צפה בגרסא המלאה : יש משהו שבאופן מוזר ביותר מפריע לי


Aquario
Friday 09/11/2001, 00:22
אני לא מורה ללשון וודאי שלא אבשלום קור, אבל רבותיי, מים כותבים עם 'י' אחת ולא עם שתיים כמו שרבים מחברי הפורום כותבים (מיים>> מים), וזאת בהחלט מילת מפתח שמשתמשים בה הרבה. אז תתעצבנו עליי אבל בכל זאת... תכתבו כמו שצריך...

עמירם ש.
Friday 09/11/2001, 00:25
זה מה שמפריע לך? מה בנוגע להודעה הקודמת בפורום זה - " חיפסתי בכל רחוב רמז בראשון, ולא מצתי"???

קובי
Friday 09/11/2001, 08:59
לו הבנתי מה מפריא בהודאה הזות.

:roll:

Friday 09/11/2001, 20:36
טוב, מה הנושא הזה כל כך חשוב אני לא מבינה ?

עמירם ש.
Friday 09/11/2001, 23:56
אגב, לפי כללי הכתיב חסר הניקוד של האקדמייה ללשון העברית, האיות "מיים" הוא נכון ואף רצוי. ציטוט:

"העיצור Y - בתוך המילה ובסופה היו"ד נכפלת. למשל: בניין, הייתה, בניי, לייצר".

(ראה: http://hebrew-academy.huji.ac.il/spellno.html)

קובי
Saturday 10/11/2001, 03:23
אבל אנחנו משתמשים בכתיב חסר. לכן למשל אופן הכתיבה אימא נכון, אבל פחות מקובל (חוץ מבתוכנת הוורד עם מתקן שגיאות הכתיב הבלתי נלאה שלה) מאשר "אמא".

אני מוצא שכתיב מלא (מיים) נראה פחות טוב והרבה יותר מסורבל מאשר כתיב חסר.

עמירם ש.
Saturday 10/11/2001, 05:30
בעצמך אמרת "אופן", "מקובל", "בתוכנת" - זה כתיב מלא למהדרין. נראה לי עדיף לתקן את שגיאות הכתיב המזעזעות של חלק מן המשתתפים.

קובי
Saturday 10/11/2001, 08:11
אוי עמירם, אם רק היה לך מושג... חפש פה ושם הודעות של כל מיני חבר'ה עם המוספית "נערך בידי ...". נראה לי שהאקדמיה ללשון העברית יכולה למנות אותי לדוקטור של כבד (כתיב חסר).

עמירם ש.
Saturday 10/11/2001, 17:56
אחרי מחשבה שנייה (י' כפולה!), אנחנו טועים להערכתי כשאנחנו מטילים את האשמה אך ורק בטכניקה של לימוד השפה בבתי הספר בשנים האחרונות.

יש להערכתי שתי סיבות נוספות, אחת חשובה יותר ואחת פחות.

הסיבה העיקרית היא חוסר תשומת לב לפרטים (בלשון נקייה) או זילזול (בלשון בוטה אבל נכונה יותר). יש דוגמה מצויינת בעץ הנוכחי: "טוב, מה הנושא הזה כל כך חשוב אני לא מבינה". הדיוק ותשומת-הלב פשוט לא מעניינים. נעבור את זה ונמשיך הלאה, ושיישרף העולם. הדבר בולט ביותר אצל דור ה-Y (אלה שנולדו משנת 1982 ואילך), אבל החלוקה בין הדורות אינה חדה וניתן למצוא גם כמה נציגים מבוגרים יותר.

חוסר תשומת הלב לפרטים אינו מתבטא רק בשגיאות כתיב. מישהו שואל במפורש "איפה יש חנויות טובות באזור ראשון", ועונים לו על חנויות באזורי ירושלים ונתניה. מישהו אומר במפורש "אני מוכר את הדיסקוסים שלי כי אין לי אפשרות לגדל אותם", ואומרים לו "לא קשה לגדל דיסקוסים". גם כאן יש חוסר תשומת לב לפרטים, וזה לא פחות גרוע משגיאות כתיב.

כיוון שהחיים מורכבים מפרטים, בין אם המדובר במינון מדוייק של דשן לצמחים או בבניית לוויין ריגול, הרי שהתוצאות הצפויות אינן מעודדות במיוחד.

יש כאמור גם סיבה שנייה, והיא חוסר התנסות. דור ה-Y חשוף פחות לתקשורת כתובה אינטנסיבית, משום שאת מקומה תופסת הטכנולוגיה. אבל החשיפה קיימת בכל-זאת, ולכן אני מייחס לנושא זה פחות חשיבות. כאשר מישהו כותב "אם איני תועה" במקום "אם איני טועה" (ציטוט של הודעה בפורום אחר), הוא בוודאי היה חשוף להבדל פעמים רבות בעבר, הוא פשוט לא שם לב לפרטים.

זה אמנם Off-off topic, אבל למי שמתעניין בדור Y והשלכותיו, יש הרבה מאוד חומר ברשת בנושא מחזוריות הדורות. להלן קישור טוב: http://www.youth.co.za