צפה בגרסא המלאה : למי שרוצה צ'ילר בזיל הזול

Aquario
Friday 12/04/2002, 13:05
ראיתי בעיתון שיש מבצע בהום סנטר צידנית-מקרר לאוטו (אפשר לחבר עם שנאי לשקע חשמלי רגיל) ב-300 שקל. אפשר לקדוח כמה חורים, להעביר צינורות ולהפוך לצ'ילר לא?
מה אתם חושבים?... 8)

קובי
Friday 12/04/2002, 14:53
מה יהיה אקווריו ? אנחנו חושבים כעל הזמן על אותו דבר !
ביררתי לפני כחודשיים בערך את הסיפור עם הצידנית הזו לאוטו. למעשה הלכתי למוכר, סיפרתי לו מה אני מחפש ושאלתי אותו מה דעתו. התשובה היתה שזה רעיון מצויין למקררים ומקפיאים, אבל לא לצידניות שמיועדות לאוטו - בגלל שבאוטו אין זרם חילופין אלא זרם ישיר (אם אני לא טועה, זו הכוונה) וקשה מאד למצוא ממירים מזרם ישיר לזרם חילופין שיש לנו בשקע החשמלי. בקיצור, אני לא מומחה לחשמלציה אבל לא מספיק טרנספורמטור פשוט כדי להפעיל את העסק הזה, וחבל.

shoonra
Friday 12/04/2002, 17:03
הצידניות האלו עובדות על זרם ישר , בשקעים שלנו יש זרם חילופין שניתן ל"יישור" בקלות בעזרת טרנספורמטור מתאים וזול המצוי ברוב חנויות החשמל
זה אכן יכול להיות מתאים, יש רק לבדוק את ההספק של הצידנית הזו (מצויין באות W)
ולוודא שהטרנספורמטור שאנו קונים עומד בהספק כזה

עמירם ש.
Friday 12/04/2002, 17:15
ואז מה? אתה יכול להגדיר בדיוק את "להעביר כמה צינורות"? באיזה מחליף חום תשתמש? איך בדיוק המים יתקררו? מה הספק הקירור? איך תשלוט על טמפרטורת המים? איפה תשים את כל העסק? ועוד כהנה וכהנה.

זה נשמע לי יותר כמו "הנה משהו שמקרר וחבל שאי אפשר להשתמש בו לאקווריום" מאשר "הנה פיתרון לקירור האקווריום".

Aquario
Friday 12/04/2002, 17:33
עמירם בקשר להפיכת המקרר לצ'ילר ממש לאקווריום, זה אין לי מושג, פשוט לא פעם שמעתי פה בפורום שאנשים קנו מקרר קטן והפכו אותו לצ'ילר, נדמה לי שקובי אמר משהו בעניין. אז חשבתי שעדיף להשתמש בצידנית שעולה 300 שקל מאשר במיני-בר שעולה 800 שקל. את כל שאר הפרטים, החורים והצינורות אין לי מושג איך לעשות וגם אין לי שום עניין כי אין לי אקווריום מרינה. על זה יענו לך שאר ה"עשה זאת בעצמכאים" שבפורום :brow:

קובי ושונרא, בקשר לטרנספורמטור (שנאי בעברית צחה), אם תפתחו את "7 ימים" של השבוע בע"מ הראשון ותראו את הצידנית (היא 25 ליטר דרך אגב) תראו שיש כוכבית למטה שרשום בה שאפשר לקנות בנפרד שנאי שמתאים לבית ולמשרד. זאת אומרת שאתם לא צריכים ללכת לחפש ולהסתבך יותר מדי, פשוט לקפוץ להום סנטר ולקנות ואני בטוח שיש את זה גם ב-ACE ובשאר החנויות...

shoonra
Friday 12/04/2002, 17:43
אם תסתכל שוב בהודעה שלי תבין שאמרתי בדיוק אותו דבר על הטרנספורמטור, סליחה על השנאי :wink:

shoonra
Saturday 13/04/2002, 09:20
סתם רעיון
אם למישהו יש תקציב עד כדי כך דל, אני לא חושב שהוא בחר בתחביב הנכון :green:

