צפה בגרסא המלאה : "איימתי" כבר הרבה זמן

Wild Blue
Thursday 09/09/2004, 23:39
כבר הרבה זמן אמרתי לכל החברה פה שמסיתים למלוחים עיזבו אותי בשקט לא שווה לכם

אני יגיע לבד בזמן שלי.

אז ביום שני שעבר זה קרה גייסתי 2 חברים טובים (אלי ודג זאב) ויצאנו למבצע.

הבאתי מהבית בכרמיאל לדירה בבית חרות אקווריום בן 7 (הראשון שקניתי בעצמי לעצמי) בנפח של בערך 50 ליטר כמה ר"כ ופורק פריזם ו2 גופי תאורה של T5.
ביום שני בבוקר נסענו וקנינו כ9 ק"ג של סלעים יבשים (אם הבנתי נכון אינדונזיים) וחול "חי" יבש מלח ומד מליחות.
מכל המשמש של הציוד אלי וקובי הרכיבו לי אקווריום מלוח אלי אירגן לי מסלעה שחבל על הזמן ממש מדהימה המסלעה שלי עד כדי כך הקיר שבשמורה באילת היה נעלב מקפל זנב ורץ לכיוון השני ביללות כמו כלב מוכה (-; . קובי היה אחראי ערבוב מלח ומים בסופו של דבר האקווריום התאזן על 1.020.
לאחר מילוי המים האקווריום היה מאוד אפור ולבן ועד יום שלישי בערב בקושי ראו את המסלעה בגלל הענן של האבק שהיה במים במשך כל הזמן הזה הפורק הוציא קצף לבן ובלתי פריק עם ריח של אבן.
בכל אופן בבוקר של יום רביעי האקווריום כבר היה צלול (ואז קלטתי את המסלעה המדהימה שאלי בנה לי)
אתמול אבל פתאום הפורק הפסיק לעבוד למשך חצי יום ורק בערב הוא חזר לעבוד (הבהיל אותי נורא) אז הרמתי טל' לאלי והוא אמר לי שזה כלום ושזה אמור היה לקרא.
היום הכל נשאר כרגיל הפורק עבד והכל נראה היה אחלה.

בכל אופן לפני השאלות שוב תודה רבה לאלי ולקובי על העזרה בהקמה

ותמונות יהיו בקרוב (ביום ראשון אני אקח איתי את המצלמה ואצלם)

ולשאלות
איך אני מבצע את הסייקל מפה?
אני צריך בשלב מסוים להכניס סלעים או חול חיי בשביל "להדביק" את מה שיש לי או שזה בא לבד?
מה בקשר להחלפות מים צריך לבצע בזמן הקרוב (אני יודע שאני צריך לערבב את המים עם המלח כמה ימים מראש לפני שאני מבצע החלפה אבל צריך לעשות משהוא כזה בקרוב?
מה בקשר למים שהתאדו/ יצאו דרך הפורק צריך להוסיף במקומם מים מתוקים או מלוחים (אני מנחש שמים שיצאו דרך הפורק צריך להסיף כמלוחים ומים שיצאו באדוי צריך כמתוקים אבל עד כמה להקפיד על זה?)
כרגע לא ממש מסודרת זרימה סדירה ועירבול של פני המים (יש אזורים שפני המים לא ממש זזים) יש צורך לסדר משהוא שיגרום לתנועת פני המים? (הבנתי שאבן אוויר אסור להכניס) אז ע"י הפנית זרם מים מראש כוח או היפוך ר"כ ככה שישאב מים מפני המים זה בסדר (ללא שאיבת אוויר)?
אם אני מביא קצת בע"ח מהים (קפצנים, כיפות סרוגות (שאף אחד לא יעלב לי פה), בלוטים וצדפות (מצטער אני עדיין לא יודע את התרמינולוגיה של המלוחים אם יש לגורמים אלו)) מתי אני יכול לנסות להכניס אותם והאם יש סכנה בהכנסה של גורם כל שהוא?

