פורטל אקווה פורומים מגזין אקווה AquaDex

ארואנה

שם מדעי: Arowana
שם נפוץ: Dragon Fish , 'boney-tongued' fish
שם עברי: ארואנה
משפחה: דגים אחרים
דרגת קושי:
מקור הדג: מדרום תאילנד ועד אידונזיה
הכרות ראשונית:
זיהוי בין המינים: קשה
מימדי הדג: עד 100 ס"מ
מידע כללי: דג מתת משפחה בשם -Osteoglossidae
למשפחה משתייכים הסוגים Scleropages, Osteoglossum ו-Phareodus שנכחד מן העולם.
השם Arowana נלקח מהשפה המדוברת באינדונזיה 'ARWANA' או 'NIRWANA' ובתירגום גן עדן, בשל יופיו של הדג המקומיים קוראים לו "דג גן העדן". האמונות המקומיות משייכות לדג זה כמביא מזל טוב ועושר כנראה בשל צבעו (מוזהב) והדמיון לדרקון. מאובנים מצביעים על מוצאו עוד בתקופת היורה מה שמגדיר דג זה כסוג הפרהיסטורי ביותר מבין חיות המחמד.

סרטון של ארואנה אסייתית שצילם רותם.
שכיחות בחנויות: מגיע מעת לעת
אודות הדג באקווריום
אזור באקווריום:
תנאים דרושים: הארואנה הינו דג אלגנטי ומדהים אבל כל עוד ואין ברשותכם אקווריום בעל מאות ליטרים מהר מאוד תבינו שיש לכם "דג בתוך קופסת זכוכית" שכן דג זה גדל מהר מאוד ומגיע לאורכים של עד מטר, הם אינם גדלים "על פי סביבבתם". יש לדאוג לאקווריום סגור עם מכסה מסיבי שכן דג זה עלול לקפוץ מהאקווריום, יש לזכור שבסביבתו הטבעית דג זה מנתר מהמים על מנת לתפוס את מזונו. אין להגזים בדקורציה על מנת שלא להגביל את מרחב השחייה של הדג, בחירת הדקורציה צריכה להעשות תוך מתן תשומת הלב לקצוות חדים העלולים לפגוע בעור ובעיני הדג.
מתאים מאוד לגידול באקווריום צמחיה, יש לזכור את מידות הדג ואקווריום בהתאם.
טיפול: החלפות מים סדירות ומערכת פילטרציה חזקה, מאוד רגיש לכלור, כימיכלים ותרופות
מזג והתנהגות חברתית: הארואנה הם דגים טריטוריליים ואגרסיבים. לכן לעולם אין לשכן 2-3 דגים ביחד.יש להחזיק דג בודד או קבוצה של 6-10 דגים מכיון שבקבוצה האגרסיביות נוטה לרדת.
טריטוריליים ואגרסיביים, מסוגל לאכול כל דג הנכנס לו לפה.
תזונה: אוכל דגים,שרימפס, צפרדעים, חרקים וכו'. זהו דג צייד לכן מעדיף את מזונו חי אולם אפשרי להרגיל אותו למזון קפוא, מזון חי יש להבטיח ממקור מהיימן (חרקים מהגינה עלולים להכיל חומרי הדברה וטפילים)
שותפים לאקווריום: אם מתכנן להכניס שותפים נוספים יש לשקול את סוגם בכובד ראש, האפשריות הם של דגי קרקעית כגון Stingray-טריגון וסוגי דגים מהירים ולא אגרסביים ובמידה גדולה מהפה של הדג. דג זה רגיש לתקיפות מלמטה בשל בטנו העדינה ובשל שהותו בחלק העליון של המים.
רבייה: לא נוסתה באקווריום ביתי
רביית שבי נעשית בברכות בלבד.
נתונים טכניים
טווח טמפרטורות: מ-19°C עד 26°C
pH - חומציות: מ-6.0 עד 7.0
dGH - קשיות: מ-2 עד 12

צולם ע"י מייק.

צולם ע"י ד"ר חיים שוחט.

צולם ע"י מאיר-נעים במים

צולם ע"י מאיר-נעים במים