קובי
Saturday 13/04/2002, 12:03
עמירם - תתפלא אבל שונרא צודק. השימוש במקררים יד שנייה קטנים נפוץ מאד בתחום קירור האקווריומים. הפטנט הוא לחורר אותו פעמיים - בכניסה וביציאה, להכניס לתוכו צינור מגולגל קומפלט כמו שהוא, עם הניילון (למה שאז הוא במצב הכי דחוס שלו) ולהשתדל להכניס בכל מקרה כמה שיותר צינור פנימה.

הצ'ילר הזה נכנס מתחת לאקווריום (אם יש מקום)והכניסה/יציאה שלו הן לסאמפ בדיוק כמו של כל צ'ילר אחר. הפטנט הוא שמשאירים את גוף החימום עובד והם כבר מאזנים אחד את השני מבחינת חימום וקירור של המים.

יחד עם זאת - ראש הכוח אמור להיות חזק אך לא מהיר, כדי שמים יזרמו בצ'ילר מספיק לאט כדי שיתקררו. בכל מקרה הם חייבים לבלות בתוכו מספיק זמן כדי להתקרר, אבל לא לקפוא.

הבעייה היחידה בכל התוכנית הזו היא: כדי להשיק קירור אפקטיבי, יש צורך לקנות DEEP FREEZ - פריזר קטן. לצערי הרב המקררים הללו לא יספיקו לאקווריום גדול כמו שלי. יחד עם זאת, לנאנו ריפים ולמיקרו ריפים של עד 150 ליטר, זה יכול להיות מאד מאד נחמד.

עמירם ש.
Saturday 13/04/2002, 13:40
לפי מה שידוע לי, חילוף חום סביר מתבצע רק דרך מתכת, לא דרך פלסטיק.

בכל מקרה, אני לא יודע מה זה ראש כוח לא מהיר, אבל בוא נניח שהוא מזרים 300 ליטר לשעה. אם תכניס לאקווריום צינור בקוטר 1 ס"מ ובאורך 10 מ', הצינור יכיל בערך 3 ליטר מים. כלומר, המים נמצאים בתוך המקרר 1/100 שעה, או 36 שניות. אני בספק אם מקרר לרכב מסוגל לעשות משהו למים שנמצאים בו 36 שניות, ועוד בצנרת פלסטיק.

קובי
Saturday 13/04/2002, 15:42
הנה לינק להוראות כיצד ניתן לבנות אחד:

http://ozreef.org/diy/images/chiller_diagram.html

עמירם ש.
Saturday 13/04/2002, 16:45
לא הייתי קורא לזה בדיוק "הוראות". מה בדיוק אני צריך להסיק מן הציור, חוץ מהעובדה שדלת המקרר מלאה במים? (או ככה הבנתי לפחות).

fish in heaven
Saturday 13/04/2002, 17:19
פלסטיק כן מעביר חום זה לא ממש בעיה.
בקשר לכמות הקירור - בוא נגיד שאורך הצינור במקרר הוא 10 מטר ועוד 2 מטר בחוץ
נגיד שבקיזוז של שני הגורמים יש 8 מטר בתוך המקרר.
כלומר יש לך שטח פנים של - 0.3 מ"ר בתוך המקרר, שמתקררים לעומת שטח פנים של 0.6*0.5*2 + 1.5*0.6*2+1.5*0.5*2 כלומר משהו כמו 3.5 מ"ר של האקווריום. זה עדיין אומר שיש לך יותר מים במגע עם משהו חם יותר, מאשר עם משהו קר יותר. שזה אומר שזה יקרר אבל לא לגמרי, צריך הרבה יותר צינור, או הפרשי טמפ' גדולים. כלומר אם המקרר יהיה ב 4 מעלות, האקווריום ב25, ובחוץ ב32, אז זה סביר איכשהוא.... אבל הייתי ממליץ על יותר צינור.
בקשר לכך שזה רק "36 שניות" - אז המים יתקררו בצורה איטית, ולא יהיה מצב של הבדלי טמפ' גדולות. אבל זה עדיין יקרר.
למען האמת מהטיפה חשיבה שהשקעתי זה יהיה יעיל במקצת בפורמט שהוצע.

