צפה בגרסא המלאה : קיסרון (Imperator)


קובי
Wednesday 23/10/2002, 02:31
שם: קיסרון (Emperor)
שם מדעי: Pomacanthus Imperator


http://images.google.co.il/images?q=tbn:ZXGfKP62AaoC:www.iespana.es/jgarciav/images/Pomacanthus%2520imperator%2520joven.jpg
קיסרון צעיר

http://images.google.co.il/images?q=tbn:zSWPS0shU3IC:www.ziizii.com/reef/reefpics/imperator.jpg
שלב ביניים

http://www.amonline.net.au/fishes/fishfacts/images/pimperator2c.jpg
קיסרון בוגר

הקיסרון, אחד מן האנג'לים (דגי המלאך) המוכרים והנפוצים ביותר באקווריומי המרינה, ידוע בעיקר בשל שינוי הצבע הדרמטי שלו, מצעיר בעל עיגולים כחולים ולבנים לבוגר מרשים בעל פנים צהובות וקווים אופקיים צהובים וכחולים.

דג גדול זה (המסוגל להגיע לאורך של 40 סנטימטרים !) חי בשוניות אלמוגים באוקיינוס השקט והאוקיינוס ההודי וניתן למצוא פרטים בודדים שלו גם באוסטרליה ודרומה משם.

הקיסרון הצעיר (ראה תמונה למעלה) נוטה לפתח מערכות יחסים מעניינות עם שרימפים מנקים ומוטב לדאוג שיהיו כמה כאלה בסביבה. אך אלו חסרי החוליות היחידים שעימם מומלץ להחזיק את הקיסרון, היות והוא ידוע כחובב פוליפים מושבע (ואגב, מסתמן כאחד הפתרונות המבטיחים ביותר במלחמה המתמדת באפטזיות). יש הטוענים שניתן לאלף קיסרון צעיר לחיות באקווריומי ריף, אך סיכויי ההצלחה משתנים מדג לדג וממגדל למגדל - והשקעה כספית יקרה כל כך, מומלצת אך ורק לבעלי הסבלנות שביניכם.

האמפרטור מפגין תוקפנות רבה כלפי איינג'לים אחרים (ואגב, גם כלפי דגים אחרים בעלי צבעים שמזכירים את שלו, דוגמת נתחן ליצן), לפיכך רצוי לשלבו כדג מוקד באקווריום עם דגים אחרים - לא קטנים מדיי מכיוון שבנוכחותו הם נוטים להעלם והוא נוטה להשמין.

הקיסרון זקוק למקומות מסתור רבים (וכמובן, גדולים מספיק) על מנת להמלט אליהם כאשר הוא חש במצוקה (אגב, כאשר הוא מוטרד הוא פולט קולות נהמה). הוא עלול להפגין רגישות למחלות דוגמת velvet ויש להקפיד על תנאי מים מעולים על מנת להחזיק דג גדול זה.

dolphitec
Thursday 24/10/2002, 11:03
אכן דג יפייפה, לא סתם קיבל את שמו, הוא אציל, נראה ומתנהג כקיסר אמיתי.

קצת מידע ורקע לגבי הצבעים:

משפחת דגי האנג'לים הגדולים ידועה ומוכרת כמשפחה של דגים גדולים אגרסיביים וטריטוריאליים, הדגים חיים בטבע בטריטוריות פחות או יותר קבועות ונמנעים מלהיכנס לשטח של דג אחר. אם כך איך יזהו דגים בוגרים את בני משפחתם הצעירים? פשוט וקל ע"י שוני מהותי בצבע, רוב האנג'לים הצעירים בעלי צבעים שונים מאלו של הבוגרים ובד"כ מפוספסים. כך כשקורה מצב שבו אנג'ל צעיר נכנס בטעות או שלא בטעות לטריטוריה של דג בוגר הוא לא יותקף, אם היה מדובר על בוגר הייתה נוצרת מלחמה וחרבו דארב.
עכשיו לעניין השינוי באק', מה שקוה עם אימפרטורים צעירים באק', הם לעולם לא ישנו את צבעיהם לצבעים עזים וחזקים כמו של בוגר בטבע, אולם לא מן הנמנע שישנו את מצבם לצבעים של דג ב"מצב הביניים". אי לכך ני שרוצה אימפרטור עם כל הצבעים והקונטרסט המושלם יאלץ לרכוש אחד בוגר בחנות.

baruchbl
Tuesday 11/11/2003, 00:46
באקוריום מספיק גדול האימפרטור כן יחליף צבע.
תלוי כמה קטן קניתה את האימפרטור, אם מאד קטן הסיכוי שיחליף צבע קטן אם קניתה אותו מספיק גדול אך אם צבעים של צעיר יש סיכוי גדול יותר שיחליף צבע.
ברוך

קובי
Sunday 16/11/2003, 16:04
אני הבנתי מאודי שקיסרונים מחליפים את הצבעים שלהם גם באקווריום כשהם מתבגרים !

yehudap
Monday 17/11/2003, 00:24
רק אם יש להם מספיק מקום. תנאים צפופים יגרמו להפסקת הגידול שלהם וימנעו את המעבר לצבעי בוגר.
כמובן צריך גם תנאי מים טובים, אוכל מתאים וכו'...

אודי רוסו
Monday 17/11/2003, 01:03
יהודה.
למה הכוונה תנאים צפופים?.

אצלי באקוריום האימפרטור מתחיל להחליף לצבעי בוגר. כנ"ל אצל אורן.
ואני מכיר עוד כמה.

yehudap
Monday 17/11/2003, 01:54
התכוונתי לאנשים ששמים אימפרטור באק' 300 ליטר ופחות, או מטר פנורמי. אק' יותר קטן מהמינימום המומלץ לאימפרטור בוגר.

אלי הרפז
Wednesday 19/11/2003, 23:16
כל דג שאין לו מספיק מקום לגדול יפסיק את גדילתו