צפה בגרסא המלאה : עזרה בהקמת סאמפ

tkalimia
Monday 09/06/2008, 15:01
שלום לכולם..
קראתי בערך כל מאמר שיש בנושא באתר הזה ובאחרים ועדיין אני מבולבל ולא סגור מה צריך להיות בסאמפ.
מדובר באקווריום 35*70*200 שממוקם על הרצפה ולידו יש לי מקום לסאמפ
מה צריך להיות בתוך התאים ??? ואיך מומלץ לבנות אותם?
הייתי יכול להעזר בחנות אבל אני יכול להשיג את כל הציוד במחירי עלות אז אני מעדיף לבנות לבד.
ואיזה עוצמה של משאבת עלייה אני צריך? האקווריום 500 ליטר ומהמשאבה עד לאקווריום יהיה בערך 2.5 מטר של צינור
האקווריום מתוכנן להיות מרינה.
תודה.

mga345
Monday 09/06/2008, 16:56
בעקרון, מבנה הסאמפ הוא די קבוע והוא מכיל בד"כ 4 או 5 תאים, כאשר התא החמישי הוא תא רפיוג' (יש כאלה שמוותרים עליו).
גם סדר התאים ומה שהם מכילים הוא די קבוע:
תא ראשון - כניסת מים מצינור הירידה מהאקווריום.
תא שני - נמוך במקצת מהראשון וצר מאד (3-4 ס"מ). ניתן לשים בו גוף חימום למשל.
תא שלישי (ורביעי) - תא רטוב / יבש (מבנה קבוע בד"כ עם לוח פלסטי מחורר מלמעלה) אשר אותו יש למלא במדיה ביולוגית (העדיף ביותר - סלעי יבוא), כאשר התא הרביעי (אופציונלי) יכול לבוא במקום חלק מהתא הרטוב / יבש ומשמש כרפיוג' אצות בד"כ וגם לבידוד דגים.
תא חמישי - בו ממוקם הפורק ומשם עוברים המים (דרך קדח) למשאבת ההעלאה. בתא זה שמים גם ציודים נוספים כגון משאבות ולכן הוא צריך להיות התא הגדול בסאמפ.

לגבי משאבת ההעלאה: רצוי משאבה חיצונית חזקה אשר אפשר יהיה להוציא ממנה פיצולים לצרכנים נוספים.
רצוי למקם אותה קרוב כדי לא להפסיד יותר מדי בספיקה.

ולבסוף:
מדוע האקווריום על הרצפה? זה לא יפה ולא נוח לתצוגה ולצפיה.

tkalimia
Monday 09/06/2008, 17:41
האקווריום על הרצפה כי זה המקום היחיד בבית שבו היה אפשר להשים אותו, התפשרנו.
לא הבנתי כמה דברים:
איפה אני שם את הפרלון? (הבנתי שצריך..) בתא הראשון? ואם כן אז במעמד כלשהו או פשוט מונך לאורך התא?
למה התא השלישי נקרא רטוב/ יבש ? זה תא עם סלעים בלבד נכון? ולמה משמש הלוח פלסטיק המחורר מעליו?
ואיך בדיוק אני ממקם את הפורק ביחד עם משאבת העלייה באותו תא? המשאבה לא תשאב את המיים לפני שהמיים יספיקו לעבור בפורק??
יש למישהו מושג איזה משאבת עלייה אני צריך לדבר כזה? יש בערך 2.5 מטר צינור שיוצא מהמשאבה ( מטר לכיוון למעלה ועוד 2 לאורך האקווריום)
מצטער אם זה יותר מידי שאלות..
תודה לעונים..

mga345
Monday 09/06/2008, 20:23
האקווריום על הרצפה כי זה המקום היחיד בבית שבו היה אפשר להשים אותו, התפשרנו.
לא הבנתי כמה דברים:

איפה אני שם את הפרלון? (הבנתי שצריך..) בתא הראשון? ואם כן אז במעמד כלשהו או פשוט מונח לאורך התא? התא הראשון בנוי כך שיש מקום מיוחד לשים את הפרלון בצורה אלכסונית (בין שתי רשתות פלסטיק קשיחות שנקראות לובר).

