צפה בגרסא המלאה : הקמת אקווריום מלוחים

איתי73
Monday 04/02/2008, 18:57
שלום לכולם... ומזל טוב לפורום החדש

אני רוצה להקים אקווריום מלוחים חדש מהתחלה, יש לי חבר כמו אח שיש לו המון שנים מלוחים בנוסף להסברים שלו אבקש את עזרת הציבור לגבי מאמרים, מושגים ראשוניים בסיסיים ועזרה כללית תודה.

אני לא ממהר לאט לאט, לא לעשות טעויות ועד שיהיה לי יידע רחב בשביל להתחיל

אקווריום 1.2-1.5

תודה לכולם

hamoooooodi
Monday 04/02/2008, 19:13
איתי למה שלא תקרא קצת מאמרים בנושא מלוחים?!

ran77
Monday 04/02/2008, 21:47
קריאה מהנה
http://www.aqua.org.il/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=126364
:green:

איתי73
Tuesday 05/02/2008, 02:27
תודה רן :up:

אלי הרפז
Tuesday 05/02/2008, 03:10
על איזה כיוון אתה חושב ללכת מרינה או ריף?

איתי73
Wednesday 06/02/2008, 03:14
על איזה כיוון אתה חושב ללכת מרינה או ריף?

ריף ידידי או שאתה ממליץ להתחיל עם מרינה ?

ran77
Wednesday 06/02/2008, 10:17
אם אין לך נסיון בתחום
לפי דעתי עדיף להתחיל עם מרינה :up:

איתי73
Thursday 07/02/2008, 03:33
אם אין לך נסיון בתחום
לפי דעתי עדיף להתחיל עם מרינה :up:

תודה רן :up:

Oz
Thursday 07/02/2008, 03:56
כולנו מתחילים ממרינה.
כולנו פוזלים מהר מאוד לכיוון ריף.
אין ספק שצריך להבין את ה - Basics לפני שקופצים הלאה.
תתחיל ממרינה, תקרא את כל סדרות המאמרים שיש באתר בנוגע להקמות אקווריומים, ואם אתה שוקל בעתיד ריף, תתחיל אכלוס הדרגתי עם דגים שהם ריף סייף.
כך תהנה ממרינה, אבל תדע שברגע שתהיה מוכן לעלות שלב, הדגים לא יהיו בעייתיים מבחינתך והאק' יוכל לעבור הסבה מהירה ללא צורך בשינוי אוכלוסיה.
קפיש? :wink:

איתי73
Wednesday 13/02/2008, 02:40
כולנו מתחילים ממרינה.
תתחיל ממרינה, תקרא את כל סדרות המאמרים שיש באתר בנוגע להקמות אקווריומים, ואם אתה שוקל בעתיד ריף, תתחיל אכלוס הדרגתי עם דגים שהם ריף סייף.
כך תהנה ממרינה, אבל תדע שברגע שתהיה מוכן לעלות שלב, הדגים לא יהיו בעייתיים מבחינתך והאק' יוכל לעבור הסבה מהירה ללא צורך בשינוי אוכלוסיה.

תודה חיים :up:

elady
Wednesday 13/02/2008, 15:21
וכמובן שעדיף מערכת אומוזה הפוכה.

איתי73
Friday 15/02/2008, 03:49

?

ran77
Friday 15/02/2008, 09:13

?

בריף כמובן שהיא חובה
במרינה אפשר לחיות בלעדיה.

דיסקוס30
Friday 15/02/2008, 11:11
המלצה שלי לקרוא המון ולשאול המון . לא לרוץ לחנות ולקנות אלה קודם כל לשאול ורק לאחר מכן לקנות.

לא לחסוך בציוד טוב מנסיון שלי ואני מאמין שאנשים נוספים יחזקו את דברי השידרוגים עולים יותר . תקנה מהתחלה ציוד ברמה גובהה .

בהצלחה :up:

matan_grin
Friday 15/02/2008, 15:16
המלצה שלי לקרוא המון ולשאול המון . לא לרוץ לחנות ולקנות אלה קודם כל לשאול ורק לאחר מכן לקנות.

