צפה בגרסא המלאה : מידע בסיסי למי שמתחיל אקווריום של Reef.

AYahoo
Friday 17/05/2002, 11:28
אם נכון יותר שהעץ הזה יהיה בפורום מתחילים, אז אני מתנצל מראש, ואני בטוח שהמשגיחים יעבירו אותו, אבל מכיוון שמדובר על מים מלוחים, אז החלטתי לרשום אותו פה.

בכל אופן כל מי חשב להתחיל בארץ אקווריום של Reef בטח שמע 1,000,000 דעות שונות, 1,000,000 שיטות שונות וכל מיני דברים שהפכו אותו להיות כל כך מבולבל, שהוא לא ידע מה נכון ומה לא.

החלטתי לאור המצוקה של האנשים שלא יודעים לרכז כמה הערות חשובות על התחלת האקווריום והמערכות השונות.

(כמובן וכמובן כל מה שאני רושם הוא דעתי ומנסיוני בלבד!!! אין פה שום דבר שאני רושם שהוא קדוש / חובה!)

אני מדבר פה על השיטה הברלינית שהיא הנפוצה בארץ, אני לא אומר שהיא הכי טוב (אני דווקא חושב שיש שיטות יותר טובות) אבל היא יחסית פשוטה וניתן למצוא את החומרים השונים פה בארץ בלי להתאמץ.

לפני הכל מרבית השיקולים הם שיקולים כספיים, אני ממליץ על הבינוני, ניתן לעשות יותר טוב ופחות טוב..

סלעים
אם אתה מתכוון להרים אקווריום של Reef ישנם מספר שיקולים, מכיוון שזה Reef אני הייתי ממליץ על סלעים חיים מחנות (80% של סלעים מהים התיכון, 20% מאינדונזיה).

מים
פה אני לא הייתי מתפשר ושם רק מים של אוסמוזה הפוכה, (ניתן לקנות מערכת של אוסמוזה וניתן לקנות מים מהחנויות השונות) מים מאוסמוזה הם מים שהמוליכות שלהם היא ממש נמוכה (30-) מכיוון שאנחנו רוצים שהמיים שלנו יהיו "נקיים" מכל דבר אפשרי, כמו פוספטים, מתכות שונות וכל מיני דברים שונים הייתי ממליץ באמת בכדי להתחיל את האקווריום על מי אוסמוזה.

עצה, אם יש חבר שיש לו Reef הוא בוודאי עושה החלפה של לפחות פעם בחודש, אני מחליף 50 ליטר פעם בחודש.. קחו את המים שהוא מוציא מהאקווריום שלו ותשימו במערכת שלכם, אלו מים טובים שיעזרו למערכת שלכם להתחיל לרוץ.

תאורה
פה לא הייתי חוסך, יש שתי אפשרויות MH (Metal Halid) או נורות פלוריסנט, לדעתי שתי השיטות טובות, עיקר ההבדל הוא במחיר ובצורה שבה האור נראה לנו, אם תשתמש ב MH אתה תקבל אפקט יותר מרשים של "קרני אור" שחודרות את המים ממש כמו בים. (חשוב לא לחסוך באור הוא אחד משני הדברים הכי חשובים באקווריום). (אצלי במערכת יש כרגע ואני מרוצה - שני מנורות 6,000 K, אחת של 10,000 K ועוד אחת של Actinic (זה אומנם דומה לאולטרה סגול, זה לא !! אולטרה סגול לא חודר טוב את המים, והיא ממש לא טובה לאקווריום!)

Kelvin = K.

זרימה
זה לפי הרבה מדענים הדבר השני הכי חשוב ב Reef, שוב אל תחסוך, אני ממליץ על משאבת גלים למיניהם למרות שהם יקרות, (כמובן ניתן לעשות דברים ב DIY - Do It Yourself). חשוב מאוד שתהיה סירוקלציה באקווריום אבל יותר מזה חשוב שתהיה זרימה, 90% מהאלמוגים אוהבים זרימה בינונית +... לכן חשוב מאוד להקפיד על זה.

גודל האקווריום
פה זה תלוי מה אתה רוצה לעשות, אני הייתי ממליץ על 500 ליטר +, לגבי מידות, אם אתה רוצה טיפ, ככל שהאקווריום יהיה יותר רחב, ככה הוא יראה יותר אמיתי, לגבי אורך וגובה, תשחק בזה כאוות נפשך.