זהוא נראה לי בערך.

קצת לא נעים לי אבל כל תשובה תעזור כל עוד היא תינתן לפני יום ראשון בבוקר כי אחר"כ אני כבר לא אראה אותה עד הרבה אחרי זה.

תודה

boobar
Friday 10/09/2004, 12:23
היי אלעד ידעתי שהיום הזה יגיע אמרתי לך כבר מזמן זה קורה לטובים ביותר... :up:
בכל מקרה ברוך למלוחים !

קצת תשובות:

בקשר לסייקל כמו במתוקים כדאי להביא ממישהו סלע קטן חי או קצת חול חי או אפילו פרלון מאק'
פעיל בכדי להדביק את האק'. יש כאלה שלאחר מכן מעודדים עלייה ברמת האמוניה ע"י אוספה של
מעט אוכל ובכך לעודד את התפתחות הבקטריה. לפי דעתי תוכל כבר להכניס אלמוגית ראשונה
בעוד כשבוע.

בקשר לפורק אתה צריך לכוון אותו למצב שלא יוציא הרבה קצף רטוב הקצף צריך להיות כמה
שיותר יבש.אגב קורה שהוא מפסיק להקציף במצבים מסוימים וזה נורמאלי.

הוספת מים - בד"כ אין צורך להוסיף מים מלוחים בדוק פעם בכמה ימים את המליחות שמור על
רמת מליחות יציבה ורק אם יש צורך תוסיף. אני מתאר לעצמי שגם ככה אתה הולך לעשות
החלפות מים פעם בשבוע. בגלל האידוי הרב בקיץ יש להוסיף מיי אוסמוזה על בסיס יומי. אצלי
מתאדים קרוב לארבע ליטר מים ביום אותם אני מחזיר בטיפטוף איטי לסאמפ.

המלצה שלי לפני שאתה מביא משהו מהים לאק' תלמד עליו טוב טוב לא כל דבר כדאי להכניס
לאק'.

זהו. אני מאחל לך הרבה הצלחה עם האק' החדש, המקום החדש, וכמובן בלימודים. 8)

אורן.

Wild Blue
Friday 10/09/2004, 21:31
אורן תודה על התגובה

יש משהוא שצריך לעשות חוץ מלהכניס איזה סלע חי (סלע חי ים תיכוני שאמרו לי שהוא סגול קצת (אני לא מסוגל לראות סגול בגלל העיוורון צבעים) יתאים למשימה של ה"דבקת" האקווריום בסוגי אצות?)
מה בקשר לצוות של החול החי מתי הוא נכנס? וצריך איך שהוא ל"הדביק" את החול בשביל שהוא גם יהפוך לחי?

אלמוגית לא תיכנס לאקווריום הזה אף פעם אם כבר אז הדג הראשון יהיה זוג אוסילריסים

הפורק אני חושב שהסתדר לי ושזה בסדר וכמה זה נחשב הפסקה ארוכה מדי שצריך להתחיל לדאוג?

מה בקשר לשאר השאלות? (זרימת פני המים (כרגע אין לי כל כך), החלפות מים (צריך לבצע בקרוב או שזה מפריע לסייקל?) בע"ח החים מים תיכון והמשך הסייקל )

אורן
Saturday 11/09/2004, 09:32
ולתשובות :
אני צריך בשלב מסוים להכניס סלעים או חול חיי בשביל "להדביק" את מה שיש לי או שזה בא לבד?

אתה לא חייב להכניס סלע חי

מה בקשר להחלפות מים צריך לבצע בזמן הקרוב (אני יודע שאני צריך לערבב את המים עם המלח כמה ימים מראש לפני שאני מבצע החלפה אבל צריך לעשות משהוא כזה בקרוב?