לא לחסוך בציוד טוב מנסיון שלי ואני מאמין שאנשים נוספים יחזקו את דברי השידרוגים עולים יותר . תקנה מהתחלה ציוד ברמה גובהה .

בהצלחה :up:

אמר וצדק.. :up:

כולנו מתחילים ממרינה.

לא כולם מתחילים ממרינה :wink:
את הBASICS אפשר להבין גם לפני שמתחילים את האקווריום,אבל אין ספק שמומלץ להתחיל בקל ולעבור לקשה..

stinki
Friday 15/02/2008, 16:02
ממליץ לך להתחיל ישר בריף ....
תכין תקציב הולם , אל תתפשר על איכות , אל תקנה דברים בטענה ש "תמיד אפשר לשדרג" .... תקנה את מה שצריך הכי טוב שאתה יכול לקנות מהתחלה , תשב עם חובבים ותלמד מטעויות ורעיונות שלהם , אל תתפתה לסוחרים ממולחים ומכאלה שיש לי אינטרס ,
זכור שמדובר בתחביב יקר .

זו המלצתי לפחות .

אלי הרפז
Friday 15/02/2008, 17:28
מסכים עם סטינקי אם מראש אתה יודע שאתה רוצה ריף
חבל לבזבז זמן על מרינה

ran77
Friday 15/02/2008, 18:32
קצת מוזר לי שאתם דוחפים את איתי להקים ריף בתור התחלה
ההשקעה הרבה יותר כבדה שלא נדבר על הנסיון שצריך לצבור קודם לכן !

מרינה היא ההתחלה הזולה יחסית והבטוחה יחסית לחובב המתחיל
שרוצה להיכנס למלוחים.

רותם
Friday 15/02/2008, 18:47
אני לא יודע על איזה כיוון תלך מרינה או ריף.
ההמלצה שלי מראש תיערך לקראת ריף הווה אומר שהמינימום של המינימום זה אוסמוזה.

stinki
Friday 15/02/2008, 22:12
קצת מוזר לי שאתם דוחפים את איתי להקים ריף בתור התחלה
ההשקעה הרבה יותר כבדה שלא נדבר על הנסיון שצריך לצבור קודם לכן !

מרינה היא ההתחלה הזולה יחסית והבטוחה יחסית לחובב המתחיל
שרוצה להיכנס למלוחים.

אף אחד לא דוחף לשום מקום .....
מציעים לו שישב אצל חובבים עם מרינות וחובבים עם ריפים וכאלה שעשו את המעבר ויראה לאן נטיית ליבו ....

למזלי , אני ידעתי שהכיוון יהיה ריף בעתיד אז גם נערכתי במקביל ....והיום אני מברך על כך
העיצה של רותם היא עיצה נכונה - קודם כל שיתחיל עם אוסמוזה ....

Oz
Saturday 16/02/2008, 01:52
יש להציע לבן אדם להתחיל בכל מקרה עם מערכת אוסמוזה, ויש להגיד לו להתחיל עם ריף.
תסלחו לי, אבל בן אדם שלא גידל מלוחים מעולם, ויקפוץ לריף, קופץ לבריכה עמוקה מדי. גם ברמה הכספית, וגם ברמת הידע והמקצועיות הנדרשת.
אי אפשר להתחיל ביום בהיר אחד עם ריף על כל המשתמע מכך.
גם אם תתייעצו עם כל אנשי הפורום ותקראו את כל המאמרים האפשריים, העצה להתחיל ישירות מריף היא לא במקום.
בן אדם צריך להכיר את משפחות הדגים, לגדל את חלקם. לראות בעיניים מה מסתדר עם מי, ואלו שלא, למה לא (לדוגמא, כל המייעצים שלי אמרו שנצרן וידואה הוא אחד הנצרנים הכי רגועים שיש... לא במקרה שלי).
צריך להכיר אלמוגים, רכים וקשים, שושנות ויתר ח"ח.
צריך לראות וללמוד על הבשר שלך ולא להתבסס רק על עצות אחרים.

אני מסכים, וייעצתי זאת גם קודם, לא לקנות שום דבר שלא ישמש אותך בריף (דברים שתצטרך להחליף בסופו של דבר). אבל מצד שני, לא ללכת ומלכתחילה להרים סביבת ריף מלאה.

