודל הבועות הקטן ביותר שאפשר. כמובן שבגודל מסויים הבועות יהפכו לקטנות כ"כ עד שיתמוססו במים ויפסיקו להפיק קצף. ברוב המקרים זה בלתי אפשרי לספק גודל כזה של בועות. אותה הלוגיקה מתאימה גם לגבי כמות הבועות – כיוון שמספר רב יותר של בועות נותן יותר פני שטח ברצוננו להזריק את הכמות הכי גדולה שניתן פיסית. שוב, אפשר יהיה להגזים עם הזרקת הבועות (תארו לעצמכם מפרק חלבונים ממולא בבועות בצפיפות כה גבוהה שהוא כמעט "יבש"). למרות זאת, עם הטכנולוגיה של ימינו, זאת עדיין לא בעיה שיש להתחשב בה.

קצב הזרימה הכולל ואיכות זמן המגע אינם כה ברורים כמו ה2 הראשונים. חלק דיווחו שקצב זרימה כולל גבוה (כמה מאות גאלונים לשעה) נותן את התוצאות הטובות ביותר. אחרים טוענים כי קצב זרימה כולל חלש ועדין נותן את ההקצפה הטובה ביותר. האפשרות הסבירה ביותר היא ששתי צורות השימוש בזרם טובות בצורה שונה. הכימיה האקטואלית מאחורי מנגנון פירוק החלבונים אומרת כי, בכדי להיפטר מהכמות המירבית של פסולת לבועה, אנחנו מעוניינים בקצב זרימה מאוד, מאוד חלש. זה הגיוני ביותר... אם קצב הזרימה חלש, כל בועה אינדיוידואלית יכולה לבוא בתגובה עם המים למשך זמן יותר ממושך. בועות האויר, אחרי הכל, לא נהיות ספוגות בחלבונים מידית. מחקרים אומרים, בעצם, כי הבועות ממשיכות להתכסות בחלבון עד ל12 דקות.

הבעיה היא, וזאת הסיבה שדעת ה"קצב זרימה מהיר" נכונה חלקית, היא שאקווריומים הם מערכות סגורות שצריכות להיות "מנוקות" בקצב יעיל. תארו לעצמכם להחזיר שואב אבק מעל לאותה נקודה על השטיח במשך עשר שנים שלמות. נכון, ברגע שתסיימו אותו ריבוע קטן יכול להיות נקי במיוחד, אך מה לגבי שאר הבית?? תפקידינו הוא לא להגדיל את כמות החלבונים המוסרת ע"י כל בועה, אלא להגדיל את כמות פירוק החלבונים בכל יחידת זמן נתונה. מפרק חלבונים אפקטיבי, אם כך, הוא אחד שמוציא את כמות הפסולת הגדולה ביותר בכמה שפחות זמן. קצבי זרימה גבוהים הינם מועילים כיוון שהם נותנים אפשרות לעבד במהירות כמות רבה של מי אק'. למרות שפחות חלבות מוסר ע"י כל בועה (בגלל שלא נותנים לאויר ולמים לבוא בתגובה לאורך זמן רב), ניתן לטפל בכל נפח האק' בזמן קצר יחסית. יש כנראה אפשרות באמצע שנותנת את התוצאות הטובות ביותר. יש לציין כי 2 השיטות יכולות להיות יעילות והשתמשו בהן ביעילות, ואף אחת מהשיטות בטוח יעילה מהשניה. מחקרים מסויימים עם קצבי זרימה ושיטות הזרקת בועות שונות קבעו כי בשביל אק' גדולים (100 גאלון+), קצבי זרימה גבוהים עדיפים על נמוכים. יכול להיות וזה נובע מהרווח שמקבלים מקצב זרימה גבוה; מים מחומצנים יותר. התשובה האמיתית, למרות זאת, רחוקה מלהיות ברורה.

נכון לרגע זה צריך להיות לכם מושג כללי לגבי הגורמים העיקריים שעושים מפרקים מסויימים יותר יעילים מאחרים. אך עדיין נשארת בעיה גדולה מאוד, והיא השיטה. תפתחו את הגליון האחרון של FAMA ובטוח תראו פרסומות ליותר מ10 סוגים של מפרקי חלבונים. האם הם נראים אותו דבר? בכלל לא! האם פעולתם זהה? לרוב, כן. למרות זאת, לכל מפרק חלבונים יש את הפלוסים והמינוסים שלו.

