צפה בגרסא המלאה : אפקטיביות של סאמפ

Aquario
Thursday 04/04/2002, 19:11
לכולם ידוע שהסאמפ הוא פשוט פילטר מעולה מבחינה ביולוגית וכימית, הבעיה היא שנראה לי כי הוא מזניח את הסינון המכאני (שלא באשמתו כמובן :D ). אותם חלקיקים קטנים של ליכלוך שמשוטטים לנו באקווריום. אז איך בעצם הסאמפ מבצע סינון מכאני חוץ מזה שהוא שואב לתוכו לכלוך שצף על פני המים (הוא לא נוגע בלכלוך שנמצא בעומק האק') :question: ...

benrokh
Friday 05/04/2002, 09:45
במה הוא בעצם אולה אל סלעים חיים בגדולתו כפילטר ביולוגי :question:
ובמה הוא עולה על פילטר חיצוני כמסנן וכפילטר כימי :question:

אולי יש בו שטח גדול אבל מה היעילות האמיתית שלו???

קובי
Friday 05/04/2002, 13:57
היעילות האדירה שלו היא בשטחהגדול. פילטרים חיצוניים גדולים מכילים 10 ליטר מים. סאמפים מכילים עשרות ליטרים של מים. בנוסף הם מכילים חלק יבש רטוב, ניתן למקם בהם ציוד שלא רוצים שישב באקווריום וכיוצא בזאת.

לאקווריו - אני משתמש בפטנט מאד פשוט בשביל להניע מים מהקרקעית אל הסאמפ - ראש כוח עם פתח פליטה כלפי מעלה... הפטנט כאן "קלאסי" - אתה מושך מים מהקרקעית וזורק אותם עם הליכלוך שלהם למעלה - לעבר הסאמפ.

Aquario
Friday 05/04/2002, 14:24
באקווריום כמו שלך אתה צריך כמה ראשי כח כאלה :wink: ...

benrokh
Friday 05/04/2002, 15:35
מהו החלק היבש רטוב?

למה צריך שטח גדול כל כך???
איזה ציוד כבר מפריע לך כל כך???

קובי
Friday 05/04/2002, 17:50
חסרים לך כמה פרטים בסיסיים על פילטרציה - אז בוא נתחיל מההתחלה:

1. פילטרציה בקטריאלית (סילוק אמוניה וניטריט) היא תוצר של בקטריות אשר מתיישבות על מדיות מתאימות בפילטר. ברמת המדיה היחידה - אנחנו מחפשים את המדיה הטובה ביותר, בעלת שטח הפנים הגדול ביותר. למשל - ביו בולס, שהמבנה המחורץ שלהם מכיל שטח פנים עצום על פני גוף קטן יחסית.
ברמת הכמות - ככל שיש לך יותר מדיות, ככה הפילטרציה יותר יעילה. מהירות זרימת המים דרך המדיות היא אלמנט חשוב אמנם - אבל ראש כוח של 1000 ליטר לשעה דרך שני ביו בולז, יעשה עבודה מחורבנת, בזמן שראש כוח של 200 ליטר לשעה דרך 100 ביו בולז יעשה עבודה מעולה. זה לא קריטי באקווריומים קטנים. באקווריומי ענק (במיוחד כאלו של מים מלוחים, שהם עמוסים ביצורים חיים) הפילטרציה הופכת להיות קריטית.

2. יבש רטוב. הבקטריות המפרקות אמוניה לניטריט ואז לניטרט הן בקטריות אירוביות, שמנצלות חמצן מהסביבה לתהליכים הפנימיים שלהן (בניגוד לבקטריות אן אירוביות שמיצרות לעצמן חמצן). באופן עקרוני - משיגות הבקטריות את החמצן שלהן בפילטרים אטומים מן החמצן שנמצא במים הזורמים דרכן. בפילטרים יבשים רטובים המים מטפטפים ומחלחלים (פשוטו כמשמעו) דרך מדיות שמוגבהות מהמים בכוונה, כדי שלא תהיינה שקועות בתוכם - וכך אתה מקבל אפקט של פילטר יבש רטוב וכמות יחסית גדולה בהרבה של בקטריות.