זה בדיוק כמו שלא תמליצו לאקווריומיסט מתחיל, להיכנס לאק' צמחייה היי טק.

איתי, תיכנס לאט לאט לתחום (אלא אם כסף זה לא הבעיה שלך, אז תקנה הכל, תכניס הכל, ומה שמת... מת. מקסימום תקנה עוד, בציניות כמובן).
אני לא מזלזל בעצות אנשים לרגע, הם אלה שסייעו לי להגיע לרמת הידע ורמת האק' שיש לי היום, אבל אל תתבסס רק עליהם. תחווה דברים בעצמך.

בהצלחה,

ran77
Saturday 16/02/2008, 02:03
תסלחו לי, אבל בן אדם שלא גידל מלוחים מעולם, ויקפוץ לריף, קופץ לבריכה עמוקה מדי. גם ברמה הכספית, וגם ברמת הידע והמקצועיות הנדרשת.
אי אפשר להתחיל ביום בהיר אחד עם ריף על כל המשתמע מכך.
העצה להתחיל ישירות מריף היא לא במקום.

:up:

stinki
Saturday 16/02/2008, 03:08
איתי יותר פשוט שתרשום מה התקציב המשוער שלך ועל איזה גודל אנחנו מדברים פה בכלל

Oz
Saturday 16/02/2008, 03:13
יוסי,
להזכירך, גם אתה התחלת עם מרינה.
גם אני התחלתי עם מרינה.
לשנינו היה תקציב, שנינו השארנו את כל האופציות פתוחות לקראת מעבר לריף, השתפשפנו בתחום ונכנסו לאט לאט גם לריף.
אני לא אומר שצריך להיצמד למרינה למשך כמה שנים... אבל כניסה מתונה ומבוקרת לתחום זה סוד ההצלחה.

stinki
Saturday 16/02/2008, 03:21
לא יודע מה זה מבוקר אני אחרי חודש וחצי , בתום הסייקל השתעממתי מהמרינה ועברתי לריף ...
היום יש לי כ 13 אלמוגים ו lps ים באקווריום .... ככה שאני לא כל כך יודע אם היתה לי מרינה בכלל ...

לי נראה , וזה רק דעתי , שיתחיל מהתחלה עם הציוד הכי טוב שהוא יכול לקנות לעצמו , ימלא אוסמוזה , יערך לקניית מקרר .

אפשר אולי להגיד שהוא יכול להתחיל עם lps ואלמוגים רכים לגידול , קרי אופליות למינהם , שושנות , קסניה וכו' ולאט לאט כשילמד ויבין את הביולוגיה והצרכים יתקדם לכיוון ה sps .....

לא רואה הרבה הבדל מבחינת צרכים (במיוחד בחורף) בין מרינה לבין ריף עם אלמוגים וח"ח שיחסית קלים לגידול ....

שוב זו רק דעתי

מי אמר שההתחלה , האבולציה היא מרינה לריף ?

ייתכן שאפשר עם ריף שהוא לא ה high tech ומשם להשתכלל ולהתמקצע

Oz
Saturday 16/02/2008, 03:37
ריף על כל ציודו יכול להיות תמיד לשמש כמרינה (בזבוז, אבל תלוי בעיני המתבונן)...
ההיפך... לא.
בחישוב נפוץ של צעידה קדימה... ההתחלה היא מרינה. לא חובה, אבל לרוב זה כך.
ואת זה לא אני המצאתי.

מי אמר שבהתחלה, האבולוציה היא צמחיה לו טק להיי טק?

ran77
Saturday 16/02/2008, 10:47
לפי דעתי הנוסחה היא מאוד פשוטה.

מי שיש לו את הידע ואת הנסיון יכול לקפוץ ישר לריף על כל המשתמע מכך.
מי שנכנס טרי לתחום שיתחיל בטבילה קטנה עם אופציה בהמשך לצלילה !

דיסקוס30
Saturday 16/02/2008, 11:04
בעבר שהיה לי מים מלוחים התחלתי ישר בריף אבל היה אדם שהדריך אותי אדם בעל נסיון של שנים רבות .