Sump לעומת פילטר חיצוני
לדעתי חבל להשקיע באקווריום Reef ללא Sump חוץ מהעובדה שתוכל לאכסן בו את כל הציוד כמו משאבות, מפרק חלבונים, גוף חימום וכו' הוא משמש כפילטר הטוב ביותר.

מי שלא יודע מה זה Sump, זה אקווריום קטן יותר מהראשי שמשמש כפילטר למערכת הראשית (מים יורדים אליו דרך Over Flow וחוזרים לאקווריום דרך משאבה)

מפרק חלבונים
גם פה לדעתי צריך להשקיע, מפרק חלבונים זאת המערכת שעוזרת לנו להוציא את כל ה DOM (Dissolved Organic Matter( בעצם את כל הטינופת מהמים, את החרא של הדגים את האוכל שלא נאכל את מה שנרקב באקווריום, בכל אופן הכל, (עוזר למנוע ירוקת שעירה).
לכן שים מפרק חלבונים כמו שצריך, הוא יעזור ליציבות המערכת ויאפשר לך להאכיל יותר (אם נרצה להגיע לכמות האוכל שבים לליטר, אנחנו נצטרך להוסיף ל 500 ליטר מים כ 270 גרם של ארטמיה ביום - 270 גרם זה 60 קוביות + של אוכל ביום.. כמובן שזה בלתי אפשרי.)

מקרר / חימום
גוף חימום + טרמוסטט זה שטויות אני לא אתעקב על זה, לגבי מקרר, אני הייתי משקיע במקרר של תמיר, מניסיוני הוא טוב, הוא לא כל כך יקר לעומת שאר העולם ובסה"כ טוב.. האלמוגים חייבים מערכת קרור מכיוון שאם הטמפרטורה תעלה... הם ימותו לך - חבל.

כאשר יש לך כבר את האקווריום בבית, ה Sump והמשאבות + מפרק החלבונים מחוברים אז דבר ראשון ממלאים במים (אני ממליץ שוב אוסמוזה הפוכה).

שלב שני מוסיפים מלח, מלח כמובן שמיועד ל Reef (ניתן להשיג בכל אחד ממוכרי הדגי מים המלוחים בארץ) כמובן עד למליחות הדרושה.

נותנים למערכת לפעול ועוקבים אחרי ה Amonia וה Nitrit, אלו הרעלים במים, לא צריכים להיות רעלים כרגע כי אין כלום במים, אבל בכל אופן מחכים ששניהם יגיעו ל 0.

כאשר שניהם ב 0 אז ניתן להכניס את הסלעים החיים ולסדר את האקווריום לפי איך שנראה לך.

לאחר הסלעים החיים שוב צריך לעקוב אחרי שני המדדים (בערך שבועיים שלושה, תלוי במערכת) עד שהם 0, לא קרובים ל 0 לא מאוד קרובים... 0.

לאחר מכן שהמים מוכנים לפעולה... אז ניתן להתחיל להכניס דגים, רצוי דגים חזקים אבל לא תוקפניים (אלמוגית לעולם לא תכנס אלי לאקווריום).

זהו כעיקרון, אני יודע שיש שיטות שונות ואחרות, זה בערך הרעיון שלי, יש דרכים לחסוך יש דרכים לשפר, אבל אם אתה עכשיו מתחיל את הפרוייקט, זה כעיקרון הדברים הבסיסים + להחזקת מערכת טובה.

אם שכחתי משהו אני מצטער, אני בטוח ששאר החברים פה יוסיפו, אבל אני ממהר ללכת אז אני אקצר במילות סיכום -

בהצלחה (אתה צריך את זה).
[/b]

benrokh
Friday 17/05/2002, 11:53
בפעם השניה אני מבקש ממך בבקשה תפרט על שיטות אחרות

אור
Friday 17/05/2002, 12:04
וואו אתה ממש התאמצת לרשום את כל זה אפשר להכניס את זה לאתר שלי תחת השם שלך כמובן!

AYahoo
Friday 17/05/2002, 13:53
מבחינתי אתה יכול לפרסם את זה בעיתון :)

העיקר שהאנשים בארץ ילמדו ויחכימו.
:D

קובי
Friday 17/05/2002, 15:40
מספר הערות -
1. אתה ממליץ על שלושה שבועות לאזן את המערכת. אני ממליץ על שישה חודשים. יש כאלה שממליצים על שנתיים. בכל מקרה, סבלנות היא מעלה וככל שתמתינו יותר זמן, כך האקווריום שלכם יהיה בריא יותר ויציב יותר.