אני לא מחכה אפילו יום אחד לאחר הוספת המלח למים (כמובן חשוב להשתמש במלח איכותי)

מה בקשר למים שהתאדו/ יצאו דרך הפורק צריך להוסיף במקומם מים מתוקים או מלוחים (אני מנחש שמים שיצאו דרך הפורק צריך להסיף כמלוחים ומים שיצאו באדוי צריך כמתוקים אבל עד כמה להקפיד על זה?)

לגבי המים שמתאדים כמובן שצריך להוסיף מים מתוקים בלבד.
לגבי המים שיוצאים דרך המפרק - כמעט ולא יוצאים מים מה שצריך לצאת זה רפש ולכן אין טעם להתעסק עם הוספת מלח עד החלפת המים הבאה.

כרגע לא ממש מסודרת זרימה סדירה ועירבול של פני המים (יש אזורים שפני המים לא ממש זזים) יש צורך לסדר משהוא שיגרום לתנועת פני המים? (הבנתי שאבן אוויר אסור להכניס) אז ע"י הפנית זרם מים מראש כוח או היפוך ר"כ ככה שישאב מים מפני המים זה בסדר (ללא שאיבת אוויר)?

רצוי לשים ראש כוח שיסחרר את פני המים למניעת אצה ואיורור.

אם אני מביא קצת בע"ח מהים (קפצנים, כיפות סרוגות (שאף אחד לא יעלב לי פה), בלוטים וצדפות (מצטער אני עדיין לא יודע את התרמינולוגיה של המלוחים אם יש לגורמים אלו)) מתי אני יכול לנסות להכניס אותם והאם יש סכנה בהכנסה של גורם כל שהוא?

לאחר הסייקל אין בעייה להכניס כל מה שאתה רק רוצה

אלי הרפז
Saturday 11/09/2004, 10:20
במים יש כלור!
אלעד אנו הכנסנו ישר את המים מהברז לאק' מכיוון שאין עדיין בע"ח
הכלור יתאדה לבד אתה צריך להכין לעצמך איזה ג'ריקן עם מים בצד ולתת לכלור להיתאדות בו
או לחלופין להישתמש באנטי כלור.
מה שאורן כתב לך לגבי החלפת/הכנסת המים זה נכון במידה ויש לך מע' אוסמוזה
המלח שקנית הוא בין המלחים הטובים שיש(סי קם)אבל יש לו בעייה אחת הוא מתמוסס לאט
בקשר לזרימה לך תקנה ר"כ של אטמן הקטן ביותר(עולה 25-40 ש"ח)ותדביק אותו
על הדופן השמאלית(שיזרוק מים לכיוון המפרק) של האק' 1 ס"מ מתחת למפלס המים
בזמן הסייקל כל מפרק עובד אחרת לפי מה שהסברת לי המפרק שלך עובד טוב
בקשר לסייקל עד שהוא לא ניגמר אתה לא מכנים שום בע"ח
יש לך באק' הקטן מהצד איזה 2 אבנים שטוחות תכניס אותם לאק' ביום ב'
ולפני שאתה מכניס תרים אלי טל'

Wild Blue
Saturday 11/09/2004, 19:34
תודה על כל התשובת
ארגנתי ר"כ ישן של 300 L/H ואני יארגן לי איזה דלי עם מכסה שבו אני יערבב מים בערך יום מראש בשביל שלא יהיה כלור

מהפורק בימים האחרונים (יומים לא היתי בדירה אז בדיוק מה קורה אני לא יודע) יצא הרבה מים (בערך חצי מהכלי של הפורק שלי (פריזם) היתה מלאה מים והחצי השני מה שהבנתי שמוגדר כבועות יבשות)
בנפח המים הקטן שיש לי אני חושב שזו כמות שלא זניחה השאלה היא אם זה בסדא אם אני ימלא בחזרה את זה עם הוספת המים שהתאדו (מים מתוקים) או שלהוסיף את זה במים מלוחים שהכנתי מראש

