צפה בגרסא המלאה : SOS


eti
Thursday 03/10/2002, 12:52
מישהו שמע משהו על הסכנה בהחזקת צב אדום אוזן ?

ובכלל...מהם התנאים המתאימים לגידול צב שכזה ?

FreeStyler
Thursday 03/10/2002, 13:45
30 ס"מ זה ממש קטן בשבילהם!
באמת מומלץ לשים אותם בגיגית (וכמה שיותר גדולה)
חצץ ומחמם לא נחוץ..
פילטר - לפי דעתי עדיף שיהיה

אם הבול עץ יוצא מהמים ויש לצבים גישה לטפס עליו ולהיות מחוץ למים אז לא צריך קלקרים..

רצוי שתרחץ ידיים טוב אחרי כל פעם שאתה נוגע בצבים, והכי חשוב - הרבה שמש!

בהצלחה :up: (אגב - פעם הבא אל תקנה חיה סתם ככה, קודם תקרא עליה ותראה אם היא מתאימה לך ואם יש לך את הצרכים שהיא צריכה)

fish in heaven
Thursday 03/10/2002, 22:35
הי,
חייב לחזק את דברי פריסטיילר - 30 ס"מ זה צינוק בשבילהם. אני לא מומחה בצבי-מים אז אתן למבינים ממני לייעץ לך.
ורק עצה אחרונה- מהחנות שקנית את הצבים, תתרחק.

צב ים
Tuesday 08/10/2002, 20:21
אתי, לידיעתך גידול צבים בישראל אינו חוקי ומצריך רשיון מיוחד לכך.
אני מצרפת כאן מאמר שכתב עומרי עטר על צבגון.

בהצלחה.
צבגון אדום אוזן
או בשמו הלועזי Red-eared sliders Trachemys Scripta Elegans
מאת: עומרי עטר


מקורו של הצב הוא דרום אמריקה ומרכזה, אך קיום ניתן למצוא אותו במקומות חמימים רבים בעולם, כולל בישראל. לרוב המקומות הגיע ע"י האדם שסחר בו במשך שנים רבות כחיית מחמד, בשל הקלות שבה הצבים מתרבים וכושר ההסתגלות שלהם למקומות חדשים הם מצאו עצמם עם השנים במקווי מים רבים, דבר שמסכן מאוד את האיזון האקולוגי ואת החי באותו מקור מים שכן הצבים הם אוכלי- כל ויכולים לחסל אוכלוסייה שלמה של דגיגים.

אורכם מגיע עד 30 ס"מ בבגרותם, שריונו של צב בוגר הוא בצבע חום, חום-שחור, הראש שלהם שחרחר עם כתם אדום מהאזור שאחרי העין לכיוון השריון (מכאן שמו- אדום האוזן) מתחת לכתם ישנם שני פסים צהובים. צבעם של הצבים הצעירים הוא אפור-ירוק, בטנם צהובה. כמו שנאמר הם אוכלי כל, אם כי בעיקר בצעירותם מעדיפים אוכל מן החי ובעיקר מן המים- רכיכות, חרקים, דגיגים ובשר פגרים. הצבים פעילים בשעות האור, וניתן לראותם לרוב משתזפים בשמש.


הרבייה

הרבייה נעשית בתקופת האביב והקיץ, ההבדלים בין המינים בזן זה הם לא
קלים במיוחד, שריונו של הזכר צר יותר משל הנקבה וזנבו ארוך יותר, פי הטבעת אצל הנקבה קרוב יותר לגוף ואילו אצל הזכר הוא קרוב יותר לקצה הזנב.

לאחר חיזור קצר ההזדווגות תהיה במים רדודים או מחוץ למים, לאחר כחודשיים, בחודשי הקיץ החמימים הנקבה תצא מהמים ותתרחק לאזור לח אך לא רטוב, שם היא תחפור גומה באדמה בעומק של 5 ס"מ ויותר, לתוך הגומה היא תטיל 4-20 ביצים שתבקענה לאחר שלושה חודשים. הנקבה עשויה לחזור על פעולה זו 3 פעמים בשנה.


גידול בשבי

לפני מספר שנים נאסר האחזקה של הצבים והסחר בהם במדינת ישראל גם בשל העובדה שהצבים הינם חיה מוגנת וגם בשל העובדה שהסיכון שיגיעו למקורות המים הוא גדול ויכול להזיק לסביבה. למרות החוקים, עדיין יש צבים שמוצאים את דרכם לחנויות המחמד ונמכרים כחיות מחמד.

כדי לספק להם תנאים טובים כדאי מאוד לסדר להם בריכה קטנה בגינה עם מתחם לצאת מחוץ למים, הרבה צמחיה ואדמה. אם אין באפשרותכם לעשות זאת, ניתן אך לא רצוי להשתמש באקווריום רחב ולא עמוק, יש למלא מים בגובה שיספיק לצבים לעמוד בהם ולהוציא את ראשם החוצה, אסור לשכוח לשים בלע גדול או לסדר אזור יבש מחוץ למים.

הצבים, כמו שאר הזוחלים זקוקים לאור השמש כדי ליצר ויטמין D ולכן יש להוציאם לשמש מספר פעמים בשבוע למשך שעתיים-שלוש (ככל שתוציאו יותר - יותר טוב). לחילופין ניתן לקנות מנורה מיוחדת לזוחלים.