דעתי האישית עם אתה יודע שאתה רוצה ריף תתחיל עם ריף בתנאי:

1- שיש לך מספיק כסף כדי להרים ריף עם הציוד הדרוש .

2- יש לך את התקציב להחזקה חודשית של ריף.

3- יש לך מספיק ידע בנושא + אדם בעל ריף שיכוון אותך מ א עד ת

בהצלחה :wink:

stinki
Saturday 16/02/2008, 11:46
ריף על כל ציודו יכול להיות תמיד לשמש כמרינה (בזבוז, אבל תלוי בעיני המתבונן)...
ההיפך... לא.
בחישוב נפוץ של צעידה קדימה... ההתחלה היא מרינה. לא חובה, אבל לרוב זה כך.
ואת זה לא אני המצאתי.

מי אמר שבהתחלה, האבולוציה היא צמחיה לו טק להיי טק?

אני התחלתי ישר מהי טק ... אחד היפים בארץ :wink:

vili
Saturday 16/02/2008, 14:11
לא יודע מה זה מבוקר אני אחרי חודש וחצי , בתום הסייקל השתעממתי מהמרינה ועברתי לריף ...
היום יש לי כ 13 אלמוגים ו lps ים באקווריום .... ככה שאני לא כל כך יודע אם היתה לי מרינה בכלל ...

לי נראה , וזה רק דעתי , שיתחיל מהתחלה עם הציוד הכי טוב שהוא יכול לקנות לעצמו , ימלא אוסמוזה , יערך לקניית מקרר .

אפשר אולי להגיד שהוא יכול להתחיל עם lps ואלמוגים רכים לגידול , קרי אופליות למינהם , שושנות , קסניה וכו' ולאט לאט כשילמד ויבין את הביולוגיה והצרכים יתקדם לכיוון ה sps .....

לא רואה הרבה הבדל מבחינת צרכים (במיוחד בחורף) בין מרינה לבין ריף עם אלמוגים וח"ח שיחסית קלים לגידול ....

שוב זו רק דעתי

ייתכן שאפשר עם ריף שהוא לא ה high tech ומשם להשתכלל ולהתמקצע

זה מה שאני תמיד ממליץ.
אם יש למי שמתחיל כסף, שיתחיל עם ציוד טוב, כשירצה לשדרג לריף, רק יוסיף ציוד ולא יחליף ציוד קיים.
הרי ידוע כבר שבשוק היד שניה בארץ במקרה הטוב תשיג חצי מחיר ממה שקנית, אז יש גם עיניין כספי פה.

אני לא חושב שריף של אלמוגים רכים וLPS קשה יותר ממרינה, עם לווי נכון,ועם אקווריומיסט שקול שלא מתלהב יותר מדי ודוחף דגים עם הרגל, אין הבדל.

גדי רושין
Sunday 17/02/2008, 09:56

יש הבדל בתאורה (אפשר גם ללא שינוי, אבל לא יתקבל האפקט המושלם)
צריך להוסיף תוספים (בLPS צריך גם קאלציום)
ועוד,
זה באמת לא הרבה יותר קשה אבל יש הבדלים.

אורןנוה
Sunday 17/02/2008, 13:04

אותך לאישתך .................

:wink:

חתולי
Sunday 17/02/2008, 13:56
אני מסכים עם כל אלה שאומרים להתחיל עם מרינה
אבל.. עם הציוד הכי טוב ככה שיתאים כמובן גם לריף אחר כך (פורק חזק. משאבה חזקה ואיכותית.מידות אקווריום שיתאימו לריף במיוחד עומק.)
והדגש הכי רציני הוא להתחיל עם דגים שיתאימו לריף כדי שלא יווצר צורך בהוצאתם במעבר לריף
להריץ את המערכת איזה חצי שנה ורק אז להתחיל לאכלס אלמוגים בקצב איטי כמובן לפי עמידות האלמוגים..
מקרר תאורה נוספת משאבות גלים אפשר אחר כך להוסיף ללא בעיה וככה ההוצאה לא כבדה בבת אחת