צפה בגרסא המלאה : עוצמת זרימה באקווריום

Trigger
Wednesday 12/06/2002, 10:24
יש ברשותי אקווריום מטר סטנדרטי עם שני נצרנים קטנים ומספר אלמוגיות...
יש לי שני פילטרים חיצוניים של אטמן אחד 600 ל/ש והשני אותו הוספתי בסופ"ש 1000 ל/ש , כמו כן יש באקווריום ראש כוח של רנה 400 ל/ש , כל הדגים נראים מרוצים מהעניין חוץ מנצרן אחד , אודונוס ניגר , מאז שהוספתי את הפילטר הוא מתחבא בין הסלעים ומסרב לאכול , האם הזרימה חזקה מדי ??? האם נצרנים מהסוג הזה מעדיפים זרימה חלשה יותר ???

benrokh
Wednesday 12/06/2002, 11:23
כיוון שאין לי ניסיון עם טריגרים אענה לך לפי הפיסיולוגיה שדלהם ולא לפי ניסיון:

כודם כל נגיד שהאק' הוא בקיבולת 200 ליטר+-
זרימה חיצונית 1600 ל"ש
זרימה פנימית 400 ל"ש

זרימה כזו משתווה לזרימה באזור עמוק יחסית של החוף (בערך)
או ללגונה רדודה עם מנגרובים
זאת אומרת זרימה מהצדדים חלשה ומהגלים חזקה יחסית אבל לא יותר מדי

לפי הפיסיולוגיה של הנצרן אפשר לראות כי יש לו סנפירים די מפותחים
והוא חי גם בשוניות האלמוגים בהם הזרימה חזקה מאוד
גם באזור קצת יותר עמוק וגם בלגונה הרדודה
לפי זה שמוצאים אותו בשוניות אלמוגים אפשר להבין למה משמשים הסנפירים המפותחים יחסית-לאפשרות תנועה בזרם חזק יחסית

לפי נתונים אלו לא נראה לי שיש סיכוי שתהיה לך זרימה חזקה מדי של הפילטר החיצוני
אם בכל זאת יש חשש שהאודונוס נבהל מהזרימה ולא משום דבר אחר הייתי שם "חליל" לפיזור של עוצמת הזרימה

(כל המידע המובא כאן הוא מספרים ולא מניסיון כפי שכבר ציינתי אבל ניתן לסמוך עליו כמידע מספר)

קיפודג
Wednesday 12/06/2002, 14:24
נמשיך קצת עם פסיכולוגיה: יכול להיות שהשינוי שביצעת באקווריום ( הזזה של צינורות , צמחים ואבנים ) הפחיד אותו מעט.

Cobalt
Wednesday 12/06/2002, 21:21
לדעתי פחות משחק תפקיד העוצמה אלא טיב הזרימה.
כל עוד הזרימה איננה מערבולתית (טורבולנטית) ניתן לשים עוצמה מרובה.
אני מרבה סקלרים באקוריום 280 ליטר עם זרם של 1600 (!) ליטר שעה שזה הרבה יותר מדי רק שפיזור המים טוב מאד אז אין להם הרגשה של ג'קוזי וטוב להם מאד.
יחיאל

dolphitec
Wednesday 12/06/2002, 21:57
כעקרון לאודנוס ניגר אין בעיה עם זרימות חזקות, ניתן לראות אף שלעיתים הם נהנים לשחק מול הזרם, יכול להיות שזה משהו אימדיבידואלי עם הדג שלך, נסה לשנות כיווני זרימה ו/או להחליש מעט את הזרימה ולהמתין לתוצאות.
יכול להיות שגם אם תחכה עוד יום או יומיים הכל יסתדר ללא התערבות מצדך.