אלי מתי שעזר להקים את האקווריום מיקם לי ראש כוח שמפנה מים מצד אחד בחליל לצד השני אני ינסה לארגן חור נוסף בחליל שיזרוק מים למעלה לפני המים בשביל שיערבל אותם ואני חושב שאני יהפוך את הר"כ שבעצם ישאב את המים מפני המים ככה שתהיה עוד זרימה שם

אלי בקשר למיכל בצד אני מאמין שמחר שאני יחזור הביתה משהוא חי לא ישאר שם עדין להכניס משם את הסלעים זה יהיה בסדר?
וכל הזמן אתה מנחה אותי להמתין לסיום הסייקל ואני מבין את זה אבל אני רגיל שבשביל להתחיל את הסייקל (לפחות במתוקים) אחרי יומים מכניסים איזה דג ונותנים לו להאכיל את הבקטריות בינתים אתה כל הזמן אומר לא להכניס כלום איך הסייקל אמור להתבסס אם אין כלום?
עד כמה שהבנתי אם אני אכניס איזה שהוא סלע חיי אני צריך גם להכניס איזה שהוא גורם שיהווה "מזון" לסלע החי בין אם זה איזה שהוא בע"ח חי או מת בינתיים אין לא את זה ולא את זה

בקיצר עכשיו שהאקווריום ביום שני רץ שבוע ריק מה השלב הבא (אין לי בעיה לחכות עוד שבועיים ואפילו יותר רק אני אשמח לדעת איזה שהוא לוח זמנים (אפילו ארטילאי))

תודה לכולם ושבוע טוב ושנה טובה.

ביום שלישי אני מקווה כבר להעלות תמונות.

Wild Blue
Wednesday 15/09/2004, 14:55
לקח לי קצת זמן ואני מאחר ביום אבל הינה תמונות ראשונות של המרינה שלי

האקווריום כשבוע לאחר ההקמה הכל עדיין "מת" אבל באמצע תהליך הסייקל החיצוני
http://www.pic.co.il/Files/63FC38D8D62F426E9D1F050A16BBB70E/norm_4CBC4467DB644A33B43E93A6A916EC33.JPG

החלק השמאלי
http://www.pic.co.il/Files/63FC38D8D62F426E9D1F050A16BBB70E/norm_BAB2BF2BECB24B28BF476D7D52CA67FA.JPG

חלק ימני
http://www.pic.co.il/Files/63FC38D8D62F426E9D1F050A16BBB70E/norm_9F9236BE07C14C2CA6F6E562242942E3.JPG

האקווריום כשבוע וקצת לאחר ההקמה עם סלע חי ים תיכוני עם צדפים עליו תולעת זיפנית וכמה כיפות סרוגות
http://www.pic.co.il/Files/63FC38D8D62F426E9D1F050A16BBB70E/norm_60B0C04C1AD241199E2AFDB2793829F1.JPG
http://www.pic.co.il/Files/63FC38D8D62F426E9D1F050A16BBB70E/norm_F8AD28B733CA42E988C1D875FBC84426.JPG
הסלע
http://www.pic.co.il/Files/63FC38D8D62F426E9D1F050A16BBB70E/norm_45EAA00AA16F418E8542F316178BE727.JPG

boobar
Wednesday 15/09/2004, 15:40
היי אלעד
תתחדש, אמנם בתולי עדיין אבל נראה מגניב !!
אה ופרספקס כחול מאחור יוסיף המון למראה.

אורן.

^@JoK3r@^
Wednesday 15/09/2004, 16:15
איזה מנורה זאת???
אור ממש מזעזע :lol:

המלצה שלי - תחליף למנורה של 10000K שגם תתן אור יפה וגם לא תמלא את כל האקווריום באצות חומות

הדג
Wednesday 15/09/2004, 16:56
האור באמת מזעזע..

