צפה בגרסא המלאה : ניטראט במי אוסמוזה

TOMER20
Sunday 29/07/2012, 21:57
שלום לכולם ,
היום בבוקר מדדתי ניטראט במי האוסמוזה וגיליתי ערך של 2.5 ppm, יש דרך לאפס את הניטראט לפני שמגיע לאקווריום?
סנן כלשהו?

אלי הרפז
Sunday 29/07/2012, 22:35
הלכה הממברנה

עוזי.פ.
Sunday 29/07/2012, 22:41
הלכה הממברנה
בטוח ?
נשמע סביר:
אם המים בכניסה על ערך של 400 וביציאה 2.5
לא סביר ?

TOMER20
Sunday 29/07/2012, 23:23
הלכה הממברנה

המערכת בת שנה +- ,המים נכנסים 560 tds וכרגע היא מוציאה 32 tds , זה אומר שהממברנה גמורה?
במערכת הקודמת שהייתה לי הלכה הממברנה די מהר,
איך מונעים מצב שכל שנה צריך להחליף ממברנה?

אלי הרפז
Sunday 29/07/2012, 23:29
אתה צריך להחליף בתדירות יותר גבוהה את הסננים

עוזי.פ.
Monday 30/07/2012, 00:20
התבלבלתי בין ערכי הניטראט ל TDS...
ערך של 32 TDS מצריך החלפת סננים כמו שציין אלי.

mga345
Monday 30/07/2012, 09:15
המערכת בת שנה +- ,המים נכנסים 560 tds וכרגע היא מוציאה 32 tds , זה אומר שהממברנה גמורה?
במערכת הקודמת שהייתה לי הלכה הממברנה די מהר,
איך מונעים מצב שכל שנה צריך להחליף ממברנה?
אחוז הוצאת המומסים אצלך הוא קצת מעל 94%.
התוצאה הזאת תקינה במידה והממברנה היא של 100 גלון ליממה. ממברנה כזו אמורה להוציא כ- 90%. במידה והממברנה שלך היא של 50 גלון ליממה אז היא צריכה להוציא 96-98% ואז התוצאה שלך היא נמוכה (אם כי לא באופן קיצוני).

מכיוון שהממברנה היא בת כשנה בלבד, הסבירות היא שהבעיה איננה הממברנה עצמה אלא הרכיבים האחרים.

כדי שממברנה תעבוד בצורה תקינה וערכי ה- TDS יהיו תקינים (בהתאם לסוג הממברנה) צריך לשמור עליה ע"י החלפת הסננים המקדימים (למניעת כניסת חלקיקים ותוצרי כלור לממברנה) בזמן, שמירה על לחץ מים גבוה וקבוע בממברנה (רצוי ע"י בוסטר) ושימוש ברסטריקטור (מגביל זרם מים) שמתאים לסוג הממברנה.

כמו כן ובמידה ומדובר במערכת רגילה, יש לבדוק את יחס מי האוסמוזה למי העודפים ולוודא שהוא 4:1 (זאת ללא בוסטר).

כל סטיה מהמדדים שלעיל תוביל לקיצור אורך חיי הממברנה.
במידה וביצעת את ההגנה הראויה על הממברנה ואתה עדיין מקבל תוצאה נמוכה מהנדרש, כנראה שהממברנה כבר נפגעה ויש צורך להחליפה.

בביצוע הצעדים הנ"ל הממברנה אמורה להחזיק מספר שנים.

TOMER20
Monday 30/07/2012, 16:21
אחוז הוצאת המומסים אצלך הוא קצת מעל 94%.
התוצאה הזאת תקינה במידה והממברנה היא של 100 גלון ליממה. ממברנה כזו אמורה להוציא כ- 90%. במידה והממברנה שלך היא של 50 גלון ליממה אז היא צריכה להוציא 96-98% ואז התוצאה שלך היא נמוכה (אם כי לא באופן קיצוני).

מכיוון שהממברנה היא בת כשנה בלבד, הסבירות היא שהבעיה איננה הממברנה עצמה אלא הרכיבים האחרים.

כדי שממברנה תעבוד בצורה תקינה וערכי ה- TDS יהיו תקינים (בהתאם לסוג הממברנה) צריך לשמור עליה ע"י החלפת הסננים המקדימים (למניעת כניסת חלקיקים ותוצרי כלור לממברנה) בזמן, שמירה על לחץ מים גבוה וקבוע בממברנה (רצוי ע"י בוסטר) ושימוש ברסטריקטור (מגביל זרם מים) שמתאים לסוג הממברנה.

כמו כן ובמידה ומדובר במערכת רגילה, יש לבדוק את יחס מי האוסמוזה למי העודפים ולוודא שהוא 4:1 (זאת ללא בוסטר).

