צפה בגרסא המלאה : צב אוזן אדומה ושנת החורף שלו

nisimox
Tuesday 02/12/2003, 09:34
אז קודם כל תודה לכל המומחים שעונים לנו כל הזמן...
ושוב פעם התחיל החורף ושוב פעם אנחנו מודאגים, האם לתת לו לאכול או לא (הוא כבר הפסיק לאכול) ואם זה השנת חורף שלו, אז להדליק לו את המנורה או לתת לו לשון?

sophiea.
Tuesday 02/12/2003, 10:09
הצבים הם בעלי דם קר (זוחלים)....ולכן כשקר הפעילות שלהם יורדת...וכך גם הדרישה למזון....באופן כללי הם אוהבים טמפ' חמימה יותר....

אם יש גוף חימום...יש להאכיל כרגיל...(הדרישה למזון רגילה)...במידה ואין יש להוריד את כמות המזון.....בכל זאת עדיף לא להגיע למצב של טמפ' יותר מדיי נמוכה...למרות שהם ישרדו בטמפ' מאוד נמוכות...

עיכול המזון דורש חום....אם תדליק את הנורה תראה שהם מרבים יותר להמצא מתחת לנורה....

אם הוא הפסיק לאכול , מפני שקר מדיי.....אני מעדיפה כן להדליק את הנורה ולאפשר להם להתחמם....למרות שהקטנתי את כמות המזון....

עומרי ע
Tuesday 02/12/2003, 13:42
לא לשבש להם את אורח החיים בשום אופן.
אם אתם רואים שהצב נכנס לתרדמת חורף (שאגב זה טבעי לחלוטין) לא להעיר אותו כדי שיאכל.
זה לא תינוק שנרדם וצריך להעיר אותו כדי לאכול, מדובר על זוחל שתרדמת החורף זה חלק מאורח החיים הרגיל שלו.
לא יקרה לו שום דבר, ואתם תראו שבימים חמים הוא יהיה פעיל ויחפש מזון.
בניגוד למה שנהוג לחשוב, הוא לא סובל כרגע, וברגע שהוא יצטרך מזון הוא יחפש.

muttly
Tuesday 02/12/2003, 15:08
אני נתקלתי באזהרות באתרים מחו"ל מפני תרדמת החורף.
א. המערכת החיסונית נכנסת לתרדמת ובמידה והצב חולה (גם אם לא רואים את זה עליו) הוא נמצא בסכנה גדולה יותר.
ב. תרדמת מלאה דורשת תנאי סביבה שלא קיימים ברוב אזורי הארץ (כאשר הצבים מחוץ לבית), ואז יש סיכון שהצב יהיה במצב של חצי תרדמת כאשר עדיין הוא צורך כמות גבוהה של אנרגיה אך הוא מפסיק לאכול.
אני מחזיק את הצבים בבריכה בחוץ, הבריכה מקורה ומחוממת בחורף. צריכת המזון יורדת בחורף אבל לא לאפס.

sophiea.
Tuesday 02/12/2003, 15:30
גם אני לא חושבת שכדאי שיכנסו לתרדמה לגמרי...פעילות איטית כן...תרדמה מוחלטת לא....

ודווקא במיוחד בגידול בתוך הבית....ישנם בתים שהתנודות בטמפ' גבוהות בין היום והלילה...בין מצב חימום...כשנמצאים בבית לבין מצב קר יחסית....

בתנאים שכאלה בתנודות...עדיף שהצב לא יכנס לתרדמה...(ולפי דעתי הוא לא יכל גם)...לכן כן חשוב להשאיר לו מקור חימום קל אפילו...כמו נורה דולקת...אבל שוב כמות מזון יורדת...

ואגב זוחלים מנצלים כל קרן אור שיש בחורף בכדי להתחמם....(כך בכל מקרה בערבה, מדובר ברוב הזוחלים)...כמובן שלא כדאי להאכיל כאשר הטמפ' אינה מאפשרת עיכול יעיל....

עומרי ע
Wednesday 03/12/2003, 17:59
יש מאחורי נסיון של 14 שנה בגידול צבים מכל הסוגים. מעולם לא הייתה לי בעיה עם צב בתרדמת חורף ומעולם לא הפרעתי להם במהלך התרדמה.
כל הצבים שלי גדלו בחוץ, אני תושב ירושלים, אצלנו בחורף קר מאוד וגם בתקופות של שלג לא הייתה בעיה.
בימים חמים תמיד היינו יכולים לראות את הצבים משתזפים בחוץ וגם מחפשים מזון.