צפה בגרסא המלאה : האכלת אלמוגים בעלי פוליפים קטנים-מאמר מאת: benrokh


Legolas
Sunday 08/08/2004, 06:15
האכלת אלמוגים בעלי פוליפים קטנים
מאמר מאת: benrokh
מבוא:
רוב האקווריומיסטים מגדלי הריף יחלקו את האלמוגים הקשים ל"LPS" ו"SPS" (אלמוגים קשים בעלי פוליפים גדולים ואלמוגים קשים בעלי פוליפים קטנים) וזאת מבלי להתחשב שאלמוגים ממשפחה אחת יכולים להיכלל בשתי המחלקות, ואף מסוג אחד במחלקות שונות! (לדוגמא טורבינריה, גוניפורה ופקטיניה).
כשהתחלתי לגדל אלמוגים עם פוליפים קטנים לא הייתי מודע לכך שהפוונה שלי למשל תאכל חלקיקים גדולים יותר מגוניפורה ואפילו מפטריות מסויימות! (אלמוגים בעלי פוליפים גדולים בהרבה).
http://www.reefcorner.com/images/OrangeCapCloseup.jpg

ותארו לעצמכם איזו הפתעה קיבלתי מהידנופורה שהחליטה לאכול קריל :o (ושתבינו מדובר בפראג של 2 ס"מ והקריל הוא ס"מ וחצי אורך.....).
http://a1272.g.akamai.net/7/1272/1121/20040331220402/www.liveaquaria.com/images/products/bigimage/lg_82950.jpg
לאור ההפתעות הללו והעובדה שפראג דנדרונפטיה קטן אוכל אצלי ציקלופוסים במקום פיטופלנקטון כפי שרבים מציעים וגוניפורה עם פוליפים גדולים בהרבה מהפוונה שלא אוכלת שום דבר רחב יותר ממילימטר, ואלמוג מח ואיופיליות שמעדיפות קטן על גדול החלטתי לכתוב מאמר מהניסיון האישי שלי עד כה לגבי האכלת אלמוגים.
http://a1272.g.akamai.net/7/1272/1121/20040331220401/www.liveaquaria.com/images/products/bigimage/lg_88299.jpg

סוגי אוכל והחיות שיאכלו אותו:

פיטופלנקטון:

במילה אחת - אצות.
כולל הירוקת השנואה בבריכות וכדומה. מדובר באצות צפות קטנות, ומזינות בכל מה שנוגע לפחמימות ו"דשן" לזואוקסנטלה.
רוב האלמוגים אם לא כולם ישתמשו בו להגברת יעילותה של הזואוקסנטלה וכוויטמינים לעצמם (אמא לא סתם אומרת לגמור את כל הירקות מהצלחת).
אבל אל תגזימו בהוספה שלו, במיוחד אם אין לכם מפרק חלבונים חזק כי אז האצות האלה יהפכו לדשן לאצות פחות רצויות וזה כבר ממש לא רצוי.
בימינו יש תוספי פיטופלנקטון איכותיים מאוד, מיכלי גידול פלנקטון ועוד כל מיני צעצועים שחלקם מיותרים. פיטופלנקטון הוא גם מזון לסוג הבא של האוכל לאלמוגים, זואופלנקטון.

מיקרו ונאנו זואופלנקטון:

חיידקים, תולעים, חלזונות, סרטנים וכל מיני חיות אחרות שצפות (או לא) במים אבל כמעט/בכלל לא ניתן לראות ללא מיקרוסקופ. בגדול כל האלמוגים יאכלו אותם, עד כמה זה יספק להם את התזונה נחוצה - בקושי מספיק לרובם. בגדול כדאי להוסיף תוספי אוכל מחברות ידועות שייתנו תחליף לנ"ל

זואופלנקטון קטן:

ציקלופוסים וכדומה. רוב האלמוגים יאכלו, ורוב האלמוגים יסתפקו בו וחלק לא יקבלו סוגים גדולים יותר של אוכל. בקיצור כדאי להוסיף, וכדאי להוסיף מנות יומיות או לפחות שבועיות.
מצד שני יותר מדי זה עומס עצום על מערכת הפילטרציה אז לדאוג למינונים נמוכים.

זואופלנקטון גדול:


החל מארטמיה בוגרת וכלה בשרימפסים וסרטני נזיר. רוב האלמוגים עם פוליפים קטנים לא יגעו בהם. חלק מהאלמוגים עם פוליפים גדולים גם. בקיצור פחות מומלץ אבל רצוי למוחות פתוחים איופיליות ושושנות. לא להאכיל יותר מפעם בשבוע :arrow:

חומרים אורגניים מומסים:

החל מחלבונים, ממשיך באמוניה ועד פוספאט. יש אלמוגים שמשתמשים בהכל, יש כאלה שבמעט מסוג אחד או 2 של חומרים מומסים. יש רק דבר אחד לומר בנוגע לאלו: חוץ מחומצות אמינו ויטמינים מסויימים אין שום צורך בלהוסיף אמוניה או פוספאט בכוונה לאק' פעיל :lol:


עדיין לא בדקתי חומרי מזון אחרים, ועל תאורה יש מאמרים נפרדים.

אלי הרפז
Sunday 08/08/2004, 16:53
מאמר יפה מאוד :up: