צפה בגרסא המלאה : איקלום קשה

קובי
Tuesday 12/11/2002, 12:18
אהלן חבר'ה ! רכשתי בשבוע שעבר אודונוס ניגר (נצרן כחול) קטנטן מחוות החיות של אפללו. הכנסתי אותו לקרנטינה והוא התמלא בנקודות לבנות (פרק זמן קצר מדיי בשביל שידבק מהקרנטינה, קרוב לוודאי שהגיע כך מן החנות).

אמרתי - ניחא. התנאים בקרנטינה שלי טובים ומנקודות לבנות אפשר להחלים לבד, בעיקר מכיוון שאני מזין את הדגים בקציצה מעורבת עם שום. אבל הוא בסטרס כי הוא דג חדש ולא תמיד בא לו לאכול, והנקודות הלבנות לא עברו לו.

לכן אתמול בערב (יום שלישי) החלטתי להוסיף קופרזין למים. על האריזה נאמר שצריך 10 CC לאקווריום של 100 גאלון (450 ליטר בערך). הקרנטינה שלי קטנה (אני קונה רק דגים קטנים) כ - 10 גאלון אז הוספתי 1 CC מעורבב היטב עם מים.

כרגע קצת קשה לראות אבל אני אבדוק שוב לקראת אחר הצהריים על מנת לראות אם הנקודות הלבנות עברו כבר או שיש צורך להמשיך בטיפול.

קיפודג
Tuesday 12/11/2002, 15:54
שים לב שמדובר בטיפול ארוך שכנראה הדג יחלש במהלכו , לפי הרשום על האריזה הטיפול נמשך בין שבוע לשבועיים ובמהלכו סביר שהדג לא יאכל.

קובי
Tuesday 12/11/2002, 15:57
נכון ולא נכון. על האריזה נכתב במפורש שברגע שהסימפטומים נעלמים יש להפסיק את הטיפול ואין צורך להמשיכו, אלא אם הסימפטומים חזרו.
כרגע אין לדג נקודות לבנות בכלל, אני חושב שאם עד הערב לא נראה עליו נקודות לבנות, אעביר אותו לרפיוג'יום (אקווריום מבודד המחובר לאקווריום הראשי שלי במערכת של צינורות) למנוחה של מספר ימים ואז - אל האקווריום.

קיפודג
Tuesday 12/11/2002, 17:51
בהצלחה

קיפודג
Tuesday 12/11/2002, 17:58
דרך אגב , אם נוסיף שמן שום למים עצמם האם זה יעזור כמו שום לאוכל הדג ?

האם זה אפשרי בכלל ?

bigpurrs
Tuesday 12/11/2002, 18:09
בדיוק על זה דיברו בהרצאה בכנס האחרון קיפודג. חבל שלא באת.

הבנתי שדגי מים מתוקים בכלל לא בולעים מים, ולכן טיפול כמו שאתה מציע לדגי מים מתוקים הוא לא יעיל במיוחד שכן השמן שום לא יגיע להם קיבה בכלל. כל חומר שנכנס למים מתוקים צריך לעבור דרך הזימים והמולקולות שלו צריכות להיות קטנות מספיק בשביל זה - כך שזה לא מאד יעיל.

דגי מים מלוחים לעומת זאת (שהם הנושא לדיון כאן) דווקא כן בולעים מים ממה שהבנתי, כך שזה יכול להיות יעיל ברמה מסויימת. השאלות הנשאלות הן בעצם:

1. האם כל דגי המים המלוחים בולעים מים?

2. האם שמן שום בכלל נמס בצורה יעילה במים בשביל שהדגים יוכלו לבלוע אותו בצורה הזו?

אלון

קובי
Tuesday 12/11/2002, 18:51
לשאלותיך:
1. כל דג (בהגדרה של דג) של מים מלוחים שותה מים. הסיבה לכך היא שמחוץ לגוף הדג יש ריכוז מלחים גדול יותר מאשר בתוך גוף הדג. אם אתה זוכר הרי שעורם של הדגים הוא דיפוזי. פירושו של דבר שמים כל הזמן נפלטים מגופו של הדג ואם הוא יפסיק לשתות הוא יתייבש. התוצאה היא שהם שותים בלי הפסקה.

2. שמן שום מאד מאד יעיל אבל אני לא בטוח לגבי הריכוזים שלו. אני ממיס פעם בכמה זמן קוביית שום כתוש קפואה בכוס מים וזורק לאקווריום. בנוסף אני מאכיל את כל הדגים בתזונה עשירה בשום (קציצות שאני מכין לבד) כך שמהבחינה הזו אני מכוסה.

קיפודג
Tuesday 12/11/2002, 20:20
שים לב , לא התקבתנתי לזה:

הרצעה קצרה מאוד:

טפילים מסוג נקודות לבנות ודומיהן הינם ללא עיניים ולכן הם צריכים להשתמש בחוש הריח על מנת ללכוד את עור/זימי הדג , לכן אם הדג אכל שום אזי הריח המופרש ממנו לא מגרה את בלוטות הריח אצל הטפיל וכך הטפיל לא מגיע אליו ,

כעת השאלה שלי היא : האם שום במים יאפשר לריח עור הדג לא להתגלות על ידי הטפיל אף שהדג עצמו לא מפריש את ריח השום ???

קובי
Wednesday 13/11/2002, 03:08
ראשית כל אתה לימדת אותי, במשים או שלא במשים, דבר חדש שממש ממש לא ידעתי !!! האם כל השימוש בשום נועד להסוות את ריח הדג ? אם כן - אתה צריך כמות מאד גדולה של שמן שום על מנת שיתפשט בכל המים. נדמה לי שקל יותר להכין קציצה מהסוג שפירטתי בהודעה עם שום, זה פשוט מכניס שום באופן קבוע לדיאטה של הדג, לא יותר יעיל ?

טיפולים מהסוג הזה של מתן חומרים במים ו"אילוץ" הדג לספוח אותם דרך שתייה (או כמו שאמרת, מיסוך המים באמצעות תוסף חיצוני) דורשים אקווריום מאד קטן, או כמות מאד גדולה של חומרים.

אוליי יש למומחים הביולוגיים שלנו מה להוסיף ?

קובי
Friday 15/11/2002, 01:47
לגבי הנצרן הכחול, נתתי את התרופה פעם אחת בלבד. למחרת כבר לא היו נקודות לבנות. גם ביום שלאחר מכן לא היו נקודות לבנות, הנצרן הפגין עניין במזון שניתן לו ושחה באקווריום לכל הכיוונים. היות וכך הוא, החלטתי להעביר אותו לאקווריום הראשי. לאחר התלבטות (רפיוג'יום ? ישר לאקווריום ?) החלטתי להעביר אותו ישר אל האקווריום הראשי אתמול בערב. כמובן - איקלום למי האקווריום, לאחר מכן כיבוי אורות ועלטה עד היום בבוקר.

היום בבוקר הוא כבר התחיל לאכול, עכשיו הוא מסתובב באקווריום כמו גדול ומסתקרן מכל דבר חדש (כולל ממני).

dolphitec
Saturday 16/11/2002, 02:35
דג זאב!
בהצלחה עם החדש...

מחכים לתמונות...