2. אני מעדיף להשתמש במפרקים חלבונים מרמה אחת "פחות" למה שצריך באמת באקווריום עם תפוסה מלאה. (על פי רוב רצוי לקנות את המפרק תוך חישוב מראש של כל הדגים שיהיו באקווריום ואז להנמיך את פעולתו עם הברזים לרמה הדרושה כרגע). הסיבה לכך היא שמפרק חלבונים מוציא גם חומרי מזון חיוניים מהמים (את כל הארטמיות) וגם חומרים הדרושים לדגים לאלמוגים ולח"ח. לאחר מכן צריך להתחיל להכניס את כל החומרים האלה בחזרה לאקווריום, ומי שחוגג זה בעיקר חברת "רד סי" שמוכרת לכם את מפרקי החלבונים ו... את כל החומרים שצריך להוסיף בחזרה.

3. החלפות המים יכולות להיום גם תלת חודשיות. בכל מקרה מים שמחליפים רצוי להעמיד במיכל כמה שיותר גדול, עם המלח וכל התוספות, במשך שבוע ואפילו יותר, ולאוורר את זה חזק עם אבן אוויר !!!

4. להכין מראש רשימה של כל הדגים שאתם עומדים להכניס לאקווריום. אני יודע שזה פלצני וזה "שולל את כל הספונטיות והכיף" מהעסק. אבל זו השיטה היחידה שבאמצעותה ניתן להבטיח שכל הדגים יסתדרו פחות או יותר אחד עם השני.
למה ? מכיוון שכאשר יש רשימה מלאה של כל הדגים שבהם אנחנו מעוניינים לאקווריום, אפשר גם לקבוע סדר הכנסה, ואז לא לקחת סיכונים מיותרים של "דג תוקפני שהתאקלם באקווריום עלול לגמור לי דג חדש". כמובן שבמקרי מוות של דגים קיימים והחלפת תפוסה - אין מה לעשות, אבל תמיד טוב לצמצם סיכונים.

5. סאמפ - מסכים עם איהו. יותר גדול, יותר טוב. (יש מצבים שבהם אנשים עם אקווריום נאנו ריף של 20 או 30 ליטר מתחזקים אותו עם סאמפ של 60 ליטר).

6. מטאל הלייד. לא נורא יקר, לא נורא קשה למצוא אם יודעים איפה. לא לקנות בחנות של בעלי חיים כי יקעו לכם שם את הצורה. ובהחלט בהחלט עושה אפקט נפלא של אור שמש מעל האקווריום. אצלי - בגלל שפני המים נעים כל הזמן - יש אפקט מדהים של "אור וצל" ממנורת המטאל הלייד על פני כל קרקעית האקווריום וגם על סביבת החדר כולו. היתרון הגדול - המנורה הזו מחזיקה שנתיים.

benrokh
Friday 17/05/2002, 15:52
מניסיוני:
1)אין זמן קבוע בו מתייצב האק'! זה יכול לקחת שבוע וזה יכול 5 שנים
2)סטמפ בנאנו יהיה יותר סכנה למערכת מאשר עזרה
למה?
הוא יתחרה בסלעים החיים שיש לנו ובסוף הבקטריה באותם סלעים תמות וכל הלכלוך והאמוניה ממות הבקטריה על הסלעים... לא יהיה לך נעים פה ולכן כל מי שחושב לנסות נאנו חייב לקחת את זה בחשבון.
3)אין שום דרך בטוחה לחלוטין ליצור ריף
כל אחד יכול לנסות את השיטה שלו-אין שיטה שיכולה לעבוד בשביל כל אחד

ואיהוו אני שוב מבקש בבקשה תרשום פירוט של שיטות אחרות שאתה מכיר להחזקת ריף

קובי
Friday 17/05/2002, 15:57
בנרוק - סליחה אבל אתה מדבר שטויות. מה זה "תתחרה" עם הבקטריה ? אין כאן תחרויות. כל עוד יש במים אמוניה לנגזרותיה יש בקטריות. אין להן העדפה לאיזור מסויים. על הסלעים עצמם יש גם מקרו אצות שמתפתחות שם ולא בסאמפ מכיוון שבסאמפ אין תאורה אבל זה כבר סיפור שלא שייך לעסק הזה.

