פורטל אקווה פורומים מגזין אקווה AquaDex

רזבורה יתוש

שם מדעי: Boraras brigittae
שם נפוץ: Mosquito Rasbora
שם עברי: רזבורה יתוש
משפחה: קרפיוניים
דרגת קושי:
מקור הדג: אנדמי לדרום מערב בורניאו שבשליטת אינדונזיה.
הכרות ראשונית: Vogt, 1978
זיהוי בין המינים: הנקבה בבגרותה גדולה ועגלגלה יותר מהזכר שבבגרותו מציג צבעים חזקים ומרשימים יותר.
מימדי הדג: 3.5 סמ'
מידע כללי: פנינה אדומה עם גוונים של ירוק וצהוב וסנפירים שחורים שחיה בנהרות מים שחורים וביצות כבול באי השלישי בגודלו בעולם ברונאו.המים בנהרות שחורים בעקבות פליטת טאנינים וכימיקלים המשתחררים מהצמחיים המקומיים הגורמים למים להיות רכים מאוד וחומציים מאוד (עד 4.0PH)
המים עשירים ברקב אורגני ואפלוליים למדי עקב חופת עצי היער מעליהם.
נמכר תחת השם המסחרי - chili rasbora
סרטון של הדג
שכיחות בחנויות: מגיע מעת לעת
אודות הדג באקווריום
אזור באקווריום:
תנאים דרושים: יש לשכן את הדג באקווריום מבוסס בנפח 30 ליטר ומעלה, עם צמחייה צפה וצמחייה צפופה שתולה על מנת לספק לו מקומות מסתור וצל, בנוסף יעדיף תאורה מוחלשת. אין צורך בפילטרציה חזקה מכיוון שהדג אינו אוהב זרימה חזקה במים אשר עלולה להתיש אותו.
טיפול: החלפות מים קטנות ותכופות מידי שבוע, יש להיזהר מלשנות יותר מידי את הפרמטרים במים, דג עדין שחי בטווח פרמטרים מצומצם.
מזג והתנהגות חברתית: דג שקט שחי בלהקות, בתקופת הרבייה הזכרים יתחילו להילחם בינהם על טריטוריות. מומלץ לשכן 10 פריטים ומעלה.
תזונה: אוכל כל מזון יבש המותאם לגודלו, אך לא ניתן להסתמך רק על זה. יש לגוון במזון חי כגון דפניות, תולעי דם צעירות, ארטמיה מובקעת ועוד, על מנת לקבל את הצבעים והגוונים החזקים שמאפיינים את הדג בטבע.
שותפים לאקווריום: דגים שקטים ושלווים בגודלו. ניתן לשלב עם שרימפסים.
רבייה: רבייה קלה יחסית, השמירה על הדגיגים קצת פחות. הדגים מטילים ועוזבים את הביצים לגורלן עם אפס התערבות הורית, לכן מומלץ להפריד את ההורים מהביצים לאחר ההטלה. לעידוד הטלה יש להאכיל במזון חי ולספק תאורה עמומה.
יש לשים רשת או צמחייה צפופה על מנת לתת לביצים מקום מסתור. חומציות המים אמורה להיות 5-6PH, קשיות המים: 2-5dgh, טמפרטורה 26-28 מעלות,
ניתן להפריד זוג מהלהקה על מנת להגדיל את ההצלחה ברבייה, הביצים יבקעו לאחר 24-48 שעות והדגיגים ישחו בחופשיות לאחר 24 שעות נוספות.
בשל גודלם של הדגיגים הם צריכים מזון מיקרוסקופי כאינפוזוריה. הדגיגים מאוד עדינים ורגישים למצבי סטרס לכן מומלץ לאחר הטלה להיזהר עם שינוי פרמטרים באקווריום, רק לאחר כשבוע נוסף יוכלו לאכול ארטמיה מובקעת.
נתונים טכניים
טווח טמפרטורות: מ-25°C עד 28°C
pH - חומציות: מ-5.0 עד 6.5
dGH - קשיות: מ-1 עד 10