כל סטיה מהמדדים שלעיל תוביל לקיצור אורך חיי הממברנה.
במידה וביצעת את ההגנה הראויה על הממברנה ואתה עדיין מקבל תוצאה נמוכה מהנדרש, כנראה שהממברנה כבר נפגעה ויש צורך להחליפה.

בביצוע הצעדים הנ"ל הממברנה אמורה להחזיק מספר שנים.

קודם כל אני מודה לך על התשובה המפורטת! בגלל חובבים כמוך כיף להיות בתחביב הזה :up:

הסתכלתי על תאריך הקניה ובאמת חלפו שנה ו9 חודשים מיום הקניה של הממברנה ולא שנה כפי שחשבתי. שנית כל , את הסננים החלפתי ממש לאחרונה , אחרי כשנה וחצי שלא החלפתי אותם . יכול להיות שהממברנה נפגעה.
לצערי בוסטר אין לי (עולה למעלה מ400 שקל...), אבל יש שטאוף ( זה רסטריקטר אני מניח?).
הממברנה היא של 75 גלון מה אמור להיות אחוז המומסים שהיא מוציאה מהמים?

אלי הרפז
Monday 30/07/2012, 19:15
הממברנה היא של 75 גלון מה אמור להיות אחוז המומסים שהיא מוציאה מהמים?
אין תשובה לזה
זה תלוי כמות מומסים בכניסה
ותלוי לחץ מים על הקו

TOMER20
Monday 30/07/2012, 19:19
תודה אלי :up:

mga345
Tuesday 31/07/2012, 00:38
אין תשובה לזה
זה תלוי כמות מומסים בכניסה
ותלוי לחץ מים על הקו
אחוז הוצאת המומסים של ממברנה של 75 גלון ליממה דומה לזה של 50 גלון ליממה ולא צריך להיות נמוך מ- 95-96%.

במקרה זה אם בכניסה יש 560 אז תוצאה של 25-30 במי האוסמוזה תהיה תקינה.

מוטי קאשי
Monday 06/08/2012, 14:06
תומר
קצת מתמטיקה: בוסטר של 400 ש.ח. = שלשה אלמוגים של 133.33 ש.ח. כל אחד
זה לא יקר.
וזה חוסך המון מיים יקרים (מנסיוני)
ובעיקר, זה משפר פלאים את יעילות הממברנה כי היא כל הזמן בלחץ עבודה נכון.

פינגרמן
Monday 06/08/2012, 15:38
משה,
אני לא יכנס איתך לנתונים והוראות יצרן וכללי אצבע שרושמים על דף.

בתור אחד יש לו 4 מערכות אוסמוזה- איכות היציאה של המים קשורים קשר ישיר לממברנה,
איכות יציאת המים פחות קשורה להגנה המקדימה של הממברנה אלה משפיעים יותר על אורך חיי הממברנה!

אני אסביר,
רכשתי במערכת אוסמוזה מרכזית ממברנה מאוד יקרה, שנה שלמה המים ביציאה לא זזו מ 22 מיקרוסימנס ביציאה!
כאשר החלפתי סננים אחרי שנה לפי הוראות היצרן, הסננים נראו זוועת עולם וזה לא מנע כלל מהממברנה להוציא 22 מיקרוסימנס!
לאחר החלפת הסננים המים היוצאים מהממברנה עדיין סביב ה 22 מיקרוסימנס למרות שהסננים חדשים!

במערכות האחרות שמתי ממברנות זולות יותר, כעבור פחות מחצי שנה ערך המיקרוסימנס טיפס למעלה ברמה מטורפת, מיד פתחתי סננים מקדימים להחלפה, הם היו נקיים ביותר לא הספיקו אפילו להזדהם!

אני אציין,
שהמים בכל הבית הם אותם מים, הסננים המקדימים בכל המערכות הם אותם סננים, השוני היחיד הוא בממברנות!

לפי הנסיון שלי איכות הממברנה קובעת את המילה האחרונה.

לכן אני מסכים אם אלי, אם יש חנקות במים אז רב הסיכויים שהממברנה הלכה!
אין טעם כרגע לדעתי להחליף סננים ללא החלפת ממברנה, ולהבא אכן עדיף להחליף סננים מקדימים לעתים קרובות יותר למען שמירת אורך החיים של הממברנה.

mga345
Monday 06/08/2012, 18:48
משה,
אני לא יכנס איתך לנתונים והוראות יצרן וכללי אצבע שרושמים על דף.

בתור אחד יש לו 4 מערכות אוסמוזה- איכות היציאה של המים קשורים קשר ישיר לממברנה,
איכות יציאת המים פחות קשורה להגנה המקדימה של הממברנה אלה משפיעים יותר על אורך חיי הממברנה!

אני אסביר,
רכשתי במערכת אוסמוזה מרכזית ממברנה מאוד יקרה, שנה שלמה המים ביציאה לא זזו מ 22 מיקרוסימנס ביציאה!
כאשר החלפתי סננים אחרי שנה לפי הוראות היצרן, הסננים נראו זוועת עולם וזה לא מנע כלל מהממברנה להוציא 22 מיקרוסימנס!
לאחר החלפת הסננים המים היוצאים מהממברנה עדיין סביב ה 22 מיקרוסימנס למרות שהסננים חדשים!

