פורטל אקווה פורומים מגזין אקווה AquaDex

חפף ישראלי

שם מדעי: capoeta damascina
שם נפוץ: damascina
שם עברי: חפף ישראלי
משפחה: דגי ארץ ישראל
דרגת קושי:
מקור הדג: נפוץ בישראל סוריה פרת חידקל ודרום טורקיה.
הכרות ראשונית: valenciennes 1842
משפחה:קרפיונים
זיהוי בין המינים: קשה
מימדי הדג: 15-20 ס"מ, אך בנחלים עמוקים ובכנרת ישנם פרטים שאורכם 25-35 ס"מ פרטים מסוימים עלולים להגיע לאורך 45 ס"מ.
מידע כללי: דג מוארך אפרפר שגבו כהה מצדדיו. קשקשיו זעירים. הפה בתחתית הראש, ובזויותיו זוג בינים. בנחלים קטנים אורך גופו מגיע ל 15-20 ס"מ, אך בנחלים עמוקים ובכנרת ישנם פרטים שאורכם 25-35 ס"מ פרטים מסוימים עלולים להגיע לאורך 45 ס"מ.

מצוי בנחלים בעומקים שונים ובמהירויות זרימה שונות, בד"כ סמוך לקרקעית בקרבת סלעים או אבנים. ניזון בעיקר מאצות הגדלות על פני הסלעים. הוא מגרד אותן בעזרת לסתותיו הקשות. כמו כן הוא טורף גם חסרי חוליות מזדמנים.
עיקר רביית החפף נובמבר-פברואר. בעונה זו מתקיימת נדידה המונית של חפפים במעלה הנחלים, ורבים מהם נקלעים לנחלי אכזב. בהיותם שחינים מצוינים היודעים גם לקפץ, הם מוסיפים לעלות כנגד הזרם ואף לדלג מעל מפלי מים שגובהם אינו עולה על 1.5 מ'. באותם ימים ניתן לראות קבוצות של חפפים, נקבה אחת וזכר אחד או זכרים אחדים בכל קבוצה, השוחות סמוך לקרקעית הנחל. הזכרים מתחככים בנקבה, בעיקר באמצעות "גבשושי פנינים"-בליטות עוריות המופיעות בעונה זו על קדמת ראשם.
שכיחות בחנויות: חל איסור לסחור בפריט זה
אודות הדג באקווריום
אזור באקווריום:
תנאים דרושים: גודל מיכל החל מ-500 ליטרים עם מרחב שחייה, נוטים לקפוץ לכן יש להקפיד על כיסוי האקווריום
טיפול: החלפות מים סדירות
מזג והתנהגות חברתית: די שקט
תזונה: ניזון בעיקר מאצות הגדלות על פני הסלעים. הוא מגרד אותן בעזרת לסתותיו הקשות. כמו כן הוא טורף גם חסרי חוליות מזדמנים.
שותפים לאקווריום: דגים גדולים
רבייה: הזכרים מתחככים בנקבה, בעיקר באמצעות "גבשושי פנינים"-בליטות עוריות המופיעות בעונה זו על קדמת ראשם. הנקבה הבשלה להטלה חופרת גומה בעזרת זנבה ומטילה לתוכה מס' ביצים. לאחר ההטלה שוחה מעט במעלה הזרם וחופרת גומה שניה החצץ והחול מתרוממים מהגומה השניה נסחפים בזרם ושוקעים על הביצים שבגומה הראשונה ומכסים אותה. בתום עונת הרביה נודדים הבוגרים חזרה במורד הזרם, הצעירים ברובם נשארים במקום הולדתם.
נתונים טכניים
טווח טמפרטורות: מ-27°C עד 15°C
pH - חומציות: מ-7.0 עד 8.0
dGH - קשיות: מ-15 עד 25