פורטל אקווה פורומים מגזין אקווה AquaDex

גורמי פנינה

שם מדעי: Trichogaster leeri
שם נפוץ: Pearl Gourami
שם עברי: גורמי פנינה
משפחה: אנאבסיים
דרגת קושי:
מקור הדג: אינדונזיה, תאילנד ומלזיה
הכרות ראשונית: BLEEKER, 1852
זיהוי בין המינים: הזכר בעל צבע כתום על הגחון ועל קדמת סנפיר השת, בעונת הרבייה הצבע מתחזק לעיתים עד כדי צבע אדום, אצל הנקבה הגחון בצבע אפור-כסוף. הנקבה בעלת גוף גבוה יותר משל הזכר ובמבט מלמעלה ניתן לראות שבאזור הבטן היא רחבה ממנו במעט, עקב הביצים שבגופה. הזכר מפתח סנפיר גב ארוך מאוד ולרוב בנוסף על כך הוא מפתח הארכות חוטיות לסנפיר הגב והשת.
מימדי הדג: 10-12 ס"מ
מידע כללי: הדג בעל גוף מוארך ושטוח ומזכיר מעט בצורתו גלשן. צורת גופו מראה על התאמתו למים עומדים או בעלי זרמים עדינים למדי. שני סנפירי-הגחון שלו התפתחו לאיברי חישה חוטיים העוזרים לו להתמצא בסביבתו שלרוב הינה עכורה ולמצוא מזון. לאור תנאי הראייה הלקויים יחסית של בית גידולו הזכרים פיתחו צבעים חזקים במיוחד ע"מ לזהות אחד את השני.
שכיחות בחנויות: מצוי
אודות הדג באקווריום
אזור באקווריום:
תנאים דרושים: גודל מיכל החל מ-80 ליטרים, דגש על תזונה טובה ומאוזנת. סינון יעיל עם זרם איטי (הדג לא עמיד בזרמים חזקים), אור ממוצע עד חלש- מעדיף מסך של צמחים צפים בכדי שיסנן את רמת האור החודרת אל המים.
טיפול: החלפות מים סדירות
מזג והתנהגות חברתית: שקט מאוד. לעיתים לקראת עונת הרבייה הזכר נהייה אגרסיבי כלפי זכרים אחרים בני מינו. אינו גורם לבעיות כלשהן ומסתדר כמעט עם כל הדגים הרגועים.
תזונה: אוכל הכל מהכל. לרבייה יש לתת תוספת נכבדת של פרוטאינים מהחי (תולעי דם, זחלי יתושים ודפניות הם מהמומלצים ביותר). יש לתת תוספת של מזון צמחי, שכן הדג נוטה לחסימות -מעיים ולמוות מ-Bloat.
שותפים לאקווריום: דגים רגועים, עדיף שיהיו בסביבות גודלו (עד 15 ס"מ אורך). דגים מהירי-שחייה קטנים כגון זברה-דאניו, טאניכטיסים ובארבים למיניהם מהווים תוספת מצויינת לאור הניגוד שגורמים הדגים ומדגישים עוד יותר את נוכחותו של הגוראמי, בנוסף לכך, כל עוד הם קטנים יחסית (עד 10 ס"מ) הם ממש לא מפריעים לגוראמים.
רבייה: הזכר בונה קן בועות מתחת לחופת צמחים, לרוב הוא מכניס גם חתיכות צמחים קטנות ושורשי צמחים לקן בכדי לחזק אותו. הזכר מחזר אחרי הנקבה ומנסה לפתות אותה לשחות אל מתחת לקן. ברגע שהיא שם הזוג מתחבק ומפריש את הביצים והזרע. הביצים בצבע שקוף וצפות אל פני המים, משם הזכר אוסף אותן ולעיתים כשהנקבה מתעוררת בזמן מן החיבוק גם היא עוזרת במטלה. לאחר מכן הזכר מגרש אותה ומנסה למשוך אותה שוב, הנקבה לרוב נענית עד שנגמרות לה הביצים והזכר מגרש אותה מכיוון שאינה נענית לחיזוריו והנקבה לא חוזרת יותר, בשלב הזה מוציאים את הנקבה מהאקווריום. הזכר מטפל בביצים ובדגיגים. הביצים בוקעות לאחר כ-24 שעות והדגיגים מתחילים לשחות כמה ימים לאחר-מכן (תלוי בטמפרטורה). יש להוציא את הזכר מהאקווריום בשלב הזה בכדי שלא יאכל את הדגיגים. את הדגיגים מאכילים במזון דק מאוד מאוד למשך כשבועיים-שלושה ולאחר מכן ניתן להתחיל עם מזון מעט עבה יותר (שמתאים כמובן לגודל הפה של הדגיגים). לשמור על אוויר לח מעל פני המים (מומלץ לשים מכסה צמוד), וסינון המים יתבצע ע"י סינון בפילטר ספוג עדין המופעל ע"י משאבת-אוויר ולא ע"י שום פילטר אחר. אחוזי השרידה של הצאצאים הם לרוב נמוכים וקשה להגיע עם הדג לתוצאות טובות בעזרת מזון יבש בלבד- הדגש כאן הוא על תוספת נכבדת ביותר של מזון חי לצאצאים לפחות עד הגעתם לגודל של 3 ס"מ.
נתונים טכניים
טווח טמפרטורות: מ-24°C עד 30°C
pH - חומציות: מ-6.7 עד 7.5
dGH - קשיות: מ-5 עד 20

 

צולם ע"י חיים שוחט-חוות דג הזהב

צולם ע"י שבי שבת

צולם עי שבי

צולם עי ליעד שדה