benrokh
Friday 17/05/2002, 16:07
דג זאב... נו באמת.. רואים שאין לך נאנו :lol:
בנאנו ריף אין הרבה דגים וח"ח
מקס' לנאנו זה 4 דגים לנאנו הכי גדול אם רוצים ח"ח
אין שם אמוניה בגלל הבקטריות שיש על הסלעים
כשאתה שם סאמפ הרי אתה נותן מצע טוב לבקטריות והן מתפתחות יותר טוב מאשר על הסלעים
אם אין מספיק אמוניה (ובנאנו אין) הבקטריה תתחרה על המזון וברור שבסאמפ יש תנאים יותר טובים והבקטריה בסאמפ תנצח..
מה שאומר שהבקטריה בסלעים תושמד...
ובגלל המוות של כ"כ הרבה יצורים יהיו הרבה הרבה בעיות

וכאן אין מה להתווכח כי זה נכון! אם אתה לא חושב כמוני תיכנס לנאנו ריף קום לפורום
ותראה את העץ:
biobolsiowheels

קובי
Friday 17/05/2002, 16:15
אם תדפדף בפורום הזה, תראה שלפני כמעט חצי שנה היה לי נאנו. גש לדף הראשון של הפורום ותתחיל לעשות סקירה של הנושאים מתחילתו.

אגב - הצהרות בסגנון "נו באמת דג זאב - רואים שאין לך נאנו" לא מתקבלות אצלי ברוח טובה. השתדל מאד להמנע מהן :evil2: .

AYahoo
Friday 17/05/2002, 17:14
תסלחו לי אם אני אתעלם באלגנטיות מהוויכוח שסטה מהנושא ואחזור להגיב על ההודעה של דג זאב...

בכל אופן לא ממש משנה כמה זמן תחכו לדעתי, כאשר המדידות יראו 0 Nitrit ו 0 Amonia אז תמתינו עוד שלושה ימים +- ותוכלו להכניס דגים, עד אז, לא הייתי ממליץ על להכניס כלום.

לגבי מפרק חלבונים, להפך, בהתחלה אני ממליץ לשים מפרק טוב, הסיבה לכך היא שהוא ייצב יותר במהירות את האקווריום ובנוסף הוא יצליח להוציא את כל מה שמת מסלעים החיים שלכם את כל הרפש שנכנס איתם ועם החצץ בכל אופן את כל מה שיהפוך ל DOM.

(טיפ, יש מכשירים למדוד את איכות המפרק חלבונים שלכם, אם יש לכם ספק האם הוא מספיק טוב לכם או לא, שיטה [לא הכי מדוייקט בעולם אבל טובה למדיי] טובה לבדוק זאת ע"י להצמיד נייר לבן לדופן האקווריום מצד אחד שלו וללכת ולהתבונן מהצד השני שלו, אם הנייר לבן, משמע מפרק החלבונים שלכם עושה נאמנה את עבודתו.. אם לא, אז לא :() - שני צדדים הכי רחוקים שיש לכם באקווריום.

אורן
Friday 17/05/2002, 18:41
למערכת ריף אני הייתי מכניס לאחר האיקלום (AYahoo צודק תלוי בפרמטרים שקיבלתם בבדיקת המים ) קודם כל את האלמוגים ורק אחר כך את הדגים לאט לאט .
הדגים הם המזהמים העיקריים במערכת הריף והכנסתם תשנה את איכות המים.

AYahoo
Friday 17/05/2002, 18:59
אורן, אני מסכים שכמות המעמסה על האקווריום נוצרת מהדגים שלנו, הסיבה שאני ממליץ להתחיל בדגים (אני די מצדד בדג זאת שהמליץ לעשות רשימה.. זה יחסוך לכם אחר כך את - "שיט איך אני מוציא את האלמוגית הזו.." וכל מיני כאלו) היא שדגים פחות רגישים לרעלים במים, מכיוון שערכות המדידה שלנו לא הכי מדוייקות ומהסיבה שטוב לראות שהמערכת עומדת לא רע עם שניים שלושה דגים.. גם אם יעלו טיפה הרעלים ומייד אחר כך ירדו... זה ייצב יותר את המערכת, מסכים שוב עם דג זאב שאמר "סבלנות היא מעלה וככל שתמתינו יותר זמן, כך האקווריום שלכם יהיה בריא יותר ויציב יותר."

ככה שאם מוסיפים דג חמוד (הדג הראשון שהכנסתי היה Naso Barberatus, דג ממש חמוד, לא מהווה איום על אף דג אחר, לא "עצבני", אוכל טוב, חזק יחסית.. בכל אופן לא רע להתחיל עם אחד כזה.).

אבל ניתן להתחיל עם אחד מהשניים......... :)