עמירם ש.
Saturday 13/04/2002, 19:37
לידיעתכם, מקררים מקצועיים לאקווריום מכילים סליל קירור מטיטניום (יקר) שיש לו הולכת חום טובה ולא מפלסטיק.

dolphitec
Saturday 13/04/2002, 20:09
לידיעת כל המוטרדים, הדבר לא אפקטיבי, כדי לבנות משהו יעיל עליך לקחת מקרר כמו של בירה חבית, מי שיצא לראות מגולגל בפנים צינור באורך של 50 מ' לערך בקוטר של 1.5 ס"מ והמיכל מכיל בתוכו מים כדי ליעל את שטח המגע של הצינור עם הקור.
בקיצור ולעניין הדבר יצא בסוף יקר יותר ממקר ייעודי לאקווריום.

קובי
Saturday 13/04/2002, 22:31
אני לא בטוח בומי. העניין הוא שאם תקנה צ'ילר חדש לאקווריום בינוני גדול, תצטרך להיפרד מ - 2000 שקל. לא מצאתי עדיין צ'ילרים יד שנייה ואנחנו לא מדינה כל כך גדולה שיהיה מי יודע מבחר של ציוד יד שנייה לאקווריומי ריף (בארה"ב למשל זה רלוונטי - אתה יכול למצוא שם כמעט הכל בכמויות ענק).

פריזר קטן להקפאה עמוקה (שוב, אני לא מדבר על מקררים אלא על פריזרים, עם טמפרטורה שנמוכה מ - 0 מעלות!) עולה פחות ממחצית המחיר.

dolphitec
Sunday 14/04/2002, 00:31
היי קובי!

אתה יודע ש"עשה זאת בעצמך" הוא שמי האמצעי וכל האקווריום שלי על תכולתו נבנה בשיטה הזו, אך צר לי אין דרך יעילה לבנות מקרר ממיני פריזר לאקווריום, יש דרכים אחרות אבל אז צריך ידיים של זהב וחוש טכני יהלום.

עמירם ש.
Sunday 14/04/2002, 00:39
קובי, בוא נעשה חשבון קצת יותר מדוייק.

ראשית, לא מצאתי שום מקרר קטן להקפאה שמחירו פחות מ-1000 ש"ח. בדקתי בכמה אתרים, כולל שקם וסקאל, והמחיר הנמוך ביותר שמצאתי הוא בסביבות 1600 ש"ח.

אני לא בטוח אגב שאתה יכול להתעלם מגודלו של הפריזר הנ"ל - הקטן ביותר הוא בערך 85 על 60 על 60, ואני לא בטוח שתמצא לו מקום מתחת לאקווריום.

הפריזר הנ"ל לא בא עם משאבת מים, נכון? וצינורות וכל השאר, נכון? אתה הרי לא יכול להשתמש בפילטר החיצוני, אפילו אם יש לך כזה, משום שבעצמך אמרת שזרימת המים צריכה להיות איטית. אז הנה עוד קצת כסף.

ומה עם הצנרת בתוך הפריזר, לשם קירור המים?

אתה הולך לקדוח חורים בפריזר כדי להכניס ולהוציא את הצינור, נכון? ברגע זה איבדת את האחריות. ואל תספר לי על פריזר משומש - באותה מידה אתה יכול לקנות גם צ'ילר משומש. בחודשים האחרונים ראיתי שניים כאלה אצל דני דג (אחד בהרצליה ואחד בראשל"צ), וגם אחד אצל אפללו, לגמרי במקרה. אפילו לא חיפשתי. זה אמיתי, אתה יכול לשאול אותם.

ותרמוסטט אמרנו? ולא סתם תרמוסטט, אלא כזה שפועל הפוך - מחבר כשחם ומנתק כשקר, שזה אומר תרמוסטט מיוחד או תוספת של ממסר. אה, אמרת שאפשר להפעיל גוף חימום במקביל כדי לווסת את הטמפרטורה. לקרר מצד אחד ולחמם מצד שני זה לא בדיוק זול. 24 שעות של פעולה כפולה כזו יכולות לעלות לך 7 ש"ח. משהו כמו 2500 ש"ח בשנה רק לחשמל.

ועכשיו לבעייה העיקרית. כשאתה משתמש במקפיא, או במקרר המשרדי, או בצידנית, אתה הרי לא מכניס ומוציא ומכניס ומוציא ומכניס ומוציא, נכון? אבל באקווריום זה בדיוק מה שקורה. יש תחלופת חום קבועה ולא שמירה על טמפרטורה באזור סגור. לכן צריך קיבולת קירור די גבוהה.

צ'ילר לאקווריום הוא לרוב בהספק של 250 עד 1000 וואט (1/3 עד 1 כ"ס). מקרר משרדי פשוט מגיע אולי לחמישית ההספק, אפילו פחות. אין שמץ של סיכוי שהוא יוכל להוריד את המים לטמפרטורה הרצוייה. אני אפילו לא מדבר על הצידנית לרכב.

מה לגבי הפריזר? האם הקירור שלו מספיק? הפרסומת באתר דיברה על צריכת חשמל של פחות מ-1 קילווט ביממה, שזה הרבה פחות מצריכת החשמל של צ'ילר. אחד משניים: או שהפריזר עובד מלכתחילה די ברציפות ואז הוא חלש מדי לאקווריום ובית דין לא יעזור, או שהוא חזק מספיק אבל בשימוש רגיל הוא כבוי רוב הזמן - ובמקרה הזה אני לא בטוח שהוא בנוי לעבוד ברציפות, כפי שהאקווריום דורש.

בחיי שאני לא מבין. אנחנו הרי לא בונים לעצמנו מכונית מפרימוס, סיר לחץ ובוכנת קיטור. אנחנו לא תופרים נעליים במו ידינו ולא מדליקים גזרי עיתונים לצורך בישול. אז למה אנחנו נטפלים דווקא לאקווריום המסכן ומנסים לעשות כאילו אנחנו חוסכים עליו כסף? מה הוא עשה לנו שאנו מתעללים בו (ובעצמנו) כל כך?

dolphitec
Sunday 14/04/2002, 00:45
אני חייב להגיד אעמירם צודק בקטע הזה,וכמו שאמרתי קודם, אין מה לעשות אין דרך זולה לבנות מקרר יעיל לאקווריום, אפשר לבנות משהו שדומה למקרר של בירה מהחבית אבל כמו שציינתי צריך חוש טכני ברמה גבוהה מאוד וכמובן חלקים מתאימים.

ברקודה
Sunday 14/04/2002, 00:54
אני לא יודע אם מישהו עדיין זוכר את גברת תשובה מ"זהוזה" האגדית

אבל היא נתנה פעם תשובה לעניין

מנוע של מקרר פועל כמה דקות כל פרק זמן די ארוך ומקרר נפח קטן בלבד

לכן אי אפשר לקרר חדר עם מקרר המנוע לא מסוגל לעמוד בעומס כזה ופשוט

ישרף כנל לגבי מקרר או מקפיא שמחובר אל מערכת פתןחה ולא מבודדת

צילר דומה בפעולתו למזגן יותר מאשר למקרר כך שאין מקום להשוואה בניהם

קובי
Sunday 14/04/2002, 01:28
אז איך אתה מסביר את קיומם של עשרות אתרים עם עשרות הוראות בנייה לצ'ילרים שמבוססים על הפטנט הזה ?

קיפודג
Sunday 14/04/2002, 09:51
ניסיתי קירור בעזרת מקרר לאוטו.

במקרה יש לי מקרר לאוטו ומתאם לבית , צר לי אבל כל שיטת הקירור של הצידנית מבוסס בעיקר על קירור של מקום סגור , והקירור חלש מאוד גם כשהצידנית סגורה וריקה הוא מסוגל להוריד MAX 15 מעלות , ולכן לא מתאים כלל לאקווריום , ואצלי לא הצליח אפילו להוריד בחצי מעלה.

עמירם ש.
Sunday 14/04/2002, 21:27
אני לא יודע מה המקור של עשרות האתרים הנ"ל - אני מקווה שהם באיכות גבוהה יותר מזה שהצבעת עליו! - אבל הנה (http://www-2.cs.cmu.edu/~cap/raid/chillers/dormfridge/) אתר שמסביר למה זה דווקא לא יכול לעבוד.

Cobalt
Monday 15/04/2002, 15:39
להלן מעט טרמודינמיקה שנה א (מתוך כימיה פיזיקלית).

צריך לבנות משוואה עם הרבה משתנים לא ברורים.
אסביר

X- מקדם העברת חום דרך בצינור שתוך המקרר
T1 מקס - זהו הטמפ המקסימלית שיהיה סביב האקוריום.
2T - טמפ' רצויה (בדרך כלל 22 או 24 מעלות.)
W- נפח המים הזורם דרך הצינור ברגע נתון (רק שטח הפנים כי שם יש מגע בין הקרור לחימום.ביחס לכלל האקוריום. (להלן המערכת)
כזכור 1 קלוריה הניו 1 סמ"ק מים מזוקקים העולים 1 מעלה צלזיוס (נזניח את המלח במים ככיבולת חום כי זה רק יסבך יותר).

לכן
כמה קור צריך?
(1Tמקס - T2) = הפרש הטמפ' המקסימלי. נקרא לו Z
Z*W1000= כמות הקלוריות שצריך "להוציא" מהמים אך המעבר לא מלא כי יש מקדם W של בידוד הצינור. יש לציין כי W הינו שבר כי לא כל החום עובר.

לכן

X(Z*W1000 הינו כמות הקלוריות שצריך להוציא בשביל לקרר ל 2T בליטרים!

לא ידוע מה מקדם הבידוד של הצינור ומה מהירות החלפת המים בצינור שבפנים.
לא ידוע עוצמת הקרור בקלוריות שליליות. ומה גודל המערכת הכללית.

לסיכום איזה כימאי פיזיקלי אמר לי שאין סיבה שזה לא יעבוד ככה בעצם עובד צילר המים זורמים דרך צינור מקורר.

אבל ייתכן שתזדקק ליותר מ 50 מטר צינור זה תלוי בקוטר הצינור - ככל שיותר רחב יותר נפח בתוכו ויותר שטח פנים בתוך המקרר יותר חום בורח מהמערכת אל המקרר ומשם החוצה!
אז זה עשוי להיותר לא מעשי בבית אבל מי שעקרוני לו חכול להזמין בבית מלאכה לפרספקס סלילי במידות של במקפיא שלו מצינור קשיח פרספקס (חושך אז אין אצות) . ככה אנחנו עושים במתקן COLD SHOCK לביצי דגים במעבדה (10 מעלות גורם לביצת דג להפסיק חלוקה מיוטית שניה ולעבור למיטוזה) אבל עם נפח מים קטן יותר..
עם לא היה לי ברירה הייתי בונה ולא קונה ואז היה לי מקפיא למזון דגים בלי שהילדים בטעות יאכלו איזה ארטיק לב בקר :sad2: או ארטמיה מצוננת.

אבל למי שיש כסף :brow: לשים באמת חבל על הכאב ראש.

ציינתי שאני לא סובל כימיה פיזיקלית.
אתם עכשיו קצת מבינים למה.
יחיאל

ברקודה
Monday 15/04/2002, 18:11
זה כלל לא כדאי ,מחיר של סליל כזה בהזמנה מיוחדת + העבודה להתקנה+מחיר

המקרר או המקפיא( שאינו מתאים כלל למשימה) זה כמו לקנות ג'יפ 4X4 חדש

ולהשתמש בו כגנרטור 8)

dolphitec
Monday 15/04/2002, 22:11
קובי!!!
זוכר מה אמרתי לך בפעם האחרונה שהיית אצלי?
שלפתי כך סתם מהמותן 50 מ' צינור וזה סתם לפי תחושה, קובלט אחרי כל החישובים אומר שתצטרך אולי אפילו יותר...
לי נראה בכל אופן שאין מתנדבים קופצים על האתגר והנושא ייגנז בחלומותינו הורודים לחסוך עלויות.

Cobalt
Monday 15/04/2002, 22:30
חברה אמרתי 50 מטר כי זה מארז סטנדרט לצינור גינון שחור
יחיאל

dolphitec
Monday 15/04/2002, 22:39
גם אם זה יהיה פחות מ 50 עדין זה יהיה ארוך וההוצאות יגיעו לבסוף ליקרות יותר ממקר ייעודי שיוצר במפעל מתאים.

Cobalt
Tuesday 16/04/2002, 07:16
ב"הגרעין" צינור 25 מ"מ דק (הרי אנחנו רוצים יותר מעבר חום) עמיד עד 4 אטמוספרות לפי מיטב זכרוני צריך לעלות איזה 1.25 למטר . אז 50 מטר יצאו לנו כ 75 ש"ח.
לגבי הגודל של הצינור אפשר להעביר מים חמים מאד (לדוגמא מהדוד שמש בבית) דרך הצינור לרכך אותו ואז לעצב אותו כסליל שיכנס טוב יותר למקרר.

ראיתי ועשיתי דברים כאלו אבל, שוב פעם זה איזה חצי יום עבודה והרבה אי נוחות (בעיקר אם עובדים בבית ולא באיזה חממה).
אני אומר שלא כדאי לנהוג כך אלא לחכות בסבלנות לאיזה צילר משומש שיוצא למכירה ואז יוצא גם זול וגם בלי הכאב ראש.
אני חסיד ענק של עשה זאת בעצמך ואת הכסף הנחסך להשקיע בחינוך הילדים (לדוגמא) או בצדקה או משהו חשוב.
תנסו בקורל איילנד יש שם להערכתי כמה צילרים משומשים שלא צריכים להיות יקרים מדי.

יחיאל

ברקודה
Tuesday 16/04/2002, 11:32
מעבר החום בצינורות האלה ממש גרוע קשה לי להאמין שהם יעבדו ביעילות

אלא אם כן הצינור עצמו עובר בתוך גוש קרח ממש מה גם שלדחוס 50 מטר של

צינור כזה במקרר בעל גודל מינימלי יהיה קשה מאוד ישנם צינורות דקיקיקים

אבל מעבר החום בהם גרוע יותר מאחר שדפנותיהם עבות יחסית

צינורות מתכת או זכוכית הם האידיאליים אבל העלות שלהם גבוהה מאוד

וההתקנה שלהם קשה מאוד או בילתי אפשרית בתנאים ביתיים

Cobalt
Tuesday 16/04/2002, 12:08
אסור להשתמש בשום מתכת גם לא נירוסטה במים מלוחים כי זה מתחמצן!
לכן אני ממליץ על פרספקס חצי שקוף-
יחיאל

עמירם ש.
Tuesday 16/04/2002, 16:35
לא מדוייק. אסור להשתמש במתכת רגילה. כמו שאמרתי, בצ'ילרים אמיתיים מחליף החום עשוי מטיטניום שאינו מתחמצן.

dolphitec
Tuesday 16/04/2002, 21:26
הויכוח בנושא הזה יימשך כנראה לנצח, אבל לדעתי לא נראה מישהו שבנה והצליח לעשות משהו ממקר ביתי או מיני מקפיא...
בקיצור חבל על הזמן עברו לנושאים קצת יותר מעניינים.

