צפה בגרסא המלאה : שאלה של חוסר ידע...

elminister
Saturday 04/05/2002, 21:20
אני מתנצל מראש אולם מים מלוחים הם לא תחום ההתמחות שלי

קראתי לעומק את היתרונות הגדולים של הSAMP, ואף קראתי הרבה מאוד חומר על פילטר רטוב/יבש.

האם צריכים את שנהם יחד לאק' של מים מלוחים?
האם לא ניתן להסתפק בפילטר רטוב/יבש (ברמה גבוהה), במקום להסתבך על הSAMP?

לפי מיטב הבנתי יתרונו הגדול של הSAMO הוא נפחו העצום ואיטיות העברת המיים דרכו.
את מדית הסינון ניתן לשים הן בSAMP והן בפילטר הרטוב יבש...

אולם ישנם פילטרים עם נפחי דוד מרשימים, ובמשוכללים ניתן לכייל את קצב מעבר המיים
ELMINISTER מסוקרן

קובי
Sunday 05/05/2002, 00:15
ראשית כל - החלק היבש רטוב תופס אך ורק שליש מין הפילטרציה שבסאמפ. הסאמפ מהווה את המקום האידיאלי "להחביא" בו את כל הציוד העודף שצריך למים מלוחים ולא רוצים שיזדקר מאקווריום התצוגה עצמו.
שנית - הסאמפ מכיל גם חלק רטוב, גם סקימר, גם את כל מערכות התוספים למיניהם (זו הרחבה לחלק הראשון, אבל בחלק הראשון התכוונתי בעיקר לכניסות ויציאות של מערכות חיצוניות כמו צ'ילר וUV, עכשיו אני מדבר על דברים שיושבים *בתוך* הסאמפ.
שלישית - הסאמפ שלי למשל מכיל 190 ליטר. נאמר ש - 150 ליטר מתוכו מלא במים (נדמה לי שפחות, אבל בשביל הדוגמה הנוחה). שליש מזה - נניח 50 ליטר, מכיל את החלק היבש רטוב. אתה מכיר פילטרים יבשים רטובים שנפחם עומד על 50 ליטר ? אם כן, אני מתאר לעצמי שמחירם יהיה זוועתי לעומת מחירו של סאמפ.

אגב - ראיתי "יבש רטוב" אחרים, שאינם קשורים לסאמפ. בדרך כלל חלקים כאלה הם חיצוניים ונועדו להתחבר אל הסאמפ לשם תוספת פילטרציה (כאמור, אנחנו מנסים להגיע לנפח כמה שיותר מאסיבי). לדוגמה - עמוד פרספקס של מטר וחצי, בקוטר של 30 סנטימטר, מלא ב"ביו בולז" שראש כוח מביא מים אל ראשו ומשם הם מחלחלים דרך כל העסק עד לנקודת איסוף בתחתית העמוד - וחזרה אל הסאמפ.

אגב - לדעתי גם יבש רטוב כזה הוא מבנייה עצמית, או מהזמנה, ולא רכישה מחברת פילטרים ממותגת (דוגמת אהיים, אטמן ואחרות).

elminister
Sunday 05/05/2002, 10:22
לא נקלט....
אין שום דרך "למזער" את העסק?
לאק' מיים מלוחים צריכים נפחים של פי 3 מנפח האק הראשוני רק לכל הציוד (!)
ELMINISTER

Aquario
Sunday 05/05/2002, 12:14
למזער? למה לך למזער? ככל שהפילטר או במקרה זה הסאמפ גדול יותר כך יש מקום להרבה מצע ושטח הפנים גדל, התוצאה היא פילטרציה מושלמת - מים נקיים וערכות בדיקה שמראות רק 0.

לי למשל יש רק אקווריום עם מים מתוקים בלי שום קשר לריף וגם אני בניתי סאמפ שאם הייתי ממיר את הפעילות שלו ואת נפחו לפילטרים חיצוניים זה מסתכם ביותר מ-2000 שקל כשאת הסאמפ שלי שהוא בעצם פילטר חיצוני לכל דבר בניתי ב-200 שקל בלבד. בגלל שהסאמפ שלי הוא של מים מתוקים הוא משמש רק כפילטר חיצוני ויש בו את כל סוגי המצעים וגם חלק רטוב/יבש.

קובי, אצלך בסאמפ המים עולים מלמטה למעלה ונשאבים מלמעלה או יורדים למטה ומשם נשאבים? ואיך אתה שואב אותם עם ראש כח או משאבה?...

קובי
Sunday 05/05/2002, 13:07
אקווריו !

אז ככה - המים יורדים בכוח הכבידה לחלק הראשון של הסאמפ. בחלק הזה כאמור יש את הצמר הפרלוני (וגם פחם פעיל) זו הירידה הראשונה. השלב השני הוא עלייה, מלחץ המים בלבד, והיא זו שקובעת למעשה את גובה המים בחלק הראשון (ככל שהיא גבוהה יותר, המים יעלו גבוה יותר בטרם "ירדו" מהעלייה הראשונה). לאחר מכן המים גולשים לירידה השנייה. גולשים מכיוון שיש שם משטח פרספקס מחורר, שעליו המים גולשים בשיפוע הדרגתי ומחלחלים דרך החורים בפרספקס אל החלק היבש רטוב. הם נקווים בתחתית החלק היבש רטוב (שהוא למעשה חלק רטוב לגמרי) ומשם - אל נקודת האיסוף בחזרה אל האקווריום.

לא - אינני משתמש בראש כוח ולא נראה לי שראש כוח מסוגל לעשות את העבודה הזו של זריקת מים לגובה של 170 או אפילו 180 סנטימטרים. אני משתמש במשאבה טבולה של אהיים 5000 ל"ש. ניתן להשיג משאבות אימפלוריות (של אטמן או רנה או פלובאל) במחירים של כ 400 שקל בערך. סה"כ - הסאמפ והמשאבה עולים כ - 600 שקל. שווה בשביל פילטרציה כל כך גדולה.

AYahoo
Sunday 05/05/2002, 18:43
ראש כוח יכול לעשות את זה בקלות... תלוי האם הוא בנוי לכך... (צריך לבדוק את היכולת זריקה שלו)

בנוסף לדעתי Sump זה חובה, אני לא הייתי ממליץ לאף אחד להריץ מערכת ללא Sump... ובנוסף איפה תדחוף את הציוד??

יש לי בSump, 4 משאבות, מפרק חלבונים שהבסיס שלו הוא 25 ס"מ X 25, מצוף איטלקי שמוסיף מים ממערכת האוסמוזה ההפוכה כאשר מתעדים מים, ברזים למיניהם... אל חוזר.. איפה תשים את כל זה, באקווריום הראשי?!