אבל איזו מסלעה...מדהימה אלי עבודה ממש טובה ממש מדהימה אין מילים...

קובי
Wednesday 15/09/2004, 16:59
אלעד !! יופי של אקווריום
בהצלחה פשוש

dror
Wednesday 15/09/2004, 17:02
מה הכיוון ? מרינה או ריף ? איזה בע"ח אתה מתכנן להוסיף ? מהי התאורה באקווריום ?

Wild Blue
Thursday 16/09/2004, 00:00
המנורות כרגע הם T5 של 13W של אוסרם שבעו בתוך גוף שאמור לשמש לארונות תצוגה תאורת שולחן האור באמת מזוויעה וגם הוא ישודרג בעתיד.

דרור הכיוון כרגע הוא מרינה (פירוט של מה יכנס יש בעץ הזה: http://www.aqua.org.il/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=27153 רק בלי האנג'ל זה באמת נראה יותר מדי. )
הזמנתי מebay פלטיה (פלטת קירור שמשמשת במקור לקירור מעבדי מחשבים) וכשהיא תגיעה ולאחר שאני יחבר אותה ואחרי שנסדר סאמפומון (אני מקווה שבשבוע הבא מתי שהוא נארגן את הסאמפומון) אז יהיה אפשר להתחיל לחשוב על ריפונציק

boobar חשבתי לשים רקע אבל לא יצא לי לקנות אולי בעתיד אני יוסיף משהוא זה לא כל כך נורא כרגע.

ולכל השאר תודה כרגע זה כלום ורוב המחמאות מגיעות לאלי על הסידור.

אם משהוא יודע איפה יש א' מנורות של T5 של 13W שהם לא coolwhite שזה מה שיש עכשיו אני ישמח מעבר לזה אני צריך טרמוסטט שיתאים לאקווריום אז אם משהוא יודע איפה יש כזה זה גם יעזור

dror
Thursday 16/09/2004, 01:13
אם כך הייתי בוחר בכיוון הנאנו ריף הקלאסי:
1. מוותר על סאמפ כי פשוט אין צורך בו. המערכת הביולוגית נשענת על החול החי והמסלעה.
2. אם תקפיד על החלפת מים כל שבוע גם בפורק אין צורך.
3. דאג לזרימה טובה בכל האקווריום (מתונה אך הקפית).
4. תאורה טובה, אם לא תמצא T5 באורך הרצוי הייתי שוקל נורת MH 150W אחת או להזמין מחו"ל. התאורה כרגע מעודדת גדילת אצות.
5. צוות ניקיון לחול הכולל קונץ אחד, מספר סרטני נזיר קטנטנים ואחרים יספיקו (אם אתה יודע לנפות תולעים מחול ים הן יועילו מאד לשמירה על השכבות התחתונות של החול). את הצוות כדאי להכניס כבע"ח ראשונים.
6. מה הכוונה בטרמוסטט ? גוף חימום ?
7. אם ריף בתכנון מי ברז לא באים בחשבון. המלצתי היא להתחיל ולהשתמש במי אוסמוזה לפיצוי ולחלפות מים (לבנתיים אתה מוזמן לבוא ולקחת כמה עשרות ליטרים עד שתקנה מסנן).
8. הבעיה הכי גדולה בנפחים קטנים היא השינויים בנתוני המים (מליחות, PH, טמפ' וכד') ולכן כדאי להתחיל לחשוב על פתרונות אוטומטים לייצוב הערכים (מערכת פיצוי אוטומטית לייצוב המליחות וכד').
9. סלעים חיים - כדאי מאד להוסיף עכשיו סלע חי קטן המכיל קרולינה בכדי להתחיל ודאוג ל"הדבקת" שאר המסלעה. קרולינה לא מופיעה מאין צריך להוסיפה לאקווריום. יתרה מכך סלעים חיים כוללים ח"ח נוספים שמוסיפים המון לריף, בינהם קופיפודים ותולעים שחיונים לבריאות הריף.
10. סייקל - למרות שלוקח בסביבות החודש אין לו תאריך, צריך לבדוק ולדגום את ערכי האמוניה, הניטריט והניטראט בכדי לראות אותו קורה ולזהות את סיומו. חשוב להבין לאחר סיום הסייקל הראשוני האקווריום רחוק מלהיות יציב וצפויות בו תנודות בערכים הנ"ל שלא ניתן לזהותן בעזרת ערכה סטנדרטית ולכן רק בע"ח חזקים מאד יכנסו בהתחלה.
11. המליחות שלך כרגע נמוכה לטעמי. 1.024 יותר מתאים.
והכי חשוב שיהיה בהצלחה !