AYahoo
Wednesday 01/05/2002, 22:17
אני לא חושב שיש משהו שלא בניתי לאקווריום בחיים שלי (חוץ ממקרר), בניתי מפרקי חלבונים, סטנדים, משאבות גלים אלקטרוניות ומכניות, Clacium Reactor, Over Flow למיניהם, מנורות, ארונות ועוד.. לעולם לא בניתי מקרר, הסיבה היא מאוד פשוט, אם אני אבנה משהו ממש טוב העלות הכוללת שלו לא תהיה מתחת ל 1500 ש"ח, מקרר מיני בר קטן שפועל בשיטה החדשה ללא מדחס (מה שאומר שלא יהיה רעש בחדר + חום) עולה 900 ש"ח, כל האינסטלציה כולל ברזים וטרמוסטט יעלו בערך 100 ש"ח (אני קונה במחיר סיטונאי את כל הרכיבים מכיוון שיש לאבא שלי מפעל שמתעסק בדברים האלו) כל העבודה והאלקטרוניקה... כל הכאב ראש.. פשוט לא שווה את זה, בנוסף המקררים האלו לדעתי לא יעמדו בחום הנורא של הארץ..
מי שרוצה לחסוך עלויות.. יש לי פתרון הרבה יותר פשוט, שיפעיל את המזגן.. זה עזר לי במשך עונה שלמה.. הטמפרטורה הייתה מושלמת... ככה הרבה יותר פשוט והרבה פחות כאב ראש.

ואני אסכם ואומר שלדעתי זהו לא המקום לחסוך.

קובי
Thursday 02/05/2002, 01:17
הנה הזדמנות לשאול מישהו כמה שאלות על עשה זאת בעצמך :-)
אני חובב מושבע של הז'אנר - והייתי שמח לברר כיצד בנית אובר פלו וכיצד בנית משאבת גלים ?

benrokh
Thursday 02/05/2002, 07:37
כל אחד שאין לו כסף חובב של עשה זאת באצמך :lol:

בוני
Thursday 02/05/2002, 09:54
Ayahoo !
תספר לנו קצת על ה - OverFlow
ומשאבות הגלים !!!!
רק אנא , לא לשלוח אותנו למאמרים הלועזיים משום שלא מצאתי שם משהו שאני מבין...(הסרטוטים לא ברורים)

AYahoo
Thursday 02/05/2002, 19:21
לגבי המערכת גלים... (לא בניתי אותה לאקווריום שלי אבל היא פועלת), כל מה שעשיתי זה לקחתי רכיב שנקרא 555 באלקטרוניקה, בניתי מעגל שמתאים לו... (העלות של המעגל 5 שקלים +-) לקחתי ברז חשמלי שנפתח ונסגר ע"י חשמל (מפלסטיק כמובן) (שמחירו היום 50 ש"ח +-) חיברתי שני פטונציוטרים (נגדים משתנים למי שמבין באלקטרוניקה) שמכוונים אותו כמה זמן לפעול בין שניה סגור לדקה (אחד קובע את הזמן שהוא פתוח ואחד את הזמן שהוא סגור) והדבר יצא יותר יפה מכל דבר אחר שיתארתי לעצמי.. בעזרת שני כפתורים אני שולט בזמן שהוא סגור ובזמן שהוא פתוח... כאשר הוא סגור הוא עובר להתפצלות אחרת.. בכל אופן זה מעט קשה להסביר מכיוון שצריך ידע באלקטרוניקה... אבל זה יצא ממש מגניב בעלות של 150 ש"ח כולל ראש כוח :)!!!

לגבי ה OverFlow השאלה היא לאיזה צורך אתם צריכים, בניתי שניים כאלו.. אחד לצורך העברה לאקוויום אחר.. ובשביל שאני לא אצטרך לקדוח בזכוכית.. (העלות שלו 20 ש"ח), והשני בכדי להעביר אל הSump... אבל פה הייתי צריך לקדוח באקווריום.

מה אתם רוצים לדעת, אני אשמח לשתף.