פורטל אקווה פורומים מגזין אקווה AquaDex

גורמי ננסי. אדום, קובאלט

שם מדעי: Colisa lalia
שם נפוץ: Dwarf Gourami
שם עברי: גורמי ננסי, אדום, קובאלט
משפחה: אנאבסיים
דרגת קושי:
מקור הדג: הודו
הכרות ראשונית: Hamilton, 1822
זיהוי בין המינים: הנקבות בצבע אפרפר עם גוונים של אדום ותכול. הזכרים בעלי פסים אנכיים אלכסוניים בצבעים אדום וכחול. הגחון בצבע כחול חזק בעיקר לעת הרבייה. ישנו זן שכל גופו של הזכר אדום ורק קצות הסנפירים כחולים, ועוד זן שבו הזכר כחול לחלוטין. לעיתים קרובות קצות סנפירי השת והגב מחודדים אצל הזכרים יותר מאשר אצל הנקבות.
מימדי הדג: כ- 5 סנטימטרים
מידע כללי: הדג בעל גוף גבוה וקצר, מעט עגלגל ושטוח. דבר שמראה על התאמתו למים עומדים או בעלי זרמים עדינים מאוד. שני סנפירי-הגחון שלו התפתחו לאיברי חישה חוטיים העוזרים לו להתמצא בסביבתו שלרוב הינה עכורה ולמצוא מזון. לאור תנאי הראייה הלקויים יחסית של בית גידולו הזכרים פיתחו צבעים בוהקים במיוחד ע"מ לזהות אחד את השני ובכדי למצוא נקבה. לרוב הנקבות מוסוות טוב יותר מהזכרים לאור צבעיהן העמומים.
נוטה להתחבא הרבה בין סבכי הצמחים. הדג מאוד ביישן ובעיקר בתקופת ההתאקלמות שלו לאקווריום חדש. לאט לאט לומד לצאת החוצה להראות את עצמו ואפילו לומד מה מגיע לו ואיך לקחת את החלק הזה כאשר מאכילים באקווריום.
שכיחות בחנויות: מצוי
אודות הדג באקווריום
אזור באקווריום:
תנאים דרושים: גודל מיכל: החל מ-60 לטרים, מים חמים, צמחייה סבוכה בנוסף למסך צמחים צפים, אוויר לח מעל פני המים (מכסה צמוד), אור מעומעם (ניתן לעמעמם אור חזק ע"י צמחים צפים), סינון עדין אך יעיל ביולוגית, חצץ כהה (נוטה להדגיש אפילו יותר את צבעיו החזקים של הדג).
מאוד מתאים לצמחייה ואפילו זקוק לה מאוד בכדי להרגיש באמת בבית. נוטה לעיתים לפגוע מעט בצמחים בעת הרבייה (הדג מחזק את הקן עם חתיכות צמחים ושורשים). מעבר לכך אינו נוגע לרעה בצמחים בכלל.
טיפול: דגש על תזונה טובה ומאוזנת. סינון יעיל עם זרם איטי (הדג לא עמיד בזרמים חזקים), אור ממוצע עד חלש- מעדיף מסך של צמחים צפים בכדי שיסנן את רמת האור החודרת אל המים.
מזג והתנהגות חברתית: לרוב שקט מאוד. לעיתים לקראת עונת הרבייה הזכר נהייה אגרסיבי כלפי דגים אחרים ובמיוחד כלפי זכרים אחרים בני מינו. אינו גורם לבעיות כלשהן ומסתדר כמעט עם כל הדגים הרגועים.
תזונה: אוכל הכל מהכל. לרבייה יש לתת תוספת נכבדת של פרוטאינים מהחי (תולעי דם, זחלי יתושים ודפניות הם מהמומלצים ביותר). יש לתת תוספת של מזון צמחי, שכן הדג נוטה לחסימות -מעיים ולמוות מ-Bloat.
שותפים לאקווריום: דגים רגועים, עדיף שיהיו בסביבות גודלו (עד 7 ס"מ אורך). דגים מהירי-שחייה קטנים כגון זברה-דאניו, טאניכטיסים ובארבים למיניהם מהווים תוספת מצויינת לאור הניגוד שגורמים הדגים ומדגישים עוד יותר את נוכחותו של הגוראמי, בנוסף לכך, כל עוד הם קטנים יחסית (עד 4-5 ס"מ) הם ממש לא מפריעים לגוראמים.
רבייה: הזכר בונה קן בועות מתחת לחופת צמחים, לרוב הוא מכניס גם חתיכות צמחים קטנות ושורשי צמחים לקן בכדי לחזק אותו. הזכר מחזר אחרי הנקבה ומנסה לפתות אותה לשחות אל מתחת לקן. ברגע שהיא שם הזוג מתחבק ומפריש את הביצים והזרע. הביצים בצבע שקוף וצפות אל פני המים, משם הזכר אוסף אותן ולעיתים כשהנקבה מתעוררת בזמן מן החיבוק גם היא עוזרת במטלה. לאחר מכן הזכר מגרש אותה ומנסה למשוך אותה שוב, הנקבה לרוב נענית עד שנגמרות לה הביצים והזכר מגרש אותה מכיוון שאינה נענית לחיזוריו והנקבה לא חוזרת יותר, בשלב הזה מוציאים את הנקבה מהאקווריום. הזכר מטפל בביצים ובדגיגים. הביצים בוקעות לאחר כ-24 שעות והדגיגים מתחילים לשחות כמה ימים לאחר-מכן (תלוי בטמפרטורה). יש להוציא את הזכר מהאקווריום בשלב הזה בכדי שלא יאכל את הדגיגים. את הדגיגים מאכילים במזון דק מאוד מאוד למשך כשבועיים-שלושה ולאחר מכן ניתן להתחיל עם מזון מעט עבה יותר (שמתאים כמובן לגודל הפה של הדגיגים). לשמור על אוויר לח מעל פני המים (מומלץ לשים מכסה צמוד), וסינון המים יתבצע ע"י סינון בפילטר ספוג עדין המופעל ע"י משאבת-אוויר ולא ע"י שום פילטר אחר. אחוזי השרידה של הצאצאים הם לרוב נמוכים וקשה להגיע עם הדג לתוצאות טובות בעזרת מזון יבש בלבד- הדגש כאן הוא על תוספת נכבדת ביותר של מזון חי לצאצאים לפחות עד הגעתם לגודל של 3 ס"מ.
נתונים טכניים
טווח טמפרטורות: מ-24°C עד 30°C
pH - חומציות: מ-6.8 עד 7.5
dGH - קשיות: מ-5 עד 20

 

צילום - livingwaters