פורטל אקווה פורומים מגזין אקווה AquaDex

נאולמפרולוגוס ברביס

שם מדעי: Neolamprologus Brevis
שם נפוץ: Brevis Shelldweller
שם עברי: ברביס
משפחה: ציקלידים טנגניקה
דרגת קושי:
מקור הדג: אגם טנגנייקה, אפריקה.
הכרות ראשונית: Boulenger, 1899
זיהוי בין המינים: הזכר גדול משמעותית מן הנקבה. השפה של הזכר נוטה יותר כלפי מעלה ומראה יותר מלא, לעומת הנקבה ששפתיה עדינות יותר ופונות קדימה.
מימדי הדג: 5 ס"מ לזכר ו-3 לנקבה.
מידע כללי: הברביס שייך לקבוצת דוגרי הקונכיות של אגם טנגניקה.
יחסית לדוגרי קונכיות, דג זה נחשב לשקט ורגוע לכן יהיה מומלץ לשכנו עם ציקלידים אחרים בעלי אותו מזג. ניתן למצוא את הברביס בהרבה אזורים בטנגניקה והוא נחשב לשכיח בתחום, גווניו של דג בהירים, גופו ורדרד.
שכיחות בחנויות: מצוי
אודות הדג באקווריום
אזור באקווריום:
תנאים דרושים: החל מ-40 ליטר, עם מקומות מסתור ומחיצות ומספיק מרחב למספר טריטוריות שיהיו בקוטר של 30 ס"מ. מומלץ להחזיק 2-3 קונכיות לכל דג, מצע חולי גרוס דק מומלץ משום הזכר אוהב להתחפר בחול וליצור בורות כטריטוריה.
טיפול: החלפות מים סדירות
מזג והתנהגות חברתית: מתאים לאקווריום ציקלידים טנגניקאים רגועים ולא גדולים. ציקליד רגוע.
תזונה: בטבע ניזון מחסרי חוליות, באקווריום יקבל בשמחה מזון יבש מומלץ על בסיס בשרי, בשילוב מזונות חיים/קפואים כגון דפניות, תולעי דם או ארטמיה לתפריט.
שותפים לאקווריום: הברביס נחשב לדג שקט ועדין לכן לא מומלץ לשכנו עם דגים אגרסיביים שיציקו לו, שכנים מעולים בשבילו יהיו ציקלידים שקטים כגון ללופים, נאולמפרולוגוס שקטים, קאלבוסים למיניהם וג'וליכרומיסים קטנים.
רבייה: קלה, הטלת מצע בקונכיות .לעומת ציקלידים דוגרי קונכיות אחרים, הברביס מתחלקים לזוגות די בקלות, ממולץ על יחס איכלוס של 2-3 נקבות לזכר. בזמן ההטלה הזכר שומר על הקונכייה ויעלה את רמת תוקפנותו לדיירי האקווריום האחרים. מומלץ בזמן ההטלה ואחריה להתעסק כמה שפחות באזור הטריטוריה של הדג, מדובר בביצים עדינות מאוד שיכולות להיפגע מההורים במקרי סטרס גם הקלים ביותר, מומלץ במקרים מסוימים, אם האקווריום ייעודי לדגים אלו, להפחית בהחלפות המים לפעם בשבועיים/שלושה. מומלץ מאוד להוציא את הדגיגים לאחר שהם יוצאים מהקונכייה, לאחר פרק זמן מסויים כאשר ההורים יחליטו להטיל שנית, הם לא יהססו לאכול גם את הדגיגים. בהטלה יש כ-15-30 ביצים.
נתונים טכניים
טווח טמפרטורות: מ-24°C עד 26°C
pH - חומציות: מ-4.8 עד 8.5
dGH - קשיות: מ-10 עד 15
צילום: אמיר פלקס
 

צולם ע"י אמיר פלקס
 

 

צולם ע"י אייל באסא Brevis sun spot

  צולם עי אלוני

 

צולם עי אלוני

צולם עי אלוני

צולם עי אלוני

צולם עי אלוני

צולם עי אלוני

צולם עי אלוני

צולם עי אלוני

צולם עי אלוני