Wild Blue
Thursday 16/09/2004, 20:31
1. אני מעדיף להוסיף את הסאמפומון (אין לי שום סינון מכני (אין לי איפה להכניס מדיה) וגם לא מקום להכניס כמי פיור שאני כרגע צריך כי המים מעוניים בגלל החצץ)
מעבר לזה הוא יאפשר לי להחביא את גוף החימום וגם את הפלטיה (אני מפחד להדביק אותה לאקווריום ושהיא תגרום לי להקפאה של איזה דג שירדם לידה)
2. על החלפות מים שבועיות לצערי אני לא יכול להתחייב לכן אני כנראה ישאיר את הפורק
אני מקווה בקרוב לקנות ג'ריקן של 20 ליטר ולהתחיל להביא מי אוסמוזה מהמכשיר שיש לי בבית ולעשות איתו את ההחלפות.
3. יש לי מאחורי המסלעה 2 ר"כ שמחוברים לחלילים שזורקים מים כמעט לכל אורך הדופן האחורית אל תוך המסלעה וגוף המים (דרך החורים במסלעה יש תנועה של מים מחורים בחליל שלא מאחורי איזה סלע)
4. בקשר לתאורה אני מחפש בנרות משהוא מתאים למי שיש רעיונות אני ישמח MH אני מעדיף שלא אני צריך לחשוך בהוצאות של החשמל אז תחליף ככל הנראה יהיה PL
5. אני מקווה בשבוע הבא לגייס את הצוות מנקה שלי (כרגע יש בסיסי ביותר כיפה סרוגה אחת) (איך מנפים תולעים מחול ים? לצערי את זה אני לא יודע)
6. הכוונה בטרמוסטט היא בטרמוסטט שאני יוכל לחבר לפלטיה בשביל לשלוט על הטמפ' של האקווריום ניסיתי לפרק מגופי חימום ישנים שסתם זרוקים אצלי בבית את הטרמוסטט אבל ברגע שמוציאים אותם הם מאבדים את הכיוון והופכים ללא אמינים (וגם לא אטומים שזה בעיה "שולית") אז אני צריך רעיון לטרמוסטט כמו שהיו מוכרים פעם ללא גוף החימום איך לגרום לו לעבוד הפוך אמרו לי לעשות את זה עם ריילי שזה רכיב אלקטרוני.
7. ראה סעיף 2.
8. זה באמת קצת מדאיג אותי אבל שלב הריף יהיה רק בעוד מספר חודשים לאחר שאני ישתפשף על מרינה (יכול להיות שכל הפרויקט יסתכם בהושפה של שושנה בשביל האוסילריסים וכמה פטריות והבנתי שהם לא ממש רגישים לשינויים (אם אני טועה בבקשה לתקן אותי))
9. אם למשהוא יש לתרום סלע חי אפילו זמנית להדבקה אני ישמח מאוד לקפוץ ולקחת ואפילו להחזיר לאחר תום השימוש מעבר לזה הכנסתי סלע עם מה שאלי זיהה כקורולינה עליו (הלסע הים תיכוני) הוא הולך להיות זמני ואחרי שהוא יבצע את תפקידו כמזריע של הקורולינה הוא יוצא החוצה בשביל לא לדפוק לי את ערכי המים במקרה והוא יתחיל לשחרר פוספט.
10. בקשר לסייקל אני לא ממהר אני עובד אני מקווה מספיק לאט בשביל לא לפשל. שבוע מההקמה האק' עמד ריק אחר"כ הוכנסו כמה ח"ח מהים שלא אמורים להיות רגישים מדי ואם הכל יהיה בסדר איתם אז בשבוע הבא יוכנס הצוות המנקה הקבוע של האקווריום ואז הוא יצבר פזם במשך כמה שבועות ואז נכניס דגים. וגם את הדגים אני מתכנן להכניס לאט לאט.
11. עד כמה המליחות הנמוכה תשפיע מבחינת הסייקל ? הבנתי שבשלב המרינה אין בעיה במליחות הזו והיא יכולה להועיל מבחינת מניעת מחלות. אם זה בעיה אני יעלה אותה קצת.