3. ציוד מכוער שאפשר להסתיר בסאמפ. פרוטאין סקימר (אני לא אוהב לראות אותם, הם דיי מכוערים, והקצף הפרוטאיני הוא לא בדיוק שיא התצוגה). כניסה ויציאה לצ'ילר, כניסה ויציאה ל UV (אם אתה ממקם אחד כזה) ולמעשה - לכל מיני מוסיפים אלקטרוניים למים. החלפות המים עצמן מתבצעות מהסאמפ ולא מהמים באקווריום, הוספת חומרים - ישר לסאמפ. בקיצור - באקווריום עצמו נשאר גוף החימום, וראשי כוח שמפקחים על סירקולצית המים באקווריום.

benrokh
Saturday 06/04/2002, 14:37
:oops:
בחיים לא השתמשתי ברטוב יבש במים מתוקים!
אני די חדש בעניין מים מלוחים ועדיין די מפקפק בגדולת הסאמפ....
אם אבנה פילטר רטוב יבש לבד שלא יהיה מחובר לסאמפ לא אצטרך בסאמפ כיוון שאין לי ציוד שצריך להחביא: עם האוכלוסיה באקווריום שלי אין פלא (דג אחד יחיד,לא יכולתי להכניס יותרבנפח שלי)
אין לי אפילו מפרק חלבונים: הוצאתי אותו כי הוא לא הוציא שום לכלוך, אין לו מה להוציא! :lol:
בסך הכל פילטר חיצוני(שעובד כראש כח)+חימום+משאבת חמצן זה כל מה שיש לי שם! :roll:

מה עוד אני צריך(עם "האוכלוסיה" שלי)??? :lol:

קובי
Saturday 06/04/2002, 16:24
1. להחזיר את הדג לחנות ולפרק את האקווריום.
2. לקנות כמה ספרים רציניים.
3. לקרוא אותם.

benrokh
Saturday 06/04/2002, 16:46
האקווריום הוא נאנו ריף והאוכלוסיה העיקרית היא ח"ח לכן אין לי צורך בדגים!!! :evil:

כבר קראתי כמה ספרים (לצערי לא עד הסוף) אבל צריך ניסיון אמיתי בשביל ללמוד את ערכם האמיתי של הדברים הללו!

ואין סיכוי שאפרק את האקווריום! :flame:

עמירם ש.
Saturday 06/04/2002, 23:56
אל תדאג, הוא יפרק את עצמו.

fish in heaven
Sunday 07/04/2002, 01:37
בן-רוקח
אם אתה שואל שאלות, סבבה זה המטרה כאן.
אבל כאשר עונים לך, אל תתעלם מהתשובות ותענה לעצמך - אם אתה יודע מה זה סאמפ, ושאתה לא צריך את זה אז למה שאלת :question:
אם בן-אדם טורח לכתוב לך הודעה ארוכה ולהסביר לך ולענות לך, הוא לא צריך לקבל תשובות כמו שלך. לפחות תתיחס בנימוס ואל תבטל את כל ההודעה שלו. יש מה שנקרא נימוס אלמנטרי בפורום. :alien:

קיפודג
Sunday 07/04/2002, 10:21
וכאן המקום להוסיף שמומלץ לחבר את הסאמפ לפקק חשמל נפרד מזה של האקווריום , כדי שבמקרה של קפיצת פקק עדין ישארו מערכות שעובדות.

ברקודה
Sunday 07/04/2002, 10:54
[quote="דג זאב 1"]חסרים לך כמה פרטים בסיסיים על פילטרציה - אז בוא נתחיל מההתחלה:

הבקטריות המפרקות אמוניה לניטריט ואז לניטרט הן בקטריות אירוביות, שמנצלות חמצן מהסביבה לתהליכים הפנימיים שלהן (בניגוד לבקטריות אן אירוביות שמיצרות לעצמן חמצן). באופן עקרוני - משיגות הבקטריות את החמצן שלהן בפילטרים אטומים מן החמצן שנמצא במים הזורמים דרכן. בפילטרים יבשים רטובים המים מטפטפים ומחלחלים (פשוטו כמשמעו) דרך מדיות שמוגבהות מהמים בכוונה, כדי שלא תהיינה שקועות בתוכם - וכך אתה מקבל אפקט של פילטר יבש רטוב וכמות יחסית גדולה בהרבה של בקטריות.

באמת חסרים כאן כמה פרטים בסיסיים על פילטרציה :(

elminister
Sunday 07/04/2002, 11:59
ברקודה התכוון לכתוב בשפה היחודית לו שנפלה טעות :
וחיידקים אנארובים אינם מייצרים לעצמן חמצן אלה מנהלים את התהליכים הביוכימים ללא חמצן

קובי ישפט על הטעות שעשה ..... :flame:

כל אחד עושה טעויות ואפשר לנהל עץ שלם על הטעיות שכל אחד עשה-
דוגמת החיידקים המתנוגנים של ברקודה :o
או שELMINISTER כתב בטעות אנטיביוטיקה ולא אקונומיקה :o

אבל במקום זאת העדפתי לתת את ההגדרה לתרבות דיבורתקשורת אישית-
(דבר שאני חושב שלחלקינו יש בעיה איתו הרבה יותר מנושאים מדעיים :green: )
תקשורת "בינאישית"
טיפוח מיומנויות חברתיות, היכולת
לקשור קשרים, להקשיב, לבקר
ולקבל ביקורת.

