פורטל אקווה פורומים מגזין אקווה AquaDex

גובי נאון כחול

שם מדעי: Stiphodon atropurpureus
שם נפוץ: Blue Neon Goby
שם עברי: גובי נאון כחול
משפחה: גובים
דרגת קושי:
מקור הדג: יפן, טייוואן, פיליפינים, מלזיה.
הכרות ראשונית: Herre, 1927
זיהוי בין המינים: הזכרים בעלי צבעים בוהקים יותר מהנקבות
מימדי הדג: 5 סמ'
מידע כללי: גובי קטן בעל מבנה גוף מוארך, מתאפיין בסנפירי גחון בעלי כריות הצמדה המותאמים לאחיזתו במצע ובשני סנפירי גב.סנפירי הגב שחורים ובשוליהם פס חום-אדמדם. צבע גופו שחור ופס מטאלי כחול נמשך לאורך כל גופו מקדמת הפנים ועד בסיס הזנב, מה שמעניק לגובי זה מראה ייחודי וגם את שמו הנפוץ. שולי סנפיר הזנב בצבע לבן עד תכלת. מדובר בדג סתגלן אשר חי במים מתוקים, מלוחים ואף במרינה. תזונתו של הדג מתבססת בעיקר על ייצורים זעירים (מיקרואורגניזמים) וחלקיקים אשר נסחפים עם הזרם, כמו כן הוא מצויד במערכת שיניים לתלישת אצות מן הסלעים, שיניים אלה מתחלפות אם ניזוקו או נשחקו.
הדג מגיע לבגרות מינית בגיל שנה ותוחלת חייו בערך שנתיים.
סרטון של הדג
שכיחות בחנויות: מגיע מעת לעת
אודות הדג באקווריום
אזור באקווריום:
תנאים דרושים: החל מ-60 ליטר. מומלץ שיהיה בעל שטח קרקעית רחב, כיוון שהדג נוהג לשהות בה. המצע המומלץ הוא דק או חולי, יש להימנע ממצע חד אשר יכול לפצוע את גחונו של הגובי. זהו דג טריטוריאלי ולכן סלעים, חלוקי נחל, גזעי סחף ושורשים יעזרו לבניית טריטוריות ומקומות מסתור.
טיפול: זרימת מים וחמצון חזק חיוניים לגידול גובי זה. מומלץ להשתמש בראש כוח אשר ייצור זרימת מים מתמדת במכל. שמירה על ערכי מים ופילטרציה חזקה יגרמו לדג להראות במיטבו. תאורה חזקה יכולה להגביר את גדילת האצות במיכל ובכך לדאוג לדג למקור מזון זמין.
מזג והתנהגות חברתית: למרות גודלו זהו דג טריטוריאלי מאד ויש לשים לב בשילוב באקווריומים קהילתיים ובדגש עם שוכני קרקעית. זכרים יריבו בניהם אם לא יסופקו מספיק מקומות מסתור ושטח קרקעית רחב.
תזונה: הדג ניזון מאצות, כמו כן ניתן לספק לו טבליות ומזון שוקע. מומלץ להימנע ממזונות עתירי חלבונים.
שותפים לאקווריום: דגים שלווים בגודל קטן עד בינוני. מומלץ לשלב עם הגובי דגים השוכנים בחלקים העליונים של המיכל, לדוגמא- דגים ממשפחת הקרפיוניים כמו דניו וטכיטיס .
רבייה: למנוסים בלבד. רביית גובי הנאון הינה שילוב של מעבר ממים מתוקים למלוחים בפרק זמן קצר ולכן ישנו קושי בגידול הדגיגים. הרבייה מתבצעת במים מתוקים בתוך מערה או מתחת לסלעים, הנקבה מטילה מספר עצום של ביצים, עד 10,000!! שיבקעו לאחר יום. יש לדאוג לדאוג להעביר את הדגיגים למים מלוחים לאחר ששק החלמון נספג, יש לעשות זאת בהדרגה, תוך הוספת מלח במהלך כמה ימים עד אשר מגיעים למליחות הרצויה. בזמן גידול הדגיגים יש לספק להם אצות ומיקרואורגניזמים החיים במים המלוחים.
בטבע, ההטלה והרביה נעשים במים מתוקים, בנהרות הזורמים אל הים.
הביצים בוקעות לאחר 24 שעות ומתחיל המסע, עם הזרם, לים.
המספר הגדול של הביצים בכל הטלה מחפה על הביצים שנאכלות, לא בוקעות ואלו שלא משלימים את המסע למים המלוחים.
הזחלים (לארוות) בוקעים עם שק חלמון גדול, ללא עיניים וללא פתחי גוף (פה ופי טבעת). עליהם להגיע למים מלוחים עד שיגמר שק החלמון.
בים הם ניזונים מפלנקטון מיקרוסקופי ונשארים שם לתקופה של 3-5 חודשים.
בתקופה זו הם גדלים ומפתחים את כריות ההצמדה בסנפירי החזה, שידרשו להם במסעם חזרה למים המתוקים תוך שהם שוחים כנגד הזרם ואף מטפסים במפלים.
למרות כל הניסיונות, (ולמרות פירוט התנאים בתחילה) עדיין לא הצליחו לגדל דור חדש של גובי נאון כחול באקווריום.

נתונים טכניים
טווח טמפרטורות: מ-23°C עד 27°C
pH - חומציות: מ-6.5 עד 7.5
dGH - קשיות: מ-2 עד 12