dror
Thursday 16/09/2004, 23:21
סאמפ - בטח לא מזיק.
החלפות מים - החלפות מים בתדירות גבוהה חשובות מאד.
שינויים בנתוני המים - גם במרינה השינויים מסוכנים ועלולים לגרום למחלות ומוות של דגים.
סלע חי - אם יש סלע חי (גם אם מקורו בים התיכון) אין צורך בסלעים נוספים, בתנאים טובים הקרולינה תתפשט ללא בעיה ובע"ח יתרבו.
מליחות - אין בעיה להחזיק מרינה גם ב-1.016 אבל אם רצונך בריף בסופו של דבר תרגיל את בע"ח למליחות זו כבר מההתחלה (אגב - רק מליחות הנמוכה מ-1.018 יעילה כנגד טפילים).

boobar
Friday 17/09/2004, 01:06
היי אלעד
אם אתה מגיע לאזור רמת גן תוכל לקבל ג'ריקן ומיי אוסמוזה כמה שרק תוכל לסחוב. :up:

אורן.

Wild Blue
Friday 17/09/2004, 02:01
דרור שכתבתי שאני לא יכול להתחייב להחלפות מים תדירות לא התכוונתי להתנער מכך כליל אלא לכך שלעמוד וכל יומים להחליף 10% (כפי שמופיע בכמה מאמרים מחול) אני לא יכול להתחייב בהחלפות שבועיות או דו שבועיות אני יוכל לעמוד ולהתמיד.
לצערי על הסלע שהכנסתי לא היו כל בע"ח חיים (קופופודים וכו') ככה שהזרעה שלהם אני צריך וגם אני לא בטוח שיש לי שם קרולינה (לא שאני מפקפק בדעתו של אלי) אני פשוט גם חושב שכמה שיותר מקורות לחידקים ואצות ככה יטב ככה שהבקשה לתרומות זמניות עומדת בעינה.
כמו שכתבתי להעלות את המליחות לתחום הזה זה לא בעיה אבל עד סיום הסייקל אני לא חושב שכדאי שאני ישחק עם החלפות מים ושינויי מליחות (או שאני טועה)

boobar תודה על ההצעה אבל אין לי מוסג מתי אני מגיע לאזור רמת גן.

moonsun
Sunday 19/09/2004, 09:10
נראה טוב !!!

אחלה מסלעה !!!

שידרוג תאורה דחוף

sharpy!
Sunday 19/09/2004, 09:25
הערה לגבי התאורה, נורות ה-T5 באורך 13" אינן נורות הT5 המשמשות לריפים.
הן לא נורות HO ובעצם מאירות כמו נורת פלורסנט רגילה לכל דבר.
למיטב ידעתי אין נורות מתאימות בארץ באורכים אלו, האופציה היחידה שמצאתי היתה נורות POWER COMPACT מחו"ל.