ELMINISTER-"תנו יד לפורום טוב יותר" :green:

benrokh
Sunday 07/04/2002, 13:45
סליחה על אי הנימוס :oops:

אבל האמת זה די מתסכל כשאונים לך שהלך לך האקווריום :cry:

בסך הכל רציתי אקווריום של ח"ח ולא דגים לכן הכנסתי רק דג אחד(שלא יהיה זיהום).

לגבי הסאמפ עדיין לא הבנתי מה יש בו(מה מכניסים בו) חוץ מהחלק של הרטוב יבש?
הרי יש שם מלא מקום! להשתמש בכולו לרטוב יבש? :o

ולמה אני שואל את השאלות: בשביל לדעת! הרי בסופו של דבר ייתפנה לי מקום לעוד אקווריום ואוכל לשים שם יותר דגים אז אצטרך סאמפ!

תודה מראש לעונים ושוב סליחה :oops:

קובי
Sunday 07/04/2002, 22:14
לאלמיניסטר וברקודה שלום ! במהלך המשפט שלי (מול חבר המושבעים - חברי הפורום) אני מודה ומתוודה בעניים מושפלות שבאמת ובתמים סברתי וחשבתי שבקטריות אן אירוביות מייצרות לעצמן חמצן ! עכשיו לכשהוכחה טעותי - אנא, למדו אותי (או לפחות הפנו אותי למקורות המידע המתאימים שמהם אוכל ללמוד) כיצד הן מתקיימות ? הבנתי שמעורבת בתהליך חומצת חלב ?

benrokh
Sunday 07/04/2002, 22:34
כמו כן אולי תוכלו לענות היכן הן גדלות(על איזה מצע בפילטר) וכיצד הן נוצרות?

עמירם ש.
Sunday 07/04/2002, 23:00
אם כבודם ירשו לי להעיד לטובת הנאשם: יש הרבה בקטריות אנארוביות ולא יצא לי להכיר אישית את כולן, אבל הבקטריות האנארוביות שכולנו מעוניינים בהן - הבקטריות שתפקידן "לסלק ניטראט" - אכן מספקות לעצמן חמצן, על-ידי פירוק הניטראט (NO3) לחמצן ולחנקן.

עד כאן עדות מידיעה. ההערה הבאה נובעת רק מהשערה: אני לא מכיר דרך לקיים פעילות ביולוגית ללא חמצן. אני כן מכיר דרך להפיק חמצן מתרכובות במקום להשתמש בחמצן נקי. לכן אני מניח - ורק מניח - שהנאשם צודק בכל מקרה.

benrokh
Sunday 07/04/2002, 23:14
שמעתי שקורים לזה DINITRIFICATION

elminister
Monday 08/04/2002, 10:52
חבל על הנושא העץ, אני לא התכוון להכנס למיקרוביולוגיה, אולי שווה פעם אחת ולתמיד לכתוב על זה מאמר מסודר (ואני מתנדב ברגע שיהיה לי זמן).
הנקודה העקרונית שלי, היא שגם אם אדם עשה טעות )ואני לא מכיר אף אחד מושלם).
יש דרך:
להעיר , ולתקן...

אוהב אתכם הרבה
ELMINISTER

AYahoo
Wednesday 01/05/2002, 22:25
אני לא יודע מה שאר החברה פה שמים ב Sump אבל אני יכול לענות לך מה אני שם..

הSump שלי הוא בגודל 80 ס"מ... יש בו 4 משאבות, מפרק חלבונים שהבסיס שלו הוא 25 X 25 ס"מ, כבר פה אני מאכלס אקווריום שלם... בנוסף יש בו מצוף שמחובר לאוסמוזה ההפוכה בכדי להוסיף מים לאקווריום... ככה שלא חסרים דברים לשים ב Sump.

נ.ב.
ארבע משאבות -

1. לאקווריום בחזרה.
2. למפרק חלבונים
3. לאקווריום נוסף שמחובר לאותה המערכת בכדי לשמש כאקווריום התאקלמות.
4. למקרר ובחזרה לאקווריום.