במערכות האחרות שמתי ממברנות זולות יותר, כעבור פחות מחצי שנה ערך המיקרוסימנס טיפס למעלה ברמה מטורפת, מיד פתחתי סננים מקדימים להחלפה, הם היו נקיים ביותר לא הספיקו אפילו להזדהם!

אני אציין,
שהמים בכל הבית הם אותם מים, הסננים המקדימים בכל המערכות הם אותם סננים, השוני היחיד הוא בממברנות!

לפי הנסיון שלי איכות הממברנה קובעת את המילה האחרונה.

לכן אני מסכים אם אלי, אם יש חנקות במים אז רב הסיכויים שהממברנה הלכה!
אין טעם כרגע לדעתי להחליף סננים ללא החלפת ממברנה, ולהבא אכן עדיף להחליף סננים מקדימים לעתים קרובות יותר למען שמירת אורך החיים של הממברנה.
כדי שהממברנה תעשה את עבודתה כראוי צריך שכל המרכיבים האחרים יהיו כאלה שיאפשרו לה זאת.

לכן ברור ש:
א. ככל שהסננים המקדימים איכותיים יותר ובעלי מיקרון נמוך יותר, כך הממברנה תעשה עבודה "קלה" יותר ורמת ה- TDS הנמוכה תישמר לאורך זמן.
אגב, אני לא יודע מהו המיקרוסימנס אצלך בכניסה ולכן רצוי לדבר באחוזים ולא ביחידות מיקרוסימנס (או TDS). יש הבדל גדול אם 22 מיקרוסימנס יוצא ממי ברז של 800 או 600 מיקרוסימנס.
ב. אם שומרים על לחץ מים גבוה וקבוע אז הממברנה תעבוד באופן תקין ותוציא תוצאה טובה.
ג. אם הרסטריקטור (מגביל הזרם) מותאם לממברנה אז הממברנה תוציא מים ביחס הנכון ולפיכך תשמור על תוצאה טובה.
ד. אם יש מערכת שטיפה לממברנה (אוטומטית או ידנית) אז הממברנה תהיה כל הזמן במצב חדש ותשמור על תוצאה טובה וקבועה.

ומכך, אם אחד מהסעיפים הנ"ל לא מבוצע או משתנה בפרמטרים, הממברנה תושפע ומכך גם איכות המים במוצא.

צריך להבין שממברנה היא סנן של 0.001 מיקרון וכאשר סנן זה אינו מוגן כראוי אז הסינון יהיה פחות טוב.
במערכת שלי אני מחליף סננים מקדימים אחת לשנתיים כמעט וללא שום קשר למצב הצבע שלהם. הפרמטר לפיו אני יודע מתי להחליף את הסננים המקדימים הוא כאשר יש ירידה של 20% בלחץ המים בכניסה לממברנה לעומת הלחץ בעת הרכבת הסננים.

מה שאתה כותב יכול להיות נכון (לגבי קביעות התוצאה שלך) אבל יהיה זה לא חכם להסיק מסקנות כאילו רכיבים אחרים במערכת לא משפיעים על התוצאה הסופית והכל תלוי באיכות הממברנה.

אני מניח שאתה ואני משתמשים באותה הממברנה (FILMTECH של DOW - אוריגינלית כמובן) אבל אצלי אחוז הוצאת המומסים הרבה הרבה יותר גבוה מאשר אצלך. זה לא רק בגלל הממברנה אלא בשל כל האביזרים התומכים בה כדי שתעבוד לאורך שנים כמו בהתחלה.
אני מקווה להגיע ל- 10 שנות עבודה עם הממברנה הנוכחית (בת 4.5 שנים) עם תוצאה של עד 5 ברמת ה- TDS ביציאה מהממברנה.

פינגרמן
Monday 06/08/2012, 21:08
משה,
המים שלי בכניסה הם מים של 900 מיקרוסימנס (אין לי מושג אינו מומסים נותנים ערך זה אבל זה הערך הקבוע ב 10 שנים האחרונות)

אינני טענתי שאין חשיבות למסננים המקדימים ליהפך, שים לב שבהודעה טענתי שהם חשובים מאוד לשמירה על הממברנה!
טענתי היא שאיכות ממברנה חשובה ביותר, ישנם ממברנות שיעשו עבודה מעולה גם שמקדמי ההגנה שווקו חיים (כמובן שזה יפגע באורך החיים שלה), וישנם כאלו שיתחילו לזייף גם שהמסננים המקדימים תקינים לחלוטין!

דעתי היא שאם כבר יש תקלה וממברנה מזייפת, אז החלפת מסננים מקדימים בלבד לא יתנו מענה מלא!