סקר שווקים קובע כי יש 6 גורמים עיקריים אשר חשובים ללקוחות. אלה הם, ללא כל סדר מיוחד...

תפקוד

מחיר התחלתי

מחיר פעילות

דרישות תחזוקה

גודל

קלות הפעלה

בסיסית, יש 5 סוגים שונים של מפרקי חלבונים. והם:

מפרק חלבונים מונע ע"י אויר..counter-current .
שיטה זאת של פירוק חלבונית (לפעמים נקראת שיטת הזרם המנוגד) היא כנראה הפשוטה ביותר ובשימוש כבר עשרות שנים. משאבה רגילה דוחפת אויר דרך בלוק מחורר (בד"כ עשיו עץ, זכוכית או חומר קרמי) אשר מייצר בועיות קטנטנות. בד"כ, משאבה נפרדת נדרשת בכדי לספק זרימה דרך המפרק וחזרה לאק' או לסאמפ. הייתרונות הראשיים במפרק המונע ע"י אויר הינם מחיר תחילתי נמוך ואיכות זמן מגע. אבן אויר מעץ מייצרת בועות קטנות, שנותנות יחס גבוה של פני שטח של אויר לעומת מים. מאחר וקצב הזרימה נשאר נמוך יחסית בסוג זה של מפרק חלבונים, הבועות מגיבות עם המים למשך זמן רב. זהו המאפיין המוזהב של מפרק המונע ע"י אויר, אשר נותן יחס גבוה של "חלבון המוסר ע"י כל בועה". כמו כן, כיוון שבקרת זרימת המים ובקרת זרימת האויר אינן תלויות אחת בשניה, הם יכולים להיות מוסטים ליצירת פירוק החלבונים היעיל ביותר שאפשר. עוד תכונה חיובית היא שהבועות יכולות להגיב למים במשך זמן ממושך מאוד.

http://www.coralfarms.com/images/cc-skimmer.jpg

לצערינו, לכל מפרק חלבונים יש את החסרונות שלו. מפרקים המונעים ע"י אויר מנוצלים ביעילות רבה יותר כאשר קצב זרימת המים דרכם נמוך – מה שמבטיח שזמן המגע בין הבועות למים הינו מקסימלי. למרות שזה נותן יחס "חלבונים מסולקים עם כל בועה" גבוה, יחס ה"חלבון המסולק ביחידת זמן נתונה" יכול לסבול כתוצאה מכך. זאת יכולה להיות הסיבה שמיכלים גדולים מסתדרים טוב יותר עם מפרקים הבנויים לקצב זרימה גבוה יותר. כמו כן, רוב המשאבות הנגישות לחובב פשוט לא חזקות מספיק בכדי לספק כמויות אויר עצומות למפרק. מפרקי חלבונים המונעים ע"י אויר יכולים להיות מנוצלים ביעילות כל עוד אני מתחשבים ב2 הגורמים הללו. כמו כן למפרקי חלבונים המונעים ע"י אויר דרושה תחזוקה קבועה – אבני האויר מעץ חייבים להיות מוחלפים בתדירות גבוהה יחסית בכדי שהמפרק יעבוד ביעילות.

מפרקי וונטורי Venturi Skimmer

"מפרק הוונטורי" הינו בעצם מונח כללי המתאר סוג רחב של עיצובים. רוב מפרקי החלבונים בשוק בימינו משתמשים בשיטת הוונטורי בדרך זו או אחרת. אז מהוא בכלל וונטורי?? זה פשוט מונח היי טק לצינור בצורה מיוחדת היונק אויר. וונטורי טוב יכול להכניס לינוק כמות גדולה יחסית של אויר. מפרקי וונטורי כוללים בתוכם גם קצבי זרימת מים גדולים יותר, ודורשים פחות תחזוקה שוטפת, שני ייתרונות על מפרק חלבונים המונע ע"י אויר. למרות זאת, מפרקים אלה הם לא נטולי חסרונות. הם יכולים להיות מרעישים (תארו לעצמכם רעש של אויר הנדחף דרך קשית קטנה), ופתח הוונטורי יכול להיסתם בכמות זמן קטנה יחסית, מה שמשפיע לרעה על התפקוד. רוב הוונטורים בתפקוד גבוה הם או יקרים מאוד או גדולים מאוד, מה שהופך התחשבות בתקציב ומקום לגורם משפיע.