למה התא השלישי נקרא רטוב/ יבש ? זה תא עם סלעים בלבד נכון? ולמה משמש הלוח פלסטיק המחורר מעליו? הוא נקרא "רטוב / יבש" כי המים בתא הזה הם עד חצי הגובה ודרך החורים מלמעלה יורדים המים כמו גשם. זה מאפשר חימצון לסלעים שלא טבולים במלואם וחשוב לבקטריות שעליהם.

ואיך בדיוק אני ממקם את הפורק ביחד עם משאבת העלייה באותו תא? המשאבה לא תשאב את המיים לפני שהמיים יספיקו לעבור בפורק?? הפורק מקבל הזנה בעזרת משאבה והמים שיוצאים ממנו חוזרים לתא הראשון. הפורק רק ממוקם בתא הזה. משאבת ההעלאה יכולה להיות טבולה בתא האחרון או בכלל חיצונית (עדיף). גובה המים בתא הזה ניתן לשליטה וצריך לדאוג ולשמור על גובה המים שיהיה לפחות 5 ס"מ מעל הקדח. אני משתמש במערכת פיצוי לאידוי מים אוטומטית, וזה מומלץ וחשוב.

יש למישהו מושג איזה משאבת עלייה אני צריך לדבר כזה? יש בערך 2.5 מטר צינור שיוצא מהמשאבה ( מטר לכיוון למעלה ועוד 2 לאורך האקווריום) אתה צריך משאבה חזקה ותשאל שאלה נפרדת וספציפית. תקבל כמה הצעות. אני משתמש במשאבה חיצונית DART (מעבירה 10,000 ל/ש).

מצטער אם זה יותר מידי שאלות.. מי שלא שואל, עושה טעויות וזה עולה ביוקר...

תודה לעונים..

העמלץ /בני גולשה ז"ל
Tuesday 10/06/2008, 02:46
בנוסף לתשובותיו המנומקות של משה, האם קראת את המאמר הבא?

http://www.aqua.org.il/modules.php?name=News&file=article&sid=701

בני

tkalimia
Tuesday 10/06/2008, 23:10
קראתי אבל לצערי הוא לא מעמיק מספיק בנוגע למה שמים במחיצות

אלי הרפז
Tuesday 10/06/2008, 23:47
אין יותר עמוק מזה-

תא ראשון –הוא תא ירידת המים והסינון המכני, כאשר המים נכסים מלמעלה ועוברים דרך
הפרלון /גרב למטה.
בדרך כלל משתמשים בצמר פרלון שמגיע בצורת שמיכה(שלא כמו במסנני דוד שמגיע
בצורת צמר גפן),יש שמשתמשים בגרב מיקרונית,

תא שני –הוא תא לגופי חימום,סופחים למיניהם,וראשי כוח כאשר כניסת המים היא מלמטה למעלה

תא שלישי–הוא התא שבו מתבצע הסינון הרטוב יבש, ככל שתא זה יותר גדול כך הוא יותר אפקטיבי
וחמצון המים יותר טוב,לתא זה מכניסים מדיות שונות שיש להם שטח פנים גדול
כגון-ביו בולס,Gold filter או סלעים,כניסת המים היא מלמעלה בנפילה חופשית כלפי מטה
(באקווריומי ציקלידים נהוג לשים חצץ טוף ע"מ להקשות את המים)

תא רביעי –זהו תא המשאבות שמעלות את המים חזרה לאקווריום ובתא זה ממקמים את המצוף
החשמלי/מכני במידה ורוצים לבנות/להוסיף מערכת פיצוי מים,כיום נהוג לקדוח חור
בדופן החיצונית של התא מלמטה ולחבר משאבה חיצונית למרות שיש רבים שמשתמשים
במשאבות פנימיות.

freshreef_aquariums
Wednesday 11/06/2008, 01:10
קראתי אבל לצערי הוא לא מעמיק מספיק בנוגע למה שמים במחיצות

למרות שאתה יכול להשיג במחירי עלות, גש לאיזה חנות ותראה איך סאמפ בנוי

matan_grin
Wednesday 11/06/2008, 17:31
אפשר גם ללא מחיצות.
אני אישית עובד בסאמפ בעל מחיצה אחת בלבד,שבו התא הראשון הוא תא נפילת המים שבו מיקמתי את הפרלון,ואת משאבת ההזנה לפורק החלבונים,והתא השני,הגדול,משמש למיקום הפורק,גופי החימום,משאבות,ריאקטורים למיניהם,וסלעים חיים.
מאוד נוח לטיפול ותחזוקה.