http://www.coralfarms.com/images/venturi-skimmer.jpg

מפרק גלגל המחטים Needle-wheel skimmer

סוג זה של מפרק הוא בעצם היבריד, כיוון שהוא משתמש בוונטורי בכדי להכניס תחילה אויר לתוך המים. ברגע שאויר הוזרק לתוך המפרק, הוא נמשך דרך משאבת מים עם אימפלור מיוחד המעוצב בכדי לקצוץ את הבועות המוכנסות לתוכו לבועיות קטנטנות. האימפלורים גלגלי המחטים האה באמת יכולים לפרק את ההצורה לבועות האויר, מה שטוב מאוד לפירוק חלבונים אפקטיבי. מפרקי גלגלי המחטים הטובים בשוק ידועים לשמצה בשל יצירת קצף סמיך וחלבי. מה שנותן מפרק אפקטיבי בחבילה קטנה יחסית. כתוצאה מכך, סוג זה של מפרקים פופולרי במיוחד, עם עיצובים חדשים שצצים כל חודש או שניים. למרות שקצבי זרימת האויר והמים גבוהים, הם עדיין רחוקים ממפרקי הזרקת האויר עליהם נדבר בהמשך.

http://camelreef.free.fr/skimmer/pictures/needlewheel.jpg

מפרק זרם יניקה Downdraft skimmer

תחילה, מס' חברות שונות ייצרו גרסאות של מפרקי זרם יניקה הפופולריים היום. כיוון שA.E. Tech הם בעלי זכויות היוצרים על העיצוב, רוב החברות הללו אינן עוד בתחרות. יש עדיין יצרן המשתמש בהיבריד בין וונטורי לזרם יניקה ודי נהנה מדי הרבה הצלחה, ואינו משתמש בפטנט של A.E. Tech. מפרק זרם היניקה משתמש בקצבי זרימה גבוהים. כמו כן הם מזריקים כמויות אויר גדולות לתוך המים. מפרק זרם יניקה רגיל יכול לנקות את כל הנפח של מיכל 100 גאלון כמה פעמים בשעה. זה נותן חמצון מצויין ומבטיח שכל המים יתנקו בפרק זמן קצר.

לרוב מפרסמים מפרקי זרם יניקה כמפרקים ה"טובים ביותר" בשוק. זו, לדעתינו, יכולה להיות הגזמה קלה. למרות שעיצוב זה עובד טוב, הוא אינו נטול חסרונות. מפרקים אלו ידועים לשמצה בשל היותם גדולים.... מודלים רבים עוברים את המטר בגובה. הם גם דורשים משאבה חזקה בכדי לפעול בצורה נכונה, ברוב המקרים משאבה יקרה וצמאת אנרגיה.

http://www.coralfarms.com/images/dd-skimmer.jpg

מפרק הזרקת הספריי Spray Induction skimmer

אולי השם אינו קליט, אך זה השם שaquaC בחרו בכדי לתאר את העיצוב הבלעדי שלהם. מפרקים אלו פועלים לפי אותם העקרונות כמו שאר העיצובים שכבר תוארו, אך משיגים תערובת אויר מים בדרך ייחודית. שיטה חדשה זו, לה קראו הזרקת ספריי, נותנת פירוק יעיל מאוד בחבילה קומפקטית.

http://www.marinedepot.com/IMD/ps_ac_acr_s.jpg

ממאמר זה צונזרו חלקים המיועדים לפרסום חברה מסויימת אשר כתבה מאמר זה
את המאמר המקורי ניתן למצוא בקישור הבא:
Everything You Ever Wanted to Know About Protein Skimming But Were Afraid to Ask

By Jason Kim

http://www.aquarticles.com/articles/saltwater/Kim_ProteinSkimming.html

אלי הרפז
Tuesday 24/06/2003, 23:49
מאמר מקצועי.אהבתי :stop:
אבל צריך לזכור שמפרק חזק מידי יכול גם לגרום לנזק,
המפרק גם מוציא את התוספים שאנו מכניסים וגם את
האוכל של האלמוגים.

elminister
Wednesday 25/06/2003, 02:04
קודם כל המאמר של בן הוא אחד הטובים שנכתבו, הוא מציג את הטכנולוגיה בצורה פשוטה וטובה, המאמר הזה מניח את הבסיס לנושאים מתקדמים יותר בנושאי פורקי חלבונים -

Over Skimming

ואני לא רוצה להקדים את המאוחר , אבל אלי, גם את הנושא הזה אנחנו נכסה....
לאט לאט...

שוב, מאמר תותח...